Общие сведения о роде
Князі Степанські простежуються на Волині з другої половини 1380‑х років. Гніздом їх був поліський город Степань, в якому наприкінці XIII ст. сиділо одне з відгалужень турово-пінських Рюриковичів. Чоловіча лінія роду обірвалася десь у середині XV ст., а остаточно він згас на князівні Марії зі Степанських, удові князя Семена Збаразького, яка після смерті чоловіка поселилася в Рівному й прибрала прізвище Ровенська, а померла десь наприкінці 1510‑х років.
Поселення Степань відоме з кінця XIII ст. Згадка в Іпатіївському літописі про степанських князів Івана Глібовича ( | зимою 1289/90) та його сина Володимира 1 свідчить, що воно становило тоді столицю однойменного уділу. На півночі це поліське князівство впиралося в Дубровицьку волость, на півдні сягало волостей городів Пересопниця й Дорогобуж, на заході стикалося з Чорторийською волостю, а на сході доходило десь до Случі, за якою були малолюдні лісові нетрі.
Після наведеної вище згадки на тривалий час Степань зникає з поля нашого зору, а наприкінці XIV ст. знову виринає як осередок князівства. Загін володаря цього уділу входив у литовське військо, яке Яґайло посилав улітку 1387 р. допомагати королеві Ядвізі відбирати в угрів Галич. Семеро князів, перелік яких замикає Семен Степанський, видали тоді воєводі, що очолював оборону города, лист із запевненням вдячності польського короля в разі добровільного переходу під його сюзеренітет. 2 Степань відомий також укладачу літописного «Списку руських городів» кінця XIV — початку XV ст. 3 Помітності поселення сприяло його розташування на шляху, що сполучав Волинь із білоруськими й литовськими землями. 4
Юзеф Вольф схилявся до думки, що Степанські походили від Нарймунта Ґедиміновича, 5 Ян Тенґовський вивів їх від Явнута Ґедиміновича, 6 а Леонтій Войтович вважає, що вони могли бути нащадками руського князя Володимира Івановича, який сидів у Степані наприкінці ХІІІ ст., 7 та лист групи литовських династів 1387 р. угорському воєводі Галича, в якому князь Семен Степанський значиться як один із братів Вітовта11, 8 переконливо свідчить на користь належності останнього до Ґедиміновичів.
Основная литература:
Собчук В. Д. Степанська волость і її власники // Собчук В. Д. Від коріння до крони : Дослідження з історії князівських і шляхетських родів Волині XV — першої половини XVII ст. — Кременець. Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник, 2014. — 508 с., с.109–143; Собчук В. Д. Ровенська волость: формування, склад, власники // Там же, с.143–161.
Родовод
I генерація
КН. СЕМЕН ИВАНОВИЧ СТЕПАНСКИЙ
Князь степаньский Семен (Symeone Stepansky), упоминается в поручной грамоте 11 августа 1387 г. королю Ягайле за галицкого воеводу Бенедикта. 9 Он же, вероятно, вместе с другими волынскими князьями (как Семен Иванович) подписал поручную грамоту за какого-то Олехна, выданную в Луцке 10 октября 1388 г. 10 Я.Теньговский отождествляет его с младшим сыном Явнута (Ивана Гедиминовича), но скорее всего, кн. Семен был потомком степанских князей Рюриковичей, упомянутых в ГВЛ в кон. XIII в.
