Кміти-Александровичі г. Хоругви — панський рід, відгалуження Вороновицьких, родові землі якого були на Брацлавщині.
Бібліографія:
Олег Однороженко (Київ). Шляхетська геральдика Київської землі XV — першої половини XVII ст. за архівними джерелами та матеріалами сфрагістичної колекції Музею Шереметьєва // Сфрагістичний щорічник · Випуск ІІ.
2. Геральдика та сфрагистика панів Александровичів.
Родом, який вів свіє походження від Кміти Волчковича, були пани Кмітичі (Кміти), нащадки третього сина Волчка Александровича Кмітича — пана Богдана (Федора) Александровича Кміти. Київською галуззю цього роду були пани Кміти-Чорнобильські, геральдична спадщина яких відтворена як у річпосполитських гербовниках, так і на печатках другої половини XVI ст. Останній богатир землі Руської смоленський воєвода (1579–1587), господарський намісник великолуцький та оршанський староста Філон Семенович Кміта-Чорнобильський користувався двома печатками (від 1567–1582 рр. 1 та 1585 р. 2)), на яких було розташовано знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т над трьома врубами в ренесансовому щиті, над яким знаходився шолом з наметом і три страусячих пера в нашоломнику.
Тогочасні гербовники Папроцького повторюють цю інформацію і називають гербами панів Кміт-Чорнобильських три вруба3 і зображення золотого знака у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т на червоному полі щита, над яким розміщено шолом з наметом під шоломовою короною і п’ять страусячих пер у нашоломнику4.
В “Herbach rycerstwa polskiego” їх представлено в різних частинах чотиридільного щита: в першій частині — три вруба, в другій частині — знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т у супроводі двох хрестиків, у третій частині — шестипроменева зірка над півмісяцем, що лежить рогами догори (герб Леліва), в четвертій частині — вістря стріли з подвійним розгалуженням здолу (герб Одровонж), над щитом бачимо шолом під шоломовою короною, в нашоломнику — з корчака виникає пес5.
Цей останній герб повторено також у піз-
нішому гербовнику Несецького6, в якому, слідом за гербовником Кояловича7 представлено ще одну версію родового герба панів Кміт-Чорнобильських: на червоному полі золотий знак у вигляді двох трираменних літер Т у стовп, над щитом — шолом з наметом під шоломовою короною, в нашоломнику — павичеві пера, над якими — шестипроменева зірка8, що уподібнює цей герб до геральдичного знаку панів Александровичів та Вороновицьких.
Разом із тим, невипадковість наявності у родовому гербі панів Кміт-Чорнобильських зображення трьох врубів випливає з уживання цих геральдичних фігур в якості основного сюжету на печатці господарського писаря (1509–1528) Богухвала Дмитровича Кмітича9, якою він користався 1515 року. В її полі зображено герб у вигляді трьох врубів у щиті німецької геральдичної форми10. Відмінність між гербом на печатці пана Богухвала Кмітича та гербом панів Кміт-Чорнобильських, пояснюється очевидно тією обставино, що перший належав до молодшої галузі роду панів Кмітичів, яка походила від молодшого брата пана Богдана (Федора) Олександровича Кміти, четвертого сина Волчка Олександровича Кмітича — Дмитра Олександровича Кмітича.
Принагідно маємо зазначити, що брацлавська галузь роду Кмітичів — пани Черленковські (Кміти-Черленковські), що походили від молодшого брата пана Богухвала — Олександра Дмитровича Кмітича, також користувалися гербом із зображенням трьох врубів 11. Щоправда, на печатці 1628–1630 рр., що належить брацлавському земському писареві Сильвестру Черленковському (1628–1659), знаходимо герб, який виразно нагадує родовий герб панів Кміт-Чорнобильських — знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т над трьма врубами розташовано в іспанському щиті, над яким розміщено шолом з наметом під шоломовою короною і корчак, з якого виникає пес, в нашоломнику12.
