1446 года, июня 16. – Духовное завещание князя Андрея Владимировича, по которому имения его: Словенск, Могильное, Каменце, Логожеск, Лемницы и Полонное, в случае смерти, переходят жене и детям его.

Орі­гі­нал:

Пуб­ліка­ції: Athenaeum, 1842 г. т. II, стр. 32 наоб.; Гра­мо­ты вели­ких кня­зей литов­ских с 1390 по 1569 год / Под ред. В. Анто­но­ви­ча и К. Коз­лов­ско­го. — К., 1868. — С. 10–11.

Во имя Отца и Сына и Свя­то­го Духа, се азъ рабъ Божій, князь Андрей Вла­ди­міро­вичъ, пріез­дилъ есмъ въ Кіевъ, зъ сво­ею женою и зъ сво­и­ми дЂт­ка­ми и были есмо въ дому пре­чи­стыя и покло­ни­ли­ся есмы пре­свя­то­му обра­зу ея и пре­по­доб­нымъ отцемъ Антонію и Фео­до­сію и про­чимъ пре­по­доб­нымъ и бого­нос­нымъ отцамъ печер­скимъ, и бла­го­сло­ви­ли­ся есмы у отца наше­го, архи­манд­ри­та Нико­лы, и у всЂхъ свя­тыхъ стар­цевъ, и покло­ни­хом­ся отца сво­е­го гро­бу, кня­зя Вла­ди­мі­ра Олгер­до­ви­ча, и дЂдъ сво­ихъ гро­бомъ въ пече­ре; и раз­мыс­лихъ на сво­емъ /11/ сер­ци коло тыхъ гро­бовъ; а вси тыи жили на семъ свЂтЂ, а пошли вси къ Богу, и помыс­лилъ есмь пома­ле — и намъ тамо пой­ти, где отци и бра­тя наша, и поду­малъ есмъ зъ сво­ею кня­ги­нею и зъ отцемъ сво­имъ Нико­лою, архи­манд­ри­томъ печер­скимъ, и зь свя­ты­ми стар­цы, и зъ сво­и­ми бояры, и отпи­салъ есмъ сво­ей женЂ, кня­ги­ни Маріи, и сво­имъ дЂтемь, и ее дЂтемъ свою отчи­ну, и свою выслу­гу, иже есмъ выслу­жилъ на сво­ихъ гос­по­да­рехъ сво­ею вер­ною служ­бою, на вели­комъ кня­зи Вито­втЂ, и на вели­комъ кня­зи Жик­ги­мун­тЂ, и на сво­емь гос­по­дарЂ, вели­комъ кня­зи Кази­мі­ре, имЂніе пер­вое; а имя­рекъ: Сло­вен­скъ, Могиль­ное, Каменне, Лого­же­скъ, и Лем­ни­цы (sic), Поло­ное а так­же што есмь пода­валъ име­ня бояромъ сво­имъ. А кто всхо­четъ женЂ моей и дЂтемъ моимъ слу­жить, и они слу­жатъ зъ тыхъ именій женЂ моей и дЂтемъ моимъ; а хто не всхо­четъ женЂ моей и дЂтемъ моимъ слу­жить, и азъ тые име­ня далъ женЂ сво­ей и дЂтемъ сво­имъ, а вся тая име­ня поручи.лъ и далъ есмь женЂ сво­ей, кня­гинЂ Маріи, и сыну сво­е­му, кня­зю Гле­бо­ви, и доч­цЂ сво­ей, княж­нЂ Овдо­тьи; а при томъ былъ оте­ць нашь Нико­ла, архи­манд­рить печер­скій, устав­никъ, Іона Фило­зофъ, Клуч­никъ Давидъ, келаръ Гера­симъ, и иныхъ у гос­по­ди нашее стар­цевъ мно­го, и наши бояре, и наши мар­шал­ки, князь Глебъ Дмит­ріе­вичъ, бояринъ нашъ Алек­сан­дръ Само­те­ч­инъ, Иван­ко Дави­до­вичъ, и иные бояре наши и слу­ги при томъ были; а кто се сло­во наше пору­шитъ, а иметъ въ тые име­ня всту­па­ти­ся, раз­су­дит­ся зъ мною предъ Богомъ, и буде ему клят­ва отъ Бога Отца и Сына, Свя­то­го Духа и одъ пре­чи­стыя Вла­ды­чи­ци нашея Бого­ро­ди­цы и прис­но-дЂвы Маріи, одъ всЂхъ свя­тыхъ ангелъ, и одъ про­ро­кь, и апо­столъ, и одъ четы­рехъ еван­ге­ли­стъ, и одь свя­тыхъ отецъ, иже на сед­ми збо­рехъ быв­шихъ, и одъ всЂхъ муче­никъ, и пре­по­доб­ныхъ и бого­нос­ныхъ отецъ Антонія и Фео­до­сія печер­скихъ, иже есмь то вер­нЂ выслу­жиль оть сво­ихъ гос­по­да­рей. A писа­на въ КіевЂ, въ оби­те­ли цар­стЂй, въ печер­скомъ мона­сты­ри, по свя­тыя Бого­ро­ди­цы и пре­по­доб­ныхъ отецъ Антонія и Фео­до­сія, въ лето 6954, іюня 16, на память свя­щен­но­му­че­ни­ка Тихо­на, а писалъ ста­рецъ Пах­нутій, Лиха­чевъ братъ.

Інформації про печатки немає

Релятівні категорії документів

Релятівні генеалогії

Всі кате­горії документів