Загальні відомості про рід
Острозькі (біл. , пол. , рос. Острожский) – князівський рід, Рюриковичі, один из крупнейших магнатских родов Великого княжества Литовского. Происходили Острожские из Рюриковичей, наиболее вероятно – потомки курских князей. Основателем рода считается Данило Острожский, живший в середине XIV века.
Фамiльна традицiя родини, яку зафiксували сучасники Я. Красіньский (1574 р.), Б. Папроцький (1584 р.), I. Потiй (1598 р.), З. Копистенський та Г. Смотрицький, десятки панегіриків, вважала князів Острозьких однозначно Рюриковичами. Один із “конкурентів” князя К.І. Острозького – литовський магнат Ольбрахт Гаштовт (Гаштольд) – у листі до королеви Бони від 1 серпня 1525 р., критикуючи позицію Острозького стосовно політичної самостійності ВКЛ і проголошення великим князем малолітнього Жигимонта ІІ Августа, дозволив собі зауважити, ніби Острозький – “син найбіднішого князька”1)
1574 року у Болоньї вийшла книга Яна Красінського “Польща”, де про кн. В.-К. Острозького говорилося як про людину великої гідності й досвідченого вояка, що “виводить свій блискучий рід від старих київських княжат, котрі колись панували на Русі”2.
У праці Папроцького 1578 р. щодо шляхетських гербів наводилася інформація, що рід Острозьких походить від нащадків Рюрика, зокрема володимироволинського князя Давида (Ігоревича), у котрого було відібране князівство, а навзамін дані Острог, Люблін, Дорогобуж, Чарторийськ та інші маєтності (це повідомлялося у “Повісті временних літ”)3. У наступній (1584 р.) книзі автор особливо зупиняється на Данилові Галицькому, від сина якого Романа народився Василько – “князь острозький”, а вжейого сином був відомий за джерелами Данило Острозький4. Отже, пошуки родоводу Острозьких однозначно привели Папроцького до галицько-волинських Рюриковичів. Папроцький мав свою інформацію від представників відповідних родів. Одним із доказів цього є збережена серед паперів Острозьких (зокрема інвентарів 1600, 1603, 1609 рр.) генеалогічна схема, яка цілком повторює схему Папроцького й називає кн. Василя Романовича першим власне князем Острозьким, спадкоємцем якого був кн. Данило Васильович5. Цю саму схему повторює й Алессандро Гваньїні6.
У першої поемі-хроніці Мацея Стрийковського, яка була створена при дворі кн. Юрія Слуцького (1576–1578), автор виводив Острозьких і Заславських від київського владаря Дмитра, котрий втік від татар до Друцька, заснував династію князів Друцьких, що дали початок двом названим родам7. Постійно підкреслюючи походження Острозьких від “київського монарха” Дмитра та князів Друцьких, Стрийковський уводить до свого тексту також інформацію про князя Давида, який отримав Острог та Дубин (тобто, Дубно), але не “родичає” його з Острозькими. Втім, поема існувала лише в рукописі, і по смерті кн. Ю. Слуцького наприкінці 1578 р. Стрийковський вилучає із “Хроніки” оповідь про кн. Дмитра як недостовірну й переносить акцент на галицько-волинське походження Острозьких. Від Острозьких (через посередника – Діонісія Палеолога-Раллі, котрий перебував в Острозі й водночас був знайомий зі Стрийковським) автор отримав нову інформацію про їхнє походження8. У першому томі “Хроніка польська, литовська, жмудська і всієї Русі” (1582) Стрийковський пише про походження Острозьких від галицько-волинських Мономаховичів, називає кн. Давида (котрий до Мономаховичів не мав стосунку) першим володарем Острога, але предком Острозьких виявляється Василько Ростиславич, осліплений за наказом того-таки Давида. А у другому томі головним першопредком роду названий “монарх і цар усієї Русі” князь Данило Галицький. Поряд із цим автор знову пише про князів Друцьких як предків Острозьких9.
Наступні польськомовні автори лише повторювали інформацію Папроцького та “Хроніки” 1611 р. Стрийковського, не додаючи до родової легенди Острозьких практично нічого важливого (наприклад, Алессандро Гваньїні у “Хроніці землі Руської”, що повторно вийшла друком 1611 р.). Це спостерігаємо і в генеалогічних схемах, створюваних в оточенні Сангушків10, та у спеціальній розвідці василіанок Дубенсько-Дубовецького монастиря (бл. 1811 р.)11. З усього випливає, що Острозькі упродовж початку 1570‑х – початку 1580‑х років перебували у пошуку коренів свого роду. Це стало дуже актуальним після Люблінської унії, коли Волинь, Київщина і Брацлавщина увійшли до складу Корони.
Дж.: Леонід Войтович (Львів). Князі Острозькі: спроба відтворення генеалогії династії. Наукові записки. Серія “Історичні науки”.
Геральдика і сфрагистика
Ілюстрація | Емітент |
---|---|
Острозький Костянтин Іванович, 1529 | |
Острозький Данило |
Генеалогія роду
I генерація
КН. ЮРИЙ КУРСКИЙ
IІ генерація
КН. ДМИТРИЙ ЮРЬЕВИЧ КУРСКИЙ,
IІІ генерація
КН. ДАНИЛО ДМИТРИЕВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ...,;1340, † 1366/1370)
князь острозький (до 1340 – пiсля 1366/ до 1370) i (?) холмський (до 1352 – бл.1366), вассал Любарта-Дмитра Гедиміновича (1344, 1366)
Уперше кн. Данило Острозький згадується польськими хроністами (Ян із Чарнкова, Ян Длугош, Мартін Бєльський, Мартін Кромер) під 1344 р. в описі подій, пов’язаних із боротьбою литовського князя Любарта Гедиміновича за розширення своїх володінь у Галичині (проти Польщі): тоді князь Данило з боярином Дмитром Детьком привів йому на допомогу татар12. Хроністи, наприклад, Кромер, подавали це як протидію врядуванню короля Казиміра ІІІ: змовники хотіли зліквідувати його панування на Русі, обіцяли хану збільшити данину тощо. Кромер чи не єдиний вказав на цілу низку причин такої поведінки: руські князі “не радо чужим господарям служили”, турбувалися про збереження своєї віри, боячись, щоб “вона якось хитро і несподівано не була викорінена”, бачачи зміну віри деякими з русинів та заохочення до цього з боку Казиміра, який надавав уряди та нагороди конвертитам. Кромер писав, що “виманені змовниками татари” вдерлися до Польщі й завдали багато лиха. Бєльський називав лише одну причину: “боячися, щоб наші не погубили руську віру”13. Густинський літопис подає це так: “Дашко, староста Премыслъский, и Данилъ Острозъский и проч. князи боячися, абы ляхи не чинили имъ якого насилия въ вере, понеже многихъ уже прелстиша на свою веру, изъбунътовашися, призъваша множество татаръ на Полскую земълю, но Казимиръ король не пусти их през Выслу”14.
Польський хроніст М. Кромер (1512–1589) назвав його Daniele Ostrogio15. Але інші хроністи Ян з Чарнкова, а за ним Я. Длугош та М. Бєльський – Данилом з Острова16. Це відразу ж поставило під сумнів тотожність Данила з Острова з князем Даниилом Острозьким. Тим більше, що існував Острів біля Перемишля звідки міг походити боярин Данило. Але в документі від 6 лютого 1393 р. стоїть підпис князя “Fedorio de Ostrow”, що можна розцінювати як помилку, подібну якої допустився Ян з Чарнкова, бо вже в іншому документі від 19 червня 1403 р. стоїть “Feodorio Danielis de Ostrog” з князівським титулом [83, 150; 55, 23–24]. Це дає підстави вважати, що князь Данило, вірогідно, вже у 1340 р. володів Острозьким уділом.
Першим власне документом, де присутній кн. Данило, є угода 1366 р. волинського князя Любарта–Дмитра Гедиміновича з польським королем Казиміром ІІІ про розмежування володінь17. Цей договір був засвідчений печатками п’яти найвизначніших осіб князівства («На то есмь приложилъ свою печать, и отець мой владика лучьскый Арсений, князь Данилий, Васко Кирдеевичь, Иванъ воевода лучьскый, Иванъ Мьстишиньский»). Згідно з угодою 1366 р. Острог і його округа становили волость Луцької землі, й князь Данило, ймовірно, перебував на ленному праві. На згаданому документі 1366 р. збереглася автентична печатка князя Данила з написом “Печать князя Данила” і геральдичним зображенням родового знака: з’єднані стовпом два півмісяці, що лежать рогами додолу над восьмипроменевою зіркою. О. Однороженко зіставив цей герб з інформацією в книзі кастильського монаха-францисканця “Libro de Conscimiento...” (“Книга знань усіх королівств, країв і володінь, які є на світі, та стягів і гербів кожного краю й володіння, теж і королів і панів, які ними володіють”), котра датується 1350 р., де описаний герб “країни Роксії”, подібний до символіки герба кн. Данила Острозького18. Про надання йому Острога кн. Любартом довідуємося з привілею короля Владислава-Ягайла та литовського князя Вітовта від 4 листопада 1386 р. на ім’я кн. Федора Острозького19. Документ засвідчує, що за кн. Данила до його Острозької волості входили Корець, Заслав, Хлапотин, Іванин, Крестовичі, Красне, Крупа. Отже, немає сумнівів в тому, що він залишився васалом Любарта Гедиміновича і після того, як Юрій Наримунтович присягнув польському королю, а Корятовичі відійшли від боротьби.
Відомий впис від 13 травня 1634 р. до луцької ґродської книги (кн. 73), зроблений парохом церкви Іваном Васильовичем Криловським, котрий, як вважається, дублює текст на Євангелії: “Се яз князь Данило и с княгинею своей Василисою, и с дитьми нашими, придали есьми землю на имя Чепель, уездом и в обруби, ко святому Николи Острозскому, в паркане ж зо всим тым, яко тая земля в соби мает, вично и непорушно; не мается ми в тую землю вступати, ни дети, ни потомки наши, мают тую землю той церкви попы держати и з ней мают себе деяти, пожитек мети, а за нас Бога милостиваго просити и роды наши поминати. А если бы кто мел той земли кривду чинити, мы маем и потомки наши того боронити, а кто бы хтел теж тою землю от Божои церкви отимати, тот мает перед милостивым Богом на Страшном суди з нами сиа розсудити”20. У 1695 р. цей випис з означеної книги був внесений до актів магдебургії м. Острога, де його в 1878 р. віднайшов Леон Божаволя-Романовський для Жигмунта Радзимінського21. Вже у ХІХ ст. даний “привілей” був визнаний фальсифікатом. Навіть сама мова документа вказує на його досить пізнє походження. Термінологія самого тексту, особливо ж “уездом и в обруби”, аж ніяк не властива часам Данила.
∞, можливо, ВАСИЛИСА.
Сфрагистичні пам’ятки:
Данило князь з Острога (до 1340 – після 1366): Печатка від 1.10.1366: В полі печатки знак у вигляді з’єднаних стовпом двох півмісяців рогами додолу над восьмипроменевою зіркою. Напис по колу: ПЄЧАТЬ КНѦZѦ ДАНИЛА; кругла, розмір 25 мм.
Джерела: AGAD, AZ, Sygn. 33, st. 609. BCz, Perg. 254. 1.10.1366. MNK, Rkps 1713, karta 180. 1.10.1366.
Публікації: Грамоти ХІV ст. – C. 38–39, n. 19, il. 1.10.1366. Грушевський М. Ілюстрована історія України. – С. 145, мал. 127. 1.10.1366. Halecki O. Z Jana Zamoyskiego Inwentarza Archiwum Koronnego. – S. 166–167. Piekosiński F. Heraldyka polska wieków średnich. – S. 296, il. 501. 1.10.1366. Piekosiński F. Pieczęcie polskie wieków średnich. – S. 317, n. 485, il. 307. 1.10.1366. Однороженко О. Сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozkyj-danylo/
Джерело: Микола Жарких. Печерський синодик. // https://www.m‑zharkikh.name/uk/History/Monographs/PecherSynodikon/Text/Sect21-22.html
IІ генерація
КН. ФЕДІР ДАНИЛОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ...,1386,1403, †...)
наместник Луцка, князь острозький (пiсля 1366 – пiсля 1403), вассал кн. Любарта-Дмитра Гедиміновича, потім кор. Владислава-Ягайла.
Уперше згадується у дарчій грамоті Чурила Бродівського кн. Федору Даниловичу та його дітям від 8 квітня 1385 р. (отже, Федір мав уже досить поважний вік) Чурила з дружиною ще за життя передають йому свій маєток Бродів, аби князь “печаловался душею моею и жены моей душею”. Перелік свідків, що підписалися на дарчій грамоті, вказує на коло приятелів та клієнтів як Чурила, так і самого князя, – всі вони не належали до відомих історичних осіб (можливо, за винятком Яцька Ланевича з роду Кирдеїв)34. Текст дарчої не згадує ім’я та походження жени Федора22. Нове світло на особу Чурила проливає документ, анотований в описі архіву Острозьких 1627 р. Це ліст кн. Андрія (Андрушка) Федоровича Острозького, сина кн. Федора Даниловича, яким він позичив 100 гривень у “брата свого пана Чурила, підкоморія галицького” під заставу с. Тучап у Городенському повіті до викупу23. Чурило міг бути споріднений з Острозькими через матір, тобто сестру Федора, яка вийшла заміж за якогось пана, а це, своєю чергою, заперечує шлюб самого Федора з донькою Чурила. Оскільки обидва документи, пов’язані з Чурилом, збереглися в одному й тому самому архіві Острозьких, ми схиляємося до ототожнення Чурила Бродівського і галицького підкоморія Чурила. Хоч, з іншого боку, хронологічно це малоймовірно; в такому разі доведеться все ж говорити про двох, але споріднених Чурилів: тобто Чурила та його сина, теж Чурила, мати ж останнього – друга дружина Чурила І‑го й сестра Федора.
Вочевидь одразу після Кревської унії Федір Данилович вийшов з‑під залежності
кн. Федора Любартовича. Збереглася коротка, але вельми промовиста грамота кн. Ф. Острозькому від імені “князя великого Федора (Любартовича. – С.Б.) з братом своим Лазаром и Семеном и з маткою своею Ольгою”, згідно з якою вони зобов’язувалися “не вступатися в его отчину и у его служебные, и по его животе што даст церквам и кому нышто дасть, нам в то не вступатися”. Федір, Лазар та Семен були дітьми кн. Любарта від його другої дружини Ольги24. Більше того, Федір Любартович практично в той самий час був позбавлений влади у Луцькому князівстві, а кн. Федір Острозький став намісником луцьким. П. Юр’єв наводить також індивідуальну грамоту кн. Федора Любартовича приблизно того ж часу, занесену до луцьких актових книг (XLV. 610): “Се аз князь велкий Федор Любартович знаемо чиним сим нашим листом: далисьмо князю Федору Данилевичу наместничати у Острогу, а нам в его отчизну не вступатися. А кто на тое поступит, тот уведается с нами перед Богом и з его душею” 25.
В уряді “намісника в Луцьку” він від свого та брата Михайла імені приніс присягу королеві Ягайлу 22/23 травня 1386 р. Федір зобов’язувався управляти “как Богу любо, а осподареви моему великому королю”, а також сповіщати господаря про всі почуті таємниці (погані й добрі), виконувати всі доручення короля, “все ми доброе мислити… господареви”; Федір клявся нікому не передавати й не здавати Луцька без відповідного наказу короля. Нарешті, він потверджував таке: “А слушати ми господаря своего великого короля во всем как ми повелит и боятися его как Бога”26. Анальоґічну з Длуґошевою відомість про наместничество луцьке Федора дає ще одна грамота: се запись Федора острозького з тої нагоди, що Ягайло, як він каже, „дал ми намЂстничати у Луцьску”. Грамота ця дати не має. Її звичайно кладуть на час по відібранню Луцька від Любартовича — перед наданнєм його Витовтови 27.
У привілеї наданому королем Ягайлом-Владиславом та його братом кн. Вітовтом кн. Федору Даниловичу Острозькому 4 листопада 1386 р., виданому в Луцьку, Федорові надається Острог із волостю, Корець, Заслав, Хлапотин, Іванин, Крестовичі, Красне та Крупу на вічність за його власні та “предків його князів Острозьких” заслуги та з умовою військової служби Короні на тих самих засадах, на котрих він служив кн. Любарту28. 1387, октября 12, и 1388, октября 10, вместе с другими боярами и князьями дает королю в Луцке поручную запись по Олехне Димитровиче. Першорядне становище кн. Федора Острозького з‑поміж інших волинських і загалом руських князів виявляє поручительна грамота цілої групи руської еліти на ім’я короля Владислава щодо вірної служби йому такого собі Олехна (10 листопада 1388 р.). Іменний ряд поручителів розпочинає кн. Федір Данилович, затим ідуть кн. Роман Федорович, кн. Семен Іванович, кн. Олександр Четвертинський, Іван Несвізький та ін. 29. 1388 июня 24, воевода луцький, свидетельствовал в Луцке в привилее Витовта литовским евреям30. 1388, июля 1, воевода Луцкий.
У привілеї від 18 грудня 1390 р., наданому Федору Даниловичу Ягайлом за заслуги в обороні Вільна від хрестоносців на чолі з Конрадом Валленроде, яких привів Вітовт проти Ягайлового намісника Скиргайла, він титулований князем на Острозі, Заславі та Бродові31. 4 листопада 1393 р. королева Ядвіга підтвердила право Федора на володіння вотчиною за умови такої ж вірної служби, яку він ніс кн. Любартові32.
Після замирення двоюрідних братів Владислава-Ягайла Ольгердовича і вітовта Кейстутовичі, саме великий князь Вітовт 3 липня 1396 р. (а не 1390 р., як зазначено в ранній публікації та й побутує понині) у Луцьку підтвердив усі володіння кн. Федора Даниловича: “записуем и записали есмо князю Федору Данилевичу Острог, как и отец его держал, из селы и зо всим, што к тому прислушает, как при отцы его было. Также што придали есмо князю Федору село Бродов, а также Радоселки, Радогоща, Межиречье, Дьяков, также Свищово ис приселки: Озеряны, Городница, два Ставки. А то все перво выписанное держати князю Федору вечно, непорушно, никим же, и до его живота, а по его животе жоне и детем его у веки”33. Як бачимо, до батьківської вотчини віднесений лише Острог із волостю, а всі інші перелічені маєтки були надані кн. Федору та його родині Вітовтом, що засвідчує служебну позицію князя на Острозі щодо великого литовського князя, а відтак його неоднозначне ставлення до Ягайла у час протистояння з Вітовтом. І ще одна цікава деталь: остання фраза документа звучить так: “Правіла велікая кнегіня”.
Востаннє кн. Федір Данилович на загальнодержавному рівні згадується в акті
присяги Вітовта перед Ягайлом та панами польськими і литовськими у червні 1403 р. в Любліні. Острозький виступає як перший свідок з числа світських осіб (одразу після єпископату)34, а значить він таки відігравав першорядну роль при дворі Вітовта.
∞, ..... ..... ..... .
КНЯЗЬ МИХАИЛ ДАНИЛОВИЧ († 12.08.1399)
Князь холмський [?] (1383–1387). ок. 1387–1388 с братом Федором дают королю Владиславу-Ягелло верноподданническую запись;погиб 12.08.1399 года в битве на реке Ворскле.
КНЯЗЬ ДМИТРИЙ ДАНИЛОВИЧ (+ 12.08.1399)
погиб 12.08.1399 года в битве на реке Ворскле.
КЖ...... ДАНИЛОВНА ОСТРОЗЬКА
∞, ЧУРИЛО БРОДОВСЬКИЙ.
КНЯЖНА АНАСТАСИЯ ДАНИЛОВНА ОСТРОЗЬКА
М., КН. ИВАН АЛЕКСАНДРОВИЧ ГЛИНСКИЙ.
V генерація
КН. ВАСИЛІЙ КРАСНИЙ ФЕДОРОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ..., 1430, 1448, † 1448/20.8.1450)
намісник турівський, син луцького намісника, князя Федора Даниловича, брат Федька (Фридерика) Острозьких. Василь Федорович отримав від великого князя також уряд намісника турівського.
Близько 1430 р. Вітовта оженив його на своїй родичці – кн. Ганці (племінниці, а можливо, доньці кн. Корибута Ольгердовича або кн. Івана Ямонтовича-Підберезинського), в посаг за якою надав шість сіл на Волині – Новоставці, Іллін, Бошковці, Коблин, Орлівка, Ступне. Опис архіву Острозьких 1627 р. засвідчує наявність автентичного надавчого ліста Вітовта, виданого у Новогрудку з датою 6938 (тобто 1430 р.) на пергамені з привісною печаткою35. Копія цього ліста з Бібліотеки Красіньських
також має дату 1430 р. “в середу по Матері Божій”36. При цьому у привілеї на ім’я княгині Ганки Вітовт писав, що всі ці надання належать їй навічно, Ганка може їх дарувати, продати і т. п. (отже, надання навряд чи було віном)37. Окрім того, ніде в тексті документу Ганка не названа донькою Вітовта чи будь-кого іншого. Однак насторожує фраза привілею: “Ми великий князь Вітовт...записали єсьмо княгині Ганці, колі далі єсмо за князя Васіля Острозского”38. Отже, княгиню видавав заміж сам Вітовт, що може все ж засвідчувати їхню кревну спорідненість (Вітовт не названий опікуном, а тому його офіційне опікунство за заповітом над якоюсь княжною з васального роду виключається). Окрім того, останньою фразою ліста було: “Правіла велікая кнегіня”, тобто Анна. архіві Сангушків зберігся віновий запис Острозького дружині Анні (!), датований 1430 р. Можливо, цей запис все ж перебуває у зв’язку із наданням 18 серпня 1430 р. Вітовтом названих маєтків Ганці (відповідник Анни, але не Агафії=Гапки) і кн. Василю (тоді щось із них було передано Василю як віно, а щось у розпорядження самої княгині; це друге “щось” – імовірно, Новоставці та Ілліне, які 2 травня 1461 р. Ганка передала доньці Агрипині за паном Іваном Гойцевичем як вінове – “моих особых два села, которые мне князь великий Витовт дал, давши ми замуж, – Новоставцы и Ильин, то не есть отчизна мужа моего, а ни детей моих, но то мне дал он господарь мой князь великий Витовт особно”. При цьому записі був присутній в числі інших достойників син княгині кн. Юрій Васильович Острозький. Опис архіву Острозьких 1627 р. засвідчує автентичність дарчої 1461 р., написаної на пергамені з привісною печаткою39. “Княгиня Василева Острожская” була жива ще в 1465 р., коли судилася з Івашком Калениковичем за села Корницю і Шельвів у Кременецькому повіті40.
Він був серед тих руських князів, які після смерті Вітовта підтримали кн. Свидригайла у боротьбі за великокнязівський престол. В 1431 упоминается в Вильне при избрании Свидригайла. Традиційно вважається, що під Ошмянами (8 грудня 1432 р.) Василь Острозький потрапив у полон до противника Свидригайла кн. Жигимонта Кейстутовича й був звільнений з ув’язнення лише по смерті цього великого князя (1440 р.)41. Затим кн. Василь Острозький став близьким до двору великого князя Казиміра IV Ягелончика та в 1446 р. активно підтримав його обрання польським королем, очоливши посольство на Пйотрковський сейм (згідно з Длугошем й Нєсецьким, Острозький, навпаки, відраджував Казиміра приймати польську корону та погрожував відокремити від Польщі Волинь і Поділля, що вельми сумнівно42).
В описі острозького архіву 1627 р. значиться ліст Казиміра IV Василю Острозькому про приєднання княжого Корця до Кременецького повіту доти, доки буде призначений у Кременець староста, тоді й Корець повернуть Острозькому (анотація в описі архіву не вповні зрозуміла; згідно з анотацією в публікації архіву Сангушків, йшлося про можливість повернення Корця, коли князь стане старостою луцьким, а в анотації копії з Бібліотеки Красіньських ішлося про надання Казиміром Василю Острозькому привілею на Корець)43. Цей привілей, датований вереснем 1442 р., інтерпретується як бажання Казиміра отримати пряме географічне відношення до Кременеччини та посадити там свого намісника на противагу Свидригайлу. Але Свидригайло актом 9 листопада 1443 наказав боярам корецьким засвідчити службу свому ставленику Василю Олександровичу, так як він засвідчив батьку Олександру. Так Корець потрапив до рук князів, які стали писатись Корецькими. Окрім того, Казимір винагороджував Василя турівським намісництвом. І хоча Острозький так і не отримав Корець, Казимір компенсував йому це двору Осташин з 30-ма службовими боярами в Новогрудській землі (1446 р.) та кількома маєтками в Луцькому повіті (Лопатин, Красне, Тростянець, 1450).44.
1447, января 29, был в свите Свидригайла при коронации Казимира. Востаннє Василь Федорович офіційно згадується в 1448 р., коли він був членом посольства від ВКЛ у переговорах з поляками в Любліні стосовно відносин двох країн та підтвердження належності Волині та Поділля до ВКЛ45. 20 серпня 1450 1450 р. кн. Василя вже не було серед живих, оскільки суперечку із сусідами за маєтки 20 серпня вела його вдова (за іншими даними, він помер 1453 р.)46. Князь був похований у Богоявленській церкві. Вважається, що під час нового будівництва собору кн. Костянтином Івановичем останній переніс прах свого діда в Києво-Печерський монастир, до місця поховання прадіда, але надгробок залишив у Богоявленському соборі.
Василь Федорович після татарського нападу й спалення Острога у 1443 р. підтвердив старе батькове надання домініканському монастирю (костелу) Вознесіння Діви Марії: “иже отец мой князь Федоръ ставил церков Матку Божею на кляштор тому закону святого Доминика, а также записал былъ и дал запис князю Яну мниху Чеху, и азъ теж записую тую церков на кляшторъ по отца своего записаню ... . А по сему записаню ненадобе вступатися светским попом в тот кляштур, лише мнихом”47. На початку 1620‑х років парох острозького костелу Войцех Вітковський, створюючи “Хроніку Острозького фарного костелу”, користувався документами архіву Острозьких і так само цитував акт Василя Федоровича, який був підтверджений на бажання Беати Костелецької Жигимонтом ІІ Августом 29 вересня 1544 р.48.
Ж., ГАНКА ... ... (* ..., 1430, 1465, † ...), происхождение неизвестно. Історики вказують що то була донька кн. Корибута Ольгердовича або кн. Івана Ямонтовича-Підберезького.
КН. ДАШКО ФЕДОРОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ..., 1412, 1420, † ...)
Відомий як прихильник кн. Свидригайла й противник Вітовта. Возможно, князь Дашко Смоленский упоминается в расходных книгах двора Ягайло под 1412 г. есть запись данины неким князьям Митку и Дашку (Mithkoni et Daskoni ducis), хотя, не исключены и другие варианты отождествления.
1418, апреля 21, в Великий четверг вместе с князем Александром Носом освобождают Свидригайла, заключенного Витовтом в Кременце, а 1420 року їздив як його посол до Ордену.
КН. АНДРУШКО ФЕДОРОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ..., 1431, 1436, † ...)
вассал кор. Владислава Варненчика, син кн. Федора Даниловича Острозького.
У 1431 вместе с другими князьями дает королю поручительство за литовских пленников – Петра Гаштольда, Протасия Корову, Станислава и Першке. 10 Czerwca 1436 r. w Krakowie król Władysław Warneńczyk, «consideratis multiplicium meritorum studiosis obsequiis preclari principis ducis Andruschkonis de Ostrog, quibus se nobis promptum exhibuit in serviciis Maiestatis nostre et paratum», надає йому 100 гривен із дрогобицьких соляних жуп упродовж чотирьох років49.
Маємо ліст кн. Андрія (Андрушка) Федоровича Острозького, сина кн. Федора Даниловича, анотований в описі архіву Острозьких 1627 р, яким він позичив 100 гривень у “брата свого пана Чурила, підкоморія галицького” під заставу с. Тучап у Городенському повіті до викупу50. Чурило міг бути споріднений з Острозькими через матір, тобто сестру Федора, яка вийшла заміж за якогось пана, а це, своєю чергою, заперечує шлюб самого Федора з донькою Чурила. Оскільки обидва документи, пов’язані з Чурилом, збереглися в одному й тому самому архіві Острозьких, ми схиляємося до ототожнення Чурила Бродівського і галицького підкоморія Чурила. Хоч, з іншого боку, хронологічно це малоймовірно; в такому разі доведеться все ж говорити про двох, але споріднених Чурилів: тобто Чурила та його сина, теж Чурила, мати ж останнього – друга дружина Чурила І‑го й сестра Федора.
КЖ. АННА-ФЕДОРА ФЕДОРІВНА ОСТРОЗЬКА
∞, ЯЦКО СПИТКОВИЧ З МЕЛЬШТИНА.
КЖ. АНАСТАСИЯ ФЕДОРОВНА
Записана у Києво-Печерському пом’янику (поз.314, 317).
∞, КН. IВАН СЕМЕНОВИЧ ПУТЯТИЧ-ДРУЦЬКИЙ.
КН. ФЕДІР-ФРИДЕРИК ФЕДОРОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* ..., 1438, 1459, † ...)
вассал Владислава ІІІ, син (можливо) кн. Федора Даниловича Острозького.
Сохранилось практически бесспорное свидетельство принадлежности князя Фридриха к династии волынских Острожских. В 1438 г., 4 червня, он выдал польскому королю Владиславу расписку с печатью, на которой ясно виден герб князей Острожских19. Зміст зображення на печатці знаменитого учасника гуситських війн Фридерика Федоровича милістю Божою князя Русі та Острога («Fredericus dei gracia dux Russie alias Ostroch») 1438 р. Печатка з довколовим написом: «* s * du fredericus de ostrog», має в своєму полі готичний щит іспанської геральдичної форми, на якому розташовано знак у вигляді з’єднаних стовпом двох півмісяців, що лежать рогами додолу над шестипроменевою зіркою. 51. В документах к основному титулу Фридриха иногда добавляется название владений, которые он в данный момент контролировал или которые находились у него в держании, например, «Фридрих, божьей милостью князь из Руси, пан на Весели», «dux de Silina» и др.. 52
Много неясностей связано с обстоятельствами и мотивами появления Фридриха Острожского в Чехии. Як показують документи Литовської Метрики, Фредерік продовжував служити й Владиславу ІІІ: 1438 роком датуються підписані ним звіти за отримані гроші53. Длугош пишет, что он долгое время жил там (в Чехии — С.Б.), переняв «образ жизни, язык и обычаи чешские». При этом вряд ли следует особенно доверять утверждению о том, что Фридрих бежал с родины из-за «разных преступлений»23. Хорошо известно, что труд Я. Длугоша, при всех своих достоинствах, во многих случаях отличается предвзятостью и необъективностью, переходящей в ненависть ко всему «гуситскому». В тогдашней католической Европе сложился негативный стереотип «чешского еретика-гусита», в котором заметное место принадлежало и представлению о том, что гуситская Чехия стала убежищем всевозможных криминальных элементов24. Думаю, что у Фридриха могла быть более серьезная и реальная мотивация, связанная, например, со спецификой наследственного права в русских землях Литвы и Польши. Утратив в силу тех или иных причин право наследования, князь становился «изгоем». Князь-изгой полностью выпадал из системы структурированного общества, что означало для него личную катастрофу25. Не исключено, что именно поэтому Фридрих не фигурирует в генеалогии Острожских. Общепринято, что Фридрих Острожский прибыл в Чехию вместе с князем Зигмундом Корибутом (имеется в виду второй период его активной деятельности в стране 1424–1427 гг.)27 Однако источники практически не дают сведений о них и их сотрудничестве. Деятельность Корибута в гуситской Чехии по преимуществу связана с Прагой, а Фридриха – с радикальными братствами. Фридрих Острожский не имел отношения к ключевым для Сигизмунда Корибута событиям. Сохранилось, правда, не совсем ясное упоминание в письме Альбрехта Австрийского к польскому королю от 1428 г. о том, что «Зигмунд и Фридрих, князья литовские», объединились с чешскими еретиками и вновь укрепились в некоторых местечках по соседству с маркграфством моравским32. Весьма специфические отношения Фридриха из Острога с королем Сигизмундом Люксембургом и его окружением, дают некоторые основания говорить о возможности его появления в Чехии через Галицию и Червонную Русь, где у венгерских королей были вполне конкретные интересы33.
Первое достоверное упоминание о нем в чешских источниках относится к 1424 г. и содержится в городской книге Чешского Брода. Фридрих Острожский мог быть некоторое время гетманом в этом городе или в принадлежавшем к сиротскому братству Чаславе34.
В южно-моравском городе Бржецлаве в 1426 г. стоял гуситский гарнизон, который в августе был осажден австрийским эрцгерцогом Альбрехтом Габсбургом. Табориты Прокопа Голого в ноябре этого года пришли на помощь осажденным, а затем перенесли военные действия на территорию Австрии35 . При этом в источниках Фридрих Острожский упоминается в качестве одного из гетманов бржецлавского гарнизона наряду с известным таборитским священником Бедржихом из Стражнице36. Но в знаменитой «Песне о битве при Усти» (Pìseň o bitvě před Ústìm) также говорится, что «князь Фридрих Русский» был активным участником этого сражения в июне 1426 года37 . Ряд исследователей, исходя из этого, совершенно логично полагали, что Фридрих не мог находиться в Бржецлаве до битвы у Усти над Лабем, а, скорее всего, пришел позже вместе с таборитами и был назначен на гетманскую должность непосредственно Прокопом Голым 38. Однако весьма убедительная гипотеза П. Чорнея о позднем происхождении «Песни» (в последней трети XVI в.) ставит под сомнение ее достоверность как исторического источника, в том числе и конкретные имена участников битвы, которыми изобилует этот памятник и которые больше соответствуют политическим реалиям периода борьбы за «Чешскую конфессию», чем эпохе гуситской революции39. Если, таким образом, единственное свидетельство об участи Фридриха Острожского в битве при Усти утрачивает репрезентативность, следовательно он вполне мог находиться в Бржецлаве уже с момента его захвата гуситами (начало 1426 г.). Фридрих вместе с Бедржихом из Стражнице принимал участие в тайных контактах с земским маршалом Нижней Австрии графом фон Майссау, которые начались еще до взятия Бржецлава гуситскими войсками и способствовали неудаче операций Альбрехта Габсбургского в Моравии. В 1427 г. Альбрехт предал маршала суду по обвинению в тайном сговоре и пособничестве Бедржиху из Стражнице и Фридриху из Острога. Сохранилось свидетельство о том, что оба гуситских гетмана были крайне обеспокоены арестом маршала40 . Примечательно также, что в период гетманства Фридриха Острожского все окрестности Бржецлава и даже некоторые нижнеавстрийские земли были охвачены системой так называемых «holdů», которая давала достаточные финансовые средства на содержание бржецлавского гарнизона41 . Весной 1428 г. Фридрих еще был гетманом в Бржецлаве и принимал активное участие в походе гуситских войск в Словакию и Силезию, являясь одним из «старших войск таборских и сиротских». В этом качестве он подписывает как «Fredericus dei gracia dux Russie alias Ostroch» охранную грамоту, выданную представителям города Мюнстерберга 22 марта 1428 года42 . Однако вскоре князь резко меняет ориентацию и оказывается на службе у короля Сигизмунда.
Согласно сохранившимся записям в одном из королевских регистров в 1428 г. Фридрих Острожский получает в залог от короля панство Весели над Моравой: «… замок и местечко Весели… в Моравии записано и заложено за 4000 венгерских золотых князю Фридриху из Руси» 43 . В братиславском архиве имеется свидетельство от 5 октября 1429 г. (по датировке В. Халоупецкого), выданное лично князем, в котором он именует себя «Фридрих, божьей милостью князь из Руси, пан на Весели» 44 . Видимо, приблизительно в это время он получил в держание также и моравский Острог от Стибора из Стибориц (младшего), крупного венгерского магната и приближенного Сигизмунда Люксембурского, которому была поручена оборона северо-западных границ Венгрии45 . Во всяком случае, из завещания Стибора от 4 сентября 1431 г. следует, что к этой дате Острог уже находился в распоряжении князя Фридриха: «А также наш замок Остров на Мораве, который держит от нас князь Фридрих из Руси... Равным образом этот князь Фридрих имеет от нас в залоге местечко Бзенец с обязательствами на тысячу золотых...» 46 . При этом Фридрих из Острога отнюдь не намеревался вести жизнь сельского помещика и в ноябре 1429 г. напал на гуситский гарнизон в Угерском Броде, который спасся лишь благодаря своевременной помощи моравских гуситов во главе с Яном Товачевским47 . Затем он появляется в Братиславе в непосредственном окружении короля Венгрии. Известно, что 6 января 1430 г. он присутствовал при конфирмации одной из грамот Сигизмунда48.