Некій князь Семен Іванович фігурує також у двох інших поручних актах, виданих у Луцьку королю Владиславу-Яґайлу щодо вірності йому Олехна Дмитровича. Одна з цих грамот збереглася в ориґіналі: ряд князів і бояр поручалися за Олехна, який названий лише по імені (без по батькові), що «служити єму королєви вєрно и до своєго живота». Дата видачі – «оу Луцку оу суботу октября оу дєсятый дєнь», без року.11 Другий документ відомий лише за списком 1782 р., в якому текст руського ориґіналу, що зберігався тоді в Коронному архіві, був транслітерований латиницею. Тут Олехно додатково названий Дмитровичем, обов’язки ж поручителів суттєво розширені: у випадку зради Олехна вони повинні були видати його королю, а інакше – заплатити останньому тисячу гривень. Дата в публікації 1876 р. вказана так: «A psan u Luczku u subot Oktobra 12 dnia 1387».12 Однак новітня публікація (О. Ліцкевіча), виконана за тим же списком 1782 р., показала, що в самому тексті грамоти рік видачі був відсутній; насправді такий указаний лише в заголовку: 1387. 12 octobris. Ex originali Arch. Reg. Poloniae.13 Архівіст XVII ст., який, схоже, спробував вирахувати рік видачі самостійно, явно помилився – оскільки субота припадала на 10 жовтня у 1388 р. Виходячи з цього, перший (ориґінальний) документ у 1887 р. й був опублікований під вказаною датою.14 Дійсно, обидві поручні грамоти за Олехна Дмитровича, скоріше за все, датуються 10 жовтня 1388 р. Акти були видані в Луцьку, а більшість поручителів належали до кола вищої аристократії Волині (князі Федір Острозький, Роман Кобринсько-Коширський, Семен Степаньський?, Олександр Четвертенський, пан Васько Кирдейович).
Серед поручителів викликає питання хіба що третій – князь Семен Іванович, якого на підставі печатки з зображенням «Гіпоцентавра», пізнішої родової емблеми Гольшанських, прийнято ототожнювати з сином князя Івана Ольґимонтовича (див. прим. 160). Однак князь Семен Іванович Гольшанський († 1433) вперше згадується, разом зі своїм батьком, лише в 1401 р. (Wolff J. Kniaziowie… – S. 97). Його дід, князь Ольґимонт, активно діяв ще в 1392/93 р. (Polechow S. Poręczenie za kniazia Żedywida… – S. 77, 98). До того ж князь Іван Ольґимонтович у 1390 і 1401 рр. використовував печатки, на яких містилося зовсім інше зображення – стоячої Богоматері (Polechow S. W., Butyrski M. N. Pieczęć kniazia Iwana Olgimuntowicza Holszańskiego // Inter Regnum et Ducatum. Studia ofiarowane Profesorowi Janowi Tęgowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin. – Białystok, 2018. – S. 441–443, 458–460). Виходячи з цієї інформації, активна діяльність князя Семена Гольшанського вже у 1388 р., та ще й використання ним печатки з «Гіпоцентавром», видається досить маловірогідною. Тим більше, що мова йде про Волинь, до якої литовський рід Гольшанських у той час, наскільки відомо, жодного стосунку не мав. Таким чином, ідентифікація князя Семена Івановича, одного з поручителів за Олехна Дмитровича, як сина Івана Ольґимонтовича Гольшанського, викликає дуже серйозні сумніви.
Водночас наприкінці XIV ст. відомий князь Семен, володіння якого знаходились на північному прикордонні Волині – з центром у Степані. В акті 1387 р. серед шести князів, які разом з Вітовтом приймали участь у поході на Галич, останнім названий Symeone Stepansky (Codex epistolaris Vitoldi magni ducis Lithuaniаe / Monumenta medii aevi historica res gestas Poloniae illustrantia. – Cracoviae, 1882. – Т. VI. – P. 13, nr. XXXV). Рід князів Степаньських за чоловічою лінією вигас у середині XV ст., після чого король Казимир надав Степань князю Юрію Семеновичу Гольшанському (Собчук В. Від коріння до крони. – С. 111–113). Можливо, це надання було пов’язане з «близостю» (спорідненням) Гольшанських і Степаньських по жіночій лінії? В такому випадку стає цілком вірогідним, що перші запозичили «Гіпоцентавра» саме від других. Дана емблема серед Гольшанських вперше фіксується на печатках князів Семена та Михайла Івановичів 1422 р. (Dokumenty strony polsko-litewskiej pokoju Mełneńskiego z 1422 roku. – Poznań, 2004. – S. 78–79, nr. 88, 90). «З огляду на використання того самого мотиву принаймні двома братами», зміна печатного знаку Гольшанських на «Гіпоцентавра» могла відбутися ще наприкінці життя Івана Ольґимонтовича, у першому десятилітті XV ст. (Polechow S. W., Butyrski M. N. Pieczęć kniazia Iwana Olgimuntowicza Holszańskiego. – S. 460). Тож ми вважаємо вкрай вірогідним, що князя Семена Івановича, який у 1388 р. завірив печаткою з «Гіпоцентавром» поруку за Олехна Дмитровича, видану в Луцьку, слід ототожнити з князем Семеном Степаньським 1387 р.
