КН. КОНСТАНТИН ИВАНОВИЧ ОСТРОЖСКИЙ (*1460/1463, † 10.08.1530)
великий гетьман литов. (1497–1500, 1507–30), брацлавський i вiнницький намiсник (1497–1500, 1507–1516, 1518–1530), луцький староста та маршалок Волин. землі (1507–30), віленський каштелян (з 1513), троцький каштелян (з 1522), князь. Молодший син кн. Івана Васильовича Острозького і Марії Іванівни – доньки кн. Івана Володимировича Бєльського. Один з найвидатніших полководців свого часу.
Вважається протектором правосл. церкви, документально зафіксовано його пожалування на храми і монастирі. На його клопотання 1511 король польс. і вел. кн. литов. Сигізмунд I підтвердив право київ. правосл. ієрархів на автономний церк. суд та адм. управління без втручання світської влади.
Одружувався двічі: уперше – з донькою новогрудського воєводи, княжною Тетяною Семенівною Гольшанською (1509), удруге – із княгинею Олександрою Семенівною Слуцькою, двоюрідною онукою останнього київ. кн. Семена Олельковича. Від першого шлюбу мав сина Іллю (н. 1510), від другого – сина Василя (Василя-Костянтина; н. 1526 або 1527) та доньку Софію, котра померла у дитячому віці.
Похован у м. Турів. Згідно із власним розпорядженням був похований у Свято-Успенському соборі Києво-Печерської лаври (24 вересня 1530). 1579 його син Василь-Костянтин встановив над похованням мармуровий скульптурний надгробок роботи відомого львів. скульп. Себастіана Чешека. Скульптурна композиція, де гетьман був зображений у позі сплячого рицаря, загинула під час Другої світової війни, коли собор було підірвано (1941).
∞, 1°, КЖ. ТАТЬЯНА СЕМЕНІВНА ГОЛЬШАНСЬКА (†1521/1522).
∞, 2°, КЖ. АЛЕКСАНДРА СЕМЕНІВНА СЛУЦЬКА (ум. после 1556 г.).
Córka kniazia Semena Michajłowicza i księżny Anastazji Mścisławskiej, księżna Aleksandra Semenowna, poślubiła w 1523 r. kniazia Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego (1460–1530), hetmana wielkiego litewskiego, kasztelana wileńskiego, wojewodę trockiego 1. Intercyza ślubna między Konstantym Ostrogskim a jego drugą żoną Alexandrą, księżniczką słucką z roku 1520, którą kniaź Ostrogski wziął za żonę według obrządku greckiego. Księżniczka otrzymała w posagu tysiąc złotych czerwonych węgierskich i wyprawę o wartości 3000 kop groszy litewskich 2.
Aleksandra Słucka to druga żona kniazia, pierwszą natomiast była (ok. r. 1509) Tatiana, córka księcia Semena Juriewicza Holszańskiego. Z pierwszego małżeństwa kniaź pozostawił syna Eliasza; kniaź posiadał olbrzymie majętności, jakie uzyskał głównie z nadań hospodarskich udzielanych mu tytułem nagrody za sukcesy wojenne i wynagrodzenia za ponoszone w wojnie nakłady. 3. Księżna Aleksandra miała z kniaziem Konstantym syna Konstantego Wasyla i córkę Zofię, która zmarła w wieku dziecięcym. Wychowaniem kniazia Konstantego Wasyla Ostrogskiego (około1524/1525 ‑1608)48, późniejszego marszałka ziemi wołyńskiej, wojewody kijowskiego zajęła się jego matka Aleksandra Semenówna Ostrogska (księżna zmarła po 1556 r.) 4. Wychowywał się pod opieką matki w Turowie, a jego majątkiem zarządzał starszy brat Ilia (Eliasz).
