Общие сведения о роде
БОЛОХІВСЬКІ (рос. Болоховские) — князі, володарі Болохівської землі, домену князів Чернігівських.
Археологічні розкопки свідчать, що Болохівська земля частково постраждала в часи феодальних усобиць XIII ст., але більша частина її зазнала руїни у період війни з монголо-татарами. Для прикладу згадаємо Теліженецьке городище. Його фортифікації, житлово-господарські споруди, ремісничі майстерні спалені й перетворені в купи попелу. Разом з ними загинуло мирне населення та захисники. На розкопаній території цього городища, як всередині приміщень, так і навколо них, майже немає місця, де б не зустрілися жертви війни. Тут, як і в багатьох інших населених пунктах, виявлені колективні могили, уперед них і менша камера млина №3, земляна долівка якої встелена рештками 16 загиблих. Приміщення зернового сушильного комплексу стало місцем для другої могили, в якій знаходився прах 7‑ми людей. Черепи полеглих розсічені або проломлені. Археологічний матеріал, знайдений біля людських решток, хронологічно співпадає з часом нападу на Південо-Західну Україну-Русь монголо-татарських орд Бурундая. Не менш страхітливі сліди розгром у зафіксували розкопки укріпленого центру літописного Божська. Свідками оборони і трагічної загибелі його городища на р.Згар є рештки згорілих будівель, спалений підвісний міст, виявлений на дні рову у східній частині пам’ятки, здеформовані господарсько-побутові речі, ремісничі інструменти, кольчуги, обвуглені злакові і бобові культури, а також кістки людей, що загинули насильницькою смертю. Старі і діти в помешканнях, інші на оборонних рубежах, захищаючи місто.
Пам’яткою трагічної оборони болохівського населення від монголо-татар є укріплений центр м.Болохова. Його городище, як відомо, повністю розкопано, тому й служить достовірним джерелом змалю вання картини м онголо-татарського погрому. Під руїнами ж итлових будинків, господарських будівель і фортечних укріплень залиш илися лежати реш тки півтори тисячі людей 1), які загинули у час облоги та оборони міста. Картину знищення городища доповнюють обвуглені кістки домашніх тварин, рештки кінської збруї, прикраси, сільськогосподарський інвентар та інші речі, які назавжди залишилися разом з їх власниками. Від орд Батия загинуло й населення городища літописного Колодяжина. Не уникла подібної долі і центральна частина літописного болохівського міста Кудина. Земляні роботи, які проводилися на його території у 1973 році, виявили в руїнах спалених приміщень внутрішньовальної північної частини 7 людських кістяків. Аналогічна картина спостерігалася й під час розкопок літописного болохівського міста Губина, здійснених протягом 1997–1999 років на території Північного майдану. Там людські рештки відкрито у південній внутрішньовальній частині, а також в кліті-зрубі №4 (1997 р.) та у житловому зрубі №3 (1999 р.). Згідно з дослідженнями фортифікації і будівлі згоріли у другій половині XIII ст. Разом з будівлями загинули матеріальні цінності і люди. 2 У вогні загинуло також Копистинське городище, що знаходиться на лівому бере зі П івденного Бугу (Х м ельницький район Х м ельницької області). Подібним чином знищено городищ е поблизу с.Берегелі Красилівського району Хмельницької області та центр літописної Гнойниці. Фортифікації, житловогосподарські будівлі та їх мешканці знайдено спаленими.
Наведені матеріали засвідчили картину знищення багатьох болохівських населених пунктів. Їхні укріплені центри та прилягаючі до них селища загинули у вогні. Життя там більше не відроджувалося. На болохівських городищах після погромів практично нікому було хоронити: загинули всі мирні жителі й захисники. Це ілюструють непоховані людські рештки і покинуті побутові, військові, господарські речі та коштовності. Руїни болохівських центрів можна порівняти хіба що з історичною долею давньоукраїнських міст Торжка, Козельська, Києва, Рязані та Райковецького городища, що зазнали знищення у страхітливокриваві часи Батиєвого ходу.