Джерело: Келембет С. М. Князі Несвізькі та Збаразькі: XIII – початок XVI століть. – Вид. 2‑ге, виправлене та розширене. – Кременчук, 2021. – С. 109–110.
IІ генерація
КН. МИХАЙЛО [СЕМЕНОВИЧ] СТЕПАНСКИЙ
Нащадком Семена був Михайло Степанський, який жив у першій половині XV ст. Цей князь відомий тільки з патроніма дочки Марії, 15 яку він мав у шлюбі з дружиною Федькою, дочкою пана Юрші, 16 у 1430‑х роках соратника Свидриґайла в династичній війні у Великому князівстві Литовському, а пізніше активного провідника політики віденського двору. 17 Після смерті Михайла вдова вийшла заміж за пана Олізара Шиловича, представника розгалуженого руського роду Кирдіїв. Князівна Степанська спочатку стала невісткою впливового луцького старости Немири Рязановича, а після передчасної смерті десь на початку 1460‑х років його сина Войни-Якова, 18 за яким була замужем, вступила в шлюб із князем Семеном Васильовичем Збаразьким / Колоденським 19 і прожила з ним близько двох десятиліть, а далі понад тридцять років просиділа «на вдовиному стільці».
Під час існування на Волині князівства Свидриґайла (1442— 1452) город Степань входив, мабуть, у це політичне утворення, оскільки, за ревізійним описом українських замків 1545 р., з його округи слід було підтримувати в належному стані одну з городень Великого земського моста через річку Стир, 20 а цю повинність упорядкували, здається, саме в цей час. 21 Але в оточенні Свидриґайла в Луцьку князів Степанських не видно — їх немає ні серед реципієнтів, ані серед свідків тих кільканадцяти відомих нині привілеїв, які він надав. Ця «неприсутність» могла зумовлюватися причинами різного характеру, у тому числі й демографічними — передчасним відходом одного покоління й неповноліттям іншого.
Під час відвідин великим князем Казимиром восени 1487 р. Луцька мати княгині виклопотала в нього два листи. В одному з них читаємо, що другий чоловік залишив пані Федьці «прадєдину и дєдину и отчизну свою влостную» з правом «по свомь животе тьіє имєня отдати тому, кому хочєт» і вона відступила два маєтки — Здовбицю й Горохів — разом із присілками монархові, а на третій — Любчо з присілками — отримує звільнення від воловщини та дозвіл передати його «прирожоным своим, кому бы она хотела». 22 Іншим листом монарх дозволив їй віддати своїй дочці Марії на маєток Хоцен із безіменними присілками, записаний останній самим Олізаром Шиловичем. 23 Улітку наступного року в присутності дочки, з якою доживала, очевидно, віку, пані Федька записала Любчо синові сестри князю Богданові Васильовичу, 24 а Хоцен залишився Марії Михайлівні.
князь ІВАН ... СТЕПАНСКИЙ
У середині XV ст., коли у зв’язку зі змінами, очікуваними з наближенням смерті Свидригайла, верхівка Волині почала клопотатися перед віденським двором за підтвердження маєтків, зринає князь Іван Степанський, який, за одним із лаконічних реґестів у третій книзі записів Литовської метрики, отримав від Казимира Яґайловича привілей на маєток Череясел, що становив його отчину. 25 На цьому князеві, що міг бути братом або сином Михайла, чоловіча лінія роду обірвалася, а жіночій в особі згаданої вище Марії Михайлівни йому судилося дотягнутися аж до 1510‑х років.