26 липня 1522 р. у Вільно К.І. Острозький уклав угоду про одруження з кн. Олександрою* Семенівною Олелькович-Слуцькою, праонукою київського кн. Олелька Володимировача і двоюрідною онукою останнього київського кн. Семена Олельковича. Сторону нареченої репрезентували мати-вдова Анастасія (згідно з оповіддю Стрийковського, у 1508 р. гетьман визволив її з татарської неволі)5 та її син і брат Олександри Юрій Семенович Слуцький, з якими гетьман “у вечистую приязнь и в кровное ся звязанье зашол” через шлюб із Олександрою “водле обьічая закону нашого християнського греческай вери”.6 У контракті вказувалося, що у випадку народження новою дружиною сина й інших дітей, усі діти Острозького мають поділити батьковий спадок порівну, а батько їх так само має “миловать”, як і свого первістка від першого шлюбу Іллю; при цьому всі діти князя мають право на рівну частку, й жоден не може виділятися один над іншим7. Посаг, окрім того, мав складати 1 000 золотих угорських червінців та коштовності (клейноди, золото, срібло, перли, шати) не менш ніж на 3 000 коп грошей литовських, за це Острозький зобов’язувався записати дружині 1/3 маєтків, як це було зроблено щодо першої дружини.8 У випадку порушення угоди про шлюб винна сторона зобов’язана була сплатити 8 000 коп грошей (4 000 — протилежній стороні, 4 000 — королю).9 Дата шлюбу в угоді не була зазначена, лише вказано, що нині гетьман “для служби господарской” їде до Мінська, а від- так немає можливості визначити точний час вінчання й шлюбу; це стане зрозумілим лише після повернення з походу: “Тоді я відразу без жодної відмови, окрім служби господарської чи хвороби, її милість княжну Олександру собі за дружину взяти маю”.10
В угоді зі Слуцькими сам Острозький пояснює друге одруження намовою інших: “3 волі Божої, за приписом господаря нашого коро- ля їх милості і великого князя литовського Жигимонта, і сам за власною волею та за намовою деяких панів і приятелів моїх”.11 Серед “приятелів”-учасників шлюбної угоди були: “отець наш” митрополит Йосиф, “господин і добродій мій” Богуш-Боговитинович (зять Острозького, чоловік сестри) — підскарбій земський, маршалок і писар королівський та великокнязівський, староста слонимський та кам’янецький. Окрім них, ще й свідки при підписанні акта: “зять наш милий” кн. Юрій Іванович Дубровицький (чоловік сестри), “брат наш” кн. Михайло Іванович Заславський, кн. Іван Михайлович Вишневецький та писар господарський Іван Михайлович.12
Зазначимо також, що шлюб був укладений з дотриманням традиції — через рік після смерті Тетяни Гольшанської та завершення обов’язкового “часу жалоби”. Вінчання відбулося 1523 p., після повернення князя з чергового походу проти татар. У літературі вказується, ніби зберігся текст грамоти архімандрита Йосипа Кобринського від 8 вересня 1526 p., де підтверджується законність шлюбу, взятого церковно13. Джерела не засвідчують гучного весілля із запросинами всього нобілітету ВКЛ. Грамота 1526 р. опосередковано дозволяє припустити, що весілля було доволі скромним і обмежувалося церковним обрядом, якщо виникла потреба через три роки офіційного підтвердження законності шлюбу. Мабуть, “татарська загроза” і в цьому випадку зводила особисте життя великого гетьмана до коротких “миттєвостей щастя”. За своєю новою дружиною князь взяв “вена тисячу золотыхь черленыхь вгорскихь, важныхь, добрых, а к тому у клеинотахь, в золоте, у серебре, у перлахь, у шатахь и в иншьых речах, того всего внесенья ее милости к нему ошацовал его милость три тисячи копь грошей литовскои монеть“.14 Своїй другій дружині, “бачаы ее милость к собе цнотьливое захованье, напротивку внесенья ее к собе” гетьман записав (28 червня 1527 p., королівське підтвердження 18 серпня 1527 р.)15 вінове у 6 тис. коп литовських грошей на Сатиеві, Турові, Крупі з Поворськом і Котовим, Тарасові, що становило ледь не третину його володінь. Цікаво, що стосовно Турова, Острозький підтвердив, що записав його в рахунок віна в 1 000 