Тотальний лютий погром болохівських центрів не міг бути наслідком міжкнязівських чвар, оскільки на відібраній території феодалам потрібна була не випалена пустеля, а робочі руки. Це, напевно, добре розумів і князь Данило Романович у 1241 році. Тому метою його каральних походів того року в Болохівську землю було приборкання непокірної боярсько-князівської опозиції. Під час цих походів наносилися збитки й окремим населеним пунктам. Як зазначив літописець, деякі поселення Данило Галицький міг би й спалити, але жертв міжкнязівської війни обов’язково було б менше і їх би неодмінно поховали. Наймовірніше це зробили монголо-татари. Саме їм були властиві такі жахливі погроми, а знайдені наконечники стріл татарського типу підтверджують цю думку. Згідно з літописними і археологічними даними від монголо-татарського нашестя 40‑х років XIII ст. постраждала переважно північна частина болохівської автономної території. У той час орди Батия, рухаючись з Києва на захід, на своєму шляху повністю зруйнували Колодяжин, Болохів та Ізяслав. Наступна хвиля просування монголо-татарських полчищ територією Південно-Західної України-Руси пов’язана з 1254–1255 роками, коли орди Куремси пройшли землями Пониззя і підійшли до Бакоти на Дністрі: “приехаша татарове ко Бакоте, и приложися Милей к ним”. 3
Зрада й перехід на бік азіатських завойовників боярсько-князівської адміністрації мали місце і в Болохівській землі: “Оставили бо их татарове да им орють пшеницу и проса”. 4 Блокування болохівців із монголо-татарами спричинили дві каральні експедиції галиць-коволинського князя Данила Романовича, спря мованих проти боярсько-князівської опозиції. Причому перший каральний похід 1241 року хоч і був пов’язаний із взяттям семи болохівських міст, проте не призвів до масового спалення населених пунктів та до суцільного винищення місцевого населення. Власне, це й підтверджує літописець, описуючи події 1257 року. Того року Данило Галицький здійснив проти болохівської автономії другу каральну акцію, в результаті якої Болохівщина була ним підкорена. 5 Зрада боярсько-князівської антигалицької опозиції та деяких прошарків, які блокувалися з нею, аж ніяк не означає, що українці Галицько-Волинського князівства припинили боротьбу проти монголо-татарського війська.
У 1259 році воєвода Бурундай, спрямувавши через Болохівську і Галицько-Волинські землі свої війська, зруйнував ці райони, потім рушив у Польщу. 6 Це дає підстави припустити, що населені пункти Болохівського політичного утворення знищили орди Бурундая. Якраз з цим періодом і співпадає тотальне зруйнування болохівських городищ, досліджених у другій половині XX ст. Таким чином, на порубіжжі Київського та Галицько-Волинського князівств з кінця XII до середини XIII ст. існувала автономна, економічно розвинена Болохівська земля. Її консолідуючий центр місто Болохів, який умісцевлюється із укріпленням біля м. Шепетівки, знаходився на р.Гуска у міжріччі верхів’їв річок Хомори і Горині. Через територію цього автономного утворення проходив найкоротший шлях з Києва до Галича та в Західну Європу, а також один із відгалужених трактів Татарського шляху, що з’єднував Пониззя із Києвом. На перехресті цих доріг стояв Болохів, а на відгалуженні Татарського шляху м.Божськ. Доказом цього є літописна згадка про Божськ на цій з’єднуючій магістралі. Так, у 1151 році галицький князь Володимир Володаревич, поспішаючи до Києва на допомогу Юрію Довгорукому, біля Божська отримав повідомлення, що Юрія переможено. 7 Ця земля виникла не раптово, не відразу і не на порожньому місці. Її поява пояснюється рядом об’єктивних причин.