Весной 1430 г. полевые войска сирот, предпринявшие поход в западную Словакию, попали в очень сложную ситуацию. Во время затяжной битвы у Трнавы, когда напряжение достигло предела, венгерский отряд сумел пробиться внутрь возового укрепления, что поставило гуситов на грань поражения. Сохранилось два сообщения об этой битве. Эберхард Виндеке считает, что этим отрядом командовал Стибор из Стибориц, а в сообщении князя Конрада Олешницкого говорится, что его возглавлял князь Фридрих Острожский (Fridericus dux Russiae) 49 . В результате мнения специалистов разделились. Б. Варсик больше доверяет Конраду Олешницкому и воздает должное Фридриху из Острога, Ф.М. Бартош выходит из положения так, что пишет о совместной атаке Стибора и Фридриха, Д. Дворжакова ни словом не упоминает о Фридрихе и приписывает все заслуги Стибору из Стибориц, хотя ссылается именно на книгу Б. Варсика, а для Ф. Шмагела ситуация остается под большим вопросом, поскольку за несколько дней до этого Фридрих Острожский якобы разграбил монастырь в Ченстохове и участвовать в битве у Трнавы физически не мог50 . Действительно, от Ченстоховы до Трнавы около 400 километров, битва проходила 23–28 апреля, а нападение на Ченстохову произошло 16 апреля 1430 г. При всем желании, Фридрих не мог героически сражаться с гуситами и практически одновременно грабить монастырское добро! Единственное свидетельство о его участии в нападении на монастырь дает Длугош, которому, на мой взгляд, не следует в данном случае особенно доверять51 . Он пространно и с возмущением повествует об осквернении известного паломнического центра, особенно чудотворной иконы Божьей Матери рыцарями-разбойниками из «числа шляхты польской», которые стремились свалить вину на таборитов, оперировавших в это время в соседней Силезии. Хронист с удовлетворением отмечает, что большинство участников злодеяния схвачено, а многих уже постигла божья кара. Называются имена главарей – малоизвестных польских дворян, которых король Владислав заточил в башне Краковского замка. А в заключение – неожиданная краткая приписка: «а также князь Русский Фридрих», которая как-то не ложится в контекст всего пассажа.
В 1433 г. он снова появляется в Словакии, причем в качестве гетмана таборитского гарнизона в Жилине, где он именуется «Fridericus dux de Sylina». Когда он вновь установил союзнические отношения с гуситами неизвестно, но логика событий заставляет предположить его участие в крупнейшем походе таборитов на Спиш весной 1433 г., хотя документальных подтверждений этому нет54 . Неугомонный князь проявил активность и в своей новой роли. Он предпринял тщательно спланированную акцию совместно с гуситскими гарнизонами в Топольчанах, Ликаве и, вероятно, Жилине55 , причинив немало хлопот польскому королю Владиславу Ягелло, который готовился встретить пасху 1434 г. в Кракове. Здесь его настигла тревожная весть: князь Русский Фридрих из Острога во главе чешского отряда идет тайным походом из Моравии, чтобы захватить возвышенность вблизи замка Чорштын на Дунайце, укрепиться там и совершать нападения на словацкие области Венгерского королевства и Польшу. Престарелый государь реагировал на удивление оперативно и решительно. В Страстную пятницу 26 марта 1434 г., несмотря на ненастье, тающий снег и разлившиеся реки, он срочно выслал против него своих придворных рыцарей, которые вытеснили князя с польской территории56 . Но Фридрих не отказался от своего замысла и двинулся вверх по Вагу, стремясь таким образом пробиться к богатым спишским городам через Липтов. В первой половине апреля 1434 г. он захватил здесь стратегически важный город Ружомберок и начал его укреплять, ожидая подкрепления от гуситского гарнизона в Топольчанах. По сохранившимся свидетельствам его действия вызвали в Словакии большой переполох. Братиславский капитан Юрай из Розганевиц в письме к магистрату Прешпорка (Братиславы) от 12 апреля 1434 г. бьет тревогу и сообщает о том, что гуситы уже проникли в Спиш! Жупан Мармарошской и Спишской столиц требует от города Кремницы срочной посылки войска против князя Фридриха, который укрепляется в Ружомбероке (письмо от 19 апреля 1434 г.). Не осталась безучастной и находившаяся в Братиславе королева Барбора, супруга венгерского короля и императора Священной римской империи Сигизмунда Люксембургского. 30 апреля 1434 г. она направляет послание магистрату своего венного города Кремницы, в котором настоятельно требует собрать войско и двигаться к Ружомбероку, поскольку «еретики» из Топольчан собираются идти на помощь укрепившимся там гуситам57 . В конечном итоге королевские войска блокировали гуситский гарнизон в Топольчанах, а Фридрих Острожский так и не смог проникнуть на Спиш и был вытеснен из Липтова58.
Имеются сведения о его конфликте с горожанами Острога, которых князь рассматривал как своих подданных и облагал тяжелыми повинностями. Жители города жаловались на него императору Сигизмунду, находящемуся в Брно, который и подтвердил горожанам 10 августа 1435 г. некоторые привилегии. В свою очередь и Фридрих, наконец, согласился отменить несправедливые повинности, о чем им была дана соответствующая грамота 15 августа 1435 года59 . Странная ситуация: Фридрих Острожский вступает в союз с гуситами, совершает военные походы по областям Венгерского королевства и, затем возвращается в свои владения, полученные от Сигизмунда и его сторонников, и спокойно пользуется ими, причем императору об этом известно! Например, по отношению к прежнему владельцу Острога пану Гашеку из Вальдштейна, сотрудничавшему с пражскими гуситами, Сигизмунд не был столь толерантен. Наоборот, он предоставил Альбрехту Габсбургу все полномочия, чтобы отнять у Гашека замок и город Острог любым способом60 . Возможно, объяснение следует искать в сложных перипетиях политики Сигизмунда в конце 20‑х – середине 30‑х гг. XV в., связанных с поисками компромисса с гуситами, попытками привлечь на свою сторону великого князя Литовского Витовта и противопоставить его Польше, через которую действовала папская курия61? Видимо, после смерти императора Фридрих Острожский постепенно утратил или продал свои владения в Моравии62. Во всяком случае, его следы вновь теряются.
В 1438 г. князь Фридрих Острожский вновь появляется в Польше, где участвует во внутренней борьбе поддерживая польского магната Спытека из Мельштына, известного своими контактами с гуситами (Длугош сообщает о их совместном нападении на панство Ушев)64 . В июне этого же года со значительным отрядом в 200 всадников он принимает участие в походе польской армии в Чехию для поддержки кандидатуры польского принца Казимира на чешский трон. 4 июля 1438 г. в Кракове «Fredericus dux de Ostrorog» выдал польскому королю Владиславу расписку в получении платы за участие в этой неудавшейся экспедиции65 . В конце 1438 г. Фридрих Острожский во главе польского отряда оперировал в Гемерской столице (Словакия), где захватил замок Геде и успешно защищал его до весны следующего года66 . Наконец, весной 1439 г. русский князь имел отношение к группировке бывших гуситских гетманов, действовавших на моравско-словацком пограничье против Гаспара Шлика, канцлера императора Сигизмунда и владельца голичского панства в Словакии. В частности, в письме голичскогокастеляна Гануша из Клукса сообщается о том, что князь Фридрих «von Rausen» вместе с Вилемом Пуклицей располагает 400 всадниками с боевыми возами и пушками67 . Это последнее известие о Фридрихе Острожском, если не считать отдаленного эха: в 1460 г. среди гетманов известного чешского кондотьера Младванека, действовавшего в Австрии, упоминается некий «Вацлав, герцог Острожский из Руси» – возможно, сын или родственник нашего героя68.
21
22 Ladislav Hosák. Uherský Ostroh ve válkách husitských, Časopis společnosti přátel staroţitnostì československých v Praze XLIII, 1935. S. 28–29. Его мнение в свое время критиковал Рудольф Урбанек: Urbánek Rudolf. K historii doby Jiskrovy na Slovensku a ve východnì Moravě. Praha, 1940. S. 21–22.
23 Jan Długosz IV. S. 486.
24 Kras Paweł.Český kacìř-husita // Nodl Martin, Šmahel František (edd.). Člověk českého středověku. Praha, 2002. S. 266.
25 Войтович Леонтій. Князівські династії Східної Європи (кінець IX – початок XVI ст.), 7.3, 7.8.
26 Там же.
27 Флоровский А.В. Чехи и восточные славяне. Т. I. С. 303; Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie s Slovensko. S. 48; Jerzy Grygiel. Życie a działność Zygmunta Korybutowicza. Studium z dziejów stosunków polsko-czeskich w pierwszej połowie XV wieku. Kraków, 1988. S. 91.
28 Терещенко Ю.I. Україна i Європейський свiт. Київ, 1996. С. 301; Jiří Jurok. Husitské organizačnì struktury v Luţicìch a Slezsku, Časopis slezského zemského muzea, serie B, 45 – 1996. S. 104, 106; Idem: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce, Nový Jičìn 1998. S. 117.
29 Во всяком случае, через гуситского кондотьера польского происхождения Добеслава Пухалу, с которым оба тесно сотрудничали. См.: Jerzy Grygiel. Życie a działność Zygmunta Korybutowicza. S. 91, 105–106; František Šmahel. Husitská revoluce III. S. 202.
30 Jerzy Grygiel. Życie a działność Zygmunta Korybutowicza. Studium z dziejów stosunków polsko-czeskich w pierwszej połowie XV wieku. Kraków, 1988. Мнение И. Юрока о том, что после 1427 г. Фридрих вместе с Корибутом находился в Верхней Силезии, не находит подтверждения в источниках. См.: Jiří Jurok. Husitské organizačnì struktury v Luţicìch a Slezsku. S. 106; Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce.
S. 123.
31 См. ниже. С. 14.
32 Monumenta medii aevi historica res gestas Polonia illustrantia II, Cod.epist.saec.XV, pars. I, Cracoviae
1876. S. 67, č. 69.
33 О возможности более ранних контактов Фридриха с чешскими землями писал А.В. Флоровский: Чехи и восточные славяне. Т. I. С. 305.
34 Schulz Václav. Historické zprávy v nejstaršì knize m. Brodu Českého z l. 1421–1496, VKČSN 1899–6, s. 2, 6; см. также: Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. S. 47; František Šmahel. Husitská revoluce IV.S. 36, 174; Jiří Jurok. Moravštì husité, Slezsko a Slovensko // Jihlava a basilejská kompaktáta. Jihlava, 1992. S. 43. Рудольф Урбанек также ссылается на публикацию источника В. Шульца, но по неясным причинам, пишет
о Чаславе. См: Rudolf Urbánek. Lipany a konec polnìch vojsk. Praha, 1934. S. 30, 179, 199; On ţe. K historii doby Jiskrovy na Slovensku a ve východnì Moravě. S. 20–21.
35 Petr Čornej. Velké dějiny zemì Koruny české V. S. 466–467; František Šmahel. Husitská revoluce III. S. 182–183.
36 Kleine Klosterneuburger Chronik, Archiv für Österreichische Geschihte VII, 1851. S. 249–250; František Šmahel. Dějiny Tábora I/2, s. 626 говорит о нем как о таборитском гетмане, а Rudolf Urbánek. K historii doby Jiskrovy na Slovensku a ve východnì Moravě. S. 23 и Jiří Jurok. Moravštì husité, Slezsko a Slovensko. S. 43, 45–47
считают Фридриха представителем сирот.
37 Výbor z literatury české. Dìl druhý. Z počátku XV aţ ku konci XVI stoletì. Ed. K.J. Erben. Praha, 1868. S. 307.
38 Miroslav Svoboda. Břeclav za husitských válek. S. 143, 145; cм. также прим. 36.
39 Petr Čornej. Tajemstvì českých kronik Cesty ke kořenům husitské tradice. Druhé vydanì. Praha, 2003. S. 207–251, особенно с. 228–229. Не совсем понятно, правда, появление имени Фридриха Острожского в документе конца XVI в.
40 Ladislav Hosák. Svědetstvì kronik o událostech na Břeclavsku za válek husitských // Vlastivedný sbornìk Břeclavska, 1934, č. 1, s. 4; Amedeo Molnár. Táborský kněz a hejtman – Bedřich ze Stráţnice // Na rozhranì věků. Cesty reformace. Praha, 1985. S. 29; Miroslav Svoboda. Břeclav za husitských vále. S. 142–143, 145; Augustin Neumann. K dějinám husitstvì na Moravě. Olomouc, 1939. S. 95–97.
41 Kleine Klosterneuburger Chronik, Archiv für Österreichische Geschihte VII, 1851. S. 249–250 («darnach sass zu lundenburg ein Herzog aus Reussen und alle die umb in sassen bey 6 meylen mussten im zins geben»). О системе «гольдов» см. также: Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. S. 216–218; Josef Válka. Dějiny Moravy 1. Brno, 1991. S. 138.
42 Colmar Grünhagen (ed.). Geschichtsquellen der Hussitenkriege, Scriptores rerum Silesiacarum VI. Breslau, 1871. № 81. S. 59; František Palacký. Urkundliche Beiträge zur Geschichte des Hussitenkrieges in den Jahren 1419–1436 I. Praha, 1873. S. 602.
43 August Sedláček. Zbytky register králův řìmských a českých z let 1361–1480. Praha, 1914. Č. 1006. S. 143.
44 Středověké listy ze Slovenska. S. 4.
45 См. специальное исследование о нем: Dvořáková D. Rytier a jeho kráľ. Stibor zo Stiborìc a Ţigmund Luxemburský. Sonda do ţivota stredovekého uhorského šľachtica s osobitným zreteľom na územie Slovenska. Budmerice, 2003.
46 Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov V. Prvý cisár na uhorskom tone. Bratislava, 2001. S. 236.
47 František M. Bartoš. Zápisky v breviáři kněze Antocha z Přelouče z let 1422–1432, Časopis archivnì školy XII, 1934. S. 103, 107. При этом, как считал А. Нойманн, в его распоряжении якобы находилась целая армия,
насчитывавшая 7000 человек, что является безусловным преувеличением. См.: Augustin Neumann. K dějinám husitstvì na Moravě. S. 110.
48 Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. S. 283.
49 Wilhelm Altmann (ed.) Eberhard Windeckes Denkwürdigkeiten zur Geschichte des Zeitalters Kaiser Sigismundus.Berlin, 1893. S. 279–280; František Palacký. Urkundliche Beiträge zur Geschichte des Hussitenkrieges in den Jahren 1419–1436 II. S. 144 (Конрад Олешницкий).
50 Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. S. 46, 275, 310–311; František M. Bartoš. Husitská revoluce II. Vláda bratrstev a jejì pád 1426–1437. Praha, 1966. S. 72–73; Так же считает и Miroslav Lysý. Husitské vpády. S. 420; Daniela Dvořáková. Rytier a jeho kráľ. Stibor zo Stiborìc a Ţigmund Luxemburský.
S. 380–381, 463; František Šmahel. Husitská revoluce III. S. 228, 389–390.
51 Jan Długosz IV. S. 369–370. Подробно об этом событии см.: Antoni Prochaska. Napad husytów na Częstochowę w 1430 r., Kwartalnik historyczny, XXI, 1907. S. 309–320. Однако конкретно о Фридрихе Острожском в этой статье ничего нового не сообщается.
52 Petr Čornej. Velké dějiny zemì Koruny české V. S. 527–530; František Šmahel. Husitská revoluce III. S. 226–227; Jerzy Grygiel. Życie a działność Zygmunta Korybutowicza. S. 106–107; Jiří Jurok. Moravštì husité, Slezsko a Slovensko. S. 41–42. При этом утверждение И. Юрока, что Добеслав Пухала и Зигмунд Корибут также участвовали в нападении на Ченстохову, не соответствует действительности.
53 Так предполагал А.В. Флоровский. Чехи и восточные славяне. Т. I. С. 323.
54 Středověké listy ze Slovenska. S. 5; Marián Konečný. Prìspevky k chronológii a topografii husitskej výpravy na Spiš roku 1433, Husitský Tábor 5, 1982. S. 205; Jiří Jurok. Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce.
S. 123. Существует мнение, что применительно к Жилине нужно говорить не о постоянном гарнизоне, а лишь о временном пребывании гуситских войск: Miroslav Lysý. Vpády husitov a ich posádky. S. 647–648.
55 Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. S. 277; Miroslav Lysý. Vpády husitov a ich posádky. S. 646–648.
56 Jana Długosz IV. S. 486.
57 List ţupána Jana z Perìna см.: Archìv Mesta Kremnice. Fons 26. Fasc 1. № 9. Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. Bratislava, 1965. S. 126–127.
58 Ibid. S. 264–265.
59 Ladislav Hosák. Uherský Ostroh ve válkách husitských. S. 29; Rudolf Urbánek. K historii doby Jiskrovy na Slovensku a ve východnì Moravě. S. 21 (оригинал – в городском архиве Угерского Острога: Zprávy archivnì inspekce v Zemském Archivu v Brně 31 III, 1859).
60 August Sedláček. Zbytky register králův řìmských a českých z let 1361–1480. Č. 1245. S. 173.
61 См. об этом: František Kavka. Zikmundova politika let 1429–1434 a husitstvì, Husitský Tábor 8, 1985. S. 89–105; Idem. Poslednì Lucemburk na českém trůne. Praha, 1998. Kap. VII, VIII; Wilhelm Baum. Cìsař Zikmund. Kostnice, Hus a války proti Turkům. Praha, 1996. Kap. XVI; Julius Bartl. Ţigmund Luxemburský. Budmerice, 1996. S. 69–81.
62 В 1437 г. владельцем Весели над Моравой является уже Блажек из Боротина (Středověké listy ze Slovenska. S. 9–10). По мнению Р. Урбанека, Острог Фридрих продал Райнпрехту фон Эберсдорфу (K historii doby Jiskrovy na Slovensku a ve východnì Morav. S. 30).
63 František Palacký. Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě III. Praha, 1939. S. 563.
64 Jan Długosz IV. S. 538–539.
65 Josef Pervolf. Přìspěvky k českým dějinám XV–XVI stoletì, Časopis Musea Královstvì Českého LIV. 1880. S. 403.
66 Roman Heck. Tabor a kandydatura jagiellońska w Czechach (1438–1444). Wrocław, 1964. S. 146; Jiří Jurok.
Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce. S. 135–136. Gede (Gedec, Gewde, Gedew, Gevdew) – замок Годейов в окрестностях Римавской Соботы, разрушенный турками в 1571 г.
67 Johann Loserth. Regesten zur Geschichte der mährisch-ungarischen Beziehungen in der Zeit der hussitischen Söldernbander, 1918. S. 67. Č. 58. Р. Хек предполагает, что эти акции были предприняты при тихом согла-
сии польского двора с целью спровоцировать новую войну с Альбрехтом Габсбургом: Roman Heck. Tabor a kandydatura jagiellońska w Czechach (1438–1444). S. 147, 190.
68 Josef Chmel. Regesta Friderici III. Rom. imperatoris (1440–1493). Wien, 1840. Č. 3792; «Waclaw knieze z Ostrowa» – Středověké listy ze Slovenska. S. 103.
Сфрагистичні пам’ятки:
Іл. Фридерик Федорович князь Острозький (1410 – до 1431): Печатка від 4.6.1438: В полі печатки іспанський щит, на якому знак у вигляді з’єднаних стовпом двох півмісяців рогами додолу над шестипроменевою зіркою. Напис по колу: * s * du fredericus de ostrog; кругла, розмір 20 мм.
Джерела: AGAD, Perg. 1212. 4.6.1438.
Публікації: Рандин А. Гуситская эпоха в зеркале одной судьбы. – С. 18. Codex diplomaticus Poloniae. – Vol. IV. – P. 29–30, n. 20.Pervolf J. Přìspěvky k českým dějinám. – S. 403. Однороженко О. Сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozkyj-fryderyk-fedorovych/
Основне джерело: Рандин А.В. Гуситская эпоха в зеркале одной судьбы («Русский гусит» князь Фридрих Острожский).
КН. ДМИТРО МИХАЙЛОВИЧ
VI генерація
КН. ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ ОСТРОЗЬКИЙ (* 1430, †VI.1466/IV.1474).
Князь острозький (бл. 1450 – пiсля 1465). Записаний у Києво-Печерському i Супральському пом’яниках, у каталозi ктиторiв Києво-Печерського монастиря А. Кальнофойського.
Згідно з хроніками Мартіна Бєльського та Мацея Стрийковського, у 1453/54 рр. він із невеликим загоном розбив татар біля Теребовлі та визволив близько 9000 невільників, а потім переміг татар на р. Случі під Красиловом.
Сини кн. Василя розділили єдиний рід на дві лінії: старший, Іван, отримав у володіння Острог і продовжив лінію Острозьких, а молодший, Юрій, став власником Заслава й розпочав лінію князів Заславських. Поділ батьківських володінь брати здійснили перед 20 квітня 1463 р., т.щ. у цьому році кн. Юрій продав брату Івану “делницу свою Иванскую, што ми ся в делу достала за полседманадцат коп грошей” (тобто, за 16 1/2 коп., у “дільницю” також входили Мнятин, Головчичі, Підборці, Дитиничі)54; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 46 зв.)). Іванові врешті дісталися Острог, Красне, Крупа. Юрій після поділу з братом Іваном перетворив у свою резиденцію поселення Жаславль.
Князь Іван Острозький примножив свої володіння купівлею Мнятина та інших сіл у свого брата Юрія; села Конюхи, Озеряни, Рапотове він придбав у “местича острозкого” Дробиша Мжюровича, або Місюровича (20 вересня 1463/4 р. за 100 кіп; свідками купівлі виступали згадані Пашко Миткович – “воевода острозский” – та пан Катун – “маршалко князя Ивана Острозского”)55, село Долотче було куплене у Гринка Єловича (25 січня 1465 р. за 30 кіп)56; крім того, князь обміняв Межиріч на Гольче (20 червня 1466 р.) Яну Чапличу57.)). Судячи з документів 1486–1487 рр., за якими Михайло і Костянтин Острозькі визнають обмін Гольчого на половину Межиріча та допускають до цієї власності доньку Яна Чаплича, відбувся обмін з доплатою 30 коп грошей58. У 1544 та 1549 роках Жигимонт І підтвердив продаж Івашком Чапличем Гольчого кн. І. В. Острозькому і передання Чапличу двору в Межирічі59.
Непогане віно принесла йому дружина Василиса60. Привілей на ім’я К. І. Острозького від 20/21 грудня 1522 р. дає змогу точно визначити походження його матері – кн. Василиса Іванівна Володимировича Бєльського, двір якої Смоляни в Оршанському повіті переходив до сина Костянтина та онука Іллі в довічне володіння з правом осадження міста, будівництва замку та встановлення торгу61. Іван Острозький мав трьох дітей: синів Михайла та Костянтина і доньку Марію/
Ксенію.
Помер Іван Васильович між червнем 1466 р. (дата обміну Межиріча на Гольче) і квітнем 1474 р. (привілей його синам Костянтину та Михайлу, в якому батько не згаданий)62.
Дослідники відносять заснування Іваном Острозьким згодом знаменитого Межиріцького Свято-Троїцького монастиря-фортеці, архітектура якого мала риси як православної традиції, так і готики (подібно до Богоявленської церкви в Острозі)63. Історики єврейства на Волині (М. Вейтрауб) указують, ніби Іван Васильович надав острозьким євреям право користуватися прибутками із Зарванської пасіки для побудови та прикрашення синагоги. Однак ця інформація навряд чи достовірна64. Йому ж приписується фундація в Острозі патрональної церкви Св. Іоанна (Хрестителя чи Богослова)65.
∞, КЖ. ВАСИЛИСА ІВАНІВНА, дочь кн. Івана Володимировича Ольгердовича Бєльського.
КН. ЮРИЙ ВАСИЛЬОВИЧ ЖАСЛАВСЬКИЙ (* ок. 1432, † ок. 1500 г.)
Князь заславський (1463 – бл.1500). Син Василя Федоровича Острозького «Красного» й Ганки. Був одружений з Анною невідомого походження.
Сини кн. Василя розділили єдиний рід на дві лінії: старший, Іван, отримав у володіння Острог і продовжив лінію Острозьких, а молодший, Юрій, став власником Заслава й розпочав лінію князів Заславських. Поділ батьківських володінь брати здійснили перед 20 квітня 1463 р., т.щ. у цьому році кн. Юрій продав брату Івану “делницу свою Иванскую, што ми ся в делу достала за полседманадцат коп грошей” (тобто, за 16 1/2 коп., у “дільницю” також входили Мнятин, Головчичі, Підборці, Дитиничі)66; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 46 зв.)). Іванові врешті дісталися Острог, Красне, Крупа. Юрій після поділу з братом Іваном перетворив поселення Жаславль у свою резиденцію і з часом перейшов на нове прізвище, похідне від його назви. До кінця XVI ст. нинішнє місто Ізяслав, родове гніздо аристократичного роду, відомого в сучасній літературі як князі Заславські, фігурує під назвами Жеславль і Жаслаль, а самі вони – як князі Жеславські та князі Жаславські.
У полі нашого зору цей князь перебуває з 1461 до 1496 р., причому в давніших згадках він фігурує ще як Острозький, а в пізніших – уже як Жаславський. Судячи з деяких паперів самого Юрія Васильовича та маєтків, якими володіли потім його нащадки, частку князя в спадщині батьків становили Жаславль із прилеглими селами, група поселень між річками Корчик і Жариха, відрізана від Жаславля широкою смугою лісів (Жуків, Дятелів Став, Меречівка, Бачманове Селище, Дяків, Берездів), кілька сіл у басейні Горині на північ від Острога (Стадники, Оженин, Черняхів, Милятин, Почапці , половина маєтку Іваня на р. Ікві, 1463 р. продана братові Івану (села Мнятин, Головчичі, Підборці, Дитиничі), та окремі поселення на витоках річок Стубла й Устя (Білашів і Верхів [12, 30]).
26 червня 1496 — У фондах Державного архіву Рівненської області найдавнішим документом вважається купча угода князя Юрія Васильовича Заславського з паном Семеном Олізаровичем, згідно з якою перший продав другому свій родовий мєток Білашів на Волині.
∞, АННА (* ..., 1508, † ...), происхождение неизвестно.
КЖ. АГРИППИНА-КАТЕРИНА ВАСИЛІВНА ОСТРОЗЬКА (* ..., 1461, 1503, † 1503/1516)
донька Василя Федоровича Даниловича Острозького. В 1461 р. вийшла заміж за Івана Гойцевича/Кгойчевича, по його смерті здійснила конверсію на католицизм і ще двічі одружувалася – спочатку з Михайлом Нацем/Нацовичем, а потім із Войцехом Клочком/Яновичем67.
1461 мая 2, мать ея, княгиня Агафья дала за ней въ приданое при выходѣ за Ивана Гойцевича Новоставцы и Илинъ [Арх. Санг. 1,53]; овдовѣвъ, вышла во второй разъ за пана Михаила Нацевича, при чемъ перешла из православія въ католичество съ именемъ Катарипы [Волф. 345]; 1478, жена Михаила Нацевича Катарина судилась съ женой Василья Копачева, вслѣдствіе чего, по приказанію кор. Казиміра, Копачевское имѣніе Дерчинъ было отдѣлено отъ имѣнія Зельвы, принадлежащаго Нацевичамъ рь.]; 1494, жаловалась на пана Литавора Хребтовича, наносившаго ей убытки въ ловахъ [ІЬ.]: вскорѣ послѣ 1499 года вышла въ третій разъ за Войцѣха Яновича Клочко [ІЪ.]; 1503, послѣдній получилъ подтвержденіе на владѣніе дворомъ Дороховымъ, куплен H ымъ имъ у пани Катарины, когда она не была еще его женой; она же получила этотъ дворъ отъ перваго ея мужа Ивана Гойцевича.
Умерла до 1516 года, когда ея племянники, князь Константинъ Ивановичи Острожскій выкупили села Новоставцы и Ил.
∞, 1°, 1461, IВАН КГОЙЧЕВИЧ,
∞, 2°, МИХАЙЛО НАЦОВИЧ;
∞, 3°, ВОЙТЕХ ЯНОВИЧ КЛОЧКО, маршалок господарскимъ, дворецкимъ королевы и намѣстникомъ Ковенскимъ.
КН. ФЕДОР ДАНИЛОВИЧ (род. до 1433 г., ум. ок. 1490 г.)
КН. ІВАН ДМИТРОВИЧ ОСТРОЖЕЦЬКИЙ
VII генерація
КН. МИХАИЛ ИВАНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ († 1503/1504)
Син князя Івана Васильовича Острозького, старший брат Костянтина Острозького. Князь острозький (пiсля 1465 – 1501), староста луцький, маршалок Волинської землi (1500–1501). Православний. Записаний у Києво-Печерському пом’янику (поз.288) з дружиною Феодорою (поз.311).
Кн. Михайло виступає на королівській службі разом з молодшим братом вже в останній чверті XV ст., зокрема 14 грудня 1486 р. він з братом отримує при королівських роздачах у Пйотркові 20 кіп із берестейського мита68. В 1489 р. при королівських роздачах у Кракові 30 кіп з мита володимирського було надано на обох братів; більше того, тоді ж “Острозских князей слузе” Салтану було дано три копи грошей з луцького мита69. Під час литовсько-московської війни 1492–1494 рр. разом із братом Костянтином Михайло був активним учасником воєнних дій.
Разом із братом Костянтином він навесні та влітку двічі побив татар, відібрав увесь полон та пограбоване майно (у травні під Полонним, влітку під Брацлавом, де загинули татарський царевич Акманлу і полководець Мамиша Біру, а син хана Менглі-Гірея Мехмед-Гірей потрапив у полон). У зв’язку з цими успішними битвами проти “агарян” літописець славив обох князів та просив їм Божого благословення: “Сим же правоверным княземь даруи, Господи, многолетное здравие и укрепи десницю их и грозны их сотвори супостатом нашим”70.
Після того, як брат Костянтин 1500 р. потрапив у полон до московитів, Михайло отримав уряди луцького старости (мала характер намісника) і маршалка Волинської землі після князя Семена Юрійовича Гольшанського, котрі посідав до смерті. Уряд маршалка Волинської землі давав можливості для збагачення, збільшення впливу71. Затим відомостей про нього немає. (за даними родоводу з архіву Радзивілів та М. Стрийковського, він помер 1503 р.72, а в генеалогії ординатів Острозьких названий 1504 р.73).
Можна припускати, що брати ще кілька наступних років після смерті батька були «нерозділеними» — тобто спільно володіли родовими маєтностями. До 1474 р. Федір Денисович заставив маєток Вілію Михайлові та Костянтину Острозьким (за 50 кіп)74, а його дружина наново заставила Вілію обом князям за 50 кіп грошей у 1489 р.75. 24 квітня 1481 р.заставу маєтку с. П’янь Михайлу та Костянтину підтвердила Лукреція (Лукерія) Гнатівна Боровиківна (за 30 кіп грошей), тоді ж і Гліб Іващенцевич заставив Тараканів76,
7 травня 1486 р., яким обидва князі допускали до половини Межиріча дружину Івашка Охрімовича, доньку Яна Чаплича, котрий їхньому батькові (кн. Івану Острозькому) у 1466 р. продав Гольче, отримав двір у Межирічі та 30 кіп грошей і мав служити Острозькому разом з родиною (“маю с того именья князю его милости служити вечно до моего живота, и дети мои мают его детям служити вечно, а не маю отхылен быти никуды с тым именем от его отчизны от Острога, а не маю ни продати, ни отдати, ни заменити, ни по души отдати… а коли бых я хотел от князя его милости проч ехати, албо дети мои не хотели бы его детям служити, тогды я и дети мои мают ехати куды хотят, а тот двор Межирич и тое село Гольче мают князю его милости вечно быти и его детям”; документ підписало аж 18 свідків19), але згодом вийшов із підданства Дому. Тепер сини князя Івана Васильовича спільно дозволяли Белусі з чоловіком та дітьми знову оселитися в Межирічі й
служити їм77. Через рік (10–11 березня 1487 р.) обидва Острозькі надали таке право “вечно и непорушно” усій сім’ї покійного Яна Чаплича – його дружині Тетяні, донькам Марії та Белусі з чоловіком Іваном Охрімовичем та “онучатам потом бывшим”, котрі всі мали “с того именя служити неотступно, а не мает быти отхильна нигде от Острога, нижли мает нам с того именя служити вечисто”. Цю службу родина Чаплича мала нести на користь “князю Михаилу и князю Костентину Ивановичом Острозким с того именя… неотступно”. Виданий у Луцьку ліст був засвідчений значними особами78. Острозькі проявляли милосердя до сім’ї покійного Яна Чаплича, хоча сам він свого часу залишив службу в кн. Івана Васильовича – “поехал от отца нашого проч”79.
16 червня 1488 р. обидва брати спільно купували маєток Гриба Івашенцевича Тороканів у Луцькому повіті 80. За визначні ратні успіхи брати отримали від вел. кн. Олександра Полонне (квітень–травень 1494 р.)81. У ... р. трапилася суперечка Микити Чаплича з братами Михайлом та Костянтином Острозькими через село Гільча. Також брати хотіли мати права на село Лукопче, на яке також претендувала Олександр Ходкевич. Невдовзі поділили спадок батько з братом. Томаш Кемпа пише про поділ отчизни між братами в 1496 р. – цим роком датований привілей вел. кн. Олександра одному Костянтину на Здолбицю та Глинське82.
За інформацією хроніки Ігнатія Стебельського 1783 р., Михайло мав доньку Марусю, чи Марушу, яка вийшла за Матвія Єловича/Єловицького, та сина Романа, котрий загинув у битві з татарами на очах дядька в 1516 р. під Бузьком, – згадки про це є у Ваповського та Стрийковського83, а також Шимона Старовольського84; нині згадка про Романа віднесена І. З. Мицьком до Романа Андрійовича Сангушка85.
Ж., Феодора
КН. КОНСТАНТИН ИВАНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (*1460/1463, † 10.08.1530)
великий гетьман литов. (1497–1500, 1507–30), брацлавський i вiнницький намiсник (1497–1500, 1507–1516, 1518–1530), луцький староста та маршалок Волин. землі (1507–30), віленський каштелян (з 1513), троцький каштелян (з 1522), князь. Молодший син кн. Івана Васильовича Острозького і Марії Іванівни – доньки кн. Івана Володимировича Бєльського. Один з найвидатніших полководців свого часу.
Вважається протектором правосл. церкви, документально зафіксовано його пожалування на храми і монастирі. На його клопотання 1511 король польс. і вел. кн. литов. Сигізмунд I підтвердив право київ. правосл. ієрархів на автономний церк. суд та адм. управління без втручання світської влади.
Одружувався двічі: уперше – з донькою новогрудського воєводи, княжною Тетяною Семенівною Гольшанською (1509), удруге – із княгинею Олександрою Семенівною Слуцькою, двоюрідною онукою останнього київ. кн. Семена Олельковича. Від першого шлюбу мав сина Іллю (н. 1510), від другого – сина Василя (Василя-Костянтина; н. 1526 або 1527) та доньку Софію, котра померла у дитячому віці.
Позован у м. Турів. Згідно із власним розпорядженням був похований у Свято-Успенському соборі Києво-Печерської лаври (24 вересня 1530). 1579 його син Василь-Костянтин встановив над похованням мармуровий скульптурний надгробок роботи відомого львів. скульп. Себастіана Чешека. Скульптурна композиція, де гетьман був зображений у позі сплячого рицаря, загинула під час Другої світової війни, коли собор було підірвано (1941).
∞, 1°, КЖ. ТАТЬЯНА СЕМЕНІВНА ГОЛЬШАНСЬКА (†1521/1522).
∞, 2°, КЖ. АЛЕКСАНДРА СЕМЕНІВНА СЛУЦЬКА (ум. после 1556 г.).
КЖ. МАРИЯ ИВАНОВНА ОСТРОЖСКАЯ.
Л. Войтович безпідставно визначає для Марії Іванівни ще й друге ім’я Ксенія, яке він знайшов у цьому поминанні (Войтович Л. Князівські династії Східної Європи (кінець IX початок XVI ст). Склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. Львів, 2000. — С. 70, 75; Його ж. Княжа доба. С. 514 (вже як «Ксенія-Марія Іванівна († після 1506). Була одружена з князем Андрієм Олександровичем Сангушком. Записана у Києвю-Печерському (поз. 312) і Супрасльському (поз. 69) пом’яниках»).
М., Андрей Сангушко (ум. 1534 г.)
VIII генерація
КН. ИЛЬЯ КОНСТАНТИНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (наприкінці 1510 — 19(20?) серпня 1539)
православний український (руський)князь, намісник[2] брацлавський і вінницький (1530—1539), військовий і державний діяч Русі в складі Великого Князівства Литовського, меценат. Старший син (єдиний від першого шлюбу) князя Костянтина Острозького та його першої дружини княжни Тетяни (Анни) Гольшанської, зведений брат князя Василя Костянтина Острозького.