3. Генеалогія (родовід) та біограми
КМIТА ОЛЕКСАНДРОВИЧ (1490, 1494)
староста Вінницький, Черкаський і Путивльський, зазначений в Папроцького, зустрічається в таких пожалуваннях королів Казимира і Олександра: «1490, апреля 30. Лист наместнику Путивльскому, пану Кмите Александровичу. Сдача в аренду на три года мыта и корчмы Путивльских Киевским жидам, Мевораху и Иероелу, и Слуцкому жиду Авраму»[1], «Наместнику Веницкому, пану Кмите Александровичу, 10 коп грошей у Окушка Калиниковича з даньных пенязей Извягольских, а 2 возы соли с ключа Луцкого»[2], «1494, мая 17. Лист наместнику Черкасскому, пану Кмите Александровичу. Разрешение Киевскому боярину Васку Ершевичу призывать и осаживать людей в его имении Мошны в Черкасском повете и освобождение их от ясачной службы, чтобы они служили Ершевичу, как служат люди другим Киевским боярам».[3]
Показан в грамоті великого князя литовсько-руського Олександра, яку він писав у Вільно 26 березня 1499 року. “Бив нам чолом пан Кмита Олександрович і просив у нас села в Житомирському повіті на ім’я Коростешово і данників наших: Гуріна і Василя і їх товаришів і повідав перед нами, що тії данникі дають нам дані тільки пів третя відра меду і осьм відер полуддя. Уж ми теє село Коростешово, і тих данників і їх товаришів йому дали зо всіма їх землями, із данню, і зо всіма тим, що здавна до того села належало”.
З опису Вінницького замку 1552 року відомо «село пана Александрово Кмитича Черленково», де Олександр Кмітич — син Дмитра Олександровича Кмітича [4], «село Семеново Кмитича Повторцы», тобто Пултівці, «пана Семена Кмитича двор в месте», «село Семена Кмитича Летынь», «другое село пана Семена Кмитича на имя Пелчевцы» (ті ж, Пултівці) з присілками Салатами (тобто, Салашами)[5]. Не дивно, що ці ж маєтки «Литина, Полтевичъ и Солаши и двора Веницкого» 29 березня 1566 року Філон Кміта обміняв на Чорнобиль, Левковичі і Кобилин.[6] В ревізії Вінницького замку від 1545 року в триманні Семена Кміти названо ще й село Вонячин (сучасне Городище Літинського району): «A kotoroie imenie Woniuczyn na tot czas pan Semen Kmitych derżyt od hospodara Jeho Miłosti».[7]
Помер в моск. полоні: «częścią z żalu, częścią z bólu, w okowach w turmie umarl».
Поменник Введенської церкви Ближніх печер Києво-Печерської лаври згадує записаний на початку 50‑х рр. XVII ст. рід «по(д)чашиной Кієвской» пані Анни Гулевичівни Лозчиной: Олександа Кміта, Агрефіну и жену его Полозовну, Семиона Кміта, Феодору и жену е(г)о Капустянку, Філона Кміта, Євдокію Кміта(н)ку, Іоанна Гулевиче, Ніколая Гулевича, Варвару Краси(н)скую, Анну Олізаровну, Анну (Поменник Введенської церкви, 2007, с. 40)
∞, Богдана-Огрефина Семенівна Полозовна.
1. Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 220
2. Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 277
3. Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 542
4. Яковенко Н. М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII ст: Волинь і Центральна Україна. Критика, 2008, стор. 171
5. Архив Юго-Западной России: Часть 7. Том I. Киев: 1886, стр. 602, 607, 608.
6. Лаппо И. И. Великое Княжество Литовское за время от заключенія люблинской уніи до смерти Стефана Баторія, 1569—1586: опыт изслѣдованія политическаго и общественнаго строя, Том 1. Тип. И. Н. Скороходова, 1901, стр. 431
7. Źródła dziejowe. T. 6, 1877, S. 114.