IІІ генерація
КН. МАРИЯ МИХАЙЛОВНА РОВЕНСКАЯ (*1440‑е, †1517/1517)
дочка князя Михайла Степанського та його дружини Федьки й онучка пана Юрші, у 30‑х роках XV ст. соратника Свидригайла в династичній війні у литовсько-руській державі, а пізніше активного провідника політики віденського двору. Після смерті чоловіка мати князівни Степанської вступила в шлюб із впливовим волинським землевласником Олізаром Шиловичем. Сама Марія вийшла заміж за сина луцького старости Немири Рязановича на ім’я Яків-Война, після його смерті (десь на початку 1460‑х років) — за князя Колоденського, з яким прожила близько двох десятиліть, а далі понад 30 років сиділа ще «на вдовиному стільці». 3 листа львівського старости Станіслава з Ходча великому князю литовському Олександру з проханням наказати луцькому старості князю Гольшанському не допускати порушення підданими княгині Ровенської з маєтків Колоден, Чернихів і Рівне кордону з Польським королівством 26 можна зрозуміти, що в її руках перебувала переважна більшість володінь другого чоловіка.
Наприкінці першої або на початку другої половини XV ст. князі Степанські взагалі втратили своє родове гніздо. Степанська волость однозначно становила надання монарха, причому не довічного, а тимчасового характеру, оскільки в листі Сиґізмунда 1511 р., за яким Степань забирався в Юрія Дубровицького, що доводився Юрію Семеновичу внуком, і передавався Костянтинові Острозькому, зазначено: «А што-колве отець наш король Казимир кому далъ до его милости воли, то ест в нашои воли». 27
Перехід «їхніх володінь у чужі руки за життя вказаної вище спадкоємиці Марії міг зумовлюватися репресивними заходами Вільна, спрямованими на придушення сепаратистських настроїв верхівки Волині, частина якої після смерті Свидригайла пробувала чинити опір зусиллям віденського двору по закріпленню регіону за Великим князівством Литовським і восени 1453 р. організувала навіть змову. Оскільки роди, з яких походили чоловіки князівни Степанської, у 1450— 1460‑х роках почували себе не дуже впевнено (перший свекор очолював змовників, 28 а другий тільки-но повернув собі родові маєтки, конфісковані свого часу Свидриґайлом у його батька), 29 клопотатися за Степань їй не було як, а пізніше питання втратило актуальність. Як побачимо далі, на початку XVI ст. Марія Михайлівна згадала про свою отчину, але питання зайшло вже в давність.
У зв’язку з вимогою князя Дубровицького справедливо поділити родові володіння мати княгині Гольшанської заявила претензії на Степань як на свою отчину. «Жаловала кнегиня Семеновая Ровеньская, — читаємо в записі середини 1507 p., — на князя Алексанъдра и на єго братаничовъ о Степань, поведаючи, ижъ бы то было именье єє отьчизноє. Ино господару и паномь раде виделося: коли она была въ мольчаньи за отца нашого Казимира короля и за брата нашого, ино для того тоє именье Степань отнес отсудили и не казано єи чересъ тоє о то вжо впоминатися. А господарь єго милость часу подобъного хочеть о томъ доведатися: которымъ обычаемъ Степань мають листы потвержоно Казимера короля». 30.