Рік народження Іллі (як і сам шлюб його батьків – великого гетьмана литовського князя Костянтина Івановича Острозького та княгині Тетяни-Анни Гольшанської) визначається дослідниками в межах 1507–1510 рр. Проте принаймні 2 травня 1508 р. Ілля вже мав «певний вік», оскільки батько від свого, дружини та сина імені здійснив фундуш на церкву Преображення в Турові, записаний на аркушах Турівської Євангелії ХІ ст.2 Ім’я «Ілля» для Острозьких не було родовим, тож залишається вважати, що воно було надане за церковним календарем, а отже, хлопчик народився, або ж був охрещений (що більш вірогідно, з огляду на датування вкладу 2 травня 1508 р., тобто до цього числа Ілля вже з’явився на світ) близько 20 липня/2 серпня (канонічно хрещення мало відбутися на сороковий, або після сорокового дня від народження). Пошанування патронального святого свого первістка чітко засвідчив його батько: уважається, що на честь сина князь Костянтин побудував у Дубні церкву Св. Іллі – тезоіменитого покровителя дитини, котрий мав захищати спадкоємця дому Острозьких. Він продовжив батькову звитягу у виправах проти татар (1530–1538 рр.)3. На чолі найбільшого з‑поміж усієї литовсько-руської знаті власного загону (500 вершників) узяв участь у кампанії 1534–1535 рр. проти Московської держави – і цим також продовжував батькову звитяжність у битві під Оршею 1514 р.4 У 1536 р. Ілля у складі посольства Івана Сапеги побував у Москві та ближче познайомився з цією державою, її столичним містом, де свого часу сидів в ув’язненні великий гетьман Костянтин Острозький5. Відчуваючи за собою харизматичну «батькову тінь», Ілля без жодного сумніву позиціонував себе як впливового й могутнього маґната. Це цілком адекватно сприймалося сучасниками, про це писали філософи й поети, це було ознакою доби. Сентимент короля до Іллі Острозького, на бік котрого Сиґізмунд І ставав у численних судових процесах, був пов’язаний саме зі ще свіжою пам’яттю про заслуги його батька. Це проявлялось і в нечисленних справах щодо церковних володінь. Наприклад, коли за скаргою віленського кустоша та плебана князя Павла «з княжат литовських» (незаконний син короля) стосовно захоплення Острозьким церковної землі та надання Павлом підтверджувальних листів королів Казимира й Александра щодо меж церковного маєтку, Сиґізмунд І виніс рішення на користь позивача (5 січня 1535 р.), він усе ж зажадав, щоб неображати Іллю, створення двосторонньої комісії задля розгляду справи на місці й полюбовного розмежування маєтностей7.Однак серед численних наїздів, вирішення питання власності силою та через суди у практиці Іллі Острозького можна завважити й нетипові приклади поведінки суто морального штибу,коли князь не дотримувався власної вигоди, просто визнаючи справедливими докази протилежної сторони щодо земельних володінь, притому сторони набагато слабшої та не такої впливової. Наприклад, 5 березня 1534 р. він без офіційного суду визнав, що Кошелівці біля Красилова не можуть бути його посілістю, а належать панові Грицькові Сенютичу, котрий надав відповідні майнові документи, а відтак «справедливість вимагає» визнати власником саме його, «а не нас і не потомків наших»8. А в березні 1538 р. Острозький просив луцького урядника Дахна Василевича здійснити справедливе розмежування його Поворського маєтку з маєтністю Гнівоша Песочинського – Песочином. При цьому Ілля підкреслював: «Мы не хочем ему шкоды и накладу зычиты, […] што будет справедливого его, нехай бы то при нем зостало»9. Більше того, стверджуючи 7 травня поділ, Ілля зазначив, що все, заведене на княжих землях Песочинським, належить йому, заборонивши своїм людям вступати у ці володіння10. Звісно, «ідилії» у стосунках князя та шляхти різного ґатунку не існувало, християнське сумління й почуття справедливості у сучасному розумінні на той час не діяли навіть у церковному середовищі. «Священним» було переважно право власності й намагання різними методами примножувати маєтності роду. Тож і Ілля вирішував маєткові справи також по-різному, а в більшості випадків – традиційно, тобто силою.
Виховувався й навчався вдома. У 1520 р. стриєчний брат князь Андрій Заславський, який як психічно хворий був під його опікою, визнав Іллю Острозького, зі шкодою для родичів, своїм спадкоємцем, записав 1/3 маєтку. У 1523 р. батько уклав угоду про шлюб Іллі Острозького зі старшою донькою Юрія «Геркулеса» Радзивілла Анною Єлизаветою. Незважаючи на різницю обрядів, Ю.Радзивілл отримав дозвіл Папи на шлюб після досягнення повноліття тоді 5‑річною Анною. У 1536 Радзивілл зажадав від Іллі виконання шлюбної угоди, однак не з Анною Єлизаветою, а з її сестрою Барбарою. Ілля не виконав її, а в 1537 король Сигізмунд I Старий звільнив його від даної обіцянки шлюбу. Після смерті батька в 1530 році отримав його намісництва[3] (зокрема, був намісником у Звенигородці). Король у 1530 році, поважаючи заслуги його померлого батька, визнав право Іллі бути старостою вінницьким і брацлавським. Також успадкував батькові маєтки разом зі зведеним братом Костянтином Василем, процес проти мачухи Олександри Олельковичівної. Мав сусідські конфлікти із князем Кузьмою Заславським, коли Андрій Заславський поновив свій запис 1520 р., який визнав король у 1536 р. На кородоні Волині розбив татарські чамбули в 1530, 31, 33 роках. У 1534–36 р. брав участь у литовсько-московській війні, виставивши найліпший відділок з‑поміж литовських панів. У 1536 р. разом з іншими литовськими панами переконував про необхідність миру з московитами, брав участь у посольстві Івана Сапіги. Перебуваючи при королівському дворі в Кракові, пізнав польську культуру, вивчив польську, латину. Деякі польські дослідники помилково твердили про його перехід на латинський обряд. Там же він закохався в Беату Костелецьку (пол. Beata Kościelecka, читається як «Косьцєлецька»), донькою колишньої коханки короля Сигізмунда І Старого, Катерини Тельничанки (пол. Katarzyna z Ochstatów Telniczanka) та великого коронного підскарбія Анджея Костелецького (пол. Andrzej Kościelecki). Заручини молодої пари відбулись за королівського благословення 1 січня 1539 року, а весілля — 3 лютого того ж року. Під час весільних урочистостей відбувся рицарський турнір. Під час поєдинку на списах з королевичем Сигізмундом Августом, князь Ілля впав з коня, і найправдоподібніше, отримав значні внутрішні пошкодження, котрі стали причиною його подальшої важкої хвороби та смерті. Після переїзду подружжя до Острога через кілька місяців помер (у вівторок 19 серпня (чи 20 серпня) 1539 року в Острозі[4]). Через 3 місяці після його смерті, у Беати народилась дочка Гальшка (Єлизавета). 16 серпня 1539 року Ілля склав заповіт, у якому вказав, що має бути похований у Києво-Печерській лаврі, зробив багато записів на православні церкви. Весь маєток записав не народженій ще дитині та дружині, доручаючи їй управління маєтками неповнолітнього Василя Костянтина. Отримані від князя Андрія Заславського маєтки, визнаючи неслушність їх отримання, заповів повернути його родичам.
Власнiсть: Острог, замки Хлапотин, Чуднів, Дубно, Дрогобуж, Красилів, Полонне, Рівне, Сатиїв, Степань. Двори: Гори, Круповолость, Новоставці, Здовбиця, Звягель з прилеглими селами, дім у Вільнюсі.[3]
У 1536 році князь Юрій Радзивілл захотів реалізувати укладену з батьком умову, тільки замінити Анну (її хотів видати за Станіслава Ґастольда) Барбарою, але повернувся до початкової угоди. Однак І. Острозький, маючи прихильність доньки коханки короля Катажини Тельнічанки Беати, відкинув обидві пропозиції, посилаючись на відсутність його власної згоди. Король 1537 р. видав декрет, яким звільняв І. Острозького від батькових зобов’язань. 1 лютого 1539 були заручини, 3 — шлюб на королівському дворі після зашлюбин королівни Ізабелі з Яном Запольєю. Було організовано турнір, на якому І. О. мав поєдинок на списах з королевичем Сігізмундом Августом та був вибитий із сідла. Правдоподібно, тоді отримав складні внутрішні пошкодження, які стали причиною важкої хвороби та передчасної смерті.
Заповіт князя Іллі Острозького укладений в Острозі 16 серпня 1539 р., всього за три дні до смерті. Вважається, що причиною згону тридцятипітнього аристократа стало поранення, яке він здобув на турнірі в кінці попереднього 1538 року. 86 На початку тестаменту Острозький висловлює бажання бути похованим поруч із предками y Києво-Печерському монастирі, наділяє щедрими пожертвами православні храми та обителі по всьому Великому князівству Литовському. Центральну частину документа складають розпорядження, які стосуються прав власності на маєтки, питань сплати боргів кредиторам і опіки над родиною, причому роль головних захисників дружини і поки ненародженого нащадка відводиться членам монаршої сім’ї.
Через місяць після смерті князя вдова пред’явила тестамент перед Сиґізмундом I Старим і з дозволу короля дала вписати його до книг Литовської Метрики (23 вересня 1539 р.). Пізніше, в процесі розгляду складного питання про поділ спадщини Острозьких, цей документ, за наполяганням молодшого брата небіжчика — князя Василя Костянтиновича — був визнаний недійсним. Формальною підставою для цього стала відсутність при укладанні «духовниці» свідків, які могли би підтвердити, що були поруч із князеи Іллею, коли він давав свої останні розпорядження”. 87 Адвокат, нa судовому засіданні захищав інтереси мeньшoro гетьманича, доводив, що тестамент Іллі Острозького був укладений з порушенням майнових прав його брата Василя і, до того ж, за дуже дивних обставин. Окрім відсутності на документі печаток свідків «віри годних» (зокрема, церковних ієрархів), виявилося, що текст «духовшищі» правив не писар небіжчика, а «хлопець» (слуга) останнього. Жоден зi слуг чи приятелів Острозького при цьому присутнім не був. Врешті, сам заповіт, всупереч «прийнятим звичаям», був написаний на зшитому папері. Попри вказівку вдови Іллі Костянтиновича на те, що документ підписав і скріпив своєю печаткою її померлий чоловік, вирок був на користь князя Василя 88. Разом з тим, деякі з побажань тестатора були виконані. Зокрема, тіло небіжчика відвезли до Києва, а від опіки над його вдовою і дочкою королівська сім’ї нe відмовилася. 89
Ж., Беата Костелецкая (1490 – 1576 гг.), незаконнорожденная дочь короля Сигизмунда Старого.
Сфрагистичні пам’ятки:
Іл. Ілля Костянтинович князь Острозький (1530–1539): Печатка від 1535–2.7.1538: В полі печатки ренесансовий щит, який розтято: в першій частині – знак у вигляді з’єднаних стовпом двох півкіл кінцями додолу над шестипроменевою зіркою, здолу півмісяць, що лежить рогами догори, в другій частині – китаврус, який тримає напнутий лук і цілить стрілою у власний хвіст у вигляді змії (герб роду князів Гольшанських – матері, княжни Тетяни Семенівни Гольшанської); згори літери: ІС. овальна, розмір 15х14 мм.
Джерела: AGAD, Perg. 6181. 1535 р.
ANK, AS, Teka ІІІ, Plik 47; Plik 51; Plik 64; Plik 65; Plik 70. 21.8.1536–2.7.1538.
Публ.: Сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozkyj-illya-kostyantynovych/
Іл. Беата Андріївна з Костельця княгиня Острозька (1539–1576): Печатка від 8.11.1540–12.4.1553: В полі печатки ренесансовий щит, на якому знак у вигляді стріли вістрям вгору над півколом, що лежить кінцями додолу; над щитом шолом під шоломовою короною, в нашоломнику виникає дві руки, навколо щита намет (герб Огон); згори літери: BKСO. овальна, розмір 15х14 мм.
Джерела: ANK, AS, Teka ІV, Plik 15; Plik 89; Teka VII, Plik 49; Plik 51; Plik 54; Plik 61; Teka VIII, Plik 10. 8.11.1540–12.4.1553.
Публ.: Сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozka-beata-andriyivna-z-kosteltsya/
[Żelewski R. Ostrogski Ilia (Eliasz) książę (1510—1539) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1979. — T. XXIV/3, zeszyt 102. — s. 193—384. — S. 480—481. (пол.)Археографический сборник документов, относящихся к истории Северо-Западной Руси. – Т.4. – Вильно, 1876. – С.1; Вестник Западной Европы. – 1868. – №10. – С.19.]
КНЯЗЬ ВАСИЛЬ-КОНСТАНТИН КОНСТАНТИНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (* 2.02.1526 – † 13.02.1608, м. Острог)
Воєнний, політичний і культурний діяч, воевода Киевский. Молодший син гетьмана Великого князівства Литовського Костянтина Івановича Острозького від другого шлюбу з князівною Олександрою Семенівною Слуцькою. Названий при народженні Василем. Із 40‑х років став уживати “князівське” ім’я Костянтин, тому в літературі фігурує під подвійним iм’ям Василь-Костянтин. Після смерті батька (1530 р.) виховувався під материнською опікою в м. Турові. Визнаний королем повнолітнім у 15 років (1541 р.), вступив у публічне життя. Після смерті старшого брата по батькові – Іллі (1539 р.) розпочав багаторічну виснажливу боротьбу за повернення батькової спадщини спочатку з братовою дружиною Беатою Костелецькою, а потім її другим чоловіком – Ольбрахтом Лаським, котрому вона записала (1565 р.) не тіль-ки маєтки, що дістались їй від першого чоловіка, але й маєтки своєї дочки від першого шлюбу – Гальшки. Боротьба завершилася 1574 р., коли за декретом короля Генріха Валуа за Гальшкою були визнані спадкові права як на її власні, так і на материнські маєтки, а вона на знак вдячності за моральні та матеріальні збитки, завдані дядькові під час їх повернення, відписала всі маєтки йому та його синові Янушу. Значні володіння в перемишльській, галицькій, львівській землях, Тарнів із селами у Малопольщі та маєток Рауденіца в Чехії перейшли до О. після смерті дружини. Незважаючи на те, що йому не вдалося вступити у володіння чеською спадщиною через захоплення її іншими претендентами, він зосереджував у своїх руках найбільший домен, до котрого лише на Волині входила 1/3 її поселень. Як володимирському старості йому належали маєтки цього староства (із 1559 р.), за винятком 1580–1588 рр., коли уряд володимирського старости очолював його син Костянтин. Наприкінці XVI – початку XVII ст. придбавав маєтки на Київщині. Вважався одним із найбагатших магнатів українських земель Речі Посполитої. Сам на-зивав себе як самостійним правителем “Dei 325 gratia in Volinia dux Ostrocensis” (Божією Ми-
лістю на Волині Острозький князь).У 18-річному віці розпочав військову службу під началом маршалка Волинської землі, князя Федора Санґушка, загартовую.чись і набуваючи військового ремесла. У 1543 і 1544 рр. брав участь у битвах із тата.рами. Наприкінці 1550 р. був призначений володимирським старостою і маршалком Волинської землі. Зосереджував у своїх руках велику владу: йому підлягали місцеві старости, він очолював посполите рушення, керував шляхетськими з’їздами Волинської землі та Брацлавщини, територія якої до 1569 р. входила до Волині. Наприкінці 1559 р. (за офіційною номінацією 5.XII) дістав уряд київського воєводи, на котрому залишався до кінця свого життя. Протягом майже п’ятдесяти років, будучи київським воєводою стояв на захисті південно-східних кордонів українських земель і виявив неабиякі дипломатичні та військові здібності в боротьбі з татарами. Неодноразово, особливо взимку 1562/3 рр., чекаючи нападу московського війська, порушував питання перед королем і литовською радою про виділення коштів для укріплення Київського замку.Був речником створення європейської антитурецької ліги для ліквідації турецької небезпеки. Брав участь у походах на Москву. Очолював шляхетське ополчення під час повстання козаків на чолі з Криштофом Косинським (1591–1593 рр.). На конвокаційному сеймі (1587 р.) називався в числі можливих претендентів на королівський престол. Виступив проти Люблінської унії (1569 р.), підтримуючи позицію більшості литовських панів ради. Незважаючи на те, що залишився в Любліні після від’їзду литовських послів, відмовився від запрошення короля прибути до сенату і незабаром виїхав до Тарнова. Після ухвали сейму про приєднання Волині, Київщини і Брацлавщини до Корони Польської тричі відмовлявся через хворобу від приїзду для складення присяги. Лише 24 травня, тобто за два дні до остаточного терміна, визначеного для складення присяги, під загрозою втрати власних маєтків змушений був приїхати до Любліна і підписати акт про приєднання Волині до Польщі. Трохи пізніше, 6 червня, як київський воєвода, склав присягу щодо приєднання Київщини. А вже будучи коронним сенатором підписав унію Польщі з Великим князівством Литовським. Протягом 1567–1570 рр. О. боровся за тарновські маєтки, які дісталися його дружині після смерті її рідного брата Яна Амора Тарновського. Ще в 1568 р. Софія Тарновська надала князю, як своєму чоловікові, дожиттєвий запис на всі маєтки. Проте на них заявили свої претензії представники бічної лінії
Тарновських: сандомирський воєвода Станіслав Спитек і його син – чеховський каштелян Станіслав. Їх підтримували давні вороги князя – Ольбрахт Ласький та Зборовські. Супротивникам князя вдалося штурмом захопити Тарнов, проте за королівським вироком величезні тарновські добра були повернені О.
Після смерті короля Сигізмунда Августа брав участь в елекційному сеймі 1573 р., підтримуючи кандидатуру Генріха Валуа, а після обрання його королем подарував йому п’ятьох верблюдів. Після втечі Генріха з Польщі О. належав до прихильників обрання на польський трон імператора Максиміліана Габсбурга. Але після обрання королем Стефана Баторія влаштував йому 18 квітня 1576 року пишний прийом у Тарнові, через який той проїздив на коронацію до Кракова. Протягом 70–90‑х рр. (1574, 1575 1577, 1578, 1589, 1593, 1594) брав активну участь у боротьбі з татарами, неодноразово відбиваючи їх напади. Під час татарського нападу у 1578 р., оточений в Острозі, не діставши жодної допомоги, маючи лише своє власне, недостатнє для відсічі військо, змушений був домовлятися з ханом. Аби врятувати від погрому Київ, сплатив ханові викуп 3000 дукатів власних грошей. Протягом Лівонської війни охороняв пів.денно-східні кордони Речі Посполитої. Під час полоцької компанії в 1578 р. разом із сином Янушем та черкаським старостою князем Михайлом Вишневецьким узяв участь у сіверському поході, дійшовши до Стародуба і Почепа. Саме під час цього походу було спалено Чернігів.
Після смерті короля Стефана Баторія, зайнятий обороною прикордонних земель, не брав участь у конвокаційному сеймі. Але під час елекційного сейму підтримав обрання на королівський престол Сигизмунда Вази. На початку 90‑х років був зайнятий боротьбою з козацьким повстанням під керівництвом Криштофа Косинського, головною причиною якого були маєткові непорозуміння. Лише в лютому 1593 р. об’єднані сили Острозьких, Януша Вишневецького та інших волинських князів і магнатів завдали поразки Косинському в битві під П’яткою, після чого повсталі склали зброю, а Косинський, за переказами, мав тричі вклонитись і перепросити князя за свою провину.
Князь О. був меценатом освіти і культури, протектором православ’я: мав вплив на заміщення високих церковних посад, надав багато фундушів на православні церкви і монастирі, виступав за необхідність внутрішньої реформи православної церкви. Саме за його протекцією у 1585 р. Стефан Баторій номінував на Луцьке єпископство Кирила Терлецького, а в 1593 р. знову ж таки на прохання князя король Сигизмунд ІІІ затвердив володимирським єпископом Іпатія Потія, які з часом стали активними провідниками церковної унії. Для підвищення рівня освітньої підготовки православного духовенства князь заснував у родовому маєтку Острозі перший в Україні вищий навчальний заклад – слов’яно-греколатинську школу (1576 р.), першим ректором якої був Герасим Смотрицький. У ній навчали руської, грецької, латинської мов, викладали діалектику, граматику, риторику. Плануючи видання Біблії, князь запросив до Острога друкаря Івана Федорова, за допомогою якого відкрив друкарню (1578–1608 рр.), перетворивши Острог на справжній науково-культурний осередок. Друкарнею було підготовлено 29 видань, у тому числі Острозьку Біблію (1581 р.). Враховуючи роль князя В.-К. Острозького у православній церкві та розраховуючи на допомогу в справі поєднання Східної і Західної церков, відомий єзуїт Петро Скарґа присвятив йому перше видання книжки “O jedności Kościoła Bożego”. О. відзначався толеранцією в питаннях віри і, загалом, був за об’єднання католицької і православної церков, але уявляв собі церковну унію у вселенському (всесвітньому) масштабі, тому рішуче виступив проти Берестейської унії (1596 р.), котра об’єднувала церкви лише в межах однієї держави. 24.06.1595 р. у відозвідо православних викривав дії митрополита і єпископів, які в Римі підписали унію, як відступників від віри батьків і закликав до опору унії. На Берестейському синоді 1596 р., на якому прихильники унії та її супротивники засідали окремо, завдяки участі О. було прийнято протестацію проти унії. У 1590‑х рокахв Острозькій друкарні було опубліковано низку творів, автори яких полемізували з постановами Берестейського синоду. Загальновизнаний рішучим оборонцем православ’я, постійно виступав проти унії. Зокрема, в травні 1599 р. взяв участь в антиуніатському з’їзді протестантів і православних у Вільні і підписав акт конфедераціі.
Помер 28 (13 за с.с.) лютого 1608 року в Острозі і був похований у замковій церкві.
Ж., 1553, з дочкою великого коронного гетьмана Яна Тарновського – Софією († 1570 р.) мав трьох синів: Януша (1554–1620 рр.), Костянтина (1555?-1588 рр.), Олександра (1570–1603 рр.) та двох дочок: Єлизавету († 1599 р.) та Катерину (1560–1579 рр.).
Джерела: Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Polskiej Akademii Nauk. Dział Rękopisów. – № 3669/II; Archiwum książąt Lubartowiczów-Sanguszków w Sławucie. – Lwów, 1890. – Т. 4.
Література: Быков Н. П. Князья Острожские и Волынь. – Петроград, 1915; Власовський І. Князь К. К. Острозький – знаменитий патрон і оборонець православія в історії українського народу. – Нью-Йорк, 1958; Власьев Г. А. Князья Острожские и Друцкие // Известия Русского генеалогического общества. – С.-Петербург, 1911. – Вып. 4. – С. 3–30; Ворончук І. Володіння князів Острозьких на Східній Волині (за інвентарем 1620 року). – Київ – Старокостянтинів, 2001. – С. 28–41; Грушевський М. С. Історія України-Руси. – Київ (факсимільне перевидання), 1991–1995. – Т.6. – С. 479–488, 497–498; Т. 7. – С. 151, 153–154, 161, 180–183, 185–189, 193–197, 211–212, 217; Домбровский В. Острожская старина // Киевлянини, 1840. – С. 81–118; Іларіон, митр. (Огієнко). Князь Костянтин Острозький і його культурна праця. – Вінніпег, 1958; Костомаров М. Князь Константин Константинович Острожський // Історія України в життєписях визначнійших єї діячів. – Львів, 1918. – С. 160–192; Лебединцев К. К портрету князя К. Острожского // Киевская Старина, 1883. – № 11. – С. 523–528; Максимович М. Письма о князьях Острожских графине А. Д. Блудовой. – Київ, 1866; Уманец Ф. М. Князь Константин-Василий Острожский // Русский архив, 1904. – № 4. – Кн. 1. – С. 625–634; Четыркин Ф. Деятельность князя Константина Константиновича Острожского в пользу православия в Юго-Западной Руси // Волынские епархиальные ведомости. – 1872. Часть неофициальная. – № 8. –С. 275–285; № 9. – С. 317–329; № 10. – С. 364–376; Яковенко Н. Василь (Костянтин) Острозький // Історія України в особах. Литовсько-польська доба. – Київ, 1997. – С. 119–129; Boniecki A. Poczet rodów w Wielkiem księstwie Litewskiem w XV-XVI wieku. – Warzsawa, 1883 – S. 235–236; Chynczewska-Hennel T. Ostrogski Konstanty Wasyl // Polski Słownik Biograficzny. – Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk, 1979. – T. 24/1. – Zesz. 100. – S. 489–495; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. Materiały do historyi Wołynia. – Warszawa – Kraków, 1913; Kempa T. Konstanty Wasyl Ostrogski (ok. 1524/1525 – 1608) wojewoda kijowski i marszałek ziemi wołyńskiej. – Toruń, 1997; Lewicki K. Książe Konstanty Ostrogski a unia brzeska. – Lwów, 1933; Ejusdem. Książęta Ostrogscy w służbie Rzeczypospolitej // Rocznik Wołyński. – Równe, 1938. – T. 7. – S. 30–67; Niesiecki K. Herbarz Polski. – Lipsk, 1841. – T.7. – S. 183–189; Wolff J. Senatorowie i dignitarze Wielkiego księstwa Litewskiego. 1386–1795. – Kraków, 1885. – S. 24, 90, 227, 291; Ejusdem. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. – Warszawa, 1895. – S. 350–356; Znosko P. K. Knjaz Konstantin Ostroskij. – Warszawa, 1933.
КЖ. МАРІЯ КОНСТАНТИНОВНА ОСТРОЗЬКА
донька Костянтина Івановича та Тетяни Гольшанської. Записана у молодшій редакції Києво-Печерського пом’яника на стор. 101 (конспект А. Кальнофойського). 90 Померла до 28 серпня 1522 року, адже не згадується в документі за цей день, яким батько врегульовував маєткові права її рідного брата Іллі. 91 В найдавнішому синодику Києво-Печерській лаврі вона є серед тих осіб, яких «поминают их на всѧк дн҃ь»: 92 в основному тексті згадано «Кнѧжноу марїю». На полях дописано «доч҃ка кнз҃ѧ костѧтина ѡстрозского». 93 Згадується вона і в «Тератургемі» А. Кальнофойського (1638), як така що вписана до лаврівського синодику: Konstantina Хіеzесіа Ostrozskieg Corka Хіеznа Маrіа wpisana 94. Окрім вищенаведених поминань, вона присутня і в поминанні роду князя Федора Андрійовича Сангушка у Слуцькому диптисі. Тут записані родичі його дружини Марії Іванівни Острозької: князі Данило, Федір, Василь, Іоан, Іоан, Костянтин, Ілля та княжна Марія. 95
София-Мавра Константиновна († після 1531)
Записана у каталозі ктиторів Києво-Печерського монастиря А.Кальнофойського (поз.42).
IX генерація
КЖ. ГАЛЬШКА (ЕЛИЗАВЕТА, ЭЛЬЖБЕТА) ИЛЬИНИЧНА ОСТРОЖСКАЯ (* 1539 – † грудень, 1582)
дочка князя Іллі Костянтиновича Острозького, яка народилася вже після його смерті, і Беати Костелецької. 16 серпня 1539 року, за три дні до смерті, князь І. К. Острозький склав заповіт, центральне місце в якому займали майнові справи. Він підкреслив, що, якщо його дружина Беата “мѣла породити сына або дѣвку, тогды то оповѣдаю и объявляю, иж то єсть властный плод мой”. Після його кончини вдова “с тым дитятєм маєт сєдити на всих имєньях ... по половицы... выслужєнных и куплєных” від його батька князя Костянтина Івановича “и так тєж тых имєнєй материстых”. Повинна була Беата “тую половицу всих имєний... дєржати до лєт дитяти”, тобто до повноліття дитини. Беата взяла під контроль володіння не лише свого чоловіка, а й малолітнього князя В.-К. Острозького. Під кінець 1539 р. Беата народила дочку, мабуть, у день святої Єлизавети, тобто 19 листопада. В офіційних документах, зокрема, в книгах Литовської метрики, вона називається під ім’ям Альжбети, Ельжбети, Гальшки. Саме під останнім іменем вона увійшла в літературу. 20 грудня 1541 року королівські комісари у Вільні на вимогу князя В.-К. Острозькогоі його матері княгині Олександри Слуцької склали акт про розподіл володінь князів Острозьких. Василю-Костянтину переходили Дубно, Дорогобуж, Здесель, Звягель, Крупа, Здовбиця, Беаті з Гальшкою – Острог, Полонне, Красилів, Чуднів та ін. За додатковим розподілом королівськими комісарами нерухомого майна 12 травня 1542 року між Беатою і Гальшкою, останній дістались Полонне, Красилів, Чуднів, тобто дві третини володінь, а Беаті – одна третина, включаю.чи Острог із прилеглими володіннями (Рівне та ін.). З цього часу зберігся опис Острозького замку (січень – лютий 1542), у цехгаузі якого було 10 гармат, селітра, сірка, порох, віск, запаси продуктів харчування. Прибутки княгині “Ілліної” становили на рік 436 кіп грошей. Не тільки краса, а й величезні багатства, нерухоме майно Гальшки стали причиноюдомагань багатьох претендентів її руки. В інтригах навколо одруження Гальшки брали участь її дядько князь В.-К. Острозький, мати, король Сигізмунд-Август. Трагічні події у житті та долі Гальшки, пов’язані з намаганнями представників різних феодальних родів (магнатських і шляхетських) породичатись із впливовою й економічно потужною династією князів Острозьких, припали на 50-ті роки XVI століття. В.-К. Острозький мав власні плани щодо одруження небоги, підтримав кандидатуру родича князів Острозьких, князя Дмитра Федоровича Сангушка, канівського й черкаського старости. Він відзначався відвагою й мужністю у військових справах. Приблизно в 1552 р. відбулось сватання Гальшки, якій тоді було не більше 13 років. Беата дала згоду на цей шлюб, проте король був проти такого поєднання двох магнатських родів. Під впливом короля Беата змінила своє рішення. В.-К. Острозький та Д. Сангушко з допомогою озброєних людей зайняли Острог, і, всупереч волі Беати, у вересні 1553 р. Гальшка була одружена з Д. Сангушком. Беата подала скаргу королю на Сангушка і князя В.-К. Острозького. Королівський суд над ними відбувся в Книшині 20 січня 1554 року Д. Сангушко був засуджений до позбавлення честі, маєтностей та життя, тобто до страти. Відповідно, він та Гальшка покинули Острог і рятувалися втечею в Чехію, прямуючи до Раудицького (Рудицького) замку, який був у володінні тестя В.-К. Острозького Яна Тарновського. Слідом за втікачами вирушив збройний загін на чолі з Мартином Зборовським. Д. Сангушка з його невеликим загоном вони наздогнали в м. Німбурзі. Тут Д. Сангушко був захоплений, відвезений до сусіднього міста Яромира (Яромєж), де його було вбито 3 лютого 1554 року і поховано в костелі св. Миколи. М. Зборовський із сином і збройним загоном відвіз молоду вдову до матері. Повернена матері Гальшка проти своєї волі була видана королем заміж за графа Лукаша Ґурку, брестсько-куявського воєводу. Беаті вдалось перешкодити цьому шлюбові, вона відвезла Гальшку до Львова. Поселились вони у домініканському монастирі, де у квітні 1559 р. відбувся шлюб (вже третій) Гальшки із Семеном Юрійовичем Слуцьким, якого Беата обрала чоловіком для своєї доньки. ґурка не відмовився від претензій на Гальшку і після збройної облоги монастиря захопив її і відвіз у свій замок у Шамотулах. Тут вона перебувала до його смерті фактично в ізоляції. Люди, які оточували Гальшку, називали її “чорною княгинею” через жалобний одяг. Гальшка відмовилась підкорятись чоловікові. Башту, де вона провела 14 років, сучасники назвали “вежею чорної княгині”. Ґурка, будучи познанським воєводою, помер на початку 1573 р. Син В.-К. Острозького Януш повернув Гальшку на її батьківщину, спочатку до Дубна, потім до Острога, де вона проживала до кінця життя.Гальшка була фундаторкою ОА, що офіційно зафіксовано в її тестаменті (заповіті), складеному в 1579 р. у м. Турові і занесеному до Луцької земської книги (кн. 2057 нумерації сер. XIX ст. або т. 4 за сучасною нумерацією) ЦДІА України в Києві (ф. 26. Луцький земський суд). У заповіті “досыт ωписом, варунком і ωбовѧзком моим на шпитал и акадємию ωстрозскую, на монастыръ свтго Спса нєдалєко Луцка над рєкою Стыром и на сєли Дорогыню шєст тысячєи грошєи личбы литовскои – тыи з я вси листы доброволнє с пєчатю моєю и с подписом властноє руки и под пєчатми людєи добрых... остатнєю волєю моєю утвєржам и умоцнѧм во всєм вцалє заховывам...”. Гальшка все своє рухоме майно заповіла своїм слугам, простим людям, що її оточували. У заповіті декілька разів згадується князь В.-К. Острозький, якому доручила як “добродєєви“ і своє майно, і його розподіл, а його сини – Януш і Костянтин назва-ні Г. – “брати крєвныє”. Оригінал документа був скріплений “печатю и подписом“ Г. “власнє руки... по полску”. Названі юридичні особи, присутні у Турові під час складання цього заповіту: владика туровський і пінський Кирило, войський мозирський і суддя земський пінський Іван Фурс та два білоруських шляхтичі брати Онуфрій та Федір Коштюшковичі, що скріпили заповіт Г. своїми підписами і названі нею – “приятелі мої”.
Ще на початку грудня 1582 р. Г. була жива, бо 2 грудня 1582 року канцлер Волович від імені кревних Гальшки по бабці княгині Тетяни Гольшанської викликав київського воєводу князя В.-К. Острозького і “його братанку воєводину познанську пані Лукашову Гуркову княжну Гальшку Іліну Острозьку” у справі про третю частину Степаня, Горбатова, Золотуїва. Натомість вже 29 грудня князь Януш Острозький у листі до імператора Рудольфа повідомив, що не може прибути до нього з приводу необхідності розпоряджатись справами по сестрі своїй княжні Гальшці, “познанській воєводині”.
Образ Гальшки приваблював багатьох письменників. Їй присвятили свої твори поляки І.-Ю. Крашевський, Ю. Шуйський, І. Войцеховський, росіянин В. Соловйов, українець І. Савчин та ін. Народна традиція передала до наших днів багато легенд про Гальшку, княжну Острозьку, про її виняткову красу, хоч її оригінального портрета або малюнка із сучасним зображенням не вдалось відшукати. Загальнопоширеним є уявне зображення Гальшки, створене польським художником Яном Матейком (1838–1893). Він зобразив Беату Костелецьку разом із дочкою Гальшкою на картині “Проповідь Петра Скарґи”.
М.,
Сфрагистичні пам’ятки:
Іл. княжна Гальшка Іллівна Острозька: Печатка від 27.9.1582: В полі печатки ренесансовий щит, на якому знак у вигляді стріли вістрям вгору над півколом, що лежить кінцями додолу над шестипроменевою зіркою, здолу півмісяць, що лежить рогами догори; згори літери: • H • K • O •, обабіч літери: WP. восьмикутна, розмір 13х11 мм.
Джерела: ANK, AS, Teka XV, Plik 53. 27.9.1582.
Публ.: сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozka-galshka-illivna/
Джерела і література: Заповіт Гальшки Острозької. 1579 // ЦДІАУК. – Ф. 26. – Луцьк. зем. суд. – Кн. 4 (2057). – Арк. 38–39; Заповіт княжни Гальшки Острозької 1579, 16 березня / Підгот. Л. Демченко // Острозька давнина: Дослідження i матеріали / Відп. редактор І. З. Мицько. – Вип. 1. – Львів, 1995. – С. 110–111; Ковальсь.кий М. Гальшка, княжна Острозька // Острозькі просвітники. – Острог, 2000. – С. 17–23; Його ж. Гальшка. Іст. повість // Зоря комунізму. – 1990. – 8, 3, 15, 17, 20, 22, 24, 27, 28, 31 березня, 3 і 5 квітня; Його ж. Етюди з історії Острога: Нариси. – Острог, 1998. – С. 29–81; Перлштейн А. Несколько слов о княжестве Острогском // Време.нник ОИДР. – Москва,
КН. ЯНУШ КОНСТАНТИНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (* 1554 – † 12.09.1620)
воевода Волынский, каштелян Краковский.