Покоління II
IV
4/2. СЕМЕН КМIТИЧ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
У 1527–1541 роках королівський дворянин, у 1539 році отримав чорнобильський замок (згадується 12 жовтня 1539 року і мав його протягом чотирьох років) у відшкодування збитків, завданих йому татарами. Так само тримав Вонячин, який у 1547 році після нього отримав Вишневецький[Boniecki A. Poczet rodów w Welkiem Księstwie Litewskiem w XV i XVI wieku… — S. 132.].
∞ 1‑а: кнж. Татьяна Крошинская герба собственного.
∞, 2‑а: Духна Лукомская герба Ястржембца, донька Андрія Івановича Лукомського князя Мелешковицького та княгині N. Федорівни Четвертинської [Boniecki A., Reiski A. Herbarz polski. — Warszawa, 1913. — T. XVI. — S. 109. (пол.)].
∞, 3‑я: кнж. Феодора Тимофіївна Капустянка
5/2. КШИШТОФ КМIТИЧ ОЛЕКСАНДРОВИЧ (1523, 1546)
Krzysztof „Aleksandrowicz” Kmita, nadanie Korysteszowa przez ks. Aleksandra w 1499, dostał w 1540 zamek owrucki od króla Zygmunta I (SGKP Korosteszów), starosta owrucki, bzdz (1527, 1534, 1546).
у 1523 році — чорнобильський урядник, у 1527 році тільки королівський дворянин. У 1534 році отримав Овруцьке староство. У цьому наданні сказано, що Кшиштоф є сином Кміти Олександровича. Овруцького староства у 1534 році або взагалі не зайняв, або довго не тримав, бо після 1534 року воно в руці Немирича, а щойно 1540 року його знову надано Кшиштофу. Князь Капуста подав позов на Кшиштофа у 1546 році про не передання Овруцького замку, на який Капуста отримав привілей, лиш Сигізмунд Август відклав розгляд цієї справи на пізніше.
У 1524 році з наказу Сигізмунда I Кшиштоф Кміта разом з Семеном Полозом зібравши невеликий супровід з козаків ходили на низ Дніпра і там надали велику послугу розбивши поган[11]. Після цього походу запропонували королю створити у нижньому Подніпров’ї постійний козацький форпост. Хоча урядовий проект провалився через нестачу коштів, ідея охорони південного прикордоння силами козаків збереглася. Кшиштоф Кміта перед 1540 роком був вінницьким урядником [12].
1544 марта 9, лист Богдана Петровича Ласка с женой Овдотьей, который куплю Метейковщину межи селами Чернецким и Клочковским из селищем на другой стороне реки Норыни продал Криштофу Кмите за 40 коп грошей литовских; при этом печати свои приложили паны Федор Андреевич Кисиль, Андрей Давидович Колтан, Федор Петрович Жилака; писан в Овручом под лето 1544 месяца марта 9 дня индикта 2;
лист Криштофа Кмитича, который куплю свою Метейковщину даровал и записал братаничу своему Филону Семеновичу Кмите; печать свою также приложил Семен Кмита; писан в Киеве лета 1548 месяца мая 7 дня индикта 6
11. Źródła dziejowe. T. 22. Jabłonowski A. Ziemie ruskie. Ukraina (Kijów — Bracław). str.419.
12. Źródła dziejowe. T. 22. Jabłonowski A. Ziemie ruskie. Ukraina (Kijów — Bracław). str.5.
ЛЮДМИЛА АЛЕКСАНДРВАНА КМІТИЧ (1524)
Король підтвердив у 1524 році Людмилі, сестрі Кшиштофа Кмітича, та вдові Михайла Павши, надання маєтків Дорогина та Кліщениці у київському повіті, які колись отримав її чоловік.
∞, Михайло Павша.
