Четвертинська Яніна Леопольдівна

Яні­на Чет­вер­тинсь­ка наро­ди­лась у 1840 році в містеч­ку Анто­піль. Вона про­жи­ла не всьо­го два­дцять п’ять років, про­те зумі­ла себе про­яви­ти, як твор­ча осо­би­стість. Була відо­мою ком­по­зи­тор­кою та співачкою.

Її бать­ка­ми були князь Лео­польд та Кази­мі­ра Чет­вер­тинсь­кі. Дів­чин­ку вихо­ву­ва­ли в куль­тур­но­му та патріо­тич­но­му сере­до­ви­щі. З дитячих років вона про­яви­ла любов до музи­ки. Яні­на з юних років нав­ча­лась співу та грі на музич­них інстру­мен­тів і досить у ран­ньо­му віці поча­ла й сама писа­ти музику.

В чотир­на­дцять років Яні­ну Чет­вер­тинсь­ку, за пора­дою її вчи­те­ля Юзе­фа Коже­ньовсь­ко­го, від­пра­ви­ли здо­бу­ва­ти музич­ну освіту у Фло­рен­цію (Італія). Там її вчи­те­лем став відо­мий італійсь­кий ком­по­зи­тор Джо­акі­но Антоніо Рос­сіні. Він був авто­ром кіль­кох десят­ків попу­ляр­них опер. Особ­ли­во яскра­во талант Рос­сіні роз­кри­вся в області опе­ри-буфа. Період яскра­вої твор­чо­сті Рос­сіні три­вав близь­ко два­дця­ти років. За цей час він ство­рив понад трид­цять опер, бага­то з яких у недов­гий час поста­ви­ли в усіх сто­лич­них теат­рах Євро­пи. Ком­по­зи­тор мав тоді світо­ву славу.

Дру­гим вчи­те­лем Яні­ни Чет­вер­тинсь­кої, але вже по опер­но­му співу був відо­мий фран­цузь­кий опер­ний спі­вак Жиль­бер Дюп­ре. До ньо­го на нав­чан­ня, Яні­на, спе­ціаль­но виру­ши­ла до Парижу.

У фран­цузь­кій сто­ли­ці, Яні­на актив­но тво­ри­ла влас­ні ком­по­зи­ції і спі­ва­ла їх мец­цо-сопра­но. Яні­на Чет­вер­тинсь­ка була тала­но­ви­тою пое­те­сою. Її вір­ші, часто циту­ва­ли в паризь­ко­му сере­до­ви­щі та навіть при дворі Напо­лео­на ІІІ. З часом сла­ва про моло­ду ком­по­зи­тор­ку та спі­вач­ку доко­ти­лась до само­го пра­ви­те­ля Фран­ції. Одни­ми із най­біль­ших кон­цер­тів Яні­ни в Пари­жі, був той, що від­був­ся в готелі «Лам­берт» та в одній із рези­ден­цій Напо­лео­на ІІІ.

У 1863 році під слід­ство навіть потра­пи­ли кня­ги­ня Кази­ми­ра Чет­вер­тинсь­ка і її донь­ка Яні­на. Їхнє родинне гніз­до зна­хо­ди­ло­ся в с. Анто­піль Ямпільсь­ко­го повіту Подільсь­кої губер­нії. Дво­рян­кам інкри­мі­ну­ва­ли «при­го­тов­ле­ние раз­ных сна­ря­дов к поль­ско­му мяте­жу», а Яніні ще й – «рас­про­стра­не­ние меж­ду кре­стья­на­ми непоз­во­ли­тель­ных тол­ков и сочув­ствие к поль­ско­му вос­ста­нию». Під час обшу­ку полі­ція знай­ш­ла лише ста­ру руш­ни­цю, сім сідел і 72 дерев’яні дрюч­ки. Слід­чі опи­та­ли челядь, а це май­же 30 осіб, але ніх­то жод­них при­го­ту­вань до зако­ло­ту не помітив: про­віант заго­тов­ля­ли винят­ко­во для потреб дво­ру, а дрюч­ки при­зна­ча­ли­ся для обла­шту­ван­ня кущів у пансь­ко­му саду. Вод­но­час міс­цеві меш­кан­ці Йосип Жаби­ць­кий і Василь Муха пові­до­ми­ли, що моло­да кня­ги­ня закли­ка­ла селян не боя­ти­ся поля­ків, тоб­то учас­ни­ків повстан­ня, і зустрі­ча­ти їх не вила­ми та соки­ра­ми, а хлі­бом і сіл­лю. За її сло­ва­ми, коли утвер­дить­ся польсь­ке управ­лін­ня, стане лег­ше жити, бо російсь­ка вла­да стя­гує занад­то вели­кі подат­ки. Інші свід­ки не під­твер­ди­ли пока­зи Жаби­ць­ко­го і Мухи, а Яні­на всі зви­ну­ва­чен­ня відкидала.

Спра­ва кня­гинь Чет­вер­тинсь­ких набу­ла широ­ко­го роз­го­ло­су в дво­рянсь­ко­му сере­до­ви­щі, і київсь­кий гене­рал-губер­на­тор взяв її під осо­би­стий кон­троль. Коли ста­ли відо­мі нові деталі, було про­ве­дене додат­ко­ве слід­ство. Вре­шті-решт Яні­на Чет­вер­тинсь­ка отри­ма­ла три міся­ці домаш­ньо­го аре­шту за роз­по­всюд­жен­ня шкід­ли­вих чуток. Що ціка­во, того ж року за виро­ком Київсь­ко­го полі­цейсь­ко­го суду Яні­на була засуд­же­на до штра­фу 350 руб­лів «за заяв­ле­ние поль­ско­го пат­ри­о­тиз­ма».1

У 1863 році Яні­на Чет­вер­тинсь­ка вий­ш­ла заміж за вели­ко­го волинсь­ко­го зем­ле­влас­ни­ка Адоль­фа Єло­ви­ць­ко­го. Моло­дя­та переї­ха­ли жити в роз­кіш­ний палац в Аре­што­ві (сьо­год­ні Оре­стів на Рів­нен­щині). Про­те, наступ­ні два роки жит­тя були досить тра­гіч­ни­ми для Яні­ни. Через рік піс­ля замі­ж­жя, в подруж­жя народ­жуєть­ся син, яко­го нази­ва­ють на честь бать­ка Адольф. Про­те, одно­го разу, коли немо­в­ля захворі­ло, Яні­на пере­п­лу­та­ла ліки, і дити­на помер­ла. Жін­ка не змог­ла пере­жи­ти тра­гедію і через рік теж померла.

Адольф Єло­ви­ць­кий не зміг жити в пала­ці в Аре­што­ві (Оре­сто­ві) і про­дав його, поли­шив­ши волинсь­ку зем­лю в смутку. 

На жаль, бага­то творів Яні­ни Чет­вер­тинсь­кої були зни­щені в роки Пер­шої світо­вої війни. 

  1. ДАХ­мО, ф. 197, оп. 1, спр. 2248[]