Син князя В.-К. Острозького та С. Тарновської. Початкову освіту здобув при дворі батька в Дубні. З молодих років проявилися у О. надзвичайні військові здібності. Так, у 1577 р. О. на чолі війська зумів розгромити татар, які тримали в облозі Дубенський замок, де перебувала з великими скарбами його сестра Катерина. Вражений цим фактом, батько відіслав О. у Відень до двору імператора Священної Римської імпeрії Максиміліана ІІ для набуття військового і політичного досвіду. Повернувшись із-за кордону, О. на чолі власної хоругви з 800 чоловік 1579 р. взяв участь у Лівонській війні і здобув низку перемог під Черніговим і Великими Луками. За ці успіхи О. у 30-річному віці був удостоєний Стефаном Баторієм посади волинського воєводи, а 1593 р. Сигізмундом ІІІ – посади краківського каштеляна, тобто став першим світським сенатором у Речі Посполитій. Рано став О. і земельним власником: уже 1583 р. володів Шульжинцями й Полонним із навколишніми селами. У різні роки за королівськими привілеями отримав в управління такі українські староства: Білоцерківське, Богуславське, Черкаське, Переяславське, Канівське, Володимирське. Згідно з гіпотезою С. Леп’явка, О. підтримував активні стосунки з козаками, маючи при цьому якісь далекосяжні особисті плани політичного характеру. Але претензії козаччини на самостійну політичну роль та розходження з їхніми лідерами щодо економічних інтересів у прикордонних українських староствах призвели до того, що О. взяв активну участь у придушен-ні повстання К. Косинського (1591–1593), зокрема у битві під П’яткою. Неодноразово О. громив татар: під Острогом (1576), біля села Редьки (1578), біля річки Собачі і т. ін. В акції Лжедмитрія І та в поході на Москву О., на відміну від багатьох магнатів Речі Посполитої, участі не взяв. 1606 р. підтримав рокош, очолюваний краківським воєводою М. Зебжидовським, котрий був спрямований проти нетолерантної релігійної політики Сигізмунда ІІІ, виставивши тисячний збройний загін. Однак будучи невдоволений роллю, яку відвели йому рокошани, О. перейшов на бік короля і виступив посередником у перемовинах між обома сторонами. Під час повторної подорожі до Відня в 1579 р. О. перейшов у католицтво. Побутувала легенда, очевидно поширювана католиками, що князь В.-К. Острозький за це його ув’язнив на деякий час у Дубенському замку. О. заснував (зафундував) цілий ряд костелів і кляшторів (монастирів) на Волині, зокрема у Старому Костянтинові – монастир домініканів, у Дубні – монастир бернардинів, у Межирічі (під Острогом) – монастир францисканців, а також костели у Степані, Деревні, Березниці. Незважаючи на таку протекцію католикам, О. відзначався відносною толерантністю щодо православних. Так, на коронному сеймі 1605 р. О. домігся підтвердження на становищі києво-печерського архімандрита несимпатичного католикам Єлисея Плетенецького. До унії краківський каштелян ставився стримано. Подібна позиція, на думку С. Плохія, визначалася тим, що О., претендуючи після смерті батька стати лідером волинської шляхти, в основному православної, намагався зміцнити її прихильність і підтримку. Захарія Копистенський у своїй “Палінодії” вже після смерті О. відзначив, що той православним “утисков і гвалтов жадних не чинил”.
За життя батька жив переважно у Дубні, а коли приїжджав до князя В.-К. Острозького, то зупинявся у Межирічі, де мав свій “малий замочок”. На дворі О., як правило, “бавилося” (служило) декілька тисяч шляхтичів. Так, 1610 р. у Замості на похоронах Барбари з Тарновських Замойської, дружини Яна Замойського, з О. було близько двох тисяч шляхтичів. Коли в 1613 р. Томаш Замойський відвідував О. в Острозі, то його зустрічало більше 2‑х тисяч кінних і піших шляхтичів.
О. тричі одружувався: із Сюзанною Середі, Катажиною Любомирською і Теофілею Тарлувною. Останній шлюб брав, коли йому було 58 років, а його новій дружині – 17. Від першого шлюбу О. мав двох дочок – Елеoнору і Єфросинію, від третього – 1617 р. народився син Ян – Володимир, який помер в однорічному віці. Оскільки О. довго не мав прямого нащадка і не бажав передавати свою частину володінь Острозьких (визначену згідно з актом поділу 1603 р.) синам свого брата Олександра, з яким перебував у напружених стосунках, то порушив питання перед королем Сигізмундом ІІІ про створення на його землях майорату, що й було реалізовано згідно з рішенням коронного сейму 1609 року. Відомо, що 1612 р. в Острозькій друкарні “повеленієм прєсвѣтлаго и Богохранимаго княжати Януша Острозького” з’явився друком “Часослов”, а в березні 1611 р. “во Острозѣ, во ущилищѣ кгреко-словенъскомъ” у перекладі Федора Абукара була записана похвала Ісаї Балабану.
Ж. 1, Сюзанна Сериньи (ум. 1596 г.).
Ж. 2, Катаржина Любомирская (ум. 1611 г.).
Ж. 3, Теофиля Тарло (ум. 1635 г.), похоронена в крипті під кафедральним костелом м. Тарнова.
Література: Грушевський М. С. Історія України-Руси. – Київ (факсимільне перевидання), 1991–1995. – Т. 6. – С. 394–396, 481, 498; Леп’явко С. Козацькі війни кінця XVI ст. в Україні. – Чернігів, 1996. – С. 8, 52, 55, 57–59, 70, 73–75, 82, 89, 90, 97, 98, 107, 129, 163, 186, 188, 189, 195; Плохий С. Н. Папство и Украина. Политика римской курии на украинских землях в XVI-XVII вв. – Київ, 1989. – С. 12, 31, 32, 58, 62, 70, 80, 86, 89, 90, 92, 96; Яковенко Н. М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII століття (Волинь і Центральна Україна). – Київ, 1993. – С. 80, 92–94, 113, 217, 277; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. Materiały do historyi Wołynia. – Warszawa – Kraków, 1913. – S. 46–54; Chynczewska-Hennel T. Ostrogski Janusz // Polski Słownik Biograficzny. – Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk, 1980. – T. 25. – S. 481–486; Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternаstego wieku. – Warszawa, 1895. – S. 357.
КН. КОНСТАНТИН КОНСТАНТИНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (* 1555–1556, Дубно (?) – † 10(?).04.1588, Базалія)
Син Острозького Василя-Костянтина Костянтиновича та Софії Тарновської. Точ.на дата народження О. невідома. За Т. Кем.пою, а також виходячи з повідомлення Кас.пера Несецького про те, що О. на момент смерті було 33 роки, можна вважати роком народження 1555 або 1556. Початкову освіту здобував удома. Одним з учителів О. був Натанієль Євстахій. Згодом удвох зі старшим братом, Острозьким Янушем Костянтиновичем, певний час перебував при імператорському дворі у Відні. Разом із ним та батьком був серед осіб, що вітали в Баліцах нового короля Генріха Валуа, а в лютому 1574 р., за Т. Кемпою, з тими ж родичами брав участь у коронаційному сеймі. Імовірно, 1578 (за Т. Кемпою) чи 1579 р. (за Н. Яковенко) одружився з донькою смоленського воєводи Василя Тишкевича – Олександрою. 1579 р. брав участь у полоцькій кампанії Стефана Баторія під час польсько-московського протистояння. З цього приводу королівський секретар Рейнольд Гейденштейн зазначив: “Прибули теж охочі аж із Поділля, та з інших віддалених земель Королівства, що було причиною їх запізнення. Між ними відзначався син Костянтина князя Острозького (Костянтин. – Т. В.) із добірним почтом кінноти та багато інших”. Ці ж відомості повторив у своїй праці Альбертранді. Батько між 13 вересня та 27 жовтня 1579 року передав О. уряд володимирського старости. За Ю. Вольффом – 1579 р., за Т. Кемпою – 1580 р. О. отримав уряд крайчого Великого князівства Литовського. Підтримував близькі стосунки з князем Курбським Андрієм. Останній призначив у своєму заповіті від 24 квітня 1583 року, серед інших, О. та його батька опікунами своєї третьої дружини, Олександри Петрівни Семашківни, та дітей. Серед утрачених матеріалів Бібліотеки ординації Красинських зберігався лист О. від 26 вересня 1586 року до невідомої нам на ім’я, ймовірно згаданої Олександри Семашківни, “кн. Андрійової Курбської”.
Під час перебування у Кракові влітку 1583 р. попросив у папського нунція Альберто Болоньєтті собі та дружині благословення, що розцінюється як перехід від православ’я до католицтва. Т. Кемпа стверджує, що публічно про зміну віровизнання О. заявив на початку листопада того ж року. За Т. Шевченко, разом із дружиною відомий як донатор ярославських єзуїтів. За Н. Яковенко, з 1585 р. обіймав також уряд переяславського старости. У 1587 р. О. разом із батьком та старшим братом прибув до Варшави на елекційний сейм. Шостого серпня того ж року князь виголосив від імені шляхти промову, в якій закликав до спокою в державі та швидкого обрання короля. Виявляв активність і під час роботи сейму. Разом із батьком підтримував кандидатуру Сигизмунда Вази, а потім увійшов до грона тих, котрі мали привітати нового короля у Ґданську. Ім’я О. як крайчого зустрічаємо серед осіб, підписаних у документі “Confirmatio generalis jurium” новообраного короля від 8 січня 1588 року. Певно, між 8 січня та початком квітня 1588 року князь отримав уряд підчашого Великого князівства Литовського. Вочевидь, як і інші представники родини Острозьких, брав участь у боротьбі з тата-рами. Бартош Папроцький зазначив, що О., “наслідуючи своїх предків, значне військо (“wielkie poczty”) проти того ж неприятеля, як пан приграничний, утримував, і немалим коштом”. На конвокаційному сеймі 1587 р. ім’я О. називалося серед можливих кандидатів на окремого гетьмана для оборони від татар південно-східних кордонів.
Володів містами Дорогобужем та Межиріччям у Луцькому, Черняхом і Колодним – у Кременецькому повітах Волинського воєводства та Здьєнцолем у Литві. За Ю. Вольффом, помер у квітні 1588 р., очевидно, так і не обійнявши уряду підчашого (про це додатково свідчить іменування в реєстрі вибраного побору від 1589 р. його вдови як “крайчиня Великого князівства Литовського”, а не підчашина). Якщо довіряти К. Несецькому, смерть князя настала у квітну неділю, що того року припадала на 10 квітня. Про відхід князя “Острозький літописець” занотував: “1588. Князь Константин, крайчий, син князя Василія Острозького, у Базалії умер, похован ув Острозі”. Ще перебуваючи у Пшеворську, 24 жовтня 1587 року О. уклав заповіт, зафіксований згодом у львівських актових книгах. Судячи з теста-менту, за І. Мицьком, в останні роки життяО. став горливим католиком. Деякі історики ХІХ – початку ХХ ст. (М. Максимович, П. Вікторовський), припускаючись низки помилок, стверджували, що О. помер православним, хоча відомостей про його повторне навернення не маємо. Поховано князя, як постає з тестаменту його небожа, Острозького Януша-Павла Олександровича, від 6 серпня 1619 року, у фарному костелі в Острозі. Подружжя нащадків не залишило. Вдова О. вдруге вийшла заміж за снятинського старосту Миколая Язловецького.
Ж., Александра Тышкевич (ум. после 1593 г.).
Джерела: Бевзо О. А. Львівський літопис і Ост.розький літописець. – Київ, 1971. – С. 129, 156–157; Руська (Волинська) Метрика. Регес.ти документів Коронної канцелярії для україн.ських земель (Волинське, Київське, Брацлав.ське, Чернігівське воєводства) 1569 – 1673 / Передм. П. Кеннеді Ґрімстед. – Київ, 2002. – С. 314; Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczy.pospolitej Polskiej z Archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie. – Lwów, 1884. – T. 10. – S. 153. – № 2357; Albertrandi. Panowanie Henryka Walezyusza i Stefana Batorego królów polskich. – Kraków, 1860. – S. 131; Hejden.sztejn R. Dzieje Polski od śmierci Zygmunta Augusta do roku 1594. – Petersburg, 1857. – T. I. – S. 315; Kus J. Testament księcia Janusza Pawła Ostrogskiego z 1619 r. // Muzeum w Jarosławiu. Zeszyty muzealne. – Jarosław, 1998. – S. 116; Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego / Wyd. K. J. Turowski. – Kraków, 1858. – S. 452; Pułaski F. Opis 815 rękopisów Biblioteki Ord. Krasińskich. – Warszawa, 1915. – S. 338; Volumina legum. – Petersburg, 1859. – T. 2. – S. 250; Źródła dziejowe. – Warszawa, 1889. – T. 19. – S. 130, 153.
Література: Викторовский П. Г. Западно-русские дворянские фамилии, отпавшие от правосла-вия в конце XVI и в XVII вв. – Киев, 1912. – Вып. 1. – С. 26–29; Войтович Л. Князі Острозькі: спроба відтворення генеалогії династії // Наукові записки. Серія “Історичні науки”. – Острог, 2008. – Вип. 13. – С. 53; Його ж. Родина князів Острозьких // Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка. – Львів, 1996. – Т. 231: Праці комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. – С. 366; Иванишев Н. Жизнь князя Андрея Михайловича Кур.бского в Литве и на Волыни. – Киев, 1849. – Т. 1. – С. 231–232; Максимович М. А. Письма о князьях Острожских (К графине А. Д. Блудовой) // Собрание сочинений. – Киев, 1876. – Т. 1: От-дел исторический. – С. 190; Мицько І. Острозька слов’яно-греко-латинська академія (1576 – 1636). – Київ, 1990. – C. 105; Тимошенко Л. Князь В.-К. Острозький і укладення Берестейської унії // Наукові записки. Серія “Історичні науки”. – Острог, 2008. – Вип. 13. – С. 109; Устрялов Н. Сказания князя Курбского. – С.-Петербург, 1868. – С. 30; Шевченко Т. Єзуїтське шкільництво на українських землях останньої чверти XVI – середини XVII ст. – Львів, 2005. – С. 104; Яковенко Н. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI – XVII ст. – Київ, 2002. – С. 64, 284; Її ж. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). – Київ, 2008. – С. 97, 308;
АЛЕКСАНДР КОНСТАНТИНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (1.05.1571 – 12.12.1603 г.),
(* бл. 1.07.1570 – † 2.12.1603)
Волинський воєвода, молодший син князя Василя-Костянтина Костянтиновича Острозького і Софії Тарновської, яка померла незабаром після його народження. Народився у Вевюрці поблизу Тарнова не пізніше 1 липня 1570 року, рідний брат Януша і Костянтина. Виховувався у православному дусі на батьківському дворі в Дубні, де здобув добру освіту. Потім пройшов вишкіл при королівському дворі. У 1589 р. перебував у почті короля Сигизмунда III, супроводжуючи його. Лист В.-К. Острозького до Львівського ставропігійного братства з проханням протидіяти впливам єзуїтів на сина Олександра під час подорожі до Ревеля. Третього травня 1593 року одержав уряд волинського воєводи. Під час очікуваного татарського походу 1594 р. на Угорщину через Польщу брав активну участь у підготовці до відсічі татарам. Зокрема, був учасником військової ради в Любліні, скликаної великим коронним гетьманом Яном Замойським. На відміну від своїх старших братів Януша і Костянтина, які перейшли у католицизм, залишився у православній вірі і разом із батьком брав участь в антиунійній боротьбі. Під час Берестейського собору 1596 р. обстоював інтереси православних. Разом із батьком взяв участь у з’їзді православних і протестантів у Вільні в 1599 році. Виступав головним оборонцем православної віри також на сеймі 1603 року. У 1592 р. одружився з Анною Костчанкою, яка походила з польської аристократичної родини. Батько Анни Ян Костка був підскарбієм прусських земель, ґданським каштеляном і сандомирським воєводою, мати, Софія з Одровонжів, по жіночій лінії походила з мазовецьких князів Пястів. Від своїх батьків Анна Костка отримала великі маєтності, серед них місто Ярослав, де оселилося подружжя після шлюбу. У 1603 р. О. з братом Янушем поділили батьківську спадщину. До Олександра відійшли волості: Полонська, Любартівська, Янушпільська, Тернопільська, Дорогобузька, Рівненська, Жорнівська, Острозька (частина з половиною м. Острога), Звягольська, Берездівська, Хлапотинська, Турівська, Смідинська, Суразька, Смолдирівська, Тарасівська, Княгининська на Волині, Норинська, Барашівська, Білгородська – на Київщині та Здительська волость у Литві, а також будинки у Луцьку, Мінську, Кракові.У 1603 р. О. раптово за нез’ясованих обставин помер (за однією з версій від отруєння) і був похований в Острозі у замковій Богоявленській церкві. У 1636 р. наймолодша дочка князя О. Анна-Алоїза, прихильниця єзуїтів, перенесла останки батька з церкви Богоявлення до збудованого нею костелу.
Воєвода волинський (1593–1603 рр.).
Син князя Костянтина Василя II Острозького. Православний. Дитинство пройшло в замку в м. Дубно. Виховання й освіту одержав спочатку в Острозі, а потім при королівському дворі. В 23 роки (3 травня 1593 р.) він одержав уряд волинського воєводи. Під час Берестейського Собору виступав разом з батьком на чолі православної опозиції. У 1592 р. одружується з Анною, донькою Яна Костки і Софії з Одровонжів, і оселяється в Ярославі, власності дружини. В 1593 р. розбив татар під Ярославом. Несподівано помер в грудні 1603 року (можливо, отруєний). Похований в Острозі, в Богоявленській церкві.
Олександр Острозький, наймолодший син Костянтина Василя Острозького, був єдиним серед дітей старого князя, який залишився до смерті православним. Олександр брав участь в антикатолицьких акціях батька та співпраці з протестантами, хоча і залишався в тіні, доки Костянтин Василь був активним у публічному житті.
У Бересті 1596 р. у засіданнях двох конкуруючих соборів взяли участь як князі Острозькі, так і єзуїти. З одного боку – Костянтин Василь Острозький з синами Янушем та Олександром, які прибули з озброєним почтом, з другого боку – єзуїти Петро Скарга, Юстус Раб, Мартин Латерна. Князі Острозькі зустрічались безпосередньо зі Скаргою, який входив до складу королівсько-сенаторської делегації. І хоча єзуїт використовував насамперед богословські аргументи, які стосувались примату папи та всього вчення Римської Церкви, можна припустити, що князів Острозьких найбільше могли обурити зовсім не доктринальні „блюзнірства” проти православ’я, але нагадування про залежність грецьких патріархів від турецького „тирана”, якому регулярно сплачували данину, а отже, не могли чи не хотіли допомагати Руській Церкві. Цій занедбаності Скарга протиставив люб’язну турботу папи про бідних і позбавлених засобів русинів, для яких Клемент VIII власним коштом організовував семінарію. Аргументи Скарги не вплинули, бо інтереси князя Острозького були проігноровані, і жодних адекватних зустрічних пропозицій він не отримав. Відповіддю Скарзі став написаний чеським братом і клієнтом Костянтина Василя Мартином Броневським “Ekthesis” (Краків 1597), де не лише описувався перебіг православного синоду в Бересті, але доводилась його канонічна чинність через присутність там Никифора Даскала, протосингела Константинопольського патріарха, та представника Олександрійського патріарха Кирила Лукариса. Скарга невдовзі дав відповідь у творі “Synod brzeski i jego obrona” (Краків 1597). Полеміка була завершена другим твором Броневського „Apokrisis” (Вільно 1597), який було визнано за найвидатніший полемічний православний твір, а його автор-протестант отримав від князя у винагороду містечко з кількома селами. Після укладення Берестейської унії було започатковано союз православних із протестантами, участь у якому взяв також Олександр Острозький. Ініціатором зближення з протестантами був Костянтин Василь Острозький. Він розраховував насамперед на підтримку і допомогу свого зятя – потужного литовського магната, Великого литовського гетьмана і Віленського воєводи, Криштофа Миколая Радзивіла «Перуна». Радзивіл, який був лідером і могутнім протектором кальвінізму у Великому князівстві Литовському, став не лише союзником свого православного родича, але і посередником у контактах з іншими протестантськими громадами. Так, у 1599 р. у Вільні відбувся спільний з’їзд протестантів (кальвіністів, лютеран і чеських братів) та православних. У з’їзді з православного боку взяли участь Костянтин Василь та Олександр Острозькі. Тут було задекларовано черговий унійний проект князя Костянтина Василя – релігійного об’єднання з протестантами або, в разі невдачі, тісної політичної співпраці. Як і попередні унійні проекти князя Костянтина Василя, цей проект також передбачав, що князь відіграє роль посередника, лише цього разу між Олександрійським патріархом та євангеліками. Євангеліки вислали до Мелетія Пегаса як заступника патріарха лист з перерахунком 18 спільних догматичних позицій Православної та Євангельських Церков з проханням до патріарха сприяти у поєднанні Церков. Цей план зазнав невдачі, не отримавши схвалення патріарха та його представника Кирила Лукариса, який перебував у Речі Посполитій у 1600-01 рр. Коли ж стан здоров’я князя Костянтина Василя погіршився (у 1600-03 рр.) Олександр поступово почав займати його місце в діяльності на сеймах і сеймиках. Цікаво, що до подій Берестейської унії хроністи та настоятелі єзуїтського дому в Ярославі – у володіннях Олександра Острозького – залюбки писали про прихильне ставлення князя до єзуїтів, висловлюючи надію його на приєднання до Римської Церкви. Після унії та з розгортанням антиунійної діяльності Острозьких ярославські єзуїти не лише не пишуть про прихильність до них князя Олександра чи про надії на його конверсію, але жодного разу навіть не згадують його імені. Натомість документація колегії, призначена виключно для внутрішнього користування, свідчить, що саме тоді Олександр Острозький практично припиняє виплати на будівництво будинку для єзуїтської бурси для бідних учнів. Від травня 1600 р. фінансову ситуацію ярославських єзуїтів значно погіршила пожежа, яка спалила більшу частину міста, зокрема будівлі єзуїтської колегії і церкви. Після пожежі князь Олександр не лише не надав єзуїтам сподівану допомогу у відбудові, але, за свідченням єзуїтів, забороняв їм вирубувати дерева в лісах чи чинив у тому перешкоди, на що вони мали право, надане фундаторами – батьками його дружини Анни Костчанки. Тепер ярославські єзуїти називають князя „схизматиком” та „infensissimus nobis [найворожішим до нас]”, чиї „filii et haeredes possent esse peiores [сини і нащадки можуть бути ще гіршими]”. Тепер єзуїти висловлюють своє невдоволення сприянням Олександра місцевим православним. Князь, як відомо, опікувався місцевою православною церквою та православним міщанським братством, членом якого, вочевидь, був, бо 1596 р. застеріг за собою право на обрання чотирьох керівників братства. Єзуїти навіть написали про невдачі у „наверненні схизматиків”, а висловлюючи також побоювання, що у майбутньому князь може передати будівлі їхнього храму, колегії і школи православним, та і взагалі хоче, і навіть наполягає, аби єзуїти залишили Ярослав. Використовуючи названі вище факти як аргументи, частина єзуїтів домагалась перенесення ярославської фундації до Перемишля. Зрозуміло, що стосунки єзуїтів та Олександра Острозького стали після укладення унії напруженими, проте достеменно не відомо, чи Олександр Острозький насправді мав такі радикальні наміри, чи це було явним перебільшенням єзуїтів, невдоволених неприхильністю власника містечка. Тим не менше частина ярославських єзуїтів виступила проти залишення Ярослава, висловлюючи надію, що у майбутньому ситуація може змінитись на краще по смерті князя. Нунцій Клаудіо Ранґоні у звітах до Риму 1601-03 рр. писав про князя Олександра як про ворога унії і „scismatico peggior del padre, Palatino di Chiovia [схизматика, гіршого від батька, Київського воєводи]”, згадуючи, зокрема, князя як одного з противників львівських єзуїтів у їх конфлікті з юдейською громадою Львова. Саме у 1601–1603 рр. Олександр Острозький активно виступав на боці львівських православних міщан у їхньому конфлікті з міщанами-католиками. В останній рік свого життя князь Олександр разом із батьком на березневому сеймі 1603 р. відіграли провідну роль у відстоюванні прав православних. Їм вдалось відвоювати Києво-Печерську архімандрію в уніатів, коли на їхні домагання король Сигізмунд ІІІ погодився на обрання Києво-Печерського архімандрита монахами монастиря та світськими аристократами Київської землі. Православним було обіцяне припинення процесів, ініційованих проти них уніатами. Пізніше, у липні 1603 р. на прохання Сигізмунда ІІІ папа Климент VIII своїм бреве скасував буллу про поєднання Києво-Печерської архімандрії з Київською митрополичою кафедрою за умови, щоби за це було дано кафедрі відповідну винагороду та щоби на Києво-Печерську архімандрію був обраний справжній католик. Таким чином, Києво-Печерська архімандрія не перейшла до унійного митрополита Іпатія Потія, а залишалась у православних – архімандритом став підтриманий Острозькими та всією православною партією православний кандидат Єлисей Плетенецький. Це була перша сеймова перемога православних. Як пророчо передбачили ярославські єзуїти, за кілька років Олександр Острозький раптово помер. Це відбулось під час люстрації маєтків, у селищі Красне на Тернопільщині, 13 грудня 1603 р. Таку дату зафіксував єзуїт Ян Велевицький у хроніці „Dziennik domu św. Barbawy w Krakowie”, пишучи, що причиною смерті було, за чутками, отруєння, та що князь перед смертю просив покликати католицького священика, і що, ясна річ, не було зроблене. Нунцій Клаудіо Ранґоні, який, як і Велевицький знаходився у Кракові, уточнює причину смерті Олександра Острозького як отруєння „d’alcune streghe Ruthene [однією з руських відьом]” “la potione come amatoria [любовним напоєм]” у селищі Красне. При цьому Ранґоні називає князя „ostinatissimo scismatico et colonna de nemici di Dio, anzi ignorantissimo et superbissimo atheista [найвпертішим схизматиком і опорою ворогів Бога, більше того – найбільшим невігласом і найгордовитішим атеїстом]”. На відміну від єзуїта, нунцій не згадує жодним словом про наміри конверсії князя, натомість натякає на смерть як на справедливе воздаяння, бо Олександр, мовляв, помер, об’їжджаючи маєтки, отримані нечесним шляхом у брата Януша. Хроніка Ярославської колегії за 1603 р., автори якої, здавалося б, були насамперед зацікавлені повідомити про результат їх багаторічних зусиль, не лише нічого не говорить про покликання князем Олександром католицького священика, але навіть не згадує про його смерть. І це в той час, коли єзуїтські хроніки залюбки фіксували найменшу дрібницю, яка могла підкреслити прихильність до них можновладців, і насамперед іновірців. Тому чутка, переказана єзуїтом Яном Велевицьким, була, найшвидше, неправдивою.Імовірним джерелом цієї чутки вважається дружина князя, Анна Костчанка, кузина бл. Станіслава Костки, єзуїта, та далека родичка св. Яцка Одровонжа, домініканця. Анна не могла змиритись із фактом, що попри її та єзуїтів зусилля, чоловік залишився «у схизмі», та поширювала чутки, що князь Олександр перед смертю став уніатом. Анна наказала відправляти у Ярославі щорічні меси за його душу, а священикам у проповідях підкреслювати приязне ставлення князя до єзуїті. У жодних джерелах, які походили з православного боку, немає жодного натяку на можливість конверсії князя Олександра Острозького. По смерті чоловіка Анна насамперед виплатила єзуїтам борги свого чоловіка, побудувала мурований будинок для бурси бідних студентів, яких забезпечила всім необхідним, впровадила у своїх маєтностях унію, збагатила Ярославську колегію новими фільварками, зафундувала єзуїтам у 1629 р. резиденцію при церкві Найсвятішої Діви Марії у Ярославі, і це не рахуючи постійних більших і менших пожертв на користь Ордену. Період, коли власницею Ярослава була Анна Костчанка вважається “золотим часом” ярославських єзуїтів. По смерті Олександра опікуном його малолітніх дітей і дружини залишився його батько. Тому лише після смерті Костянтина Василя у 1608 р. Анна Острозька наважилась усунути з дому православного вихователя синів Адама Костянтина і Януша Павла Лаврентія Зизанія Тустановського. Як відомо, Лаврентій Зизаній був православним полемістом, проповідником, автором першого підручника церковнослов’янської мови. У 1610 р. сини Олександра Острозького склали католицьке визнання віри та були конфірмовані Перемиським єпископом. Того ж року вони розпочали навчання в Ярославській єзуїтській колегії. Молоді князі Острозькі померли дуже рано – у 1618 і 1619 рр. Решта нащадків Костянтина Василя Острозького – найстарший син Януш, онучки (дочки Олександра) Софія, Kатерина та Анна Алоїза були католиками. Януш, як і батько, ніколи не був прихильником єзуїтів. Натомість великою прихильницею і благодійницею єзуїтів стала Анна Алоїза Острозька. Вона продовжила справу матері не лише у Ярославі, але й у резиденції свого діда Костянтина Василя в Острозі. Анна Алоїза була одружена з Великим литовським гетьманом Яном Каролем Ходкевичем, випускником єзуїтських академій у Вільні та Інгольштадті, фундатором єзуїтів у Великому князівсьві Литовському – колегії Ордену у Кроже, церкви у Несвіжі, церкви і школи в Шкудах. Ходкевич був також благодійником віленських єзуїтів та промотором фундування єзуїтських домів у Дорпаті та Ризі. Сама Анна Алоїза у 1623 р. зафундувала у Острозі єзуїтську колегію і церкву, згодом – бурсу для бідних учнів та шляхетський конвікт. Єзуїтський дім в Острозі завдяки чисельним маєтностям і коштам, наданим фундаторкою, був найзаможнішим серед усіх осередків єзуїтів на руських землях Польської Корони.
Ж., 1592, Анна Косчанка (26.05.1575 – 29.10.1635 г.). У шлюбі з Анною Косткою мав вісьмох дітей: п’ятьох синів Олександра, Адама.Костянтина, Януша-Павла, Криштофа, Василя та трьох дочок Софію, видану за краківського воєводу і старосту Станіслава Любомирського, Катерину, дружину київського воєводи Томаша Замойського, та Анну-Алоїзу, видану за гетьмана Яна Кароля Ходкевича.
Джерела: Острозький літописець // Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець. – Київ, 1971. – С. 130; Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Polskiej Akademii Nauk. – Dział Rękopisów. – № 3669/II.
Література: Ворончук І. Володіння князів Острозь.ких на Східній Волині (за інвентарем 1620 року). – Київ – Старокостянтинів, 2001. – С. 38–59, 73–74; Boniecki A. Poczet rodów w Wielkiem księstwie Litewskiem w XV-XVI wieku. – Warzsawa, 1883. – S. 231–234; Chodynicki K. Kościół prawosławny a Rzeczpospolita Polska. – Warszawa, 1934; Gottfried
K. Anna Ostrogska wojewodzina wolynska. – Jarosław, 1939; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. Materiały do historyi Wołynia. – Warszawa – Kraków, 1913; Kempa T. Konstanty Wasyl Ostrogski (ok. 1524/1525 – 1608) wojewoda
kijowski i marszałek ziemi wołyńskiej. – Toruń, 1997; Kocowski B. Wyprawa Tatarów na Węgry przez Polskę w 1594 r. – Lublin, 1948. – S. 61, 68; Kowalska H. Ostrogski Aleksander // Polski Słownik Biograficzny. – Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk, 1979. – T. 24/1. – Z. 100. – S. 480; Makara J. Dzieje parafii jarosławskiej. – Jarosław, 1936. – S. 109–111; Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. – Warszawa, 1895. – S. 347–351.
КАТАРЖИНА АННА ВАСИЛІВНА ОСТРОЖСКАЯ (1560 – 3.08.1579 г.).
молодша донька князя Костянтина Василя Острозького та Софії Тарновської, друга дружина польного гетьмана литовського Христофора Радзивілла. Мала братів Костянтина, Януша та Олександра й старшу сестру Єлизавету. Шлюб батьків, попри різне віросповідання, був гармонійним, 96 сама Катерина була охрещена за католицьким обрядом. Матір померла, коли Катерині виповнилося лишень 10 літ. Батько більше не одружувався. Він був дуже заможною людиною, володів численними статками та носив прізвисько «некоронованого короля Русі». 97
До 1574 року родина мешкала переважно в Дубні. Тут розміщувалася офіційна резиденція Костянтина Василя Острозького, знаходилися князівські військові сили, значна кількість челяді, прислуги та чиновників. У Дубенському замку він приймав зарубіжні делегації світської й релігійної влади, купців, старост, намісників монастирів. 98 Відомо, що в березні в 1577 році брат Катерини, Януш, за велінням батька збройно відправився до Дубна, аби вберегти сестру від татар, котрі туди прямували. 99 Ординці, яких було понад 2000, підійшли до Дубна 4 березня 1577. Вони мали на меті пограбувати замок і взяти Катерину в полон. Януш змусив їх відійти, але, відступаючи, татари спалили понад 200 сіл, які належали Острозьким. 100
У 18-літньому віці Катерина була видана заміж за 31-річного польного гетьмана литовського й підчашого Христофора Радзивілла. Наречений був удівцем, попередня дружина та малолітні діти померли за кілька років перед цим. За Томашем Кемпою, справи, пов’язані із передшлюбним контрактом Христофора та Катерини, влагоджував подільський воєвода Миколай Мелецький. 101 Вінчання пройшло 27 липня 1578 у Дубно. Польський поет Ян Кохановський присвятив їхньому весіллю панегіричний вірш «Епіталаміум». 102
За рік Катерина народила сина: Януш (1579—1620) — підчаший литовський у 1599—1619 роках, імперський князь, був двічі одруженим, мав четверо дітей. Через місяць після народження сина, Катерини не стало. Похована у Соборі святих Станіслава і Владислава у Вільно. Як постає із джерел, київський воєвода болісно сприйняв смерть доньки, першої із чотирьох дітей, котрих він втратив за свого життя. Христофор Перун Радзивілл згодом був ще двічі одруженим, у тому числі зі старшою сестрою Катерини, Єлизаветою.
М., 27.07.1778, Дубно, Криштоф Миколайович Радзивіл «Перун» (9.02.1547–20.11.1603), гербу Труби (Trąby),князь на Біржах і Дубинках, був молодшим сином Миколая Юрійовича Радзивілла «Рудого» та його дружини Катерини з Івна Томіцької (або Катерини з Томіц Івіньської). Протягом життя обіймав низку важливих
урядів, зокрема з 1569 по 1579 рр. був литовським підчашим, з 15 литопада 1584 року – віленським воєводою; перед тим був польним, а з 18 квітня 1589 року став великим литовським гетьманом тощо. Одружувався чотири рази: спершу з Анною Собківною, вдруге із вже відомою нам
Катериною Острозькою, після цього із Катериною з Тенчиньських та нарешті ще з однією донькою київського воєводи – Ельжбетою Острозькою (1559–1599).
Сфрагистичні пам’ятки:
Іл. княжна Катерина Костянтинівна Острозька: Печатка від 1578 р.: В полі печатки ренесансовий щит, на якому знак у вигляді стріли вістрям вгору над півколом, що лежить кінцями додолу над шестипроменевою зіркою, здолу півмісяць, що лежить рогами догори; згори літери: SKO; восьмикутна, розмір 15х13 мм.
Джерела: AGAD, AR, Dz. V, Sygn. 11085, st. 2, 4. 1578 р.
Публ.: Сайт Sigillum. – https://sigillum.com.ua/stamp/ostrozka-kateryna-kostyantynivna/
ГАЛЬШКА (ЭЛЬЖБЕТА) ВАСИЛІВНА ОСТРОЖСКАЯ († 26.08.1599).
Заповіт княжни Гальшки Острозької, дружини Віленського воєводи Криштофа Радзивіла «Перуна», власноручно написаний y Вільні 13 серпня 1599 р., рясніє маловідомими деталями, дотичними родинних стосунків подружжя Криштофа Радзивіла і Гальшки Острозької. Не секрет, що шлюб цей, укладений задля зміцнення зв’язків між двома потужними магнатськими кланами, щасливим не був”. Аналізований заповіт повною мірою підтверджує цю тезу, окремі Місця в ньому звучать як прямі і недвозначні звинувачення на адресу чоловіка. Із тексту «духовниці» дізнаємося про існування першої версії документа, яка не збереглася, але так само, як і ця друга, була відіслана батькові тестаторки. Гальшка Василівна заявляє, що це її остаточні розпорядження, тож навіть якби довелося померти «як Беаті Острозькій» (тобто в ув’язненні), жоден інший акт вона не видаватиме.
Попри те, що обидва чоловіки княжни (і Ян Кішка, і Криштоф Радзивіл) були протестантами, сама вона, як побожна католичка, просить поховати тіло в «римській церкві», а точніше — поруч із труною сестри Катерини у Віленському костелі Св. Станіслава. Все своє рухоме і нерухоме майно вона заповідає батькові, вказуючи притому, що чимало особистих речей, прикрас і грошових cyм «силою з рук видер» її чоловік, а те, чого не змін взяти у такий спосіб, відібрав за допомогою підкупу зрадливих слуг. Головним виконавцем волі так само призначається старий батько Гальшки київський воєвода Василь-Костянтин Острозький. В документі наводиться інформація про те, що всі діти тестаторки (народжені у шлюбі з першим чоловіком Яном Кішкою) уже померли. Сама тільки згадка про цих нащадків є цінним генеалогічним матеріалом, позаяк вважається, що в родині Кішок дітей не було 103
Документ засвідчили віленський каштелян Гієронім і жмудський староста Ян-Кароль Ходкевичі (непримиренні опоненти Криштофа Радзивіла «Перуна»), а також наближені до Василя-Костянтина Острозького магнати брест-куявський воєвода Анджей Лещинський, підляський воєвода кн. Януш Заславський і кам’янецький каштелян Якуб Претвич. Батько княжни Гальшки, яка померла 26 серпня 1599 р., вирішив вписати «духовницю» дочки до судових книг лише за рік. Причина такої затримки залишається нез’ясованою. Збереглося обмаль свідчень і про реальне виконання умов тестаменту. Відомо тільки, що в костелі Св. Станіслава жінка похована не була через спротив місцевого духовенства. Припускають, що тіло Гальшки Василівни було поховане в Слуцькому Троїцькому монастирі, а пізніше, можливо, перевезене до Острога 104
М. 1‑й, Ян Кишка (ум. 1591 г.), каштелян Виленский.
