Устрицькі — шляхетський рід, який походить із Семигороду, а його протопластом уважається волох Стефан Янчович (згад. 1482 р.), сини котрого перебралися з Мароморощини (поселення Воіново (Уніхово), тепер Тячівського району Закарпатської області) до Сяноцької землі наприкінці XV ст. Угорський король Матвій І Корвін (1443–1490 рр.) надав 6 червня 1482 р. герб “Простріл” синам Стефана Янча – Теодо рикові (згад. †1497 р.), Івоні (згад. 1509 р.) і Емерику Янчовичам [7, с. 31–32, 146–147] (останній, на відміну від двох своїх братів, залишився на Мараморощині). У 1509 р. польський король Сиґізмунд І видав Івоні Янчовичу (про його нащадків відомості не збереглися) привілей на певні данини з Перемишльської землі та на село Устрики [7, с. 31].
У сім’ї сина Теодорика Янчовича – Кунаша Янчовича Уніховського (згад. 15321551 рр.), було п’ятеро дітей – Яцко Терлецький, Іван Бережанський, Павло Устрицький, Дем’ян Стебницький і Прокіп [7, с. 49]. А в Дем’яна Стебницького (згад. 1551–1569 рр.) джерела фіксують трьох спадкоємців – Миколу, Івана й Павла. Третій з них, Павло Стебницький (згад. 1565–1578 рр.), одружився з Танькою Полянською, і від цього шлюбу народилося четверо синів – Яцик Стебницький, Василь Устрицький, Іван Устрицький і Дмитро з Уніхова Устрицький [7, с. 49]. Упродовж другої половини XVI – XVII ст. Устрицькі стали заможними шляхтичами, обіймаючи посади сяноцького і перемишльського каштелянів [12, s. 82] та володіючи різними маєтностями на Сяноччині. (З‑поміж інших володінь і грошових статків роду І. Смуток згадує маєтності в Устриках Долішніх, Ясіні, Тур’ї, Білинці Малій, Дзвинячі, Лещоватому, Лютовиськах тощо і вважає, що обігові кошти, якими рід диспонував, могли налічувати десятки тисяч злотих [8, с. 324–325]. Про сина Павла Стебницького та Таньки Полянської – Дмитра Павловича Устрицького (†1646 р.), знаємо небагато. У молодому віці він перебував на військовій службі, у 1604 р. одружився з Катериною Копистинською герба “Леліва, був власником різних маєтків у Сяноцькій землі (зокрема с. Стебник). Подружжя мало доньку Маріанну та шестеро синів Олександра, Адама, Василя, Теодора, Юрія й Івана [5, t. 2, s. 18]. Один з них – Юрій, був двічі одружений з представницями родин Літинських і Турянських. У шлюбі став батьком двох дітей – Василя та Юрія (1658–1748 рр.), майбутнього перемишльського єпископа [12, s. 82]. Можна припустити, що саме по материнській лінії Літинських у гербі владики Єроніма з’явилася символіка Сасів [17].
Юрій Устрицький народився 1658 р. У молоді роки служив у війську. Згодом прийняв чернечий постриг і взяв ім’я Єронім у монастирі оо. василіан у Львові [12, s. 82]. Єпископський престол у Перемишлі посів за складних обставин. Після смерті в 1713 р. київського митрополита й місцевого ієрарха Юрія Винницького тимчасовим адміністратором Перемишльського владицтва став Веніамін, ігумен Лаврівського монастиря. Проте, з огляду на численні надуживання й утиски духовенства, папський нунцій Венедикт Одескалькі призначив 20 липня 1714 р. адміністратором єпархії володимирського владику Лева Кишку, котрий того ж року був обраний главою Унійної церкви [16, s. 35; 18, с. 127]. Відразу після своєї митрополичої номінації Кишка розпочав пошуки відповідного кандидата на катедру св. Йоана Хрестителя. Після більш як півстолітнього домінування родини Винницьких, учасники елекційного собору 10 грудня 1715 р. обрали новим владикою монаха Єроніма Устрицького, який через тиждень (17 грудня) був хіротонізований у Львові в соборі св. Юрія Побідоносця митрополитом Левом Кишкою та львівським єпископом Атанасієм Шептицьким [15, с. 9; 19, с. ХХІХ]. Новий перемишльський архієрей змушений був розпочати свою діяльність із продовження судового процесу (тривав 28 років) зі спадкоємцями померлого Юрія Винницького за повернення незаконно привласненого церковного майна, у т. ч. єпископської митри [10, s. 114–115; 15, с. 12–13; 20, sygn. 480; 21, с. 245]. Протягом свого пастирського служіння в Перемишльському владицтві Устрицький наполегливо захищав права та інтереси українського духовенства, з цього приводу навіть особисто звертаючись у 1718 р. за підтримкою до короля Авґуста II [11, с. 28–29; 19, с. ХХІХ]. Іншим напрямком діяльності кир Єроніма була рецепція в єпархії культурно-релігійної програми Замойського собору Київської митрополії 1720 р., що серед іншого передбачала реорганізацію церковного управління, впорядкування та уніфікації літургійно-обрядового життя і священичого служіння. Пріоритетними для нього були й освітні ініціативи (невдалі спроби заснування єпархіальної семінарії, фундація стипендій для кліриків з Перемищини в Театинській колегії у Львові) [10, s. 286; 19, с. ХХІХ], а також врегулювання взаємин з Василіанським чином, представники якого тривалий час посідали провідні посади в адміністративних і душпастирських структурах єпархії [9, р. 83–84, 106–107]. Засобами впровадження реформаційної програми Єроніма Устрицького стали генеральні візитації та єпархіальні собори. Одне з таких зібрань духовенства, що відбулося в Перемишлі в січні 1740 р., визначило обов’язки генерального вікарія, катедральних офіціалів, деканів, а також унормувало правовий і соціальний статус парафіяльного кліру та проблему переходів русинів-уніатів на латинський обряд5. Однак повною мірою реалізувати свою програму реформ владиці не вдалося.