коп грошей своїй першій покійній дружині, але оскільки вона “еще за живота своего, яко тьім внесеньем всим, так и тим веном своим его милость даровала и тот запись свой за ся ему отдала”, то гетьман “тот запис свой старий тим своим листом уморает и ни при жадной моцы его зоставляет”. Як бачимо, і цього разу віновий запис Острозький здійснював через п’ять років після шлюбу — своєрідний “випробовний термін”, хоча його військові випра- ви та можлива загибель вимагали б оформлення вінового відразу після отримання посагу. Княгиня отримала право володіти записаними чоловіком маєтками “до живота своего” й могла відписати це своє віно “кому будеть воля”, згідно зі звичаєм та правом. Спільних дітей — Василя та Софію мати мала утримувати до їх повноліття. Коли ж Василю виповниться 15 років, тоді вони з Іллею мали порівну поділити батькову отчину, вислуги та куплену землю. Софії ж брати мали дати в посаг і віно по дві частини, а кн. Олександра — третю частину з своїх володінь.16 Можна припустити, що народження дітей від другої дружини та погіршення стану здоров’я Костянтина Івановича, а також “тиск” Слуцьких примусив його записати вінове задля збереження прав другої дружини.
Довіра Слуцьких до Острозького при укладанні шлюбної угоди була все ж така велика, що гетьман не робив запису вінового в час домовленості про шлюб, навіть після самого шлюбу. У тексті вінового 1527 р. це пояснювалося так: “И ач-колвек на он час за непоспешностью своєю иже милости вена напротивку того не записал, а однако жь его милость, бачучы ее милости к собе цнотливое захованье, напротивку внесенья ее к собе, записал ее милости княгини своей” все те, про що вже йшлося. Ця воля князя була затверджена королем Жигимонтом 123 грудня 1528 р. А через два дні король затвердив і надання Острозьким своїй дружині маєтку Словенське з усією волостю, підданими та прибутками466.17 Це надання гетьман здійснював “видячн ее, кнегини своее, доброе а цнотливое и во вьсемь повольное и покорное захованье к собе, яко прьіслуши на доброе мальженьство, без жадное намови и припуженья, самь своєю доброю волею и з особливое ласки своее дал и дароваль”.18 Звісно, подібна формула була певним штампом, однак не можна заперечувати глибокого почуття старого гетьмана до молодої дружини. Загалом обидва його шлюби, незважаючи на їхню традиційну стратегію вибору вигідної партії, як можемо припустити, були щасливими. Звичайно, це не засвідчено прямо в документах (та й чи могло бути засвідчено?), проте самі зазначені дари Острозького дружині, на наш погляд, якраз і є тими “документами любові”, котрі, на жаль, потрактовуються лише в економічному ключі. Так само ми не можемо стовідсотково стверджувати, що цитовані фрази про “милость” та добрі стосунки були лише формальними штампами й нічого не значили для обох одружених.
Олександра Слуцька померла, згідно з традиційною версією, невдовзі після свого чоловіка (12 липня 1531 р. — за А. Кальнофойським). Ця дата цілком нереальна, оскільки ще 1537 р. на її ім’я був виданий королівський привілей на торги у Тарасові.19 Згідно з Л. Войтовичем, княгині не стало після 1556 р. Однак ще в лютому-червні 1562 р. вона сама вела свої майнові та судові справи,20 ЗО серпня 1563 р. кн. Альбрехт адресував листа живій княгині Олександрі Слуцькій-Острозькій, а вже 3 червня 1564 р. вона згадана у королівському листі як покійна. Це дало підстави Т. Кемпі визначити час смерті княгині в проміжку між двома останніми згадками.21 А Л.М. Романовський стверджував, що в лубенському архіві Острозьких бачив ліст короля Жигимонта II Августа до кн. Василя Острозького, в якому згадується про смерть матері князя 1562 р.22 Деякі дослідники вважають, ніби саме вона була похована в Успенському соборі поряд з чоловіком, що відповідало родинній традиції Олельковичів-Слуцьких. Утім, як зазначимо нижче, це припущення малоймовірне в світлі поховання поряд з Костянтином Івановичем членів його першої родини (дружини та сина).