М. 2‑й, Кшиштоф Миколай «Пёрун» Радзивилл (1547 – 20.11.1603 г.), великий гетман Литовский.
X генерація
ЭЛЕОНОРА ЯНУШЕВНА ОСТРОЖСКАЯ (ум. 1617 г.)
∞, 1°, ГЕРОНИМ ЯЗЛОВЕЦКИЙ (ум. 1607 г.).
∞, 2°, ЯН ЕЖИ РАДЗИВИЛЛ (8.01.1588 – 18.09.1625).
КЖ. ЕФРОСИНЬЯ ЯНУШЕВНА ОСТРОЖСКАЯ († 1628)
∞, КН. АЛЕКСАНДР ЗАСЛАВСКИЙ (†1629).
КН. ВОЛОДИМИР-ЯН ЯНУШЕВИЧ Острозький (*1617,†1618)
КЖ. ЯНУШ ЯНУШЕВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (1607 – 1618 гг.).
КОНСТАНТИН-ПАВЕЛ АЛЕКСАНДРОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (* 1596 або 25.03.1597 – † 10.04.1618, м. Люблін, Польща)
Син волинського воєводи Острозького Олександра Костянтиновича та Анни Костчанки зі Штернбергу Острозької. Народився, ймовірно, в маєтності матері – м. Ярославі. Дата народження – 25.03.1597 р. – відома з Актів (хроніки) Острозького парафіяльного костелу, хоча Ю. Кус та Н. Яковенко як рік народження подають 1596; остання дата постає також і з напису на труні О., де вказувалося, що він помер у віці 22 років (aetatis 22). Ази освіти здобував у Лаврентія Зизанія Тустановського, котрий стояв на чолі ярославської православної парафії. У молодому віці, в 1610 р., О. навернувся до католицтва, того ж року, за С. Заленським та Ю. Кусом, розпочав навчання в Ярославському єзуїтському колегіумі. Згодом вирушив у закордонну мандрівку до Німеччини (за Ю. Кусом, разом із рідним братом – Острозьким Янушем-Павлом Олександровичем). Невдовзі, після короткочасного повернення, відбув, імовірно, вже разом зі згаданим вище братом (за Ю. Кусом – сам) у подорож до Італії. Ім’я О. внесене до альбому польської нації Падуанського університету, куди його 16 жовтня 1613 р., за два тижні перед початком нового академічного року, вписав Петро Кохановський. Повернулися брати, мабуть, у середині 1615 р. (за Ю. Кусом, лише О.; проте їх дядько, краківський каштелян Острозький Януш Костянтинович, в листі до польного гетьмана Великого князівства Литовського Криштофа Радзивила від 29 травня 1615 року зазначав, що племінники першого на той час вже верталися з “чужих країв”, відтак міркуємо, що вони подорожували вдвох). Після повернення на честь О. було виголошено віршований твір “CHARISTERION”.
Брав участь у боротьбі з татарами, відзначився в битві під Тернополем. Мав відношення до молдавських справ. Як віднотував Каспер Несецький: “ці (тобто, О. з братом. – Т. В.) підтримувані дядьком (Острозьким Янушем Костянтиновичем. – Т. В.), Волохи своїм коштом до Корони відбирати хотіли”. У 1616 р. вийшла друком присвячена О. праця Лукаша Ґурницького “Розмова про вибори, про свободу, про право й польські звичаї”. У 1616 р. бачимо О. в протитурецькій кампанії на півдні. “Острозький літописець”, зокрема, містить такий пасаж: “Того же року (1616. – Т. В.) Адам Костантин князь Острозький под Каменцем на Смотричі обозом стоял”. Мабуть, про ту ж подію згадав у своєму “Казанні” й фамільний священик, сповідник Анни Острозької – Якуб Сливський, зазначаючи, що князь Костянтин “три тисячі на той час людей своїх, для тієї справи дуже потрібних, виставив”. О. був серед тих, хто вітав на шляху до Любліна королевича Владислава під час його походу на Москву в 1617 році. У лютому 1618 р. О. з братом уперше прибули до Варшави на сейм, де, крім іншого, заприязнилися з сином канцлера Яна Замойського – Томашем Замойським. Повертаючись додому, дорогою до Ярослава О. несподівано захворів і помер в Любліні. Похований 7 червня 1618 року у Ярославській ко-легіаті в родинному мавзолеї. Поховальну промову підготував Я. Сливський. На дубовій труні О. знаходилася срібна позолочена табличка, текст напису з якої відомий за візитацією біскупа Вацлава Сєраковського від 1755 р.: “Ill. Dnus Dnus Adamus Constantinus Dux in Ostrog Comes in Tarnov obiit Lublini 10 Aprilis hora decima aetatis 22. Anno salutis humanae 1618 R. in s. pace”. Як зазначають Акти (хроніка) Острозького парафіяльного костелу, був “зросту і вроди гарної, але сили і міцності рідкісної”. Несподівана смерть молодого князя стала психологічним шоком для рідних, особливо для матері та брата. Дядько, Острозький Януш Костянтинович, за тим самим джерелом, “плакав від його смерті, пам’ятаючи про дієвість (“dzielność”) його, котрою мав прикрасити дім князів Острозьких”. Шануючи пам’ять про брата, Острозький Януш-Павло Олександрович фундував 15 травня 1619 року при каплиці св. Анни, Станіслава і Миколая в Ярославській колегіаті, де спочивали тіла його предків, колегіум мансіонаріїв. На втраченому надгробку Анни Костчанки Острозької в Ярославському єзуїтському костелі про О. та його брата мовлено як про “великі, але нетривалі (“krótko trwałe”) вітчизни надії”.
Література: Викторовский П. Г. Западно-русские дворянские фамилии, отпавшие от православия в конце XVI и в XVII вв. – Киев, 1912. – Вып. 1. – С. 40–44; Вихованець Т. Джерела до біографії Костянтина і Януша Олександровичів Острозькихв Головному архіві давніх актів у Варшаві // Записки Наукового товариства ім. О. Оглоблина. – Острог, 2002. – Т. І. – С. 13–18; Його ж. “Казання” Якуба Собеського при похованні Анни Костчанки Острозької // Записки Наукового товариства ім. О. Оглоблина. – Острог, 2003. – Вип. 2. – С. 91; Його ж. Костянтин і Януш
Олександровичі Острозькі // Studia historica res gestas Ostrogiae illustrantia. – Острог, 2001. – Vol. 2. – Острог, 2001; Його ж. Остання чоловіча генерація Острозьких: князі Олександровичі // Генеалогічні записки Українського геральдич.ного товариства. – Біла Церква, 2001. – С. 33–48; Войтович Л. Князі Острозькі: спроба відтворення генеалогії династії // Наукові записки. Серія “Історичні науки”. – Острог, 2008. – Вип. 13. – С. 54; Його ж. Родина князів Острозьких // Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка. – Львів, 1996. – Т. 231: Праці комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. – С. 367; Ворончук І. Родина князів Острозьких у публічному житті польсько-литовської держави // Володіння князів Острозьких на Східній Волині (за інвентарем 1620 року) /
Переклад, упорядкування і передмова І. Ворончук. – Київ – Старокостянтинів, 2001. – С. 47–50; Грушевський М. С. Історія української літератури. – Київ, 1995. – Т. 6. – Ч. 2. – С. 605–610; Довбищенко М. В. Волинська шляхта у релігійних рухах кінця XVI – першої половини XVII ст. – К., 2008. – С. 324–325, 350, 358–360, 795, 809; Ковальский Н. П. Акт 1603 года раздела владений князей Острожских как исторический источник // Вопросы отечественной историографии и источниковедения. – Днепропетровск, 1975. – Вып. 2. – С. 113–137; Максимович М. А. Письма о князьях Острожских (К графине А. Д. Блудовой) // Собрание сочинений. – Киев, 1876. – Т. 1: Отдел исторический. –
С. 191–192;
КН. ЯНУШ-ПАВЕЛ АЛЕКСАНДРОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (*1598, м. Ярослав (?), Польща – † 6.08.1619, м. Люблін, Польща)
Син волинського воєводи Острозького Олександра Костянтиновича та Анни Костчанки зі Штернбергу Острозької. Народився, ймовірно, в Ярославі – маєтності своєї матері. Точна дата народження невідома. Ази освіти здобував у Лаврентія Зизанія Тустановського, котрий стояв на чолі ярославської православної парафії. У молодому віці, в 1610 р., О. навернувся до католицтва. Восени 1613 р. удвох із рідним братом, Острозьким Адамом-Костянтином Олександровичем, відбув у подорож до Італії. (За Ю. Кусом, до Італії відбув тільки Адам Костянтин, натомість перед цим О. разом із братом їздили в подорож до Німеччини. Див.: Острозький Адам-Костянтин Олександрович). Повернулися брати, ймовірно, у середині 1615 р. (їх дядько, краківський каштелян Острозький Януш Костянтинович, у листі до польного гетьмана Великого князівства Литовського Криштофа Радзивила від 29 травня 1615 року зазначав, що племінники першого на той час вже верталися з “чужих країв”, відтак міркуємо, що в подорож вони вирушили вдвох).
Мав відношення до молдавських справ. Як відзначив Каспер Несецький: “ці (тобто, О. з братом. – Т. В.) підтримувані дядьком (Острозьким Янушем Костянтиновичем. – .), Волохи своїм коштом до Корони відбирати хотіли”. В серпні 1617 р. кордони Речі Посполитої перетнула потужна татарська армія – форпост турецьких сил. Станіслав Жулкевський був у змозі протиставити їй всього 2–2,5 тис. коронних жовнірів. Гетьмана підтримала магнатерія, яка надала близько 15 тис. приватного війська. Серед них прибув і почет “їх милостей князів Острозьких молодих (О. та його брата. – Т. В.)”. У лютому 1618 р. О. із братом уперше прибули до Варшави на сейм, де, крім іншо-
го, заприязнилися з сином канцлера Яна Замойського – Томашем Замойським. Повертаючись із сейму, дорогою додому захворів та помер у Любліні старший брат О. – Острозький Адам-Костянтин Олександрович. У 1618 р. над Річчю Посполитою знову нависла загроза турецько-татарського вторгнення. Перед обличчям небезпеки держава консолідувала потужні сили, що зібралися під Оринином поблизу Кам’янця-Подільського. У польському таборі, як подає біограф Томаша Замойського – Станіслав Журковський, була “сила панят зі своїми значними почтами, як от: Станіслав Любомирський (…), Криштоф, князь Збаразький, коронний конюший, брат його Єжи, краківський каштелян (ним він став у 1620 р. – Т. В.), князь Януш Острозький, волинський воєводич, князь Заславський Юрій, котрі мали на десять тисяч війська свого власного люду доброго…”. Після Орининської кампанії О. вів перемовини щодо одруження з Ізабелою, донькою коронного підскарбія Миколая Даниловича, та отримав запрошення прибути
для розмови до Уханів у Хелмській землі. Справа, однак, не дійшла вирішення через хворобу та смерть О. в Любліні.
“Острозький літописець” зазначив: “1619. Князь Януш Острозький Александрович умер”. Дата смерті, 6 серпня 1619 р., відома з натрунного напису О., а також з інших джерел. Щоправда, Т. Кемпа зазначає, що О. помер 21 серпня. Згідно з тестаментом, О. заповідав поховати себе в Ярославській колегіаті. Костелу фарному в Острозі князь дарував с. Мощаницю в Острозькому повіті. Люблінським кармелітам заповідалося 2 тис. злотих, ярославським єзуїтам – 1 тис. тощо. Для православних церков підтверджувалися всі права, на які буде показано відповідний документ. Тестаментом надавалися суми грошей та маєтності для слуг. День поховання О. призначався родиною на 29 жовтня 1619 року. Покладено князя в Ярославській колегіаті у фамільному склепі. (За Ю. Вольффом, О. поховано 4 травня 1620 року в Тарнові.) Жалобну месу відправив уніатський перемишльський єпископ Атаназій Крупецький; промову виголосив ректор Ярославського колегіуму Миколай Цировський. “Короткою тренодією” прощалися з князем учні ярославської школи. На дубовій труні О. знаходилася срібна позолочена табличка, текст напису з якої відомий за візитацією біскупа Вацлава Сєраковського від 1755 р.: “Janussius Paulus dux in Ostrog, Comes in Tarnov, Capitaneus Pereaslavensis, genere clarissimus, virtute ornatissimus, moribus et literis cultissimus, marte invictissimus dum pro patria arma ciet, ipso aetatis flore et rerum gerendarum cursu medio immatura morte peremptus vivis exessit Lublini Anno Xti 1619, aetatis 21. 6 Augusti hora 14 haec depositus in urna vivit Deo”. На втраченому надгробку Анни Костчанки Острозької в Ярославському єзуїтському костелі про О. та його брата говорено як про “великі, але нетривалі (“krótko trwałe”) вітчизни надії”.
Література: Викторовский П. Г. Западно-русские дворянские фамилии, отпавшие от православия в конце XVI и в XVII вв. – К., 1912. – Вып. 1. – С. 40–44; Вихованець Т. Джерела до біографії Костянтина і Януша Олександровичів Острозьких в Головному архіві давніх актів у Варшаві // Записки Наукового товариства ім. О. Оглоблина. – Острог, 2002. – Т. І. – С. 13–18; Його ж. “Казання” Якуба Собеського при похованні Анни Костчанки Острозької // Записки Наукового товариства ім. О. Оглоблина. – Острог, 2003. – Вип. 2. – С. 91; Його ж. Костянтин і Януш Олександровичі Острозькі // Studia historica res gestas Ostrogiae illustrantia. – Острог, 2001. – Vol. 2. – Острог, 2001; Його ж. Остання чоловіча генерація Острозьких: князі Олександровичі // Генеалогічні записки Українського геральдич.ного товариства. – Біла Церква, 2001. – С. 33–48; Войтович Л. Князі Острозькі: спроба відт.ворення генеалогії династії // Наукові записки. Серія “Історичні науки”. – Острог, 2008. – Вип. 13. – С. 54; Його ж. Родина князів Острозьких //Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка. – Львів, 1996. – Т. 241: Праці комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. – С. 367; Ворончук І. Родина князів Острозьких у публічному житті польсько-литовської держави // Володіння князів Острозьких на Східній Волині (за інвентарем 1620 року) / Переклад, упорядкування і передмова І. Ворончук. – Київ – Старокостянтинів, 2001. – С. 47–50;
ЗОФЬЯ АЛЕКСАНДРОВНА ОСТРОЖСКАЯ (1590 – 1622 гг.)
М., Станислав Любомирский (1583 – 16.09.1649 г.).
47/35. КАТЕРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА († 06.10.1642)
У 1620 р. видана за Томаша Замойського (* 1594 † 1638).
Портрет молодшої сестри Софії – Катерини (1602–1648) – дружини коронного канцлера Томаша Замойського, міг бути написаний Яном Косинським, тим самим художником, який малював портрет Костянтина Івановича Острозького для родової картинної галереї Замойських у Замості. Нині портрет Катерини експонується в окружному музеї цього міста (іл. 10). Молода жінка в чорному вбранні, що дуже нагадує одяг черниці, стоїть біля столу, положивши праву руку на молитовник, а в іншій руці тримає чотки. З чорним вбранням різко контрастує бліде обличчя, білі руки, білі манжети та комірець її одягу. На темно-сірому майже чорному тлі ледь видно тяжкі драпування над її головою. Портрет вражає траурним колоритом. Автор робить лише два яскравих акценти, виділяючи червоним кольором чотки і родовий герб, що свідчать про високе походження портретованої та її набожність. Катерина зображена в глибокому траурі. Можливо вона носила жалобу по своїй старшій сестрі Софії, яка померла в 1622 р. або по свої братах Костянтині та Януші, які померли в 1618, 1619 рр. Варто зазначити, що після їх смерті вартість дочок Олександра Острозького на матримоніальному ринку значно зросла, оскільки сестри успадкували величезні земельні маєтки. Проте, хоча тогочасна концепція подружнього життя не вимагала великих любовних почуттів і шлюб Томаша Замойського і Катерини Острозької був укладений на цілком прагматичних засадах, він виявився вдалим для подружжя. «Між ними виникло не просто звичайне порозуміння і взаємоповага, а справжнє велике кохання, котре вони пронесли через усі 18 років спільного життя» 105. Не останню роль у цьому відіграли особисті якості Томаша Замойського, який був високоосвіченим, ерудованим, здобув освіту в кращих університетах Європи, виявляв мужність на полі бою та мудрість в сенаті, і, як писали сучасники, відзначався незрівнянною людяністю і шляхетною поведінкою. У своєму тестаменті Т. Замойський писав, що «серед усіх благ долі Пан Бог послав йому такого і так люблячого товариша, що цілком слушно усі в Короні визнають, що йому випало рідке щастя у шлюбі» 106. Збереглися листи Катерини Замойської до свого чоловіка, в яких вона називає його найпестливішими словами, пише, як сильно сумує за ним, коли він від’їжджає у державних справах, просить порадити, як вчинити в різних життєвих ситуаціях, з радістю виконує його доручення, нескінченно молиться за нього Богу.
У першій частині щита її герба подано найпочесніший символ – династичний герб руських князів, у т.ч. й князів Острозьких, – т.зв. Погоню руську (св.Юрія-змієборця). А в щитку посередині чотиридільного щита — родовий знак Острозьких – стрілу над півколом і зіркою з півмісяцем – тобто герб батька – Олександра Васильовича князя Острозького (1570–1603). У другій частині зображено герб матері – Анни Костчанки зі Штемберку (1575–1635): підкова з трьома хрестами (мазовецький герб Дуброва). У третій частині – герб Леліва (зірка над півмісяцем) – бабусі за батьківською лінією – Софії графині Тарновської (1534–1570). І нарешті, в четвертій – герб Одровос (стріла з подвійним розгалуженням здолу) – другої бабусі – Софії зі Спрови (1540–1580). Таким чином, укладено класичний герб із генеалогічною програмою, що вказує на шляхетне походження і славних предків власниці цієї геральдичної комбінації. 107
М., Томаш Замойский (1594 – 8.01.1638 г.), великий канцлер Коронный.
Литература: Ярослава Бондарчук. Портрети членів родини князя Олександра Острозького в музеях України і Польщі.
КЖ. АННА АЛОИЗИЯ АЛЕКСАНДРОВНА ОСТРОЖСКАЯ (* 1600 – † 27.01.1654)
Наймолодша донька Олександра Острозького і Ганни Костчанки. Вже з дитячих років О. відзначалася надзвичайною побожністю, полюбляла читати релігійні книги та житія святих. Очевидно, дуже рано прийня-
ла рішення присвятити себе служінню Богу, оскільки довго відмовлялася виходити заміж. Але під тиском рідні 24.ІХ.1620 р. побралася з віленським воєводою, великим литовським гетьманом Яном Каролем Ходкевичем. Обоє вирізнялися відданістю католицькому віровизнанню, що межувала з релігійним фанатизмом. Весілля О. майже збіглося із смертю її дядька Януша, що опікувався частиною володінь князів Острозьких, відведених за актом поділу 1603 р. Олександру Острозькому. У 1621 р. відбувся поділ колишніх володінь Олександра між трьома його доньками: Катериною – дружиною Томаша Замойського, Софією – дружиною Станіслава Любомирського, і О. Останній, зокрема, дісталися половина Острога (інша половина входила до ординації), де розміщувалась ОА. Цього ж 1621 р. О. овдовіла, її чоловік, поранений під час Хотинської битви, помер. Після смерті Ходкевича О. майже постійно мешкала в Острозі, зрідка на певний час виїжджаючи до Звягельського замку. В Острозі О. утримувала великий двір. Його устрій нагадував монастирський: чоловіки і жінки мешкали в окремих будинках. Перебувало в них багато шляхтянок на виданні, виховувалось чимало сиріт у католицькому дусі, серед них російські, єврейські, турецькі і татарські діти. Значно сприяла О. поширенню католицизму на Волині; звела своїм коштом католицькі костели у Рівному, Звягелі, Хлапотині, Берездові, Острозі і Турові, острозьку Троїцьку церкву передала єзуїтам, а в 1624 р. в Острозі фундувала єзуїтський колегіум, поступово відписавши йому близько 20 сіл, землі під костел, будинки ОА, папірню, 30 тисяч польських злотих виділила ректору Янові Барчинському та його наступникам тощо. Для побудо-
ви приміщень колегіуму був викликаний з Рима архітектор, член єзуїтського ордену Бенедикт Моллі. До будівництва із навколишніх сіл залучались селяни, завозились будівельні матеріали.
Крім будівель, О. 1633 р. передала колегіуму єзуїтів багату шпитальну фундацію (Суразькі маєтності), надану В.-К. ОстрозькимОА як осередку православ’я. У колегіумі постійно перебувало 50 єзуїтів, існувала тут також музична бурса. Ще раніше (1623) О. заборонила “руським бакалаврам” ОА викладати польською і латинською мовами, що в тодішніх умовах зводило її до рівня школи початкової писемності. Скориставшись із того, що у приміщеннях ОА на 1624 р. тимчасово перебувала прикостельна польська школа, О. передала їй половину фундаційної суми (180 злотих), призначену князем В.-К. Острозьким цілковито на ОА. Релікти ОА, ймовірно, були ліквідовані 1636 р., коли О. своїми провокативними діями викликала вибух гніву острозьких міщан. Наслідком цього стала розправа з православними на Острожчині.
Острозька трагедія 1636 року Спровокований Анною-Алоїзою Острозь кою виступ острожан. Метою княгині було закрити ОА, передати єзуїтам фундацію Острозької академії, ліквідувати у своїх во- лодіннях православні осередки. За привіле- єм 1585 р. її діда К.-В. Острозького, багата Суразька волость записувалась острозько- му українському шпиталеві, Святотроїцькій церкві, а дещо згодом окремим актом, ще й ОА. Надання призначалося саме православ- ній інституції. Можливих порушників своєї волі князь наперед піддавав анафемі. Після невдалої спроби 1621 р. забрати ці маєтнос- ті для єзуїтів, княгиня наступного року вику- пила їх оренду, не виконуючи зобов’язання щороку передавати шпиталеві 2000 зл. А.-А. Острозька 1624 р. відібрала кошти, призначені “латинському бакалаврові” ОА і передала їх учителеві прикостельної шко- ли. Вона заборонила викладати в ОА поль- ською і латинською мовами. 1624 р. княгиня засновує в Острозі єзуїтський колегіум, відо- мий згодом як полонізаторський центр Во- лині. Щоб передати їм Суразькі маєтності, вона заручилася авторитетом Папи Римського. Урбан ІІІ 20.12.1633 р. звільнив її від діді- вського прокляття за привласнення маєтнос- тей “схизматичної церкви і шпиталя”. Звернення до папи саме тоді було наслід- ком легалізації в 1632 р. православної церк-ви в Речі Посполитій. 14.08.1633 р. король Владислав ІV, під тиском політичних обста- вин, підтвердив надання своїх попередників православним “братства, школи, семінарії, друкарні і шпиталі їх”. Луцько-острозький православний владика Афанасій Пузина, ко- лишній орендар Суражчини, спробував реа- лізувати своє право опікунства над осередка- ми Острожчини, зокрема, Троїцьким шпита- лем, його маєтностями та, посередньо, і ОА. Дії княгині збіглися із загальнодержавни- ми акціями проти православного шкільни- цтва. Владислав ІV 14.03.1635 р. з політич- них міркувань змушений був дозволити “в київських та вільнюських школах неунітам грецькою та латинською мовами навчати”. Король, однак, застеріг, “щоб гуманістич- ні науки не викладалися дальше діалектики й логіки”. Він же, віддаючи 1635 р. україн- ський Новгород-Сіверський монастир єзу- їтам та засновуючи там єзуїтську колегію, наголошував, що в цьому місті “духовні грецької релігії на перешкоду згаданим єзуї-там і їхнім школам не мають мати інші школи, в яких би латинською мовою проводилось навчання”. Того ж року Л. Жулкєвський фундував єзуїтський колегіум і в Переяславі. Не маючи правових підстав для передачі Суражчини протегованому орденові, А.-А. Острозька пішла на незаконні дії. Через спровокований нею кровопролитний ви-ступ міщан вона добилася підтримки родини, світських та духовних властей. У ніч зі Страстної п’ятниці на суботу 1636 р. разом з єзуїтами княгиня забрала з Богоявленського собору кості свого померлого в православії батька Олександра Острозького (†1603). У єзуїтському монастирі вони були “перехрещані” за католицьким обрядом, а “перехрещений” отримав ім’я Станіслава. За свідченням Острозького літописця, у пасхальну неділю люди у великому хресному ході “почали сходити з міста на мост к шпиталю. А она, незбожная, каретою шестьма коньми наїхала на тот гмін людей, на мосту прудко женучи, бичем затинаючи по людях. Коньми потрутила людей, а інії з мосту попадали в ріку… Міщани, не терпячи збитков, ну по возницах і паню осталося мало не убили на смерть. І дано знати гайдукам і іним слугам, і було ранених не мало з обох сторін… Потом бул тому суд і мучено. Інії не витримали, померли в муках, і покидано за містом на сніденіє псом. Не вольно і проводу отправляти, тілько так загребли в пісок без трум. А іних на паль позбивано” (Бевзо О. А. Львівський літопис та Острозький літописець. – Київ, 1971. – С.138). Були закриті замкова Богоявленська, Святовоскресенська та Святоонуфріївська церкви в частині міста, приналежній А.-А. Острозькій. Їхні парохи Іван Бережанський, Марко та Кирило виїхали, не прийнявши унії. Наступного року змушені були прийняти унію священики на половині Острога князя Домініка Заславського та у всіх володіннях княгині. Богослужіння в Богоявленському соборі були заборонені. А.-А. Острозька забрала звідти для єзуїтів два великі металеві свічники та казальницю. У ювілейному для єзуїтів 1640 р. княжна передає єзуїтському колегіуму та бурсі при ній Суражчину. Також передає нею бурси “разом з площею, на якій будинки і церква св. Трійці, мною на католицький храм перетворена… для двадцяти молодих людей по крові польських шляхтичів”. Будівлі шпиталю єзуїти розібрали і поставили тут латинську каплицю. “Обурення українців було через це таке велике, що хроніст (острозького єзуїтського монастиря – І. М.)… приписав чудові, що натовп не розвалив тоді колегіум і не повбивав єзуїтів” (Zalęski S. Jezuici w Połsce. – Kraków, 1905. – T. 4. – S. 1269).Подіям 1636 р. присвячений віршований “Лямент о утрапеню міщан острозких…”, написаний учителем рівненської школи, який заховався під ініціалами “М. Н.”. Ці події також описані у Львівському та Острозькому літописах, згадані в православному полемічному творі “Індіціум” (1638).
У 1695 р. єзуїти надрукували біографію княгині. Вони зобразили свою покровительку як невинну жертву збунтованих схизматиків, яка нібито помилувала засуджених до страти, нагодувала їх і відправила додому.
Острозький замковий храм протягом 250 років стояв пусткою і став поступово розвалюватися. Проти такої профанації християнської святині виступили навіть волинські депутати на своєму сеймику 1688 року.
Ще наприкінці ХVІІІ ст. біля цієї своєрідної пам’ятки трагедії 1636 р. острожани переповідали правдиву версію тих подій.На іконі “Страшний суд”, що наприкінці ХІХ ст. була в острозькій кладовищній каплиці, у пеклі були зображені А.-А. Ходкевичта її чоловік Я.-К. Ходкевич. Над їх головою поміщений був напис: “пани немилостивии”. Згодом фундація ОА, Суразька волость, перейшла в руки єзуїтів. Під час війни 1648 – 1654 рр. під проводом Б. Хмельницького О., втікаючи від неминучої розправи, з усім своїм двором спішно виїхала до Великопольщі, де мешкала в Ковалеві, Кошарові, Гнині й, зрештою, в Рацаті. Померла О. в 1654 р., залишивши заповіт, згідно з яким значна частина її маєтків і грошей переходила на користь ордену єзуїтів. Інші частина (16 міст, 153 села, третина м. Ярослава) дісталася її родичам – коронному підчашому Костянтину Любомирському та київському воєводі Янові Замойському. Похована була остання представниця роду князів Острозьких спочатку у Кракові. У 1722 р. її тіло єзуїти перевезли до Ярослава, а потім до Острога, де поховали разом із рештками Я.-К. Ходкевича у новозбудованому єзуїтському костелі Божої Матері (Матки Боскої).
М., Ян Кароль Ходкевич (1561 – 24.09.1621 г.), великий гетман Литовский.
Література: Житецький П. Острозька трагедія // Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка.– Львів, 1903. – Т. 51. – С. 1–24; Левицький О. Анна-Алоиза, княжна Острожская // Киевская старина. – 1883. – Т. 7. – Ноябрь. – С. 329–373; Мицько І. З. Острозька слов’яно-греколатинська академія (1576–1636). – Київ, 1990. – С. 65–71, 105; Barydło J. Chodkewiczowa Anna Alojza // Encyklopedia katolicka. – Lublin, 1989. – T. 3. – S. 205; Dobrowolska W. Chodkiewiczowa z ks. Ostrogskich Anna-Alojza // Polski Słownik Biograficzny. – Krakόw, 1937. – T. 3. – S. 370–371; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. Materiały do historyi Wołynia. – Warszawa –Kraków, 1913. – S. 54–64, 185–189; Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternаstego wieku. – Warszawa, 1895. – S. 358; Życie ku podziwieniu chwalebne J.O.X. Ostrogskiej Anny Aloizyі Chodkiewiczowej i t. d. – Krakόw, 1698.
Сумнівні персони
КЖ. АННА (+ бл. 1345)
Холмский синодик: «De domo Ostrosiorum: Anna religiosa et filius ejus Patritius...». Записана у Холмському (поз.1) та Києво-Печерському (поз. 91 та поз. 303 – як iнокиня Єлизавета) пом’яниках [16, 358–360].
М., НАРИМУНТ-ГЛЕБ ГЕДИМИНОВИЧ
КН. ЮРИЙ ДАНИЛОВИЧ (+ бл.1377)
Князь холмський (пiсля 1370 – 1377). Записаний у Києво-Печерському пом’янику (поз.85, 269, 316). Відома грамота князя Юрія Холмського церкві Пресвятої Богоматері у Холмі, яку датують 1376 р.: “Се я, Юрій Холмський, син Данила Холмського…” [21, 266; 28, 3–50; 32, л. 4–11]. На підставі цього К. Стадницький та Ю. Вольф вважали Юрія і Данила холмськими князями. Сумніви щодо автентичності запису не підкріплені аргументами. Особу князя Юрія і його належність до Острозьких підтверджують пом’яники.
КНЯЗЬ ИВАН ДАНИЛОВИЧ
Відомий лише з пом’яників.
КНЯЗЬ АЛЕКСАНДР-АЛЕКСЕЙ ДАНИЛОВИЧ
Записаний у Києво-Печерському пом’янику (поз. 83–84, 268).постригся перед смертью в монахи с именем Алексия и погребен в Печерской лавре в Киеве.
З князем Олександром невиразна справа. Вольф [с. 343], пишучи про нього, посилався на Руліковського та Максимовича. Максимович написав просто: «Менший брат його [Федора Даниловича] Олексій також закінчив життя іноком Олександром» [Максимович М.А. Письма о князьях Острожских к графине А.Д. Блудовой. – Максимович М.А. Собрание сочинений, К.: 1876 г., т. 1, с. 171] – і ніякого джерела. Руліковський та Люба-Радзімінський вказали на Дерманський та Дубнівський синодики і на Печерський патерик [Rulikowski W., Radzimiński Z.L. Kniaziowe na Ostrogu Ostrogscy. – Kraków: 1880, s. 16].
В синодику Дерманського монастиря бачимо князя Олексія, во іноках Олександра [Памятники, изданные Временной комиссией для разбора древних актов. – К.: 1859 г., т. 4, с. 108], а в синодику церкви в Дубно – князя Олександра, во іноках Олексія [там же, с. 110]. Обидва синодики датуються 2‑ю чвертю 17 ст., тобто є значно пізнішими за ПС.
В Печерський патерику мало бути: «а меньший брат окончил жизнь иноком Александром, память его припадает 11 августа» [s. 16]. Що це за патерик здогадатися не можно. У відомих виданнях такої статті нема, друкований у 1635 р. патерик С. Косова був польським перекладом (а цитата дана російською мовою). Будь-що-будь це доповнення до тексту давнього Печерського патерика виникло в 17 ст. і також є пізнішим за ПС.
Таким чином, висновок простий: найдавніший синодик нічого не знає про чернецтво князя Олександра, ніже про чернецтво князя Олексія (21–5). Плутані на цьому місці згадки пізніших синодиків слід вважати нездалими фантазіями. Ми не маємо підстав сумніватись в існування якогось князя Олександра, але сказати про нього щось конкретне на підставі згадки в ПС теж не можна. Сама його приналежність до роду Острозьких прямо з тексту не випливає, а тим більше нема підстав вважати його сином князя Данила.
Джерело: Микола Жарких. Печерський синодик. // https://www.m‑zharkikh.name/uk/History/Monographs/PecherSynodikon/Text/Sect21-22.html
РОМАН МИХАЙЛОВИЧ АНДРІЙОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ САНГУШКО (ум. 1516 г.)
В генеалогічній літературі фігурує Роман Михайлович Острозький. 108 Насправді така особа не існувала, а йшлося про племінника К. І. Острозького, Романа Андрійовича Сангушка, який загінув під час битви з татарами в 1517 році. 109 В Острозькому літописці під 1516 р. йдеться про татарський напад: «Того же року місця грудня знову под Межибож, і Зіньков, і Летачов, і Каменець вторгнули. В той же потребі під Межибожем внук Костянтина князь Роман згинул». 110 Як відомо, початок цього літопису являє собою виписки з «Хроніки» Мартина Бєльського, перевиданої його сином Йоахімом в 1597 році. Під 1516 р. в цій пам’ятці говориться: «Tamze w tey potrzebie zginal Roman Książe Ostrowskie а Konstantego wnek, strzalą postrzeliny od Tatarzyna, gdy sie za nim daleko zagonil. 111 Невідомо з яких причин Йоахім Бєльський відредагував цей фрагмент батькового твору, внісши суттєву помилку. Адже у всіх виданнях самого М. Бєльського читаємо: «w ten czas zabit ot tatar slachetny mąz Roman, siestrzeniec Konstantego, gdi z nim kon padł, tatarowie go pochwycili y rossiekli». 112 Йдучи за текстом Бєльського-юніора, Шимон Староводьський 1631 р. в своїй книжці про відомих полководців Речі Посполитої вже стверджує про те, що цей князь Роман, як внук К. І. Острозького, доводився зведеним братом (!) В.-К Острозькому. 113 Потрібно у зв’язку з цим відзначити, що К. І. Острозький особливо прихильно ставився до сина рідної сестри Марії, Романа Андрійовича Сангушка. Так в 1516 р. він Передав йому замки Брацлав, Вінницю, Звенигородку(та певні маєтності). 114
Література: Ігор Мицько. Загадки родоводу князів Острозьких // Острозький краєзнавчії» збірник. — Випуск 4. — Острог, 2010. — 348 с. – с. 4 – 12.
Реєстр
[1547 10. 20]. Взяте на рукоемъство через кн(я)зя Василя костентиновича острозског(о) жида его степанског(о) аврама турчина о отменяне монеты свидницкое обвиненного
Орігінал: 235/20-та книга судових справ Литовської Метрики. РДАДА. – Ф. 389: Литовська Метрика. – оп. 1. – од. зб. 235, №2, лист 4–4об.
[1547 10. 29]. Взяте на угоду справы Федора Мышки с кнегинею Илиною Острозскою о кгвалтовный наездъ врядника ее сатыевского Гришка Сасиновича с подданными на земли его Варковские, о побране збожя и о иные речы Орігінал: 235/20-та книга судових справ Литовської Метрики. РДАДА. – Ф. 389: Литовська Метрика. – оп. 1. – од. зб. 235, № 13, лист 28об–29.
[1547 10. 29]. Отложене справы дворяном г(о)с(по)даръскимъ Ивану, Андрею, Мартину, Лву Яцыничом о забране пушчи именья их яворского и перевозу на реце немне до именя Здетели кн(я)зей Острозских, аж до лет дочки кн(я)зя Илины Острозского.
Орігінал: 235/20-та книга судових справ Литовської Метрики. РДАДА. – Ф. 389: Литовська Метрика. – оп. 1. – од. зб. 235, № 14, лист 29–31.
Чорновик
46.35. АННА-АЛОЇЗА ОЛЕКСАНДРІВНА (* 1600 † 1654)
У 1620р. видана за Яна-Карла Ходкевича (* 1561 † 1621).