Значна віддаленість даного регіону, слабка васальна залежність від політичного центру Давньоукраїнської держави та політичний занепад Києва є тими головними чинниками, які призвели до політичного відокремлення та утворення Болохівської землі. До них слід додати ще наявність агресивних сусідів галицьких бояр, які в XIII ст. разом з болохівцями активно відстою вали свою незалежність. І, нарешті, не останню роль відіграли сили, які скористалися сприятливою політичною об становкою. Такими, судячи з джерел, були дрібні феодали із Чернігівської землі. Літописець називає їх князями. Вони сиділи, мабуть, у найбільш значних центрах болохівської автономії, управляючи князівством через посадників, що були вихідцями з місцевого боярства. Згідно з літописним повідомленням 1238 року одним із таких посадників у Меджибожі був Борис. Імен болохівських князів літописець не називає, як і обставин та часу їх появи. Опосередковано можна лише встановити, що вони належ али до родини Чернігівських Ольговичів. Про це маємо повідомлення від 1235 року, за яким Михайло Всеволодович Чернігівський та Ізяслав, загрожую чи війною, вимагали від Данила Галицького звільнити своїх братів, яких той утримував у полоні. 8 Отже, літописець чітко вказує, що це був рід здрібнілих, васально залежних князів, імена яких історія забула. Власниками порубіжних земель Галицького, Волинського і Київського князівств вони стали, очевидно, наприкінці XII початку XIII ст., у часи, коли київським столом правили князі Чернігівські. Але це могло статися й значно раніше, наприклад, за правління Всеволода Черемного. 9 Що ж до основної маси жителів Болохівської землі, то ними, нащадки деревлян та уличів,
Маємо звістку під 1146 роком, коли “Ізяслав же водивши Всеволодича Святослава до хреста, дав йому Божський 10 і Меджибожье всього [п”ять] городів.”
Вірогідніше за все, Болоховську землю віддав своїм родичам його син, Всеволод Святославич Чермний, який князював у Києві тричі: у 1206, 1207 та 1210 – 1212 рр.; до речі, сусідня Галицька земля у цей період також знаходилася під владою молодшої гілки Ольговичів – синів Ігоря Святославича. 11 За версією Р. В. Зотова, Болоховські князі й були синами Ігоревичів, які втратили Галичину 1211 р.: «Родичам своїм, синам галицьких Ігоревичів, він (Всеволод – Авт.) надав уділи в західній частині Київської землі, по сусідству з Галичем, на який вони мали претензію». 12 Дійсно, таке припущення є досить вірогідним. Однак щось більш-менш конкретне щодо питання, з якої саме лінії Ольговичів походили Болоховські князі, ми сказати все-таки не в змозі. В. І. Якубовський поділяв думку Р. В. Зотова, вважаючи князів Болоховських синами галицьких Ігоревичів (Якубовський В. І. Давньоруський скарб… – С. 104). О. Алфьоров ототожнював князів Болоховських з двоюрідними братами Михайла Всеволодовича Чернігівського – Андрієм, Іваном та Гаврилом, синами Мстислава Святославича 13, чомусь виключаючи можливість існування у Михайла Чернігівського інших двоюрідних братів та племінників. Що стосується Юрія Несвіжського (за версією Станіслава Келембета – одного з Болоховських), то в літописному переліку князів, вбитих у 1223 р., він згаданий окремо від Мстислава Святославича Чернігівського та його сина, хоча й відразу після них.
Джерело:
Якубовський В.І. Скарби Болохівської землі: Наукове видання. — Кам’янець-Подільський:
“МЕДОБОРИ ” (ПП Мошак М .І.), 2003. ‑159с.
Келембет С. М. Князі Несвізькі та Збаразькі: XIII – початок XVI століть. – Кременчук: Християнська зоря, 2017. – 212 с.
Алфьоров О. До питання про рід Болохівських князів та їх геральдику. – С. 89–90.