Немає фото
- List między księciem Konstantym Ostrogskim, a księżną Anastazją Słucką i synem jej Jerzym ks. Słuckim, o pojęcie w stan małżeński księżniczki Aleksandry Słuckiej[↩]
- T. Malinowski, A. Przezdziecki, Źródła do dziejów Polskich. Wilno 1844, t. II, s. 425–428, s. 271–272.[↩]
- Z. Wojtkowiak, Ostrogski Konstanty Iwanowicz, książę. PSB. Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk 1979, t. XXIV, s. 488–489.[↩]
- J. Wolff, Kniaziowie litewsko-ruscy…, s. 331.[↩]
- Przezdziecki A. Jagiellonki polskie w XVI wieku. — T. II. — Krakow, 1868. — S. 45.[↩]
- Zrodla do dziejow polskich / M. Malinowski, A. Przezdziecki. — T. II. — Wilno, 1844. — T. 2. — S. 425–428.[↩]
- Zrzodla do dziej6w polskich. — Wilno, 1844. — T. 2. — S. 427–429.[↩]
- АЗР. — T. 2. — № 157. — C. 191–192; ЛНБ BP. Ф. 5, on. 1, спр. 11.1802, арк. 8 зв.[↩]
- Там само. [↩]
- Zrodla do dziejow polskich / M. Malinowski, A. Przezdziecki. — T. II. — Wilno, 1844. — S. 425–428; Przezdziecki A. Jagiellonki polskie w XVI wieku. — T. II. — Krakow, 1868. — S. 46.[↩]
- Zrodla do dziejow polskich / M. Malinowski, A. Przezdziecki. — T. II. — Wilno, 1844.-S . 425–426.[↩]
- Zrodla do dziejow polskich / M. Malinowski, A. Przezdziecki. — T. 11. — Wilno, 1844.-S . 426,428.[↩]
- Шумовський П. Остріг. Історичний нарис. — Маргет, Вінніпег, 1964. ‑С. 62.[↩]
- Литовская метрика. Книга записей 12 (1522–1529). — Вильнюс, 2001. — № 694. — С. 531.[↩]
- Stecki TJ. Z boru і stepu: Obrazy і pamiqtki. — Krakow, 1888. — S. 9 (посилання на лубенський архів № 235).[↩]
- Литовская метрика. Книга записей 12 (1522–1529). — Вильнюс, 2001. — № 694. — С. 531 ‑532; АЗР. — Т. 2. — № 157. — С. 191 ‑192; Ossolineum (Wroclaw), № 534,633 (стара нумерація за львівським інвентарем); ЛНБ ВР. Ф. 91 Радзимінських, спр. 181/VI‑4, ч. З, арк. 16, ч. 5, арк. 137 зв.-140 зв.
[↩] - Словенське з присілками Полонія, Ілемчі, Білая у Віденському повіті К.І. Острозький отримав від короля. — РГАДА. Ф. 389, on. 1, спр. 196, арк. 257–258 зв.[↩]
- Литовская метрика. Книга записей 12 (1522–1529). — Вильнюс, 2001.
— № 695. — С. 533.[↩] - Wolff J. Kniaziowie... — S. 351.[↩]
- ЦДІАУК. Ф. 25, спр. 4, арк. 30–30 зв., 112 зв.[↩]
- Kempa Т. Konstanty Wasyl Ostrogski. — S. 172.[↩]
- Романовский Л.M. О Константане Ивановиче князе Острожском. — С. 209, прим. 2.[↩]