Після смерті князя Семена Васильовича Колоденського Збаразького формування волості продовжила його вдова Марія Ровенська. Село Рівне вперше згадане в листі великого князя Свидригайла 1434 р. слузі Єсифу Чусі на 300 кіп грошів на волості Басово в Луцькому повіті: монарх застерігає тут реципієнта від посягань на княжих конюхів і конокормців Дичків «на Ровномь», що входило, мабуть, раніше в цей комплекс маєтків. 31 Деякий час Рівне та його присілок Городище держав якийсь Масько, що міг бути одним із Дичків, а далі великий князь Казимир надав обидва поселення на час до наступної волі монарха шляхтичу Олешку Мжачичу6, але родина колишніх конюхів і конокормців якось повернула собі перше з них. 1461 р. Івашко Васильович Дичко продав двір і село Рівне з належними до нього безіменними присілками за 300 кіп широких грошів князю Семенові Несвізькому. 32 Після смерті останнього це надбання залишилося його вдові, якій він записав, мабуть, на ньому віно. 33
Започатковану чоловіком волость Марія Михайлівна розширила частиною спадщини маршалка Волинської землі і луцького старости Олізара Шиловича, що доводився ш, як зазначено вище, вітчимом. Під час відвідин великим князем Казимиром восени 1487 р. Луцька мати княгині виклопотала в нього два листи. В одному з них читаємо, що другий чоловік залишив пані Федьці «прадєдину и дєдину и отчизну свою влостную» з правом «по свомь животе тьіє имєня отдати тому, кому хочєт» і вона відступила два маєтки — Здовбицю й Горохів — разом із присілками монархові, а на третій — Любчо з присілками — отримує звільнення від воловщини та дозвіл передати його «прирожоным своим, кому бы она хотела». 34 Іншим листом монарх дозволив їй віддати своїй дочці Марії на маєток Хоцен із безіменними присілками, записаний останній самим Олізаром Шиловичем. 35 Улітку наступного року в присутності дочки, з якою доживала, очевидно, віку, пані Федька записала Любчо синові сестри князю Богданові Васильовичу, 36 а Хоцен залишився Марії Михайлівні.
Двір Двірець, отриманий Семеном Васильовичем за поділом 1463 р., залишився, мабуть, його вдові як один із маєтків, на яких могло бути забезпечене віно. Згодом Марія Михайлівна набула також відомий уже нам маєток Студеняківці, що складався з головного села й присілка. За дільчим листом племінників чоловіка 1481 р., це поселення перепало Федору Васильовичу Збаразькому, 37 якому судилося започаткувати потім рід Порицьких, та він не зміг утримати його. 9 серпня 1485 р. князь видав лист про те, що заборгував княгині Марії, своїй дядині, 1000 кіп грошів, але «пєрєєднал» її двома сотнями кіп широких грошів чеської монети польської лічби, які забезпечив на селах Студенка й Ставок з умовою віддати, «коли будет сила», борг, компенсувати кредиторці її затрати й повернути собі поселення6, але до здійснення цього наміру не дійшло. 38
Деякі з поселень здовбицького комплексу маєтків Олізар Шилович пороздавав свого часу слугам, зокрема село Богдашів одержав боярин Покотило, а село Кунин — зем’янин Олізар Тріска. Покотили проміняли потім своє надбання пану Петру Олехновичу, а той продав його 1491 р. за 20 кіп широких грошів Марії Михайлівні, 39 та втримати поселення княгиня не змогла. 1496 р. великий князь Олександр надав маєтки Здовбиця й Глинсько з усім, із чим їх держав Олізар Шилович, Костянтину Острозькому. 40 Восени наступного року останній отримав ще один привілей, де, крім однойменних із маєтками дворів, були перераховані також належні до них села (у тому числі згадані вище Богдашів і Кунин), 41 і почав збирати втрати. 1498 р. на клопотання князя монарх повернув йому село Кунин, компенсувавши Трісці втрату двома дворищами 42 Володар Острога поскаржився також, що глинська бояриня Покотилова без дозволу монарха проміняла свій маєток Богдашово Петру Олехновичу, а той продав його, знову ж таки без дозволу, княгині Ровенській, і в середині 1499 р. отримав лист із наказом Марії Михайлівні забрати свої гроші й віддати набутий маєток, бо «хто именьє купить без нашого дозволєнья, тот тоє тратить». 43 Наприкінці 1507 р. князь отримав на маєтки Здовбиця, Глинськ і Богдашів підтвердження наступного монарха, 44 яким остаточно закріпив їх за собою.