Алфьоров О. Болохівські князі – “провінційна гілка” чернігівських Ольговичів // Кобудь, Константинів, Староконстантинів: історія, археологія, культура, архітектура. – Хмельницький; Старокостянтинів, 2006 / Велика Волинь. – Т. XXXIV
Историческая география
Сфрагістика
Персні-печатки, знайдені на городищі літописного м.Божська. На щитках наявні гербо ві знаки, які умовно позначені літерами А,Б,В. Перший (А) золотий, кований, складається з шестикутного порожнього всередині щитка, до якого приклепана дужка-кільце (рис.36, 4). Наявний на ньому знак являє собою двозубець з хрестиком на правому зубці і двома паростками у вигляді півмісяців на лівому. Останній варіант паростків спостерігається у нижній частині двозубця. Навколо знаку геометрично-рослинний візерунок. Так само прикрашений щиток з боків. Другий перстень (Б) литий, позолочений, має ромбічний щиток з аналогічним знаком (рис.36, 5). Бракує лиш горизонтальної перекла дини хреста. Третій (В) перстень, як і попередній, виго товлено із срібла технікою лиття (рис.36, 1). На лицьовій стороні щитка глибоко викарбувано знак, що подібний до двох попередніх. Бокові відкоси щитка прикрашено геометричним візерунком.Усі три прикраси дуже близькі за схемою знаків. На думку більшості дослідників, така спільність дає змогу встановити родовід власників перснів. Взявши за основу класифікацію В.Яніна щодо еволюції родових гербів за принципом від простого до складного, (Янин Н.В. Княжеские знаки суздальских Рюриковичей //КСИИМК. М., 1956. Вып. 62. С. 1–16.()) перстень Б може бути поставлений на перше місце (рис.32, 1, 36, 5; 37, 1). Тобто він належав фундаторові роду. На другому місці перстень із знаком А (рис. 32 2, 36, 4; 37, 2). Він утримує схему знака патріарха роду і має власні елементи. На його правому зубці з’являється перехрестя, на лівому зверху замінено рогоподібні паростки на два півмісяці, а Г‑подібний, що при основі, перенесено під двозубець. Цей знак, який є дзеркальним варіантом або негативом перш ого, безсум нівно, належав другому поколінню того ж роду, тоді як перстень зі знаком В третьому (рис. 32 3,36, 1; 37, 3). Отже, як бачимо, персні-печатки еволюційно зв’язані між собою. Встановити, який саме князівський рід мав такі герби, допомагає знак на срібному брактеаті чернігівського князя Олега-Михайла Святославовича (рис.32, 4). Він аналогічний знакові А. 14 Подібним до нього є також на товарній пломбі Всеволода Ольговича (рис.32, 5). 15 Звичайно, вони трохи простіші, тобто мають менше відмінностей, однак схеми їм адекватні наведеним вище: двозубець з хрестоподібним знаком на лівому зубці і паростками у вигляді півмісяців під ним. Це дає підставу припустити, що персні належали, ймовір но, онукам або правнукам Олега Святославовича.
Решта перснів виготовлено із срібла технікою тиснення. Усі три мають порожнисті шести кутні щитки. Останні як збоку, так і по краю лицьової сторони прикрашенні чорненим геометричним візерунком. Крім того, у центрі одного з них викарбовано зображення лисиці (рис.36, ‑6), на другому-оленя (рис.36, 3,37, 5). Виділяється перстень (рис.36, 2), який відрізняється від попередніх тим, що на ньому є знак, подібний на літеру юс великий (його відтіняє позолота). Аналогії цим персням не виявлено.
Подводя итоги обзора черниговских княжеских знаков, выделим несколько основных выявленных типов. В данном случае их названия условны, используются для простоты изложения и могут быть пересмотрены в будущем (схема 3).
Тип Ч — двузубец с крестом на одном зубце и прямым или чуть отогнутым на конце вторым зубцом. Вероятно, он восходит к геральдике князя Святополка Ярополчича († 1019 г.) и использовался в роду князя Святослава Ярославича († 1076 г.), как общеродовой. Его, видимо, использовали и Давидовичи, и князь Олег (Михаил) Святославич († 1115 г.). Предположительно, он мог быть востребованным как минимум до середины XII в. Должно быть, помимо развития в тип Ч‑О и его продолжения в роду Ольговичей, он мог получить развитие и в тип Ч‑Д в роду Давидовичей. Может быть, к геральдике Давидовичей стоило бы отнести знак, изображенный на рис. 12, а (тип Ч‑Д-I). 16.Тип Ч‑О — двузубец с крестом на одном зубце и хорошо выраженной клюкой на втором зубце. Произошел от типа Ч. Предположение о его основании и использовании князем Олегом (Михаилом) Святославичем († 1115 г.) базируется на том, что этот знак является родительским как минимум для трех следующих знаков типа Ч‑О-I, Ч‑О-II, Ч‑О-III. Не исключено, что к нему же восходит знак, изображенный на рис. 12, б (тип Ч‑О-IV). Знак типа Ч‑О использовался князем Игорем (Георгием) Ольговичем († 1147 г.), видимо, до основания им собственного знака типа Ч‑О-II. Таким образом, тип Ч‑О бытовал в первой половине XII в., может быть и далее. Именно он отражен на нашем инструменте для «пятнения» коней.