IV
4/2. СЕМЕН КМIТИЧ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
У 1527–1541 роках королівський дворянин, у 1539 році отримав чорнобильський замок (згадується 12 жовтня 1539 року і мав його протягом чотирьох років) у відшкодування збитків, завданих йому татарами. Так само тримав Вонячин, який у 1547 році після нього отримав Вишневецький[Boniecki A. Poczet rodów w Welkiem Księstwie Litewskiem w XV i XVI wieku… — S. 132.].
∞ 1‑а: кнж. Татьяна Крошинская герба собственного.
∞, 2‑а: Духна Лукомская герба Ястржембца, донька Андрія Івановича Лукомського князя Мелешковицького та княгині N. Федорівни Четвертинської [Boniecki A., Reiski A. Herbarz polski. — Warszawa, 1913. — T. XVI. — S. 109. (пол.)].
∞, 3‑я: кнж. Феодора Тимофіївна Капустянка
5/2. КШИШТОФ КМIТИЧ ОЛЕКСАНДРОВИЧ (1523, 1546)
Krzysztof „Aleksandrowicz” Kmita, nadanie Korysteszowa przez ks. Aleksandra w 1499, dostał w 1540 zamek owrucki od króla Zygmunta I (SGKP Korosteszów), starosta owrucki, bzdz (1527, 1534, 1546).
у 1523 році — чорнобильський урядник, у 1527 році тільки королівський дворянин. У 1534 році отримав Овруцьке староство. У цьому наданні сказано, що Кшиштоф є сином Кміти Олександровича. Овруцького староства у 1534 році або взагалі не зайняв, або довго не тримав, бо після 1534 року воно в руці Немирича, а щойно 1540 року його знову надано Кшиштофу. Князь Капуста подав позов на Кшиштофа у 1546 році про не передання Овруцького замку, на який Капуста отримав привілей, лиш Сигізмунд Август відклав розгляд цієї справи на пізніше.
У 1524 році з наказу Сигізмунда I Кшиштоф Кміта разом з Семеном Полозом зібравши невеликий супровід з козаків ходили на низ Дніпра і там надали велику послугу розбивши поган[11]. Після цього походу запропонували королю створити у нижньому Подніпров’ї постійний козацький форпост. Хоча урядовий проект провалився через нестачу коштів, ідея охорони південного прикордоння силами козаків збереглася. Кшиштоф Кміта перед 1540 роком був вінницьким урядником [12].
1544 марта 9, лист Богдана Петровича Ласка с женой Овдотьей, который куплю Метейковщину межи селами Чернецким и Клочковским из селищем на другой стороне реки Норыни продал Криштофу Кмите за 40 коп грошей литовских; при этом печати свои приложили паны Федор Андреевич Кисиль, Андрей Давидович Колтан, Федор Петрович Жилака; писан в Овручом под лето 1544 месяца марта 9 дня индикта 2;
лист Криштофа Кмитича, который куплю свою Метейковщину даровал и записал братаничу своему Филону Семеновичу Кмите; печать свою также приложил Семен Кмита; писан в Киеве лета 1548 месяца мая 7 дня индикта 6
11. Źródła dziejowe. T. 22. Jabłonowski A. Ziemie ruskie. Ukraina (Kijów — Bracław). str.419.
12. Źródła dziejowe. T. 22. Jabłonowski A. Ziemie ruskie. Ukraina (Kijów — Bracław). str.5.
ЛЮДМИЛА АЛЕКСАНДРВАНА КМІТИЧ (1524)
Король підтвердив у 1524 році Людмилі, сестрі Кшиштофа Кмітича, та вдові Михайла Павши, надання маєтків Дорогина та Кліщениці у київському повіті, які колись отримав її чоловік.
∞, Михайло Павша.
10/4. .…. СЕМЕНОВНА КМIТИЧ
∞, Іван Тимофійович Проскура-Сущанський († 1599).
ЄВДОКІЯ СЕМЕНОВНА КМІТА-ЧОРНОБИЛЬСЬКА.