Після шлюбу з онукою Марії Михайлівни Острозький повернув, очевидно, їй Богдашів. Покотилів син Іван, який служив Костянтину Івановичу, поскаржився йому, що коли залишився в дитинстві сиротою і потрапив під опіку княгині Ровенської, вона забрала в нього Богдашів та батькові папери на це село від Олізара Шиловича й передала своєму слузі Олешку, а тепер не хоче повернути. Острозький, який і сам бачив ті документи, неодноразово писав бабусі дружини, «абы єму тую отчизну єго бєз єго волокитов и накладовъ вернула», а та била у відповідь чолом, «абых єму за тую отчизну єго Богдашов отмЬну дал, нє хотячи того служебника своего Олєшка с того Богдашова рушати». Оскільки маєтки княгині, що доживала вже віку, з дня на день мали перейти до Костянтина Івановича, він зважив на її прохання й 1516 р. відступив Івану Покотиловичу на вічність дворище П’ятигорщина по сусідству зі своїм двором Здовбиця та два дворища під назвою Костюківщина на протилежному березі річки, зазначивши в листі: «пакли бы з детей моих хто албо с потомков наших на него паном ласкавым быти не хотел, тогды тот служебник мой Иван Покотилович албо его дЪти, албо потомки их волни будут господару королю его милости служити с тым своим именемъ, которое я ему дал отменою за отчизну его Богдашов». 45
Після смерті чоловіка Марія Михайлівна перебралася на постійне проживання в Рівне, у зв’язку з чим фігурує в історичних джерелах як княгиня Ровенська. 46 1488 р. її мати видала тут згаданий вище лист князю Богдану Васильовичу на маєток Любчо. 47 Перетворенню поселення в резиденцію передувало, очевидно, будівництво оборонних споруд. Наявність їх тут на кінець XV ст. засвідчує літописне повідомлення про те, що 1496 р. луцький і володимирський старости князь Семен Гольшанський і пан Василь Хребтович та князь Костянтин Острозький боронилися «в градЬ Ровном» від Перекопської орди. 48 Наприкінці 1500 р. великий князь Олександр видав привілей на щорічний ярмарок у Рівному на день Симеона Літопровідця. 49 На початку XVI ст. зем’яни Ігнат, Богдан та Іванко Джусичі, ймовірно, діти відомого вже нам Олехна Юрійовича, оскаржили Марію Михайлівну в тому, що безпідставно держить їхню «близькість» — маєтки Квасилів, Корнино, Колодне, Бережани, Басоє, Став, Славне й Растів. Під час розгляду спору монархом по дорозі з Вільна до Кракова княгиня пред’явила лист Ванька з Квасилова й оповіла, що чоловік держав ці надбання ще до шлюбу з нею, 20 років володіли ними разом і сама спокійно держить їх уже 30 років, «а впоминаня от отца тых Джусичов, ани от самых их никоторого нє слыхала». Не спромігшись довести свої нагадування за правління Казимира, Джусичі попросили перенести справу на час після приїзду короля у Велике князівство і він відклав її до майбутнього сейму з умовою втрати стороною, що не з’явиться протягом тижня після його приїзду, свого права. Улітку 1507 р. Марія Михайлівна стала на визначений термін, а з позивачів прибув тільки Богдан, причому із запізненням на півтора тижня, «ино тот въ праве ставши, отповєдати нє хотел и доводу никоторого нє чинил». За цих обставин Сиґізмунд присудив спірні поселення княгині Ровенській. 50
Останню прижиттєву згадку про Марію Михайлівну містить лист Костянтина Острозького 1516 р., чоловіка її внучки Тетяни / Ганни з Гольшанських, про надання одному з колишніх бояр княгині маєтку. 51
Після смерті Марії Михайлівни, якій судилося пережити двох чоловіків, зятя й дочку, володіння успадкувала внучка Тетяна / Ганна й вони потрапили до рук її чоловіка. Навесні 1518 р. князь Острозький отримав від монарха привілей на ярмарки в шести містах, одним з яких було Рівне, 52 та підтвердження на всю нерухомість, що залишилася після князя Семена Колоденського і його дружини. 53 З того, що нас цікавить, у цей акт увійшли маєток Двірець, замок Рівне із селами Квасилів, Корнино, Колодно, Бережани, Басово, Славне, Арестів, Хоцен, Бегонь, Караєвичі, Добринь, Климентів, Забороль, два Житини, Козлин і Першков.
