1459 г., июня 12. – Жалованная грамота князя Семена Александровича (Олельковича) слуге своему Иеремею Шашку на различные имения.

Орі­гі­нал:

Публ.: Гра­мо­ты вели­ких кня­зей литов­ских с 1390 по 1569 год / Под ред. В. Анто­но­ви­ча и К. Коз­лов­ско­го. — К., 1868. — С. 19–20.

Мы, князь Семенъ Алек­сан­дро­вичъ вели­ко­го княз­ства сво­е­го Киев­ска­го, ознай­му­е­мо симъ листомъ нашимъ, хто бы на него посмот­ри­ти, либо чту­чи его слу­хати будетъ хотЂвъ, кому бы тое вЂда­ти потре­ба, ижъ мы дей, зми­ло­вав­ши­ся надъ слу­гою нашимъ, уро­жо­нымъ Ере­ми­ею Шаш­комъ, кото­рой намъ вели­кіе услу­ги свое и коштомъ нема­лымъ отда­еть, про то, наго­ро­жа­ю­чи ему само­му, жонЂ и потом­ству его, при всюи отчиз­нЂ и дидиз­нЂ его зем­ля­ной и при всЂхъ горо­ди­щахъ /20/ и уро­чи­щахъ его зоста­вую и симъ листомъ моимъ надаю, кото­рыхъ прод­ко­ве его отъ прод­ковъ моихъ спо­койне дер­жа­ли и оныхъ зажи­ва­ли. Горо­ди­ща, сели­ща и уро­чи­ща з рЂка­ми и рЂч­ка­ми и зъ ихъ при­лег­ло­стя­ми, кож­дое до себе широ­кость маю­чие: горо­ди­ще Тимо­ловъ изъ лЂсомъ Гни­лец­кимь, Томи­ло­вомъ, ПеченЂж­цомъ, Клю­чо­вомъ, Буга­е­вомъ и инши­ми леса­ми и лес­ка­ми и зем­ля­ми сво­ею широ­ко­стю, какъ се они маютъ. Горо­ди­ще изъ самъ (sic) Дра­гу­шов­ски­ми и зо всею зем­лею надъ рекою Руса­вою, по обохъ сто­ро­нахъ тое реки зем­ля лежа­чая, какъ его прод­ко­ве въ широ­ко­сти и дол­го­сти з дуб­ро­ва­ми, сено­жат­ми и реч­ка­ми мали­ми, в Руса­ву впа­да­ю­чи­ми. И какъ тая Руса­ва сама в собе рЂкою идетъ и в ДнЂстръ впа­да­етъ, съ тоею рЂкою Руса­вою и широ­ко­стю зем­ля­ною; такъ же горо­ди­ща надъ рекою Кус­ни­цею изъ голо­вою Кус­ни­цы и Кус­нич­кою, зо всЂ­ми ихъ поля­ми, сено­жат­ми, дуб­ро­ва­ми и ихъ при­на­леж­но­стю. До того, инъ­шіе горо­ди­ща и уро­чи­ща надъ рЂч­кою Каме­ни­цею и отъ вер­хо­ви­ны ее, кото­рая впа­да­етъ въ ДнЂстръ, з обудвухъ сто­ронъ тое рЂч­ки Каме­ни­цы зем­лю дер­жа­ти маетъ по самую Сухую Каме­ни­цю, съ подой­ми­на­ми такъ того мЂс­це по рЂч­ку Раш­ков­ку, кото­рая в ДнЂстръ впа­да­еть, и з они­ми горо­ди­ща­ми, и ихъ широ­ко­стю и дол­го­стю зем­ля­ною, и изь стЂнъ­ка­ми и яра­ми, доли­на­ми, по надъ Нестромъ и въ поляхъ будучи­ми, — зо всЂмъ тымъ, какъ прод­ко­ве его дер­жа­нья и ужи­ва­ня свои мЂли, повин­ность и служ­бу пред­комъ нашимъ отда­ва­ли и намъ отда­ютъ. При чомъ всЂмъ, его само­го, жону, дети и на потомъ будучіе исчад­ки его при томъ всЂмъ зоста­вую, имЂти хочу, какъ прод­ко­ве его зажи­ва­ли, што бы и унъ тое отчиз­ны и дидизъ­ни свое зажи­валъ и по немъ счад­ки его. Ha што и листъ нашъ с при­ти­съне­ньемъ и зави­ше­ньемъ печа­ти дали есмо. Писанъ на При­лу­це, за Дне­промъ, іюнь 12 день, в лЂто 6967.

Сооб­ще­но В. Антоновичемъ.

Інформації про печатки немає

Категорій немає

Релятівні генеалогії

Всі кате­горії документів