VI
12/9.2. ИЕРЕМИЯ ФІЛОНОВИЧ КМИТА (1574—до 1587)
умер в раннем возрасте.
13/9.2. ЛУКАШ (ЛАЗАРЬ) ФІЛОНОВИЧ КМИТА (1580—1595)
Після смерті Філона у 1585 р. брацлавські маєтки успадкував його малолітній син Лазар, який перебував під опікою Сапєг. Коли він помер у 1595 р., ледь досягнувши повноліття і не залишивши нащадків, спадок перейшов до його сестер. Пиківська волость дісталася Богдані, чоловік якої князь Юрій Друцький-Горський через кілька років продав її Острозьким12
умер в юном возрасте, не оставив потомства.
14/9.2. СОФИЯ ФІЛОНОВНА КМИТА (ум. 1624)
После смерти брата Лазаря, не имевшего детей, стала хозяйкой части отцовского наследства, а именно Чернобыльской волости.
Софія (пом.1624 р.), дружина Лукаша Сапєги (пом. 1626 р.), отримала Чорнобильську волость, а також Антоновичі та Мокалевичі з Веприном. Богдані (пом. після 1613 р.), заміжній за князем Юрієм ДруцькимГорським (пом. 1609 р.), припали Веледники разом із Сущанами, Рокитним і Замисловичами. Після смерті чоловіка, з яким у неї не було дітей, Богдана відступила усю свою частину сестрі на умовах, які нам, на жаль, невідомі. Софія та її чоловік мали нещастя пережити своїх нащадків, а володіння Кмітів перебрали Сапєги з іншої лінії.
Лукаш Сапіга, королівський дворянин, кузин Лева,[3] і його дружина Софія заснували монастир Домініканців у Чорнобилі, на який це право Сапіга отримав одночасно з Товстим Лісом феодальним правом 1595 року[4]
— с 1597 Лукаш Михайлович Сапега (ум. 1626 или 1627), внук воеводы витебского Ивана Сапеги.
15/9.2. БОГДАНА ФІЛОНОВНА КМИТА
Після смерті Філона у 1585 р. брацлавські маєтки успадкував його малолітній син Лазар, який перебував під опікою Сапєг. Коли він помер у 1595 р., ледь досягнувши повноліття і не залишивши нащадків, спадок перейшов до його сестер. Пиківська волость дісталася Богдані, чоловік якої князь Юрій Друцький-Горський через кілька років продав її Острозьким. Также получила часть отцовского наследства после смерти бездетного брата Лазаря, а именно Веледницкую волость. Князь Юрій Друцький-Гірський та його дружина, Богдана Філонівна Кмітянка-Чорнобильська, у 1603 році за 100000 фл. продали Острозькому Пиків, Глинсько, Жуків, Шепіївку, Кривошиїнці тощо.
∞, кн. Юрій Друцький-Горський (ум. 1609).
- НБУВ. ІР. Ф. 2, спр. 20 858; APK. ASang, teka Х, plik 80, 95, 111, 129, 133; teka ХІ, plik 5, 10; ZR, rkps 66, st. 83 (овальна, 16×14 мм; обабіч літери: FK).[↩]
- НБУВ ІР. Ф. 2, спр. 21 992 (кругла, 28 мм; напис по колу: • FILON…[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1181–1186; Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 851–852[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1187.[↩]
- Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 852.[↩]
- Niesiecki K. Herbarz Polski. — Т. V. — S. 123.[↩]
- Kojałowicz W. Сompendium. — S. 257–258.[↩]
- Niesiecki K. Herbarz Polski. — Т. V. — S. 122–123.[↩]
- Яковенко Н. Українська шляхта. — С. 154–155, 162[↩]
- AGAD. Perg. 7466 (восьмикутна, 13×11 мм).[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1181–1183; Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 852.[↩]
- ЦДІАУК. Ф. 256, оп. 1, спр. 144, арк. 3, 7 зв., 27 зв. (восьмикутна, 17×15 мм; згори напис: SC).[↩]