Перші 20 років XVII сторіччя стали найбільш трагічними у долі родини Острозьких. Крім самого Василя-Костянтина вмерли два його останніх сина — Януш і Олександр. Великою трагедію у долі родини стала смерть усіх їх шістьох синів (один Януша і п’ять Олександра) — тобто усі, хто мав стати продовжувачами роду по чоловічий лінії.
Залишились тільки чотири дочки: Януша — Єфросінія (видана за Олександра Заславського) і Олександра — Софія (видана у 1613 р. за Станіслава — старого Любомирського), Катерина (видана у 1620 р. за Томаша Замойського), нарешті Анна-Алоїза (видана у 1620 р. за Яна Кароля Ходкевича), героїня цієї статі. Усі вони були ревними католичками.
Чому зараз саме особа Анни-Алоїзи більш відома, ніж видатні представники роду Острозьких? Вона була остання у роду Острозьких, але відомою ії зробив скандальний релігійний фанатизм. «Народилася Анна-Алоїза у 1600 р. у Ярославі (Галичина, нині Польща) і вже у три роки залишилася без батька — ревнителя православ’я — з матір’ю Анною Косткою — не менш ревною… католичкою (ще й тісно пов’язану з єзуїтами).
Хоча за життя Олександра релігійні відносини були досить толерантні, нікому ця різниця не заважала, у т. ч. будувати нормальну родину. Тому, коли Анна Костка з матір’ю будували єзуїтську колегію (колегіум) у Ярославі, тоді ще живий Олександр в цю їх справу не втручався, як і в їх фундацію костелу св. Яна у тому ж Ярославі. Але головне – усі сини були православні, дочки – католичками.
Після кончини Олександра Анна Костка до самої смерті каялась, що не пішла по волі своєї матері Софії у черниці, та ще й вийшла заміж за «схизматика» (схизматиками, тобто розкольниками, католики вважали всіх православних) і не змогла навернути його до «істинної» віри і навіть вимагали посмертної реабілітації чоловіка за його православну віру. Звісно «сила» її каяття ще більше зростало з смертю синів, трьох малолітніх (у 1505–1507 роках) і двох більш дорослих (1618–1619 роках). Ми можемо тільки уявити, яке виховання отримала Анна-Алоїза. У 20 років 24 листопада 1620 р. вона була видана за відомого полководця, 60-річного Яна Кароля Ходкевича, великого гетьмана литовського. Старий гетьман саме перед власним весіллям видав за Станіслава Сапегу свою єдину доньку, теж Анну (син помер раніше). Але весілля недовго тривало — вже 5 грудня 1620 р. він отримав під свою команду усе коронне військо. Саме у першу річницю весілля , 24 листопада 1621 року, старий гетьман помер під Хотином під час польсько-турецької війни.
У 1621 році Анна Костка поділила між трьома доньками усю спадщину (батька і свою), залишивши собі лише Ярославський ключ. Анні-Алоїзі крім половини Острога, відійшов у числі інших і наш Звягель. Те, що саме католики стали володарями “исконно” православного Острога викликало широке незадоволення в крає. Ось як описана в “Острозькому літописці” за 1621 р. її поява в Острозі: «А она вдовом панувала і напускала у Острог єзуїтов, іже поєз них много злого сотвори православним, що низшей окажеться». Під впливом єзуїтів вона категорично відмовилась вдруге виходити заміж, звернувшись до місіонерської діяльності, звісно під керівництвом тих же єзуїтів. Вона діяла за прикладом свого великого діда, але у протилежному напрямку — католицизму. Вона фундувала серед «схизматиків» костели і кляштори (монастирі), католичні школи, шпиталі (лікарні) для убогих. Так, вже у 1623–1624 р. вона фундувала в Острозі печально відомий єзуїтську колегію (колегіум), передавши їй великі суми. Наступним ії кроком стала передача невдовзі «фундації шпитальної» свого діда знов таки єзуїтам. Згодом, у 1626 р. фундувала єзуїтську школу, але як мітко відмічав М. Грушевський — «вони були не модними, не визначались нічим, незважаючи на багаті фундації».
Спроби економічними мірами примусити духовенство до унії теж не давали бажаного результату:
– “Острозький літописець”: «А священики о достаток мало дбали, аби при православії».
Напружена ситуація, викликана ії діями розрішилася скандальною історією 1636 року, яка зробила вдову «знаменитою» на всьому терені Речі Посполитої. Опис цих подій є і у Львівському літопису, але найбільш цікавий і повний опис наведений в “Острозькому літописці”:«Наперед тоє учинила, же викрала з церкви тіло отцевськоє. В п’яток страсний, в ночі прийшла з єзуїтами до церкви. Привели священика, хотя не хотіл, жеби церков одомкнул. Священник хотіл дати знати людям і збоявся, бо було би забойства немало. А гди увошли у церков, ано гроб Божий убраний коштовне на кілька тисяч, що і самі єзуїти дивовалися, стоял на склепі, где княж (ата) лежать. Гроб той рострясли, отсоваючі, і добилися до склепу, і знайшли у труні тільк (о) кості, бо юж літ 34, яко умер, а труна цин(к)овая, і понесли до кляштора. Єден єзуїта сіл за труною, прикрився, а другий питает, а той отповідає от тих костей.І мовить: «Александре, по цо ж ту пришед?»Той отповіда: «Збавення шукам»— «А чем же давній не шукал?»— «Бо не зналем, що віра ліпша римська».
А княжна кості перемила, золками (травами — О. П.) пахущими переклала. Єзуїти крестили во свою віру кості і водою покропили і ім’я переменили — Станіславом (попроводили до Ярославля і там поховала подлі матки своєї). Так донька виконала заповіт своєї померлої у 1635 році матері Анни Костки.
Звісно, це привело до народних кривавих зворушень в Острозі і окрузі. Хоча польські дослідники вважають, що під час цих зворушень Анна-Алоїза втекла до Ярослава. Але “Острозький літописець” повідомляє, що з’явилась вона у Звягелі. Це повідомлення є і першою літописною згадкою про костел у місті. Через певну скандальність згадки — адже це і перша «культурна подія» у Звягелі, ії існування свідомо впродовж багатьох років замовчувалось. Навіть офіційний рецензент фундаментальної праці “Новоград-Волинський. Історія міста” (Новоград-Волинський, 2010) вимагала ії вилучення з книги.
Ми наводимо її цілком: «Того ж року (1636 р. — О. П.) у Звягелі діялося диво леда-якоє (тобто погане, паскудне, мерзенне — О. П.) той же княжні, що і у Острозі. Приїхав мніх (монах — О. П.) до В(озв)язгля із Сока(л)я до неї, глаголя: «Єстесь очарована і замок твой, і дияволи за тобою явно ходять». А она рекла: «А яко же то, отче?» А мніх, урізавши шмаш (шмат — О. П.) подушки, і знайшов там жабії лапки, і рек їй: «Отож маеш чари, пойдімо ж до костеля, обачите, же там дияволи». Гди були в костелі і заіграно в пищалі, панни служебниці її всі, поднявши подолки на поєс і пошли в танець в коски (тобто пустощі, жарти, ігри — О. П.) в костелі, аж всі полякалися, видячи тоє».
Ось така перша відома на цей час літописна згадка про костел у нашому місті, яка відноситься до 1636 рлку.
Щодо дати фундації першого костелу у місті, то легенда про те, що Анна-Алоїза у 1600 році збудувала в Звягелі мурований костел — восходить до візитного опису Новоград-Волинського костелу 1802 року. Мабуть вона почала будувати його в утробі матері ще до свого зачаття. Насправді це трапилося між 1621 і 1636 роками. “Фундувала” його дійсно саме Анна-Алоїза у звичайний на той час спосіб. Тобто просто переробила у костел замкову дерев’яну на мурованих підвалинах Микольську церкву.
До “будівництва” костелу, ще у 1620 році католики “набоженство” правили в склепі бастіону Звягельського замку (зберігся). “Ключами” стали інвентар 1620 року., вивчення особливостей сакрального будівництва Острозьких. Одним із головних ключів стали муровані підвалини незвичної для костелів хрестоподібної форми, тобто візантійського типу. Еклектичність – візантійський підвалини, барочні стіни, готичне завершення і інтер’єри в стилю рококо зробило вже мурований костел, побудований у другої половині XVIII ст., Станіславом Любомирським унікальним на Волині. Але це вже інша історія — історія володарювання Станіслава Любомирського. Після зворушень 1636 р. шляхетський трибунал у якості покарання «схизматиків» наказав запровадити примусову унію в усіх острозьких маєтностях. За весь цей час померли обидві її рідні сестри — Софія Любомирська у 1622 р., а Катерина Замойська у 1642 р. Навіть польських істориків не дивує, що з початком національно-визвольних змагань 1648–1654 років жителі радо громили фундації Анна-Алоїзи. Звісно, чекати на козаків вона не збиралась і втекла ще навесні 1648 року спочатку до Замостя, потім до Колкова, а звідти до Великопольську, де перебувала у 1649–1654 роках.
Острог за той час спалили. «Погуляли» там навесні 1649 р. і наші звягельські козаки, але з іншою метою — гналися за звягельським старостою вдови Щасним-Вонсовським. Але перед смертю Анна-Алоїза успіла відбудувати острозький колегіум єзуїтів, залишивши йому багатий спадок (у т. ч. усе золото і коштовне каміння).
Померла Анна-Алоїза 27 січня 1654 року в Рацаціє (Польща). Але пригоди після її смерті не закінчились а ставали ще ”цікавішими. У 1654 році сейм прийняв ухвалу віддати по заповіту усю її спадщину єзуїтам. Але втрутилися такі могутні сили, що ця ухвала була швиденько скасована, спадщину і чималу — 16 міст, 153 деревні і 1/3 Ярославля — отримали її небожі (Кароль Яцек Любомирський, підчаший коронний, і Ян Замойський, київський воєвода). Звягель відійшов Яну Замойському, після його смерті у 1659 року (вгас і рід Замойських), ще двом небожам — Олександру Михалу і Єжи-Себастіану Любомирським (кожному по половині Звягеля), їх батько Станіслав старий Любомирський заступив місце померлого Яна Кароля Ходкевича під час Хотинської війни, але то вже інша історія.
Але якщо хтось думає, що історія, пов’язана з Анною-Алоїзою, закінчилася, буде розчарований. Трохи більше 100 років тривала середньовічна єзуїтська гра «переховай покійника». Для Анни-Алоїзи вона почалася у 1621 році зі смертю чоловіка Яна Кароля Ходкевича, якого у листопаді того ж року для початку поховали у Кам’янці-Подільському, але вже у червні 1622 року вдова переховала його у Острозі. Але вже у 1627 р. труну перенесли до нової каплиці, до єзуїтів, там же. У перерві вона переховала свого батька у 1636 році.
«Пригоди» покійного гетьмана продовжилися вже 1648 року, коли вона перевезла останки чоловіка до Замостя в Волшев, де їх «склали» у костелі кого ви думали? Ну, звісно, все тих же єзуїтів. Тут починається «гра» останків самої вдови. Вперше вона була похована у Роцаті (Вел.Польща), звідти її останки перевезли до Кракова, аж у 1722 р. до Ярослава, звідти до Острога, де їх останки (її і чоловіка) “возз’єдналися” в одній каплиці нового собору. В неї вони були дуже ретельно «замуровані від козаків» і трапилося це у 1722 році.
Володарями цієї «гри» були, звісно, єзуїти, які з цього за 100 років отримали великий зиск. Але в решті решт ієзуїти «догралися» в свої ігри, орден ієзуїтів у 1773 році вигнали з Польщі. Усім своїм життям Анна-Алоїза Ходкевич (Острозька) довела, що релігійний фанатизм до добра не доводить — навіть її єдина на “фундація” у Звягелі — костел — був спалений самими поляками улітку 1649 р. під час штурму міста Пшіємським, а чоловік, видатний полководець, знайшов свій спокій лише через 100 років. В “Острозькому літописці” вона не разу не згадується саме на ім’я, таку «любов» заслужила вона у власного народу.
МУЖ: 1620, ТОМАШ ЗАМОЙСЬКИЙ (* 1594 † 1638).
Stebelski «Zywoty S. S. Eufrozyny i Paraskewy z genealogia ks. O.» (Вильна, 1781 — 83);
Rulikowski i Radziminski «Kniaziowie i Szlachta» (Львов, 1880, 1880, 2 выпуска);
Шараневич «О первых князьях Острожских» («Галичанин», сборник, 1863);
М.А. Максимович «Письма о князьях Острожских» («Собрание сочинений», том I, 1876);
А. Ярушевич «Ревнитель православия, князь Константин Иванович Острожский и православная литовская Русь в его время» (Смоленск, 1897).
Острожский князь Константин (Василий) Константинович
— сын князя Константина Ивановича, воевода киевский, защитник православия в Западной Руси; родился в 1526 году, умер 13 февраля 1608 года. Князь Константин Константинович, названный при крещении Василием (Константином его называли по имени отца), остался по смерти отца малолетним и был воспитан своей матерью, второй женой князя Константина Ивановича, княгиней Александрой Семеновной, урожденной княжной Слуцкой. Детство и ранние юношеские годы он провел в наследственном городе своей матери Турове, где, под руководством наиболее ученых и опытных учителей того времени, получил очень тщательное воспитание в православном русском духе. Достигши совершеннолетия, князь Константин Константинович женился на дочери богатого и знатного галицкого магната графа Тарновского — Софии, и начал вести обычный образ жизни богатых западнорусских панов. Общественная и государственная деятельность, по-видимому, очень мало интересовала его в этот период жизни. Однако и теперь ему уже пришлось столкнуться с иезуитским влиянием, с которым впоследствии князь Константин Константинович энергично боролся до конца своей жизни. Иезуиты сумели вторгнуться в его семейную жизнь, и старались привлечь на свою сторону представителей влиятельного дома князей Острожских, чтобы тем успешнее с их помощью заняться пропагандой католицизма среди западнорусского православного населения. Иезуиты успели склонить на свою сторону невестку князя Константина Константиновича, княгиню Беату, и с ее помощью думали склонить к переходу в католицизм и ее дочь Елизавету. Острожский вступился за свою любимую племянницу и успел выдать ее замуж за православного князя Димитрия Сангушко. Благодаря интригам Беаты и иезуитов, Сангушко был осужден и бежал в Чехию, но по дороге был убит, а Елизавета возвращена в Польшу и насильно выдана замуж за поляка и ревностного католика графа Гурка. Острожский силой вступился за права племянницы, вступил в борьбу с иезуитами и Гуркой, но Елизавета, но выдержав тяжелого положения и травли иезуитов, сошла с ума. Острожский взял ее к себе в Острог, где несчастная и жила до самой своей смерти. Разумеется, этот случай сильно вооружил князя против иезуитов и навсегда сделал его непримиримым врагом этого ордена. Между тем, в Западной Руси для православных наступили очень трудные времена. Русское население, находившееся под сильным влиянием польской цивилизации, уже со времени соединения Литвы и Польши все более подпадало влиянию западноевропейских форм польской культуры и цивилизации. Влияние польской культуры сказалось и на верованиях русского населения. Западнорусские магнаты ранее прочих начали менять веру своих отцов и принимать католицизм; за ними последовали многие фамилии из среднего класса и только крестьяне крепко держались православия, несмотря на все притеснения и угнетения со стороны своих помещиков-католиков. Быстрому окатоличению русского населения немало способствовала и Люблинская уния 1569 года, еще теснее соединившая Польшу и литовско-русское государство и давшая полную возможность полякам с большим успехом распространять католицизм среди православного русского населения. Напрасно князь Острожский с немногими другими западнорусскими вельможами, желавшими отстоять политическую и религиозную самостоятельность западнорусского народа, боролись против введения этой унии: их было слишком мало, и они должны были примириться со совершившимся фактом. Значительно помогли делу окатоличения русских и иезуиты, призванные в Польшу для борьбы с проникавшим с Запада протестантизмом, но обратившиеся и против православия. Они начали проникать в семьи наиболее влиятельных знатных магнатов и склонять их на свою сторону, понемногу забирали в свои руки образование юношества, учреждали свои коллегии и училища и пр., и быстро, при помощи польского правительства, приобретали все большее влияние на ход общественной жизни в Польше и Литве. Западнорусское духовенство и православное население не могло успешно бороться с этим организованным и не стесняющимся в средствах обществом монахов. Само духовенство было необразованно, представители высшей иерархии, происходившие большей частью из знатных и богатых фамилий, нередко смотрели на свой сан, как на выгодное и доходное место, и завидовали той роскоши и великолепию, которыми окружали себя католические епископы. Корыстолюбие, распущенность нравов господствовали среди православного духовенства. Масса православного населения находила поддержки среди своих духовных пастырей. Католическая пропаганда на такой благоприятной почве широко развивалась среди православного западнорусского населения, захватывая не только высшие западнорусские классы, но и распространяясь среди среднего и низшего сословия. Выступив на арену общественной деятельности в такое трудное для православия и русской народности время, князь Константин Константинович Острожский, с детства воспитанный на русских православных началах, не мог оставаться равнодушным свидетелем этих событий. Условия, в которых он находился, как нельзя более благоприятствовали его деятельности. От своих предков он получил, кроме знатного имени, громадные богатства: в его владении находилось 25 городов, 10 местечек и 670 селений, доход с которых достигал колоссальной по тому времени цифры 1200000 злотых в год. Его выдающееся положение в западнорусском обществе, влияние при дворе и высокое сенаторское звание придавали его личности большую силу и влияние. Равнодушный к делам церкви и своего народа в начале своей деятельности, Острожский в 70‑х годах начинает уже ближе интересоваться этими важными вопросами. Его замок делается открытым для всех ревнителей православия, для всех тех, кто искал заступничества от польских панов и католических монахов. Хорошо понимая, в чем заключались язвы современной ему западнорусской жизни, он при своем уме легко нашел и выход из тех затруднений, в которые была поставлена западнорусская православная церковь. Острожский понимал, что только развитием просвещения среди массы западнорусского населения и поднятием нравственного и образовательного уровня православного духовенства, можно достичь, некоторых успехов в борьбе с организованной пропагандой иезуитов и католических ксендзов. «Мы охладели к вере», говорит он в одном из своих посланий, «а наши пастыри не могут нас ничему научить, не могут постоять за Божью церковь. Нет учителей, нет проповедников Божья слова». Ближайшим средством для поднятия уровня духовного просвещения среди западнорусского населения было издание книг и учреждение школ. Эти средства давно уже с большим успехом применяли иезуиты в целях своей пропаганды; не отказался от этих средств и князь Острожский. Самой настоятельной потребностью для православного западнорусского населения было издание Священного Писания на славянском языке. За это дело прежде всего и принялся Острожский. Нужно было начать с устройства типографии. Острожский не жалел для этого ни денег, ни сил. Он выписал шрифт и привлек к себе из Львова известного печатника, работавшего ранее в Москве, Ивана Федорова и всех его сотрудников. Для того, чтобы издание библии было более исправно, Острожский отовсюду выписывал рукописные списки книг Священного писания. Главный список он достал из Москвы, из библиотеки царя Ивана Васильевича Грозного, при посредстве польского посла Гарабурды; доставал Острожский списки и из других мест: от константинопольского патриарха Иеремии, с Крита, из сербских, болгарских, и греческих монастырей, завел даже сношения по этому поводу с Римом и достал «много и иных библий, различных письмен и языков». Кроме того, в его распоряжении было и первое издание Библии на русском языке, напечатанное в чешской Праге доктором Франциском Скориной. По просьбе Острожского, патриарх Иеремия и некоторые другие видные церковные деятели прислали ему и людей, «наказанных в писаниях святых, эллинских и словенских». Пользуясь указаниями и советами всех этих знающих людей, Острожский начал разбирать весь присланный материал. Скоро, однако, исследователи были поставлены в затруднительное положение, так как почти все присланные Острожскому списки имели погрешности, неточности и разночтения, вследствие чего нельзя было остановиться на каком-либо списке, взяв его за основной текст. Острожский решил последовать совету своего друга, известного князя Андрея Курбского, жившего в то время на Волыни, и печатать Библию «на церковнославянском языке» не с перепорченных книг жидовских, но от 72 блаженных и богомудрых переводчиков». После долгой и трудной работы, в 1580 году, наконец, появились «псалтырь и Новый Завет» с алфавитным указателем к последнему, «скорейшего ради обретения вещей нужнейших». Издание это, распространившееся в очень большом количестве экземпляров, удовлетворяло потребностям православных церквей и частных обывателей. Это издание Библии послужило образцом и для московского издания, вышедшего значительно позднее. Но деятельность типографии Острожского на этом не остановилась. Нужно было бороться с католическим влиянием, все более усиливавшимся в Западной Руси. Острожский для этой дели начал издавать ряд книг, необходимых, по его мнению, для поднятия просвещения и борьбы с латинством. Из богослужебных книг им изданы часослов (1598 г.), требник и молитвослов (1606 г.). Для борьбы с латинством и католической пропагандой им изданы: послания патриарха Иеремии в Вильну ко всем христианам, к князю Острожскому, к киевскому митрополиту Онисифору (1584 г.), сочинение Смотрицкого «Календарь римски новы» (1587 г.), книга свящ. Василия «о вере единой», направленная против иезуита Петра Скарги, написавшего книгу о соединении церквей под властью римского папы (1588 г.). «Исповедание о схождении св. Духа», сочинение Максима Грека (1588 г.) послания патриарха Мелетия (1598 г.), его же «Диалог противу схизматиков». В 1597 г. в Острожской типографии был издан «Апокризис», в ответ на книгу униатов, написанную в защиту правильности действий Брестского собора. Кроме того, из Острога вышли следующие книги: книга Василия Великого о постничестве (1594 г.), «Маргарит» Иоанна Златоустого (1596 г.), «Вирши» на отступников, Мелетия Смотрицкого (1598 г.). «Азбука» с кратким словарем и православным Катехизисом, Лаврентия Зизания и др. В конце своей жизни князь Острожский выделил часть своей типографии и перевел ее в принадлежавший ему Дерманский монастырь, где во главе печатного дела стал ученый и умный священник Демьян Наливайко. Здесь были напечатаны и изданы: Богослужебный Октоих (1603 г.), полемический лист патриарха Мелетия к епископу Ипатию Поцею по поводу введения унии (1605 г.) и др. Дерманские издания отличались той особенностью, что они печатались на двух языках: литовско-русском и церковнославянском, что, разумеется, только способствовало их большему распространению среди массы западнорусского населения. Уже перед самой своей смертью Острожский основал третью типографию в Киево-Печерской Лавре, куда отправил часть шрифта и типографских принадлежностей. Эта типография, результатов деятельности которой князю Острожскому увидеть не пришлось, послужила основанием для знаменитой впоследствии киево-печерской типографии, бывшей в XVII веке главной поддержкой православия в юго-западной Руси. Но основывая типографии и печатая в них книги, Острожский хорошо понимал, что дело просвещения народа этим еще далеко не исчерпывается. Он сознавал необходимость просвещения духовенства, необходимость создания духовной школы для подготовки священников и духовных учителей, невежество и неподготовленность которых ему были ясны. «Не от чего иного размножилося между людьми такое ленивство и отступление от веры, — писал Острожский в одном из своих посланий, — яко от того иж устали учители, устали проповедатели слова Божого, устали науки, устали казанья, а за тым наступило обнищанье и уменьшенье хвалы Божое в церкви Его, наступил голод слуханья слова Божого, наступило отступление от веры и закону». Уже со самого начала своей деятельности Острожский начал в подчиненных ему городах и монастырях устраивать школы: так, отдавая в 1572 году принадлежавшую ему землю в Турове Димитрию Митуричу, князь Константин Константинович поставил условием «школу там держати». При материальной и нравственной поддержке Острожского основывались и другие школы в разных местах юго-западной Руси; князем Константином Константиновичем поддерживались, кроме того, братские школы, сыгравшие не малую роль в борьбе с католицизмом. Но главным делом Острожского в это время было основание известной Академии в городе Остроге, из которой вышло много замечательных деятелей на ниве православия конца XVI и первой половины XVII века. Подробных сведений об учреждении и характере этого учебного заведения мы не имеем. Те немногие данные, которые дошли до нас, дают, однако, возможность несколько определить, хотя и в общих чертах, ее организацию. Эта школа, без сомнения носившая характер высшей, была устроена по образцу западноевропейских иезуитских коллегий, и преподавание в ней носило характер подготовки к борьбе с католичеством и иезуитами. Учителями в ней были преимущественно греки, которых Острожский приглашал из Константинополя, по большей части из лиц, приближенных к патриарху. «И на первый, читаем мы в одной из современных рукописей, старался у святейшего патриарха, абы ся зде дидаскалов по размноженью наук вере православной послал, а он на то маетностями своими ратовати готов и доложенья их на то не жалует». Первым ректором новой школы был ученый грек Кирилл Лукарис, человек европейски образованный, бывший впоследствии патриархом Константинопольским. В школе учили чтению, письму, пению, русскому, латинскому и греческому языкам, диалектике, грамматике и риторике; наиболее способные из окончивших школу отправлялись для усовершенствования, на счет Острожского, в Константинополь, в высшую патриаршую школу. При школе находилась и богатая библиотека. Несмотря на то, что основание школы относится лишь к 1580 году, в девяностых годах XVI века из ее воспитанников и учителей составился обширный ученый кружок, сгруппировавшийся вокруг Острога и князя Константина Константиновича и одушевленный одной мыслью — бороться с полонизмом и католицизмом за русскую народность и православную веру. К этому кружку принадлежали все наиболее выдающиеся деятели Западной Руси: Герасим и Мелетий Смотрицкие, Петр Конашевич-Сагайдачный, священник Демьян Наливайко, Стефан Зизаний, Иов Борецкий и многие другие. Значение этой школы было велико. Кроме значительного нравственного влияния на западнорусское общество, кроме того, что из нее вышли главнейшие борцы за православную русскую идею в юго-западной Руси, она важна тем, что была единственным в то время высшим православным училищем, вынесшим на своих плечах борьбу с унией и иезуитской пропагандой. Понимали важность ее и иезуиты. известный Поссевин с тревогой сообщал в Рим, что из этой школы питается «русский раскол». Приходилось князю Острожскому принимать и прямое участие в делах западнорусской православной церкви. Видя одно из главных средств для борьбы с католической пропагандой в монашестве, Острожский старался поднять его значение, устранить неустройства в жизни монастырей, усилить их нравственную силу и влияние. В подчиненных монастырях князь Константин Константинович заводил школы, привлекал в них образованных монахов, ставил ученых настоятелей. Для других православных монастырей Юго-западной Руси он печатал книги в своих типографиях, помогал им деньгами и «наданиями». Для того, чтобы побудить западнорусское монашество изменить праздный и распущенный образ жизни, он напечатал в своей Острожской типографии, книгу святого Василия Великого о монашестве, вводил новый устав в подчиненных ему монастырях, откуда мало-помалу этот более строгий и соответствующий идеалам монашества устав начал переходить и в другие монастыри Западной Руси. Сознавая важное значение братств в жизни православной церкви, Константин Острожский всеми силами содействовал их процветанию. Пользуясь своим влиянием при польском дворе и у константинопольского патриарха, он легко доставал для них всевозможные привилегии, давал наставников в их школы, доставлял шрифт в их типографии, помогал им нравственно и материально. Особенно близкие отношения были у князя Константина Константиновича со Львовским православным братством, которому Острожский доверил и воспитание своего сына. Известны старания Константина Острожского и в деле устроения высшей иерархии западнорусской церкви. Главным образом нужно было изменить личный состав иерархии, в котором нередко были люди порочные. Острожский, пользуясь громадным влиянием при дворе, в 1592 году выхлопотал себе у короля Сигизмунда III право на патронат в западнорусской православной церкви, что давало ему возможность самостоятельно избирать достойных пастырей церкви, которые могли бы с успехом нести служение и помогать Острожскому в его нелегкой борьбе. Между тем, пока все эти реформы проводились в жизнь, западнорусской церкви начала угрожать новая опасность в форме унии, с которой Острожскому пришлось вынести также серьезную борьбу. Лично Константин Константинович сначала был даже не прочь от унии, но лить при условии, чтобы она была провозглашена вселенским собором, с согласия и одобрения восточных патриархов. Между тем, некоторые епископы, во главе с Ипатием Поцеем, думали решить дело домашним способом, не спрашиваясь у патриархов, прямо по соглашению с римским папой. Завязавшиеся по этому поводу сношения между Острожским и партией униатов не привели ни к каким положительным результатам. Скоро отношения обострились настолько, что, как было ясно для иезуитов, соглашения быть не могло, и католическая партия решила проводить унию помимо Острожского. Главные деятели унии — епископы Ипатий Поцей и Кирилл Терлецкий — успели склонить на свою сторону нерешительного киевского митрополита Михаила Рагозу и добиться от него разрешения созвать в 1594 году собор в Бресте для рассуждения об унии и связанных с ней вопросах. К собору стал готовиться и Острожский с православной партией. По-видимому, то, что подготовлял князь Константин Константинович для собора, было слишком опасным для униатской партии, и король Сигизмунд III, ревностный католик и большой поклонник иезуитов, по наущению католиков, декретом запретил собор, явно не желая допустить вмешательства светских лиц в дела церкви. Между тем, князю Константину Константиновичу мало-помалу пришлось стать с королем и правительством, явно покровительствовавшими католическим тенденциям иезуитов, в очень натянутые отношения. Острожский стал искать союзников русской православной партии даже среди протестантов, притесняемых иезуитами и реакционным польским правительством не менее православных. Острожский предполагал даже, что окажется необходимым защищать свою веру с оружием в руках. «Его королевское величество», писал князь Константин Константинович вождям протестантского движения, «не захочет допустить нападения на нас, потому что у нас самих может явиться двадцать тысяч вооруженных людей, а папежники могут превзойти нас разве числом тех кухарок, которых ксендзы держат у себя вместо жен». Общее сочувствие западнорусского населения к Острожскому и его партии и ненависть к католичеству и иезуитам росло с каждым днем, и иезуиты решили ускорить дело. Поцей и Терлецкий отправились в Рим, были с почетом приняты папой Клементом VIII, и от лица западнорусских иерархов предложили подчинение западнорусской церкви. Острожский, услышав об этом событии, разумеется, отнесся к нему с негодованием и выпустил свое первое послание к русскому народу, в котором увещевал западнорусских людей не поддаваться на уловки иезуитов и папистов и всеми силами противодействовать введению унии. Послания Острожского имели большое влияние на население. Первыми поднялись казаки под начальством Наливайки и начали громить имения епископов, сочувствовавших унии, и западнорусских панов, перешедших в католичество. Иезуиты видели, что их дело, вследствие сопротивления Острожского и его партии, может погибнуть и решили по возможности скорее покончить его. На 6 октября 1596 года в Бресте был назначен собор для окончательного решения вопроса об унии. Острожский немедленно дал знать об этом Александрийскому и Константинопольскому патриархам; те прислали своих наместников, с которыми Острожский и явился к сроку в Брест. В Бресте однако Острожский уже нашел сторонников унии, которые, не ожидая православной партии, начали собор и быстро под руководством иезуита Петра Скарги решили унию с католичеством. 6 октября 1596 года начали собор и православные архиереи, под председательством экзарха Константинопольского патриарха Никифора и при деятельном участии Острожского. Православный собор послал звать и униатов, но те отказались. Тогда православные епископы обвинили их в отступничестве и произнесли над ними отлучение, отправив этот приговор митрополиту, председательствовавшему на униатском соборе. По интригам иезуитов, королевские послы, также присутствовавшие на униатском соборе, решили применить репрессию к православным и обвинили патриаршего наместника Никифора в том, что он турецкий шпион. Обе стороны, разумеется, начали жаловаться королю, но Сигизмунд III принял сторону униатов. Никифор был осужден на заточение, а на Острожского посыпались новые обвинения и нападки. Его обвиняли в том, что он не укрепляет вверенных ему областей против возможного нашествия татар, требовали от него уплаты подымного сбора, которого насчитали 40000 коп грошей. Однако Острожский не решался на резкие действия против польского правительства, несмотря на то, что момент был очень благоприятен, и русское население, до крайности возбужденное унией и уже давно недовольное притеснениями польских панов, легко бы поднялось на защиту своей веры и своей народности. Дальше личных объяснений с королем князь Острожский не шел и даже сдерживал православную партию, осуждая вместе с тем и движение казаков Наливайки. Посылая в 1600 году Львовскому братству декрет польского сейма против православных, Острожский писал братчикам: «Посылаю вам декрет последнего сейма, противный народному праву и святой правде, и даю вам не иной какой совет, как только, чтобы вы были терпеливы и ожидали Божья милосердия, пока Бог, по Своей благости, не склонил сердца его королевского величества к тому, чтобы никого не оскорблять и каждого оставить при правах своих». Только в своей Острожской типографии князь Константин Константинович до конца жизни вел борьбу с унией и католичеством, печатая воззвания и книги против католиков и униатов и поддерживая таким образом православное западнорусское население в тяжелой борьбе за свою веру. Умер князь Константин Константинович Острожский в глубокой старости, 13 февраля 1608 года, и был погребен в Остроге в Замковой Богоявленской церкви. Из его детей только один, — князь Александр, был православным, другие же два сына — князья Константин и Иван — и дочь — княжна Анна приняли католичество. В скором времени перешли в руки католиков и его типография и училище, а в 1636 году его внучка Анна Алоизия, явившись в Острог, приказала вынуть кости князя из гробницы, вымыть их, освятить по католическому обряду и перенести в свой город Ярославль, где положила их в католической часовне. Князь Константин Константинович Острожский, несмотря на такой, по-видимому, неуспех своей деятельности, оказал, однако, громадные услуги делу русской народности в западной Руси. По словам современников, он был центром, вокруг которого группировалась вся русская православная партия в западной Руси. Своей типографией и школой он оказал значительную нравственную и культурную поддержку православию в борьбе с католицизмом, а своим влиянием и богатством был полезен ему, как крупная материальная сила. Умный и способный от природы, Острожский понимал важность для западной Руси переживаемых моментов и напрягал все силы для борьбы с западноевропейской культурой, готовившейся, при полощи такого усовершенствованного аппарата, как иезуитский орден, поглотить западнорусскую народность. Острожский отрешился даже от личной карьеры: его редко можно было встретить при дворе, редко он участвовал и в походах, где легче всего было выдвинуться в то время. Только в 1579 году, в угоду королю Стефану Баторию, он предпринял поход на Северскую область и этим закончилась его военная деятельность. Все же свое влияние и все свои силы он направлял на защиту православия, которое в значительной мере обязано ему тем, что выдержало многовековую борьбу с католичеством и католическим польским правительством. Акты Западной России т. III и IV; Акты Южной и Западной России т. I — II; Archiwum ksiazat Lubortowiczow-Sanguszkow w Slowucie, t. t. I — III; Danilowicz, «Skarbiec dyplomatow» t. t. I—II (Wilno 1860—62); Apхив Юго-Западной Рос сип, т. II—VI; Monumenta confraternitatis Stauropigianae Leopoliensis, t. I, p. I—II. (Leopoli, 1895); Сборник Муханова (по указателю); Памятники, изданные временной комиссией для разбора древних актов, т. IV (Киев 1859); Stebelski, Przydatek do Chronologjy, t. III (Wilno 1783); Кулиш, «Материалы для истории воссоединения Руси», т. I—II; Каратаев, «Описание славяно-русских книг» т. I (СПб. 1883); «Жизнь князя Курбского в Литве и на Волыни» под ред. Иванишева (1849 г.); Сказания князя Курбского (изд. 2‑ое, СПб., 1842); Русская Историческая Библиотека, т. IV, VII, XIII; Scriptores rerum polonicarum, t. t. I—III; (Krakow 1872—1875); Сахаров. «Обозрение славяно-русской библиографии» (1849 г.); Сборник памятников русской народности и православия на Волыни (изд. техн.-строит. отд. Волыни Губ. Правл.), вып. I—II (1862 и 1872 гг.); Сопиков, «Опыт Российской библиографии» ч. I, №№ 69, 109, 193, 435, 464, 670, 750, 752, 987, 1, 447: «Летопись Грабянки»; Батюшков, «Памятники старины в западных губерниях» (8 тт. 1868—1885, по указателям); Stebelski, «Zywoty S. S. Eufrcizyny i Paraskiewy z genealogia, ksiazat Ostrogskich; Лебединцев, «Материалы для истории Киевской митрополии» («Киевск. Епарх. Ведом.» за 1873 г.); Boniecki, «Poczet rodow w Koronie i W. Ks. Litewskim XVI wieku» (Warsz. 1887); Wolff, «Kniaziowie Litewsko-Ruscy» (Warsz. 1895); Макарий, «История русской церкви», т. VII, VIII и IX; Narbutt, «Dzieje narodu polskiego» t. t. IX — Х; Дашкович, «Борьба культур и народностей в литовско-русском государстве» («Киевск. Унив. Известия» 1884, Х—XII); Коялович, «Литовская Церковная Уния» т. I; Бантыш-Каменский, «Историческое известие о бывшей в Польше унии»; Чистович, «История западнорусской церкви» (СПб. 1884) ч. II; «Журнал Минист. Народ просв.» 1849, IV; «Князь Константин (Василий) Острожский» («Православный Собеседник» 1858, II — III); «Начало унии в юго-западной Руси» («Правосл. Собеседн.» 1858, IV—Х); Максимович, «Письма о князьях Острожских» (Киев 1866); Костомаров, «Русская история в жизнеописаниях ее главнейших деятелей», вып. III (СПб. 1874) 535—563; Перльштейн, «Несколько слов о княжестве Острожском» («Временник Московск. Общ. Истории и Древн.» 1852, кн. XIV, отд. I); «Киевлянин» 1840 г. кн. I; Еленевский, «Константин II князь Острожский» («Вестник Западной России» 1869, VII?IX); Зубрицкий, «Начало унии» («Чтения Московск. Общ. Истории Древн. 1848, № 7); Батюшков, «Волынь» СПб. 1888); А. Андрияшев, «Константин Константинович Острожский, воевода Киевский» (Киевский Народный Календарь» на 1881 год); «Труды Киевской Духовной Академии» 1876, №№ 3 и 4; 1877, № 10, 1886, № 1; митроп. Евгений, «Словарь писателей духовного чина»; Вишневский, «История литературы польской» т. VIII; митроп. Евгений, «Описание Киево-Софийского собора»; Петров, «Очерк истории православной школы на Волыни» («Труды Киевской Духовной Акад.» 1867); Лукьянович, «Об Острожской школе» («Волынские Епархиальн. Ведомости» 1881); Харлампович, «Острожская православная школа» («Киевская Старина» 1897, № 5 и 6); «Киевская Старина» 1883, № 11, 1885, № 7, 1882, № 10; Архангельский, «Борьба с католичеством и западнорусская литература конца XVI и 1‑ой половины XVII века» (1888); Селецкий, «Острожская типография и ее издания» (Почаев, 1885); Максимович, «Исторические монографии», т. III; «Труды Киевского Археологического Съезда», т. II; «Древняя и Новая Россия» 1876, IX, 1879, III; Демьянович, «Иезуиты в Западной России»; «Чтения в Обществе Нестора Летописца», т. I стр. 79—81; «Волынские Епархиальн. Ведомости» 1875, № 2; Сольский, «Острожская библия» («Труды Киевской Духовной Академии» 1884, VII); Левицкий, «Внутреннее состояние западнорусской церкви в конце XVI века и уния» (Киев 1881); Карамзин, (Изд. Эйнерлинга) т. Х; Соловьев (изд. т‑ва «Общ. Пользы», т. II и III. Е. Лихач. {Половцов}