Тип Ч‑О-I — трезубец с крестом на одном крайнем зубце, клюкой на другом крайнем зубце и коротким третьим зубцом посередине. Произошел от типа Ч‑О. Его основателем в первой половине XII в. стал старший сын князя Олега (Михаила) Святославича — князь Всеволод (Кирилл) Ольгович († 1146 г.), который затем передал его своим потомкам. Можно думать, что тип Ч‑О-I возник в 1127–1138 гг., когда князь Всеволод (Кирилл) Ольгович княжил в Чернигове. Очень распространенный тип. Должно быть, использовался не одним поколением потомков князя Всеволода (Кирилла) Ольговича в исходном виде или с некоторыми модификациями.
Тип Ч‑О-II — двузубец с крестом на одном зубце и клюкой на другом зубце, с подставкой под ножкой. Произошел от типа Ч‑О. Должно быть, основан князем Игорем (Георгием) Ольговичем († 1147 г.), но уже ближе к концу его жизни. Видимо, не получил дальнейшего развития.
Тип Ч‑О-III — двузубец с двумя перекрестьями на одном зубце и клюкой на другом зубце. Произошел от типа Ч‑О. Предположительно, его основателем стал младший сын князя Олега (Михаила) Святославича — князь Святослав (Николай) Ольгович († 1164 г.), который затем передал его своим детям. Можно лишь предварительно по лагать, что он возник около середины XII в. Возможно, это было связано с приобретением им волости Дреговичи.
Джерело: Якубовський В.І. Скарби Болохівської землі: Наукове видання. Кам’янець-Подільський: “МЕДОБОРИ ” (ПП Мошак М .І.), 2003. ‑159с.
Беспалов Р. А. Инструмент для «пятнения» коней в виде двузубца Рюриковичей и родовые знаки князей Черниговской земли // Город Средневековья и раннего Нового времени VI: Археология, история. Тула, 2018. С.112–128.
Поколенная роспись
ПЕЧАТКИ
Печаток не знайдено
ПУБЛІКАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ
Документів не знайдено
АЛЬБОМИ З МЕДІА
Медіа не знайдено
РЕЛЯЦІЙНІ СТАТТІ
Статтєй не знайдено
- Древняя Русь. Город. Замок. Село. М., 1985. С. 69. (Археология СССР[↩]
- Винокур І.С., Якубовський В.І., Журко О.Ї., Мегей В.П. Дослідження літописного Губина. С. 65.[↩]
- ПСРЛ. С. 191.[↩]
- Там само. С. 792.[↩]
- Там само. С. 838.[↩]
- Пашуто В.Т. Героическая борьба русского народа за независимость (XIII в.). М., 1956. С. 245[↩]
- ПСРЛ. С . 440–441[↩]
- Там само. С. 774–775[↩]
- Якубовський В.І. Давньоруський скарб із с. Городище Хмельницької області. С. 104[↩]
- городище біля с.Городище Деражнянського району Хмельницької області[↩]
- ПСРЛ. – М., 2004. – Т. XXV. – С. 105–109. [↩]
- Зотов Р. В. О Черниговских князьях по Любецкому синодику и о Черниговском княжестве в татарское время. – СПб., 1892. – С. 162 і далі.[↩]
- Алфьоров О. До питання про рід Болохівських князів та їх геральдику. – С. 89–90[↩]
- 30.Орешников А.В. Денежные знаки домонгольской Руси. М., 1936. ‑С .85. Табл.1, ‑17.[↩]
- Рыбаков Б.А. Знаки собственности в княжеском хозяйстве Киевской Руси Х‑ХШ веков // Советская археология. ‑М .; Л., 1940. №52. С.246.[↩]
- также см. пломбу: Белецкий, 2017. С. 350. Рис. 2, 12[↩]