М., кн. Семен Васильович Збаразький Колоденський
ПЕЧАТКИ
Печаток не знайдено
ПУБЛІКАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ
Документів не знайдено
АЛЬБОМИ З МЕДІА
Медіа не знайдено
РЕЛЯЦІЙНІ СТАТТІ
Статтєй не знайдено
- ПСРЛ Т.2 ст.938[↩]
- Codex epistolaris Vitoldi... — P. 13 (11. 08.1387). Про обставини походу див.: Грушевський М. Історія України-Руси... — Т. 4. — С. 122.[↩]
- Тихомиров. «Список русских городов дальних и ближних»... — С. 95. Про дату пам’ятки див.: Наумов Е. П. К истории летописного «Списка русских городов дальних и ближних»...[↩]
- 1469 р. Степань відвідав по дорозі з Луцька на Городно великий князь Казимир — саме тут він видав лист, яким упорядкував митні побори на Волині. Див.: ЛМ. — Кн. 561. — С. 122 (13. 08. 1469, Степань).[↩]
- Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy... — S. 366, 504.[↩]
- Tęgowski J. Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów... — S. 194–195, 254.[↩]
- Войтович JI. Княжа доба... — C. 365.[↩]
- Codex epistolaris Vitoldi... — P. 13 (11. 08. 1387).[↩]
- Codex epistolaris Vitoldi... — P. 13 (11. 08.1387). Про обставини походу див.: Грушевський М. Історія України-Руси... — Т. 4. — С. 122.[↩]
- Арх.Санг. №11[↩]
- AKLS. – T. I. – S. 11, nr. XI; УГ. – С. 42, № 22 (за ориґіналом).[↩]
- Codex epistolaris saeculi decimi quinti. – [T. I]. – P. 12–13, nr. XI.[↩]
- http://starbel.by/dok/d268.htm[↩]
- AKLS. – T. I. – S. 11, nr. XI, s. 156, przyp. 5.[↩]
- У реляції возного Кременецького повіту про доставку князям Острозьким 16. 01. 1594 нагадування Кременецького земського суду про необхідність повернути князям Збаразьким маєток Івачів зазначено, що в листах, які він возив, ішлося про те, що начебто князь Семен Васильович Збаразький записав свого часу це володіння в сумі 100 кіп грошів чеської монети своїй дружині Марії Михайлівні Степанській (ЦДІАК України, ф. 22, оп. 1, кн. 9, арк. 84 зв.-85 зв.).[↩]
- У заповіті зятя початку 1460‑х років згадана як «теща моя пани Федка Олизарова» (Архив ЮЗР. — Ч. 8, т. 4. — С. 29), а в листі 1487 р. — як «пани Федка, пана Юршина дочка, пана Олизара Шиловича, маршалка Волынское земли, старосты луцкого, жона» (AS.-Т. l .- S . 141).[↩]
- Kuczyński S. M. Jursza... — S. 347.[↩]
- Архив ЮЗР. — Ч. 8, т. 4. — С. 27–29 (заповіт чоловіка).[↩]
- Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy... — S. 607.[↩]
- LM. — Кн. 561. — С. 150 («городнА стєпаньскал королєвои єе млсти»).[↩]
- На користь упорядкування мостових робіт на Старі за Свидриґайла свідчить те, що Володимирського й Луцького повітів вони стосувалися, а землевласники Кременецького, який не входив у це князівство (Halecki О. Ostatnie lata Świdrygiełły... ‑mS. 55–58), не залучалися до них.[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 140–141 (11.11.1487, Луцьк). Рік візантійської ери не узгоджений з індиктом (див. прим, до акту: ibid. — S. 165). В іншому виданні (Архив ЮЗР. — Ч. 7, т. 1. — С. 36–38) датовано 1486‑м роком; замість «з Глинском» помилково «з Єлинском».[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 87 (11. 11. 1487, Луцьк).[↩]
- Ibid. — S. 142 (17. 07. 1488, Рівне).[↩]
- LM. ‑Kn. Nr. 3. ‑Р . 31.[↩]
- ((Akta Aleksandra... — S. 175 (31. 10. 1502, Львів).[↩]