Острожскийкнязь Константин Иванович
— гетман великого княжества Литовского, знаменитый западнорусский деятель и ревнитель православия в Литовской Руси; родился около 1460 года, умер в 1532 году. Род князей Острожских принадлежал к числу русских удельных родов, которые сохранились и при литовском владычестве в Западной Руси и члены которых являлись или подручными, или чиновниками великих князей литовских. Происхождение рода но установлено с точностью, и из многих мнений по этому вопросу наиболее распространенным и наиболее правдоподобным является мнение М. А. Максимовича, который, на основании помянника Киево-Печерского монастыря, считает его отраслью князей Пинских и Туровских, происходивших от Святополка II Изяславича, правнука Владимира Святого. Первым исторически известным князем был Даниил Дмитриевич Острожский, живший в середине XIV-го века. Сын его, Федор Данилович (умер после 1441 года), причтенный к лику святых православной церковью под именем Феодосия и первый положивший прочное основание земельному богатству фамилии, уже является защитником родины и ее заветов против поляков и латинства: он в продолжение нескольких лет нанес полякам целый ряд поражений и до конца отстаивал самостоятельность Подолии и Волыни. Сын князя Федора Даниловича, князь Василий Федорович Красный (умер около 1461 года) продолжал более успешно русскую политику своего отца, но главную сторону его деятельности составляло хозяйство и обеспечение своих владений от татарских набегов. О сыне его и отце князя Константина Ивановича, князе Иване Васильевиче сохранилось мало известий. Известно лишь, что он неоднократно сражался с татарами и увеличивал свои владения прикупкой новых поместий. Князь Константин Иванович рано лишился родителей, и первоначальное воспитание получил под руководством отцовских бояр, а также старшего своего брата — Михаила. Сохранившиеся свидетельства об этих годах жизни Константина Ивановича говорят преимущественно о сделках на продажу и покупку земель. По-видимому, воспитатели молодых князей выполняли только экономические планы умершего отца их. В 1486 году мы находим братьев Острожских в Вильне при дворе великого князя литовского Казимира, где они вращаются в высшем кругу волынских панов — Гойского, князя Четвертинского, Хребтовича и других. В то же время князья Острожские начали приучаться и к государственным делам, для чего они поступили в обычную тогда школу — в свиту великого князя и сопровождали его в переездах, как «дворяне», т. е. придворные. В 1491 году князь Константин Иванович уже получал довольно важные поручения и пользовался полным доверием литовского великого князя. Весьма вероятно, что тогда уже он успел выдвинуться из среды многочисленных волынских князей и панов, чему немало могло способствовать богатство и широкие родовые связи. Впрочем, на возвышение князя Константина Ивановича большое влияние оказали, конечно, и его личные заслуги, его военный талант и опытность. Последние он приобрел и выказал в непрерывный борьбе с татарами (летописи упоминают о 60-ти сражениях, в которых он остался победителем). Но было и другое обстоятельство, способствовавшее возвышению князя Константина Ивановича. Уже со самого вступления на литовский престол великого князя Александра, на Литву обрушился целый ряд несчастий. Война с московским великим князем окончилась неудачей. Татары делали набег за набегом на южные области Литовского государства, опустошая южно-русские земли. В это время особенно выдвинулись русские люди, вынесшие на своих плечах и тяжелую борьбу с татарами, и все внутренние и внешние затруднения, легшие на Литву после неудачной ее борьбы с Москвой. Татарские набеги 1495 и 1496 годов были отражены исключительно русскими, во главе которых, благодаря своим способностям, скоро стал князьОстрожский. Русские же князья, с тем же Острожским во главе, спасли от окончательной гибели и польского короля, брата великого князя Александра, во время его неудачного похода на Молдавию. Все это, разумеется, выдвигало значение русских и русского князя Острожского, на которого уже давно смотрела с надеждой вся Литовская Русь. Гетман Литвы Петр Янович Белой, на смертном одре, прямо указал Александру на Константина Острожского, как на своего преемника. И князь Константин Иванович в 1497 году сделан был гетманом. Кроме того, новый гетман получил ряд земельных пожалований, что сразу сделало его, и без того богатого, самым крупным владетелем на Волыни. В 1500 году началась новая война с Москвой. Литва не была подготовлена к этой борьбе: в распоряжении литовского великого князя не было достаточного количества войска. Ослабляли Литву и набеги татар, которых теперь уже не сдерживал великий князь московский. Несмотря на то, что прибегнули к найму иностранцев, войска, достаточно сильного для успешного сопротивления московским силам, собрать не удалось. Во главе литовской армии был поставлен князь Константин Иванович. Между тем московские войска, «воровским обычаем», двумя отрядами, вторглись в литовские области. Главный полк направился на Северскую область и, последовательно занимая города, дошел до Новгорода-Северского, второй же отряд под предводительством боярина Юрия Захарьина, направился к Смоленску, заняв по пути Дорогобуж. Подкрепив в Смоленске свое войско местным гарнизоном с энергичным воеводой Кишкой во главе, князь Константин Иванович двинулся навстречу Захарьину к Дорогобужу, решив во что бы то ни стало задержать наступление. 14 июля неприятели сошлись у реки Ведроши, где и произошел бой. Многочисленное литовское войско было разбито наголову 40000-ным московским отрядом и между многими взятыми в плен был и князь Константин Иванович. Московские воеводы сразу выделили Острожского из других знатных пленников: он был экстренно отвезен в Москву, откуда его вскоре сослали в Вологду. И Герберштейн, и Курбский согласно свидетельствуют о жестоком обращении с князем, что объясняется желанием московского правительства заставить литовского гетмана перейти на московскую службу. Однако Константин Иванович не сдавался, и, наконец, решил уйти из плена, хотя бы ценой нарушения клятвы. В 1506 году, через посредство вологодского духовенства, он согласился на предложение московского правительства. Тотчас же ему был дан сан боярина, а 18 октября 1506 года с него была отобрана обычная заручная запись на верность Москве. Давая последнюю, Константин Иванович твердо решил бежать в Литву, тем более, что события того времени могли заставить его сражаться против родины. Успешная борьба Острожского с татарами на Московской Украйне усыпила бдительность московского правительства, которое поручило новому боярину главное начальство над некоторыми южными пограничными отрядами. Этим Константин Иванович и воспользовался. Под благовидным предлогом осмотра вверенных ему войск он выехал из Москвы, приблизился к московскому рубежу и через густые леса в сентябре 1507 года пробрался на родину. Возвращение князя Константина Ивановича в Литву совпало по времени с известным процессом Глинских, так что король не мог сразу заняться устройством дел своего любимца. Но в самом непродолжительном времени ему были возвращены его прежние старостства (Брацлав, Винница, Звенигород), дана важная в Литве должность старосты Луцкого и маршалка волынской земли, благодаря чему Острожский сделался главным военным и гражданским начальником всей Волыни, а 26 ноября снова был утвержден в звании гетмана. Кроме того, Острожский получил ряд земельных пожалований и от Сигизмунда, скупого на подарки вообще. В 1508 году, когда снова началась война с Москвой, Острожский был вызван из Острога, где он приводил в порядок имущественные дела, в Новгород, где в то время находился король Александр, и поставлен во главе войска. Отсюда он двинулся через Минск к Борисову и Орше, которую неудачно осаждали московские воеводы. При приближении Острожского к Орше московское войско оставило осаду и старалось задержать переправу литовско-польского войска через Днепр, но все стычки окончились для московских воевод полной неудачей, и московские полки, потеряв энергию, начали отступление. Литовское войско по пятам следовало за уходившим неприятелем и, наконец, остановилось в Смоленске, откуда сначала было решено послать Острожского и Кишку с отдельными отрядами в московские области, но выполнение этого плана было на время оторочено и благоприятный момент утерян. Только через некоторое время князь Константин Иванович двинулся на город Белый, взял его, занял Торопец и Дорогобуж, и сильно опустошил окружающую область. Такой оборот дела склонил обе стороны к переговорам о мире, результатом которых был «вечный» мир Москвы с Литвой 8 октября 1508 года. Князь Константин Иванович снова получил несколько крупных наград. Вскоре по заключении мира с Москвой татары снова сделали большой набег, и Острожскому пришлось выступить против них. Татары были разбиты под Острогом. Теперь Константин Иванович занялся устройством своих хозяйственных дел, так как во время войны с Москвой ему очень часто приходилось снаряжать войска и на свои деньги. К этому же времени относится и женитьба его на княжне Татьяне Семеновне Гольшанской. Новый набег татар заставил Острожского поехать в Луцк для приготовления обороны, но собрать он успел только 6 тысяч человек, и с этими небольшими силами ему удалось одержать блестящую победу над 40000 татарским отрядом при Вишневце, где одних только русских он освободил из татарского плена более 16000 человек. В награду за заслуги князя Константина Ивановича в борьбе с Москвой и татарами, король издал универсал о назначении его Паном Виленским, что для кн. Острожского имело очень важное значение: он вошел в круг высшей литовской знати, и с этого времени был уже не только волынским, но и литовским вельможей. После Вишневецкого погрома татары направили свои набеги на Московскую Украйну. Такое поведение своих прежних союзников московское правительство объяснило происками Литвы, и, объявив ей снова войну, двинуло в декабре 1512 года к Смоленску большое войско, но после неудачной осады это войско принуждено было вернуться обратно. Не имела успеха и вторая осада в следующем году. Наконец, Смоленск был осажден в третий раз и взят, московское войско стало подвигаться вглубь Литвы, захватывая по пути города. Навстречу ему пошел князьОстрожский с литовским войском, и вблизи Березины произошла первая довольно упорная битва. Московские воеводы принуждены были отступить. На рассвете 8 сентября у Орши началась новая битва. Искусными маневрами и хитростью Острожский сумел обмануть бдительность русских, и вся восьмидесятитысячная армия Москвы обратилась в поголовное бегство, а преследование бегущих превратилось в бойню. Но Острожский все-таки не мог взять Смоленска, и вернул обратно лишь захваченные Москвой города. По возвращении в Литву он был награжден Сигизмундом небывалой до того наградой: 3 декабря Константин Иванович был почтен торжественным триумфом. Летом 1516 года снова появились татары, производя большие опустошения, но лишь только разнеслись слухи о сборе войска Константином Острожским, татары тотчас же ушли. С июня 1517 года шли в Москве мирные переговоры, но 12 ноября были прерваны и началась новая война. В это же время напали и татары, в битве с которыми Острожский в первый раз потерпел поражение Положение Литвы ухудшилось еще тем, что у нее оказался, кроме Москвы и татар, еще 3‑й враг, — великий магистр Ливонского ордена. Только энергия короля Сигизмунда и талантливость Острожского могли остановить успехи Москвы. Успешные походы Острожского и напряжение почти всех наличных сил страны, заставили московское правительство желать мира, который и был вскоре заключен на довольно выгодных для Литвы и Польши условиях. С этого времени Константин Иванович посвятил себя исключительно хозяйственной деятельности, которая вообще играла значительную роль в его жизни. Все свободные деньги он употреблял на расширение своих владений путем прикупки. Понятно, что громадные земельные владения Острожского, вместе с многочисленными королевскими «наданьями», требовали большого труда и хлопот по управлению ими. В отношениях Острожского к своим подданным князь является в самом лучшем свете: он освобождал их от королевских податей, строил им церкви, не давал их в обиду соседним панам. Такая мягкость и миролюбие снискали Константину Ивановичу общее расположение и высоко поднимали его престиж среди православного русского населения. Даже подданные других богатых вельмож бежали во владения Острожского и добровольно не соглашались возвращаться от него к своим прежним владельцам. В 1518 году умерла бабка жены Острожского, Мария Равенская, и все ее состояние, за отсутствием прямых наследников, перешло к Константину Ивановичу, который около этого времени был назначен на уряд воеводы Трокского и первого светского вельможи Литвы. В начале июля 1522 года умерла первая жена князя Константина Ивановича, княгиня Татьяна Семеновна, урожденная Гольшанская, оставив ему малолетнего сына Илью. В том же году Острожский вступил во второй брак, от которого у него родился второй сын, известный Василий-Константин Константинович. На этот раз выбор его пал на представительницу славнейшего и богатейшего западнорусского рода — Олькевичей-Слуцких — княжну Александру Семеновну. С этого времени свою общественную деятельность он направляет, главным образом, на пользу церкви и очень редко выступает в качестве полководца. Возвышение князя Острожского, бывшее отчасти следствием усиления русской партии, не могло не сопровождаться постепенным усилением православного элемента и православной церкви в Литве, тем более, что сам Константин Иванович, будучи верным и преданным сыном своей церкви и всегда ограждая интересы православия и русской народности, имел таких друзей и сотрудников, как королева польская и великая княгиня литовская Елена Ивановна, митрополит Иосиф Солтан и Александр Ходкевич. Целый ряд «наданий», ходатайств в пользу церквей и монастырей, труды в пользу внутреннего распорядка жизни церковной и внешне-юридического ее положения сосредоточивают в личности Острожского все интересы того времени, все симпатичные стороны тогдашнего православного общества и его членов. Важнейшие перемены в церкви связывались с его именем, милости к православным, по заявлению самого короля, делались ради Константина Ивановича, который, рассчитывая на благосклонность короля и его расположение к нему, являлся ходатаем перед правительством за православную церковь Благодаря его хлопотам, просьбам, ходатайствам было твердо установлено юридическое положение православной церкви в Литве, до него находившейся в весьма неопределенном положении. При его содействии были приняты и отчасти осуществлены меры к поднятию нравственного и духовного уровня православной массы, тем более, что католичество, не имевшее тогда рьяных деятелей, относилось к православию равнодушно, благодаря ему же было определено положение епископов и соборян и много сделано по устроению патронатства — спорного вопроса между епископами и панами из-за вмешательства светских лиц в церковные дела. Дружба Константина Ивановича с митрополитами, епископами и православными благочестивыми панами много содействовала поднятию материального благосостояния церкви. Но если главную долю своего влияния Константин Иванович употреблял на пользу церкви, то все-таки он не забывал и других интересов русского населения в Литве. Как носитель коренных принципов и исторических традиций русской народности, Острожский сделался центром, вокруг которого дружно группировались все лучшие русские люди Белоруссии и Волыни: кн. Вишневецкие, Сангушки, Дубровицкие, Мстиславский, Дашковы, Солтаны и др. Сознавая важную роль материального благосостояния, Константин Иванович выхлопотал у короля много земель русским людям, а подчас и сам раздавал им угодья. О личной жизни Острожского известия очень скудны. Насколько можно судить о частной жизни Константина Ивановича по отрывочным сведениям, дошедшим до нас, она отличалась удивительной скромностью; «светлицы» с деревянными и некрашенными полами, изразцовые печи, окна, «глиняные усы», иногда «паперовые» и «полотняные, насмоливанные» лавки — вот и все внутреннее убранство дома могущественнейшего и богатейшего вельможи в Литве. Есть данные предполагать, что и частная жизнь князя Острожского вполне соответствовала обстановке его дома. И самое последнее дело Константина Ивановича было направлено на пользу родного русского народа: пользуясь расположением короля, он выпросил у него освобождение Луцка, ввиду татарского опустошения, на 10 лет от платы господарских податей и на 5 лет от платы старостинских. Неизвестно точно, какое участие князьОстрожский принимал в составлении и издании Литовского Статута, но он радостно приветствовал это событие. Умер князь Константин Иванович Острожский уже в преклонном возрасте и был погребен в Киево-Печерском монастыре, где и поныне сохранилась его гробница. А. Ярушевич, «Ревнитель православия, князь Константин Иванович Острожский и православная литовская Русь в его время» (Смоленск, 1897); Документы фамильного архива Острожских печатаются под заглавием: «Archiwum ksiazat Lubartowiczow-Sanguszkow w Sawucie» (Львов, I—III, 1887—90); Niesiecki: «Herbarz Polski» (Lipsk, 1841, VII); Акты западной России, т. II—IV; Акты южной и западной России, т. I—II; Архив юго-западной России, т. II—IV; Стрыйковский, Kronika, II; Stelebski: «Dwa welkie swiatha na horyzoncie Polskiem, 1782, t. II; Карамзин (изд. Эйнерлинга), VII; Соловьев (изд. Товарищества Общественная польза), т. II; Сказания Курбского (изд. 2‑е, СПб., 1842); Герберштейн, «Записки о Московии» II; Максимович, Сочинения, том I; Труды 3‑го археологического съезда в Киеве (реферат г‑на Романовского), Киев, 1878; Памятники, изд. временной комиссией для разбора древних актов, Киев 1859, т. IV, стр. 89—90; Киевские Епархиальные Ведомости, 1875, №№ 15 и 18; Древняя и новая Россия, 1879, III, 366?68; Труды Киевской Духовной Академии, 1877, № 10; Шараневич, «О первых князьях Острожских» («Галичанин», сборник 1863, стр. 226); Зубрицкий, «История Галичско-русского княжества», Львов, 1852, I; Коялович, «Чтения по истории Зап. России (изд. IV, СПб., 1884); Stebelski, Zywoty J. S. Eufrozyny Paraskewy z genealogia ks. О. (Вильно, 1781—83). Е. Лихач. {Половцов}
ЯНУШ
Старший син Костянтина-Василя Острозького та Софії Тарновської народився в 1554 році. М. Теодорович пише, що при хрещенні він отримав ім’я Іоан, а Янушем був названий, коли перейшов від православ’я до католицизму [13;445]. Свої дитячі роки князь провів головним чином у волинській резиденції батька – Дубні та в замку свого діда по матері – гетьмана Яна Тарновського в м. Тарнові. Великий вплив на його виховання, безперечно, мала мати. Завдяки їй він пізнав основи західноєвропейської ренесансної культури. Свою освіту княжич продовжив при дворі Габсбургів у Відні, де перебував у 1568–1573 рр. Тут, набравшись магнатського блиску та засвоївши західноєвропейські звичаї, він, проте, втратив православну віру і першим з чоловіків роду Острозьких став католиком.
Після повернення з Відня Януш впевнено розпочав свою політичну кар’єру. На початку 1573 р. взяв участь у елекційному сеймі при виборі нового короля Польщі – Генріха Валуа. У лютому 1574 р. разом із батьком та молодшим братом Костянтином був присутнім на коронації новообраного монарха, але невдовзі король покинув Польщу. Наступною кандидатурою на польський престол став Стефан Баторій, якого активно підтримував К‑В. Острозький. У січні 1576 р. він послав Януша на з’їзд прихильників Стефана до Єнджийова [6;75]. Тут відбувся перший публічний виступ молодого князя. У своїй промові він засудив внутрішні заколоти в країні, а також домагався посилення охорони київського замку. У квітні 1576 р. стараннями свого батька Януш став “справцею”, або підвоєводою київським [7;135].
Януш швидко зарекомендував себе як здібний воєначальник. У березні 1577 р. він отримав першу перемогу над татарами під Дубно. Використавши зосередження військ Речі Посполитої під Гданськом, на Волинь напала 140-тисячна татарська армія під проводом хана Махмета (Мегмета) Гірея. “Квартяне” військо на кордоні, що нараховувало 2850 чоловік та артилерію, не могло протистояти багатотисячній армії татар. Головною метою “бусурманів” було захопити замок у Дубні та взяти в заложниці дочку князя К.-В.Острозького – Катерину, щоб отримати за неї великий викуп. На допомогу дочці Київський воєвода послав загін на чолі з Янушем, який витримав облогу замку та відбив ворожий наступ. Як свідчить напис на меморіальній таблиці, встановленій за наказом Януша на пам’ять про свою першу перемогу над татарами в стіну Свято-Троїцького монастиря в с. Межирічі*, 5 березня 1577 р. Януш, “пройшовши через натовпи ворогів на допомогу сестрі Катерині, княжні на Острозі, яку в Дубні оточив і облягав великою силою 140-тисячного війська великий хан татар Мегмет Гірей, не лише хоробро відбив ворожий натиск, але й врятував замок та місто й розбив вороже військо, женучи до села Редька” [3;220]. Останні слова “розбив вороже військо …” дещо перебільшують успіх Януша. Головні сили татар мав розбити К.-В.Острозький, але він зустрівся тільки з одним з відділів війська хана під селом Сковородки біля Константинова. Інша частина татарського війська завдала на Волині страшних спустошень. Шість міст, які належали Острозьким: Дубне, Базалія, Костянтинів, Сулжинці, Красилів, Кузьмін, а також 243 села були пограбовані або спалені. Втрати від набігу татар були такими великими, що в 1577–78 рр. ці землі були звільнені від плати податків [6;78].
Наступну перемогу над татарами, згідно з написом на меморіальній таблиці в Межирицькому монастирі, Януш здобув у лютому 1578 року, коли “бусурмани”, щоб помститися козакам за допомогу, надану Іванові Підкові у його намаганнях заволодіти молдавським престолом, зробили черговий наїзд на землі Поділля та Волині і взяли в облогу самого К.-В. Острозького в його родинному місті Острозі. Як свідчить напис, Мегмет Гірей “вступив у землі Польського королівства з сильним 200-тисячним військом, узяв в облогу Острог і всіма силами намагався його здобути…Але завдяки мужності та воєнному досвіду Януша князя на Острозі, який приніс батькові допомогу через загони варварів, [хан] обманувся у своїх сподіваннях і, лютуючи на перешкоди, відступив, знищуючи все підряд вогнем і мечем” [3;219]. Острозький літописець описав цю подію дещо інакше: князь К.-В.Острозький, який в момент облоги володів тільки своїм приватним замковим військом, був змушений підписати з татарами угоду та відкупитися від них. Автор Острозького літопису записав, що після підписання угоди з татарами князь запросив їх у замок і “частував в замку, і разом з людьми татарськими їли і пили” [1;129].
У наступному 1579 р. Януш Острозький разом із своїм надвірним військом, що нараховувало 800 чоловік, взяв участь у війні Польщі з Московією під час Полоцької кампанії Стефана Баторія. Невдовзі після початку війни, у серпні 1579 року, за наказом короля Януш разом з Михайлом Вишневецьким – старостою черкаським та Павлом Сапігою – каштеляном київським спустошив околиці Чернігова У листі до свого зятя Кшиштофа Радзівіла К.-В. Острозький писав, що їх війська заглибилися на 40 миль Чернігово-Сіверської землі, дійшовши до Стародуба, Радогощі, Почепова [6;81–82]. Вояки захопили кілька тисяч полонених, спалили сотні сел, що сприймалось тоді як велика „військова удача” [15;195]. Проте К.-В.Отрозький не був палким прихильником війни з Москвою. Набагато важливішим, на його думку, було спільно виступити об’єднаними силами проти “бусурманів”.
У наступних московських кампаніях С. Баторія 1580-го та 1581-го рр. Януш, очевидно, не брав особистої участі, залишаючись як підвоєвода київський на сторожі земель руських і забезпечуючи надійну охорону південних кордонів Речі Посполитої. У цей час він здобув ще одну значну перемогу над татарами біля річки Соб (нині Вінницька обл.) [5;49]. Про неї залишився напис на одній з меморіальних таблиць у церкві Межиріцького Свято-Троїцького монастиря. Згідно напису, “Року Божого 1581, на четвертий день після свята Вознесіння Богорівної Діви, коли С.Баторій, польський король, облягав і здобував у Московії місто й фортецю Псков, Януш, князь на Острозі, граф на Тарнуві малою силою щасливо розігнав і піддав знищенню біля р. Соб 7 тисяч татарського війська, яке рушило на грабунки і здобич…”[3;221].
У 1582 р. Януш уперше став на весільний рушничок. Його обраницею була 16-річна Зузанна Середі, дочка одного з наймогутніших угорських магнатів – Єжия Середі та онука старости угорського та губернатора семиградського – Каспера Середі [7;136]. При дворі Стефана Баторія, який сам мав угорське походження, шлюб на Зузанні значно зміцнив авторитет Януша. Завдяки протекції короля на початку 1585 р. Януш був обраний сенатором, а в січні того ж року отримав на сеймі найпочесніше звання на руських землях – маршалка волинського [7;136]. Це був важливий аванс у його стрімкій політичній кар’єрі.
Після несподіваної смерті Стефана Баторія у 1586 р. Януш відіграв значну роль у виборі нового короля. Під час елекційного (виборчого) сейму, що розпочався 30 червня 1586 року, він намагався примирити опозиційні партії: Замойського, що підтримувала кандидатуру шведського королевича Зигмунта ІІІ, та Зборовського, що підтримувала кандидатуру Максиміліана Габсбурга (брата цезаря Рудольфа ІІ).
У таборі “замойщиків”, крім кандидатури “Пястів”, висувалися і кандидатури Костянтина-Василя та Януша Острозьких, але у порівнянні з батьком шанси Януша були незначними. Секретар папського нунція – Горацій Спаноцці визначив можливість вибрання батька і сина такими словами: “Що стосується Костянтина князя Острозького, дві речі, здається, говорять за нього. Одна – що вважається за найбагатшого та наймогутнішого пана в цілому королівстві, друга – що є загальновизнаним, за чоловіка розумного, щирого, відвертого, відважного і доброго у найвищому ступені. Проте дві інші речі будуть на перешкоді, одна – що він є русином і з того можна судити, що не дуже будуть хотіти його поляки, як і литвини, які так само будуть домагатися трону. Інша – що сповідує релігію грецьку і є головним заступником і оборонцем схизматів” [6;195]. Що стосується Януша, за словами Спаноцці, “не можна сподіватися, щоб за життя батька Річ Посполита хотіла вибрати його за короля” [6; 195].
Проте Януш був дуже бажаним союзником для обох головних претендентів на корону Речі Посполитої. Збереглися листи до нього цезаря Рудольфа ІІ та Зигмунта ІІІ Вази з проханням надання військової підтримки. Особливе значення могла б мати допомога Януша цезарю Максиміліану, коли він, з’єднавшись з військами Зборовських, С. Стадницького та С. Гурки, намагався оволодіти місцем коронації – Краковом, що був у руках прихильників Зигмунта ІІІ. Проте Януш із своїм загоном не прийшов йому на допомогу. Зигмунт ІІІ розцінив це як підтримку своєї кандидатури. І, хоча Януш не був присутнім на його коронації 27 грудня 1586 року, (родину Острозьких представляв його молодший брат Костянтин, який отримав за це звання чашника литовського), це не зіпсувало добрих стосунків між Янушем та королем [6;198]. Молодий князь ставав одним з головних провідників антиканцлерівського табору і здобував у короля все більше уваги та прихильності.
Коли на початку 1590‑х років почалася колонізація українських наддніпрянських степів і згідно з постановою сейму 1590 р. король надавав величезні ділянки на вічне володіння шляхтичам, які прислужилися йому та Речі Посполитій, серед магнатів, що дістали найкращі землі, були також Костянтин-Василь та Януш Острозькі. У 1590 р., крім земель, Януш отримав звання богуславського та білоцерківського старости, що певною мірою забезпечувало йому контролювання ситуації на українських кордонах [7;141]. Князі Острозькі швидко опановували нові володіння, на яких будували “фортеці на шляхах від поган з великим коштом і великою користю для Речі Посполитої” [6;207]. Януш заснував близько десяти нових сіл і два міста: Василів та Обухів [7;151].
Плани Острозьких ставали все більше не на руку козакам, які до цього почувалися на Дніпрі повноправними господарями. У такій ситуації вистачало однієї іскри, щоб розгорілася велика пожежа. Цією іскрою став конфлікт Януша із запорізьким ватажком Кшиштофом Косинським, який розпочався в кінці 1591 р. і призвів до козацько-селянського повстання. Як пише С. Кардашевич, Кшиштоф Косинський був польським шляхтичем з Підляшшя, служив при дворі князя Костянтина, але на початку 1590-го р. втік до запорожців [5;40]. Косинський також мав чимось прислужитися Речі Посполитій, за що Зигмунт ІІІ за посередництвом Яна Замойського надав йому маєток Рокитно. Саме цей маєток і став яблуком розбрату між Косинським та Янушем. За словами Януша, Косинський продав маєток Олександрові Вишневецькому, від якого відкупив його Януш [6;207]. Дійшло до приниження Косинського васалом К.-В. Острозького – Дмитром Курцевичем Билиною – підстаростою білоцерківським. Це спровокувало наїзд козаків під приводом Косинського на будинок Билини в Білій Церкві 29 грудня 1591 року [6;208]. Пограбувавши будинок, забравши коштовності, гроші та права Януша на староство білоцерківське, козаки від’їхали, але, так легко відчувши себе переможцями, почали грабувати інші маєтки та володіння Острозьких. Спустошили Піков, Бялогруду, Переяслав, околиці Острополя, Костянтинів, Чуднів. Тому на сеймі 1592 р. К.-В. Острозький домагався порушення справи проти низовців. У другій половині 1592 р. Косинський з кількома тисячами козаків знову пограбував володіння Острозького на Волині, зокрема, зайняв одне з найважливіших міст – Острополь. Василь – Костянтин мобілізував усе своє військо та загони синів. До них приєдналися старости прикордонних міст. Перед наближенням з’єднаних сил магнатів Косинський залишив Остропіль і повів своє військо на схід. Під містечком П’ятка, біля Чуднова, що належав Янушу Острозькому, 2 лютого 1593 р. відбулася вирішальна битва, у якій військо Януша вщент розбило козаків. У них відібрали хоругви та 26 гармат. Перемозі під П’яткою Януш надавав особливого значення. Напис про неї був вирізьблений на одній з мармурових таблиць, встановлених у Троїцькому межирицькому монастирі. Придворний поет К.-В.Острозького Шимон Пекалід присвятив війні князя з низовцями латиномовну поему „De bello Ostrogiano…” (1593, опубл.1600р.), у якій наслідуючи поему Вергілія “Енеїда”, порівняв війну Острозьких з козаками із війною греків з троянцями. У натхнених віршах Пекалід висловив думку багатьох своїх сучасників-поляків, в очах яких Януш був рятівником вітчизни, світоносним переможцем порушників сталого світопорядку – “Мужів з‑за Порогів”. Повстання під приводом К.Косинського було першим значним виступом козаків і селян проти польської магнатерії. Король добре усвідомлював, яку велику послугу надав Януш Речі Посполитій, розгромивши низовців, тому не поскупився на нагороди. 25 лютого 1593 р. за перемогу під П’яткою князь отримав від Зигмунта ІІІ найвищу світську посаду в Речі Посполитій ‑каштеляна краківського [7;140]. Це мало велике значення для посилення авторитету та могутності не тільки роду князів Острозьких, але й усіх руських родів у Речі Посполитій. Проте краківська шляхта була цим дуже незадоволена, висловивши свою неприязнь через неприсутність на урочистому в’їзді Януша до Кракова 6 квітня 1593 року [7;140]. Нового каштеляна вітали лише урядовці, а також духівники з краківського капітулу та двір кардинала Єжия Радзівіла. Протягом декількох років Янушові довелося перемагати недовіру польської шляхти, чого він врешті-решт домігся. Крім посади каштеляна краківського, Зигмунт ІІІ відзначив Януша наданням йому кількох староств не дуже дохідних, але стратегічно важливих міст. Крім староств богуславського та білоцерківського, отриманих ще в 1590 році, у 1596 р. Януш отримав староство канівське та черкаське. Згодом, у 1603 р. від батька йому перейшло староство володимирське і в 1615 р. – староство переяславське [6;178].
Окрилений своїми бойовими та політичними успіхами, Януш прагнув перемоги значно вищого порядку. Він палко підтримував ідею Габсбургів щодо створення антитурецької коаліції європейських християнських держав, сумісними зусиллями яких можна було б зупинити агресивні наміри Туреччини. На сеймах 1595–97 рр. активно виступав за участь Речі Посполитої у війні проти Порти, хоча К.-В.Острозький, Ян Замойський, король та більшість сенаторів ставились до цієї справи більш скептично. Януш зобов’язався зайнятися вербуванням козаків на службу австрійському цесарю і робив це поза плечима влади [7;141]. Разом з посланцем цесаря Ериком Ляссотою він завербував близько 3 000 низовців. Козаки, які ще недавно були супротивниками князя, ставали його союзниками у боротьбі з Туреччиною. Питання створення антитурецької ліги порушував у цей час і Ватикан. У квітні 1594 р. папський секретар Олександр Комуловиць зустрівся з Янушем Острозьким та Миколаєм Язловецьким. Під час переговорів було визначено, що Януш повинен був напасти на землі турецьких васалів – Молдавію та Валахію, а Язловецький – на Крим [6;212]. Але цього не довелось зробити. Самостійні дії Януша у царині закордонної політики не подобалися Яну Замойському. Тому він доніс про плани Януша королю і попрохав заборонити Острозькому всілякі самовільні дії, що король і зробив, вважаючи, що Корона ще не готова до війни з Туреччиною. Отже, Янушові так і не вдалося домогтися співпраці Речі Посполитої з Габсбургами в справі створення антитурецької коаліції, і його політична діяльність у цьому напрямку зазнала повної поразки.
На початку XVII століття найголовнішою проблемою зовнішньої політики Речі Посполитої стає московське питання. У справі самозванця Григорія Отреп’єва, який, видавши себе за чудом врятованого сина Івана IV – Дмитра, намагався захопити московський трон, Януш, як і його батько, зайняв вкрай ворожу до лжецаревича позицію. У цей час, коли після смерті Олександра, що помер 2 грудня 1603 р., здоров’я старого князя значно погіршилося і він, тяжко переживаючи втрату свого улюбленого сина, лежав прикутий до ліжка паралічем, Януш став головним помічником і виконавцем волі свого батька. Як і К.-В.Острозький, він завжди виступав проти різних політичних авантюр і не був зацікавлений у війні з Москвою: анархія на польсько-московському кордоні негативно позначилась би на економічному становищі його київських земель. Дії, скеровані Острозьким проти Дмитра, були також реакцією на посольство Московського патріарха Іова, що прибуло на початку 1604 року. Через посла Афанасія Пальчикова патріарх, виступаючи від імені всього Московського собору, просив не вірити і не підтримувати Дмитра, як єретика і самозванця. Іов звертався до князя з проханням спіймати Отреп’єва і відправити до Москви [6;229]. Але у цей час “царевич” вже покинув землі Острозьких і перейшов спочатку в Гощу – до Габріеля Гойського, а потім – до Адама Вишневецького та Юрія Мнішека і разом з цими магнатами отримав майже благословення Зигмунта ІІІ на похід до Москви. Коли Януш Острозький довідався про підтримку королем походу Лжедмитрія, у листах до Зигмунта, написаних 12 січня та 2 березня 1604 року, він спробував переконати короля, що претендент на московський трон є звичайним монахом, якого він знав як ченця ще під час його перебування в Дерманському монастирі, писав, що при Дмитрові знаходяться люди свавільні, які шукають у поході на Москву лише задоволення власних амбіцій [6;229]. Януш жадав від Зигмунта, щоб той “загрозив бандитам і всім, хто приєднується до нього”, намагався переконувати польських магнатів не підтримувати “царевича”. Проте справа зайшла вже занадто далеко. Острозькі, як і інші противники “дмитріади”, вже не могли змінити збігу обставин: у листопаді 1604 р. “Дмитро” розпочав свій похід. Януш не змінив свого ставлення до нього навіть і тоді, коли 20 червня 1605 р. Дмитро сів на троні. На сеймі 1605 р. Януш виступив з різкою критикою політики короля щодо підтримки “царевича”, виявляючи стійкість своїх переконань та політичну прозорливість, яку невдовзі підтвердили події безславного закінчення “дмитріади” та загибель самого Г.Отреп’єва 17 травня 1606 року.