- LM. — Kn. Nr. 8. — Р. 457–458; те саме див.: kn. Nr. 9. — Р. 71–72.[↩]
- Halecki О. Ostatnie lata Świdrygiełly... — S. 221–224.[↩]
- Ibid.[↩]
- ЛМ. — Т. 1. — Стб. 548 (8. 07. 1507).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 30 (5. 05. 1534, Луцьк; уточнення дати див.: ibid. — S. 158–159).[↩]
- LM. — Kn. Nr. 3. — P. 63 (нотатка про лист: «Олешку Мжачичу [...] село Ровное и приселок Городшцо, што Маско держалъ; до великого князя воли. Панъ Кгастовть. Кушлеико»).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 53- 54 (22. 12. 1461, Луцьк).[↩]
- 4 AS. — Т. 1. — S. 140–141 (11.11.1487, Луцьк). Рік візантійської ери неузгоджений з індиктом (див. прим, до акту: ibid. — S. 165). В іншому виданні (Архив ЮЗР. — Ч. 7, т. 1. — С. 36–38) датовано 1486‑м роком; замість «з Глинском» помилково «з Єлинском».[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 87 (11. 11. 1487, Луцьк).[↩]
- Ibid. — S. 142 (17. 07. 1488, Рівне).[↩]
- РГАДА, ф. 389, on. 1, кн. 192, л. 12–13 (2. 04. 1481, Вільно).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 120–121 (9. 08. 3‑го індикту, Чернихів). На думку видавців, лист з’явився 1500 p. (ibid. — S. 164–165), та дані про путивльського намісника Митка Голенку, вінницького намісника Кміту Олександровича й дворянина Семена Полозовича, що були свідками, дають підстави перенести його на 1485 р. 27. 07. 1486 (черезбрік після нашої дати) згадується путивльський намісник Митко Олександрович (LM. — Kn. Nr. 4. — Р. 42), гадаємо, тотожний першому свідкові, а під час захоплення Путивля 6. 08. 1500 (за три дні до дати видавця) московськими військами намісником був князь Богдан Глинський (Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy... — S. 87). Другий свідок 7. 08. 1488 фігурує в ролі вінницького намісника (LM. — Kn. Nr. 4. — Р. 67), 2. 06. 1489 займає вже аналогічний путивльський (ibid. — Р. 82), а 1495 р. — черкаський уряд (ibid — Kn. Nr. 6. — P. 110, 114); у квітні 1498 р. вінницьким намісником був уже Костянтин Острозький (ibid. — Р. 175–176). Третій свідок у 1494–1499 pp. був уже київським ключником (ibid. — Р. 140,237,242, 245, 343), а в листі ще дворянин.[↩]
- Ibid. — S. 93 (29. 07. 1491, Вільно).[↩]
- LM. — Kn. Nr. 6. — Р. 126 (10. 06. 1496, Троки).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 113–114 (30. 09. 1497, Топорище).[↩]
- LM. — Kn. Nr. 6. — Р. 175–176 (28. 04. 1498, Вільно).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 145 (14. 06. 1499, Вільно).[↩]
- Ibid. — Т. 3. — S. 53 (бл. 28. 12. 1507, Мельник).[↩]
- Архив ЮЗР. — Ч. 8, т. 4. — С. 340–341 (24. 07. 1516, Острог).[↩]
- AS.- T.1.-S. 142 (1488); Akta Aleksandra... — S. 175 (1502); Архив ЮЗР,- Ч. 8, т. 4.-С . 340–341 (1516).[↩]
- AS. — Т. 1. — S. 142 (17. 07. 1488, Рівне).[↩]
- ПСРЛ.-Т. 35.-С . 123.[↩]
- Stecki Т. J. Z boru і stepu... — S. 4 (21 12. 1500; згадка про привілей). День Симеона Літопровідця припадає на 1 вересня юліанського календаря.[↩]
- AS. — Т. 3. — S. 43–45 (11. 07. 1507, Мельник).[↩]
- Архив ЮЗР. ‑Ч . 8, т. 4. — С. 340–341 (24. 07. 1516, Острог).[↩]
- AS. — Т. 3. — S. 163–165 (1. 05. 1518, Краків).[↩]
- Ibid. — S. 166–169 (4. 05. 1518, Краків).[↩]