У 1605–1607 рр. Януш активно виступав на сеймах, захищаючи права православних. Хоча сам був ревним католиком, робив це, виконуючи волю старого батька. Зокрема, він відіграв важливу роль у тому, щоб на сеймі 1605 р. архімандритом Києво-Печерської лаври був затверджений кандидат від православних Єлисей Плетенецький і була прийнята конституція Релігія грецька, згідно з якою жодна церква або монастир не могли бути відібрані від православної церкви [6;168]. Януш активно підтримував православних і під час рокошу під приводом Зебжидовського 1606–1607 років, на якому він виконував роль посередника між Зигмунтом ІІІ та шляхтою. Представник К.-В.Острозького – Єлисей Плетенецький та інші православні владики домоглися, щоб до вимог рокошан були додані ряд пунктів, які стосуються грецької віри. Враховуючи ситуцію великого невдоволення в країні, король погодився на їх реалізацію, У прийнятій на травневому сеймі 1607 р. конституції було затверджено право отримувати православні церковні посади тільки прихильникам грецької віри, гарантовано вільну відправу служб божих, легальну діяльність братств, наказано під загрозою штрафу в 1000 гривень протягом року зректися своїх посад тим духовним особам, які займали їх кілька [6;169]. Все це свідчило про зміцнення позицій православних і було величезною заслугою політичних змагань Костянтина-Василя та Януша Острозьких.
Однією з найбільш болючих політичних проблем, що хвилювала Януша в 1610-ті роки, була проблема оборони земель України від наїздів татар. Користуючись тим, що з початком війни Речі Посполитої з Москвою (1609 р.) більшість коронних військ була в Росії, татари нападали все частіше. У рік траплялося кілька більших і менших нападів татар. У листі від 3 липня 1610 р. Януш доносив королеві: “ворог Христа” татарин так сильно зачастив на землі Вашої Королівської Милості, що майже кожний тиждень шаблею та вогнем не перестає працювати” [7;148]. В інших листах до короля, написаних князем 21 вересня 1610 року з Острога, 1 березня 1611 року із Степані, 2 квітня 1611 року із Володимира, також повідомлялось про часті татарські набіги. Боротьба з татарами була головним обов’язком Януша як старости багатьох міст та володаря величезних земель. Якщо у першій пол. 1609 року, швидко зблизившись з королівською сім’єю після смерті батька, він обіцяв Зигмунту ІІІ виставити тисячний почет для участі в московській експедиції [9;327], то на сеймі 1611 р. він не шкодував сил, щоб переконати короля закінчити війну з Москвою, що звільнило б значні сили для оборони держави від татар [7;148]. Чи не найважливішу роль в обороні українських земель від татар князь надавав козакам і докладав чимало зусиль, щоб долучити їх до цієї справи. У листопаді 1614 р. Януш, як експерт по козацьких справах, разом з С.Жолкевським та Я.Заславським брав участь у переговорах з козаками в Житомирі, які привели до порозуміння. Запорозці погодилися на умови, представлені їм комісарами, зобов’язувалися охороняти кордони Речі Посполитої від татар і турків, не пускати їх за Дніпро, а взамін отримували 10 000 злотих щорічно [7;149].. У 1617 р. Януш на чолі своїх надвірних загонів брав участь у поході гетьмана Станіслава Жолкевського проти турецької армії Іскандера Баши, у вересні 1618 р. командував своїми загонами в битві з кримськими татарами під Ориніним [7;153]. У листопаді 1619 р. брав участь у чергових переговорах з козаками. Урядова комісія, членом якої він був, погодилася розширити козацький реєстр до 3 000 і регулярно виплачувати їм жалування, сума якого була збільшена до 40 000 злотих [7;154]. Козаки цікавили Януша до кінця життя. Він розумів, що у боротьбі з Туреччиною польській армії не обійтися без їх допомоги. Чимало уваги приділяв він фортифікації своїх міст та замків, особливо розбудував укріплення в Дубні та в Межирічі.
На початку XVII ст. Януш став одним з найбагатших магнатів Речі Посполитої. Крім значних маєтків, які він отримав до того часу в спадок від матері, а також у посагу від першої дружини Зузанни Середі, та величезних земель, подарованих королем на Наддніпрянщині, у березні 1603 року, після розподілу батьківської спадщини між ним та братом Олександром, Янушові дісталась половина Острога з Межирічем, а також Дубно, Степань, Базалія, Константинів, Красилів, Кузьмин, Сулжинці, П’ятка, Янушполь, частина Тамова, Чуднів з Романовим, Краснополь, Давидівці та давні руські землі Тарновських. Якими величезними землями він володів, свідчить складений згодом після його смерті опис його нерухомого та рухомого майна, у якому значилось 80 міст, 2700 сіл, 600000 золотих, 400 000 талерів, 30 бочок ламаного срібла, 700 їздових коней, 4 000 звичайних коней [6;189]. Янушові належали значні території у Краківському, Сандомирському, Волинському, Київському воєводствах. Його стараннями була завершена справа життя трьох поколінь князів Острозьких – створена найбільша в історії Речі Посполитої маєткова імперія. Однак у князя не було нащадка, якому б він міг передати свою величезну спадщину. З дружиною Зузанною Середі він мав дві дочки – Елеонору, видану заміж за Ієроніма Язловецького, воєводу подільського, а після його смерті – за Яна Єжия Радзівіла, каштеляна троїцького, а також – Евфрузину, видану заміж за Олександра Заславського, воєводу київського. Після втрати Зузанни Середі, що померла в 1596 році, в листопаді 1597 р. Януш одружився з 15-тирічною Катериною Любомирською, дочкою тодішнього каштеляна Малопольського, але із другою дружиною дітей не мав [7;143]. Отже, щоб не розпорошити свої володіння, ще за життя батька він почав справу щодо створення ординації (нероздільних земель). У 1605 р. сейм дав на неї згоду, а в 1609р. – офіційне підтвердження сеймовою конституцією [7;150].
У листопаді 1612 р. 59-літній Януш несподівано втретє одружився з 18-літньою дочкою сяноцького хорунжого Теофілею Тарлувною [7;149]. Спочатку цю дівчину полюбив молодий С.Конєцпольський, який перебував тоді на службі у Януша, і звернувся до князя з проханням допомогти йому укласти шлюб. Але, коли Януш поїхав до батьків Теофілії Тарлувни, щоб посватати її, то сам так закохався у неї, що вирішив одружитися, домовившись з Конєцпольським, що допоможе йому підшукати нову шлюбну партію. Януш прагнув мати сина, який би став спадкоємцем його величезних володінь. Нарешті 23 квітня 1618 р. народився довгоочікуваний нащадок – Януш ‑Володимир. Проте батько тішився ним недовго. Вже перед червнем 1618 р. малюк помер [7;149].
Протягом 1613–1618 рр. Януш кілька разів змінював ординацію, сподіваючись, що власником земель стане все ж його син. Після втрати нащадка, в червні 1618 р., остаточна редакція ординації була вписана в акт люблінського трибуналу [7;150]. Отже, всі свої володіння Януш розділив на дві частини: „дідичну” (спадкову), що підлягала розподілу між членами родини, і ординацьку, яка була нероздільною. Вона охопила меншу частину володінь князя, до неї увійшло 24 міста та 592 села, зокрема: половина Острога з Межирічем, Дубно, Степань, Костянтинів, Базалія, Сулжинці, Чуднів, П’ятка, Янушполь, Чартория, Санополь, Мирополь, Немілка, Забожиця, Красилів, Кузьмин, Саків, Дєтковичі, Сміловичі [6;188]. Після великих вагань Януш вирішив віддати ординацію своєму онукові Владиславу-Домініку, народженому від дочки Евфрузини з князем Олександром Заславським.
12 вересня 1620 року, напередодні сумної поразки Речі Посполитої під Цецорою, Януш помер. 3 листопада 1620 року його поховали в тарнівському костелі біля його першої дружини Зузанни Середзянки [7;154]. Після смерті Януша ординацію разом з титулом князя Острозького успадкував малолітній Владислав-Домінік Заславський, який на той час перебував під опікою батька [5;54]. Дідичну частину успадкував коронний канцлер Томаш Замойський (чоловік середньої дочки Олександра Острозького – Катерини), а в 1622 р. 6 січня (в день Трьох Королів) ці володіння були розділені поміж трьома дочками Олександра: Софією, Катериною та Анною і через них перейшли до князів Любомирських, Замойських, Ходкевичів [7;150].
Із смертю Януша славна династія князів Острозьких припинила своє існування. Згасання роду Острозьких, як і інших великих князівських родів, було знаком часу, збігалося і було обумовлено початком занепаду Речі Посполитої. Сумна доба політичної, культурної та духовної кризи Польщі, внутрішніх негараздів, загострення національних та релігійних конфліктів, згасання ренесансної культури не могла породити великих особистостей, як це було в період розквіту держави. Януш займав найвищу світську посаду в Речі Посполитій і був найбагатшим магнатом свого часу. Але історична роль не визначається посадами та багатством. Порівняно з найвизначнішими представниками роду Острозьких – великим полководцем – гетьманом литовським Костянтином Івановичем та великим меценатом рідної культури Костянтином-Василем історія призначила Янушу значно скромніше, проте гідне та почесне місце. У пам’яті нащадків він залишився, насамперед, як вірний захисник вітчизни, який неодноразово рішуче боронив рідні землі від набігів татар, як талановитий дипломат, що міг вдало використати політичну ситуацію для вирішення як суспільних, так і власних проблем, та як ревний християнин, проте релігійна політика князя є темою окремого дослідження. У своїх діях він керувався не лише власними інтересами, прагненням слави та багатства. Шляхетська гордість і заповзятість поєднувалася в його душі з істинною любов’ю до Бога та до свого народу, відповідальністю за долю вітчизни. Це усвідомлювали його сучасники. Саме з таких позицій оцінив роль князя Захарія Копистенський у своїй знаменитій “Палінодії”, що була видана вже після смерті Януша в 1621–1622 рр. “Заїсте, не годить ми ся ту мимо ити и пресвитлого кнежати Іоанна Острозького, каштеляна Кракевського, которого нехай будет имя на всі сторони світа славно, бовем народ свой роский любив, віру отцев своїх величав, и за то на нем отцовское одпочило благословение” [8;102]. Такими словами Україна прощалась з останнім князем Острозьким.
Список використаних джерел:
1. Бевзо О.А. Львівський літопис і острозький літописець. Київ, 1971. – С.129.
2. Волынь. Исторические судьбы юго-западного края. Выдана в министерстве внутренних дел И.Н. Батюшковым.- С‑Петербург, 1888.
3. Голубев С. Межирицкая церковь. // Труды Киевской духовной академии. – 1876. -№4. – С.215–227.
4. Грушевський М.М. Історія України – Руси. – Т.5. – Львів: Наукове Товариство імені Шевченка, 1905. Перевидання: Київ: Наукова думка, 1994. – 637 с.
5. Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. – Warszawa: Gebethner i Wolff. Kraków: G. Geberthner i spółka, 1913 ‑290 s.
6. Kempa T. Konstanty Wasil Ostrogski (ok. 1524/1525–1608) wojewoda kijowski i marszałek ziemi wołynskiej. Torun: Wydawnictwo Uniwersytetu Nikołaja Kopernika, 1997. – 288 s.
7. Kempa T. Dzieje rodu Ostrogskich. – Torun: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2002. – 194 s.
8. Копистенський З. Палінодія. // Українська література XVII ст.- Київ,1987.-c.102.
9. Кулаковський П.М. Князь Януш Острозький і поунійна релігійна боротьба. // Осягнення історії. – Острог: Острозька академія, Нью-Йорк: Українське історичне товариство, 1999. – С.324–332. – С. 327.
10. Огієнко І.І. Князь Костянтин Острозький і його культурна праця. – Кенора: Українська православна громада, 1958. – Перевидання: Київ: Світязь, 1992 – 216 с.
11. Сказание о преподобном Феодоре князе Острожском. Составлено по изысканиям Гильфердинга, Зубрицкого, Хойнацкого, Палацкого, Максимовича. – Почаев, 1876. –39с.
12. Саганович М.Г. Айчызну сваю бароня: Канстанцін Астрожскі. – Минск, 1992. –60 с.
13. Теодорович Н.И. Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии. – Почаев: типография Почаево-Успенсой лавры, 1889. – 1120 с.
14. Яковенко Н.М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII століття (Волинь і Центральна Україна) – Київ: Наукова думка, 1993. – 414 с.
15. Яковенко Н.М. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI-XVII столі отття. –Київ: Критика, 2001. – 416 с.
16. Ярушевич А.(?). Ревнитель православия князь Константин Иванович Острожский (1461–1530) и православная литовская Русь в его время. – Смоленск, 1890. – 249 с.
ПЕЧАТКИ
ПУБЛІКАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ
- [Без дати]. Данина землі Чепель князя Данила і його дружини Василіси Острозьких замкової Острозької церкви святого Миколая 1634, травня 13. Луцьк. – Облята данини грунтах князя Данила і його дружини Василіси Острозьких замкової Острозької церкви святого Миколая
- [Около 1366.X.26]. [Место и дата не указаны]. Великий князь Дмитрий (Любарт) заключает соглашение с королем Польши Казимиром
- 1366, без місця. Великий князь Дмитрий [Любарт], его племянник Георгий [Наримонтович] и бояре Даниил, Васко Кирдеевич, Абрагам выдают охранный лист для Ивана Беденовича, по которому он может свободно въехать в их земли и выехать из них.
- 1376. (фальсифікат?). Юрій Холмський дарує церкві пресвятої богоматері у Холмі села Стрижово, Сліпче, Космово i Цуцнево
- 1396 р. липня 2. – Вітовт, великий князь литовський, дарує князю Федору Даниловичу Острог i належні йому села
- 1428 року серпня 18, Новогрудок. Витовт, великий князь, надає віно для княгині Ганки, село Новоставці з присілками: Іллін i Бошковці, а також Коблін, Озлеєвку і Ступно, яку видали за князя Василя Острозького.
- 1496 червня 26. Берег. Князь Юрій Васильович Жаславський продав свій родовий мєток Білашів на Волині пану Семену Олізаровичу.
- 1546 червня дня .... Вільно. Король Жикгимонт Август визиває на свій суд Беату Костелецьку по скарзі князя Кузьми Жаславського.
- 1651, червня 12. Неполомиці. – Тестамент Анни-Алоїзи з князів Острозьких, вдови віленського воєводи Яна-Кароля Ходкевича. 1651, вересня 12. Неполомиці. – Перший додаток до тестаменту Анни-Алоїзи з князів Острозьких, вдови віленського воєводи Яна-Кароля Ходкевича. 1653, січня 5. Ґнін. – Другий додаток до тестаменту Анни-Алоїзи з князів Острозьких, вдови віленського воєводи Яна-Кароля Ходкевича
- 1385 р. квітня 8, без місця – Чюрило Бродовський дарує село Бродово князю Федору Даниловичу
- 1390 около. – Грамота великаго князя Витовта князю Федору Даниловичу Острожскому на имения: Бродов, Радосіолки, Радогоще, Межеричи Дяково, Свищово и др.
АЛЬБОМИ З МЕДІА
РЕЛЯЦІЙНІ СТАТТІ
- Bonee Sphortie Regina Poloniae Albertus Gastold palatini Vilnensis contra ducem Constantini de Ostrog et contra Radivillones. 2.VI.1525 // ЛНБ ВР. Ф. Дідушицьких, спр. 393, с. 1–26 (публ.: Acta Tomiciana. Poznań, 1859. T. VII. S. 258–269[↩]
- Krasiński J. Polska czyli opisanie topograficzno-polityczne w wieku XVI... Warszawa, 1852. S.112.[↩]
- Paprocki B. Gniazdo Cnoty zkąd herby rycerstwa sławnego Królestwa Polskiego, Wielkiego księstwa Litewskiego, Ruskiego y inszych państw początek swoj maią. Kraków, 1578; пор.: Paprocki B. Panosza, to jest wysławienie panów i paniąt ziem ruskich i podolskich. Kraków, 1575.[↩]
- Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego na pięcioro ksiąg rozdzielone. Kraków, 1858. S. 448.[↩]
- (Działy xiążąt Ostrogskich // ЛНБ. ВР. Ф. 91 (Радзиміньські), спр. 181/VI‑4, ч. 1‑б, арк. 36–39.[↩]
- Гваньїні О. Хроніка європейської Сарматії / Упор. отець Ю. Мицик. К., 2007. С. 404–405.[↩]
- Stryjkowski M. O początkach, wywodach, dzielnościach, sprawach rycerskich i domowych sławnego narodu litewskiego, żemojdzkiego i ruskiego... Warszawa, 1978. S. 167–168[↩]
- Соболев Л. В. Генеалогическая легенда... С. 35.[↩]
- Stryjkowski M. Kronika polska, litewska, żmódzka i wszystkiej Rusi. Warszawa, 1846. T. I. S. 177, 179, 228, 249, 286, 291, 303; див.: Варонін В. Друцкія князі ХІV стагоддзя // Беларускі гістарычны агляд. Менск, 2002. Т. 9. Сшыткі 1–2 (16–17). С. 3–29; Древнему Друцку 1000 лет. Витебск, 2001; Друцк старажытны: Да 1000-годдзя ўзнікнення горада. Мінск, 2000; Друцк летапісны. Мінск, 2001.[↩]
- Archiwum Państwowe w Krakowie (Wawel). Archiwum Sanguszków. Teka 129, plik 26, k. 1; plik 27, k. 1.[↩]
- Ibid. Gorczak (1902), Nr. 1090, k. 169. Див. також: Jabłonowski J. O. Heraldica. Lwów, 1752 (руські роди автором описані окремо, до книги додано численні таблиці загального плану).[↩]
- Kronika Jana z Czarnkowa. Kraków, 2001. S. 14–15; Мицик Ю. А. Відомості про Україну ХІV ст. в хроніці Яна з Чарнкова // Національний університет “Києво-Могилянська академія”; Магістеріум. К., 2004. Вип. 17. Історичні студії. С. 92–97; Гваньїні О. Хроніка європейської Сарматії / Упор. отець Ю. Мицик. К., 2007. С. 122.[↩]
- Joannis de Czarnkow. Chronicon Polonorum // Pomniki dziejowe Polski / Wyd. A. Bielowski. Warszawa, 1961. T. 2. S. 622; Kronika polska Marcina Kromera biskupa warmińskiego. Sanok, 1857. гл. 12; Kronika Marcina Bielskiego. Sanok, 1856. T. II.[↩]
- ПСРЛ. СПб., 2003. Т. 40. С. 129.[↩]
- Kronika polska Marcina Kromera biskupa warmińskiego. Sanok, 1857. гл. 12; Kronika Marcina Bielskiego. Sanok, 1856. T. II., 206.[↩]
- Joannis de Czarnkow. Chronicon Polonorum // Pomniki dziejowe Polski / Wyd. A. Bielowski. Warszawa, 1961. T. 2, S.621; 57, 213[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. S. 1. 10 Грамоти XIV ст. / Упор. М. М. Пещак. К., 1974. № 19. С. 38.[↩]
- Однороженко О. Князівська геральдика Волині середини XIV–XVIII ст. Харків, 2008. С. 12–13.[↩]
- AS. T. 1. S. 2–5; Vitoldiana. Codex privilegiorum Vitoldi magni ducis lithuaniae 1386–1430 / Publ. J. Ochmański. Warszawa; Poznań, 1986. S. 60–61.[↩]
- Перлштейн А. Описание города Острога. М., 1847. С. 6; Максимович М. А. Письма о князьях Острожских к графине А. Д. Блудовой // Максимович М. У пошуках омріяної України: Вибрані українознавчі твори. К., 2003. С. 90–91; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. S. 144; Ковальський М. П. “Листи про князів Острозьких” Михайла Олександровича Максимовича // Матеріали І–ІІІ науково-краєзнавчих конференцій “Острог на порозі 900-річчя” (1990–1992 рр.). Острог, 1992. Ч. 1. С. 107; Власовський І. Князь К. К. Острозький – знаменитий патрон і оборонець Православія в історії українського народу (†1608–1958). Нью-Йорк, 1958. С. 60. Випис цього акта з луцьких ґродських книг 1634 р. віднайдений О. Позіховським та знаходиться серед неописаних матеріалів ОДІКЗ. Дякуємо колезі за вказівку на цей рукопис.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 2, арк. 18, 23–23 зв., 32–32 зв. 20 Там само. Арк. 18; Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. S. 144–145.[↩]
- Грамоти ХІV ст. / Упор. М. М. Пещак. К., 1974. № 32. С. 64; AS. T. 1. S. 2; Archiwum Państwowe w Krakowie (Wawel). Archiwum Sanguszków. Papiery, Nr. 302 (датується бл. 1400 р.). В описі острозького архіву 1627 р. цей документ описаний як оригінал на пергамені з двома печатками (ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 36).[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 14 зв.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. S. 8, № 8; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery, № 301; Грамоти ХІV ст. № 33. С. 64 (у цьому виданні пропущені слова про отчизну, і виглядає, що йшлося лише про служебні володіння князя).[↩]
- Юрьев П. Острожская старина. Варшава, 1941. Ч. 1. // ОДІКЗ. Фонди. КП 15905. С. 15. Цей ліст Федора Любартовича цікавий щодо терміну “намісництва” кн. Федора у родовій дідизні – Острозі. Можливо, певні корективи внесе досі не віднайдений том “Monumenta ducum in Ostrog” (рукопис був підготовлений до друку і мав обсяг 460 с.[↩]
- Грамоти ХІV ст. № 34. С. 65; AS. Lwów, 1887. T. 1. S. 7–8, ą 7; Akta unii Polski z Litwą 1385– 1791 / Wyd. S. Kutrzeba, W. Semkowicz. Kraków, 1932. S. 12. № 15.[↩]
- Arch. Sang. l c. 115, Андріяшевъ c. 229, Конечний с. 113[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków, papiery, № 295; AS. Lwów, 1887. T. 1. S. 5–6. № 5.[↩]
- Грамоти ХІV ст. № 46. С. 97; AS. Lwów, 1887. T. 1. S. 11, № 11.[↩]
- Гудавичюс Э., Лазутка С. Привилегия евреям Витаутаса Великого 1388 года. Реконструкция и анализ текста М.-Иерусалим. Еврейский университет в Москве. 1993[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków, pergaminy, plik 30 (оригінал), papiery № 298; AS. T. 1. № 12. S. 11–12; Войтович Л. Родина князів Острозьких... С. 362.[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków, papiery № 299; Źródła do dziejów polskich. T. 1. S. 151–152; AS. Lwów, 1887. T. 1. № ХVІ. S. 15–16. Оригінал в: Ossollineum (Wrocław), № 484 (стара нумерація за львівським інвентарем).[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków, papiery № 300; AS. Lwów, 1887. T. 1. № 157. S. 20; Грамоти ХІV ст. № 67. С. 128; Vitoldiana. S. 61, № 56. Ця грамота у польськомовному варіанті була опублікована й датована 1390 (?) р. В. Антоновичем та К. Козловським, і саме ця публікація чомусь цитується й по сьогодні із зазначенням 1390 р. вже без знака запитання (Грамоты великих князей литовских с 1390 (?) по 1569 год, собранные и изданные под редакциею Владимира Антоновича и Константина Козловского. К., 1868. № 1. С. 1–4).[↩]
- Codex epistolari Vitoldi. № 268. S. 92–93; Akta unii Polski z Litwą 1385–1791. S. 47–48. № 45.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 23; Przezdziecki A. Jagiellonki polskie w XVI wieku. Kraków, 1868. T. II. S. 40.[↩]
- Biblioteka Ordynacyi Krasińskich. Muzeum Konstantego Świdzińskiego. Warszawa, 1915. T. XXIII– XXIX. № 243. S. 354.[↩]
- AS. T. 1. № 30. S. 29[↩]
- Vitoldiana. 1986. S. 64, № 61[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5 (Оссолінські), оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 27.[↩]
- ЛМ. Вільнюс, 1998. Кн. 3. С. 41[↩]
- Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. S. 16. [↩]
- Сагановіч Г. Айчыну сваю баронячы: Канстанцін Астрожскі (1460–1530). Мінск, 1992. С. 9; Максимович М. А. Письма о князьях Острожских к графине А. Д. Блудовой // Максимович М. У пошуках омріяної України: Вибрані українознавчі твори. С. 93.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 4; AS. T. ІII. Lwów, 1890. № VІ. S. 3; Biblioteka Ordynacyi Krasińskich. Muzeum Konstantego Świdzińskiego. Warszawa, 1915. T. XXIII–XXIX. № 243. S. 356.[↩]
- РИБ. Т. 27. Стб. 95–108; ЛМ. Вильнюс, 1998. Кн. записей 3. С. 54, 62.[↩]
- Kempa T. Dzieje rodu Ostrogskich. S. 13.[↩]
- Національний історичний архів Республіки Білорусь. Ф. 694, оп. 1, спр. 273, арк. 25.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 40. S. 39; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery, Nr.304 (датований бл. 1432 р.); занесений до ЛМ 20 червня 1583 р. (РГАДА. Ф. 389, оп. 1, спр. 196, арк. 208 зв.– 210).[↩]
- Текст привілею Жигимонта І наведений С. Кардашевичем: Kardaszewicz S. Dzieje dawniejsze miasta Ostroga. S. 159–160, 250–252; ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/ VI‑4, ч. 5, арк. 52– 54 зв. (у цій копії підтвердження Жигимонта 1544 р. йдеться власне про сам фундуш кн. Федора Даниловича). В описі архіву Острозьких 1627 р. зазначене лише підтвердження ліста кн. Федора Острозького Жигимонтом І у 1544 р. (ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 15 зв.).[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. Nr. 303; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 2; Biblioteka Ordynacyi Krasińskich. Muzeum Konstantego Świdzińskiego. Warszawa, 1915. T. XXIII–XXIX. № 243. S. 354.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 14 зв.; З.Л.Радзиминьский, «Monografia xx. Sanguszków», t.1, s.29. Про закладную на село З.Л.Радзиминский пишет и в «Монографии князей Сангушко», т.1, с.29. Ссылается на опись архива князей Острожских (Summaryusz Ostrogski, №1802. Karta 14).[↩]
- О.Однороженко, «Геральдика князів Острозьких у світлі нововиявлених джерел»[↩]
- Středověké listy ze Slovenska. S. 4; List ţupána Jana z Perìna: Archìv Mesta Kremnice. Fons 26. Fasc 1. № 9. Branislav Varsik. Husitské revolučné hnutie a Slovensko. Bratislava, 1965. S. 126–127.[↩]
- Виписка з Метрики Леона Божаволі-Романовського (ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/ VI‑4, ч. 3, арк. 241 зв.).[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 46. S. 44 (неправильне датування – 20 квітня 1448 р., у коментарях уточнено – 1463 р. (с. 160[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 59. S. 56; Ossollineum (Wrocław), № 30 (стара нумерація за львівським інвентарем); Ак. ЮЗР. СПб., 1863. Т. 1. № 225. С. 293; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 35 зв. (це опис острозького архіву 1627 р., де сказано, що купча написана на пергамені й має одну печатку).[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 61. S. 57; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. Nr. 325; ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 5, арк. 41; Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 66 зв.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 64–65. S. 60–62; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. № 326–327 (тут продаж датується 8 і 20 червня, а обмін на двір у Межирічі – 20 липня; те саме датування – Ossollineum (Wrocław), № 330–331 (стара нумерація за львівським інвентарем[↩]
- Ibid. № 341–343; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 3, спр. 2091, 2108.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 3, спр. 2108; Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 5, арк. 42–43, 45, 48.[↩]
- Національний історичний архів Республіки Білорусь. Ф. 694, оп. 1, спр. 273, арк. 25.[↩]
- Литовская Метрика. Вильнюс, 2001. Кн. записей 12 (1522–1529). С. 192–193; AS. Lwów, 1890. T. III. № CСХLVІІІ. S. 242–243.[↩]
- Kempa T. Dzieje rodu Ostrogskich. S. 14.[↩]
- Годованок О. Троїцький монастир-фортеця у Межиріччі... С. 65–68; Гнатюк Л. Монастирі і храми в системі оборонних споруд середньовічної і ранньомодерної Волині // Релігія і церква в історії Волині. Кременець, 2007. С. 243.[↩]
- Юрьев П. Острожская старина... // ОДІКЗ. Фонди. КП 15905/ИК 1740. С. 91.[↩]
- Вихованець Т. Острозькі храми ХVІ – середини ХVІІ ст. С. 163. [↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 46. S. 44 (неправильне датування – 20 квітня 1448 р., у коментарях уточнено – 1463 р. (с. 160[↩]
- Kempa T. Dzieje rodu Ostrogskich. S.13; Войтович Л. Князі Острозькі: спроба відтворення генеалогії династії. С. 51.[↩]
- Литовская Метрика. Вильнюс, 2004. Кн. записей № 4 (1479–1491). № 13.3. С. 49.[↩]
- Литовская Метрика. Кн. записей 4 (1479–1491). Вильнюс, 2004. № 23.3. С. 82.[↩]
- ПСРЛ. Т. 35. С. 124.[↩]
- Urzędnicy wołyńscy XIV–XVIII wieku. Spisy / Oprac. Marian Wolski. Kórnik, 2007. S. 96, 136; Литовская Метрика. Вильнюс, 2007. Кн. записей № 6 (1494–1506). № 413, 436. С. 251, 261.[↩]
- Національний історичний архів Республіки Білорусь. Ф. 694, оп. 1, спр. 273, арк. 25; Stryjkowski M. Kronika polska, litewska, żmódska i wszystkiej Rusi. Warszawa, 1846. T. II. S. 319.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 1, арк. 39.[↩]
- APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. Nr. 370; ЛНБ ВР. Ф. 5, оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 66 зв.– 67.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 5, арк. 49.[↩]
- ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 5, арк. 48 зв.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 88. S. 84–85; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. № 341.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 89. S. 85; APK. Archiwum Sanguszków. Papiery. № 342–343; ЛНБ ВР. Ф. 5 (Оссолінські), оп. 3, спр. 2091, арк. 1 – оригінал на пергамені, печатка зрізана, але збереглися сліди шнура.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 90. S. 86–87.[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 92. S. 88; ЛНБ ВР. Ф. 5 (Оссолінські), оп. 1, спр. ІІ.1802, арк. 46 зв[↩]
- AS. Lwów, 1887. T. 1. № 141, 143. S. 143–144; ЛНБ ВР. Ф. 5 (Оссолінські), оп. 1, спр. ІІ. 1802, арк. 51.[↩]
- Kempa T. Dzieje rodu Ostrogskich. Toruń, 2003. S. 15.[↩]
- Stebelski I. Genealogia starożytnego domu... T. 3. S. 51. Хроніка Ігнатія Стебельского була видана у Вільні 1783 р., її рукописна копія з додатками – ЦДІАЛ. Ф. 362, оп. 1, спр. 227, арк. 3; ЛНБ ВР. Ф. 91 (Радзимінські), спр. 181/VI‑4, ч. 5, арк. 49 зв. (інформація Леона Божаволі-Романовського).[↩]
- Starovolsci S. Sarmatiae bellatores... P. 135–136.[↩]
- Мицько І. Загадки родоводу князів Острозьких: Звідки взявся Роман Острозький? // Острозький краєзнавчий збірник. Острог, 2010. Вип. 4. С. 7.[↩]
- Przezdziecki A. Jagiellonki polskie W XVI w. Obrazy rodziny і dworu. — Krakéw, 1878. —T. 2. — S. 51–59; Kempa Т Dzieje rodu Ostrogskich. — Torufi, 2002. — S. 60–61; Ульяновський B. Князь Василь-Костянтин Острозький. .. — C. 325–334.[↩]
- Российский государственный архив древних актов. — Ф. 389, KH. 231, л. 35–35 об.: вирок Сигізмунда І Старого у справі про поділ спадщини велшсого литовського гетьмана Костянтина Острозького (Вільно, 11.1.1541 р.). [↩]
- Там само[↩]
- Детальніше про змагання за спадщину Острозьких на початку 1540‑Х див. Соболєв Л. Борьба за наследство кн. К. И. Острожского B 40‑е гг. XVI вeкa // Острогіана в Україні і Європі. Матеріали Міжнародного наукового симпозіуму 29–30 червня 2001 р. — Старокостянтршів, 2001. — С. 37.[↩]
- Войтович Л. Княжа доба. С. 515.[↩]
- Archiwum. Т. 3. S. 236, 237.[↩]
- Голубев С. Древний помяник. С. 86.[↩]
- Там само. С. 87.[↩]
- Kalnofoski А. Teraturgema. S. 121[↩]
- Археографический сборник документов... Вильна, 1870. Т. 9. — С. 457[↩]
- Ольга Придибайло. Князі міста Дубно. Рід Острозьких.[↩]
- Ольга Придибайло. Князі міста Дубно. Рід Острозьких.[↩]
- Петро Савчук. Князі Острозькі та їх нащадки в Дубні[↩]
- Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego / Wyd. K. J. Turowski. — Kraków, 1858. — стор. 450—451[↩]
- Ольга Придибайло. Князі міста Дубно. Рід Острозьких.[↩]
- Kempa T. Konstanty Wasyl Ostrogski… — стор. 80.[↩]
- Тарас Вихованець. «Epithalamivm» Яна Кохановського на весілля Криштофа Радзивіла та Катерини Острозької[↩]
- Tazbir J. Kiszka Jan // Polski slownik biograficzny. – Wroclaw – Warszawa – Krakéw, 1966–1967 — Т. 12. — S. 508. На момент укладання гербівника Бартоша Папроцького (початок 1580‑Х) діти подружжя ще були живі, але до того, як Ян Кішка склав свій тестамент (1588), всі вони померли, див. Herby rycerstwa polskiego plzez Bartocza Paprockiego zebrane і wydane r. p. 1584. — S. 847; Asadauskiené N. Kišku gimine LDK XV—XVII a.: genealoginis tyrimas. — Vilnius, 2003. — P. 208–209.[↩]
- див. Яковенко Н. «Погреб тілу моему вибираю c предки моеми» . .. — С. 132; Ульяновський B. Князь Василь-Костянтин Острозький .. — С. 1283.[↩]
- Ворончук І.О. До історії подружніх стосунків: листи Катерини Острозької до свого чоловіка Томаша Замойського // Острогіана в Україні і Європі. Матеріали міжнародного наукового симпозіуму (Велика Волинь). – Старокостянтинів, 2001. – С. 72–87. З посиланням на: Biblioteka Zakladu Narodovego im. Ossolinskich. – Oddzial rekopisuv. – 1904/II – S. 38., 78[↩]
- Ворончук І.О. До історії подружніх стосунків: листи Катерини Острозької до свого чоловіка Томаша Замойського // Острогіана в Україні і Європі. Матеріали міжнародного наукового симпозіуму (Велика Волинь). – Старокостянтинів, 2001. – С. 72–87. З посиланням на: Biblioteka Zakladu Narodovego im. Ossolinskich. – Oddzial rekopisuv. – 1904/II – S. 38., 77[↩]
- Текст Oleg Odnorozhenko. Зображення з: Puente, Luis de la. W. O. Lvdwika Pontana [...] Meditaciy Abo Rozmyslęnia O Taiemnicach Wiary [...]. Cz.5... Jarosław : Drukarnia Jana Szeligi, 1621. [Із Polona].[↩]
- Войтович Л. Княжа доба на Русі. Портрети еліти. — Біла Церква: Видавець Олександр Пшонківський. — 2006. — С. 514–516.[↩]
- Archiwum. Львов , 1890. Т. 3. S. 161.[↩]
- Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець. Джерелознавче дослідження. Видання друге. Київ, 1971. С. 125.[↩]
- Віеlsкі М. Кгопіка Роlsка... nowa przez Іоаchimа Віеlsкіеgо sуnа jego wydana. Krakow, 1597. S. 535. [↩]
- Віеsкі М. Кronіка wszistkiego swiata... [Krakow] 1551. List 282 Ь; Ejusdem. Кronіка wselkiego swiata...[Krakow, 1564.]. List 298 b; Ejusdem. Кronіка tho iest historia swiata... [Krakow,] 1564. List 412 b.[↩]
- Starovolsci S. Sarmatiae Bellatores... – Соlоniае Agripinae, 1634. Р. 135–136.[↩]
- Wollf J. Kniazowie. S. 429.[↩]