Через поважний вік і підупале здоров’я, у 1739 р. він погодився на призначення своїм коад’ютором (помічником) василіанина Онуфрія (Шумлянського) з титулом єпископа самбірського. А в 1746 р. єпископ Єронім зрікся посади правлячого архієрея та перебрався доживати віку до Лаврівського монастиря, де й спочив у Бозі 12 жовтня 1748 р. Упродовж свого понад 30-літнього пастирського служіння Єронім Устрицький використовував власну репрезентативну релігійну символіку, що застосовувалася в публічній сфері. До центральних елементів цієї символіки належав герб “Простріл”, відомий з репродукцій на портретах владики та з генеалогічних досліджень його роду [4, с. 92; 5, t. 2, s. 20; 6, s. 440–442; 7, с. 27]. У символічній системі репрезентації ієрархічної влади важливу роль відігравали єпископські печатки, оригінали яких (штемпелі) не збереглися, натомість виявлено їхні численні паперово-мастичні й сургучеві відтиски на документах, що засвідчувалися Устрицьким. Опираючись на джерельний матеріал, у цій статті планується вперше описати всі віднайдені печатки, котрими послуговувався єпископ, перебуваючи на посаді, та укласти їх каталог. Маємо на меті також визначити сфери їхнього застосування у справочинстві, з’ясувати хронологію функціонування та проаналізувати зміни в зображеннях, викарбуваних на цих печатках. Документи, які стосуються життя та діяльності українських ієрархів Переми шльської греко-католицької єпархії XVIІІ cт., відклалися в польському Державному архіві в Перемишлі (Archiwum Państwowe w Przemyślu). Багатий сфрагістичний матеріал акумульований у фонді 142 “Архів греко-католицького єпископства в Перемишлі” (Archiwum greckokatolickigo Biskupstwa w Przemyślu). Акти з печатками Єроніма Устицького відображають різні аспекти функціонування Перемишльського владицтва. Це протоколи засідань і декрети духовного суду та консисторії про суперечки між священиками [17]6, конфлікти за участю духовенства й мирян [17]7, єпископських комісій [17]8, майнові справи тощо; пастирські листи
6 24 березня 1742 р. владика Єронім листовно повідомив о. Василя Боруцького про рішення духовного суду в його справі [22, sygn. 34, s. 109], а 18 жовтня 1744 р. о. Григорієві Мациковичу надіслано декрет Устрицького про провини священика [22, sygn. 34, s. 235]. 7 Це, наприклад, кілька декретів про суперечку парафіян церкви свв. Флора і Лавра з представниками священичої династії Кульчицьких. Протягом січня – липня 1720 р. проголошено чотири рішення духовного суду Перемишльської єпархії про повернення оо. Іваном і Михайлом Кульчицькими церковного срібла та Євангелія, хоча звинувачення проти обидвох душпастирів підтвердилися лише частково [22, sygn. 30, s. 2]. 8Так, 4 вересня 1730 р. Єронім Устрицький видав декрет про призначення двох священиків (о. Степана Лінкевича й о. Тимотея, пароха малковського) комісарами для розслідування в Дмитрівському попівстві конфлікту між о. Іваном Левицьким, священиком дмитрівським, та о. Іваном, парохом кашицьким, на основі визначеного Перемишльською консисторією питальника із шести пунктів. Для кращого усвідомлення всієї палітри проблем, які доводилося вирішувати на єпархіальному рівні, наведемо питання з цього документа: 1. Чи о. Іван, священик Дмитрівський, на отця свого часто нападав, шаблею натинав, за волосся волочив, чи били ногами, чи забирав його майно? 2. Чи батько о. Івана багато разів від нього втікав і матір калічив? 3. Чи о. Іван нападав на двір? 4. Чи, з багаторазовим побиттям о. Іваном свого батька, останнього доводив мало не до смерті? 5.Чи це спричинило смерть? 6. Той же о. Іван продав попівство Кашицьке за 110 злотих о. Іванові, теперішньому священику кашицькому. Також було визначено термін надсилання результатів розслідування до духовного суду – 15 вересня 1730 р. [22, sygn. 31, s. 1].
1. Тиміш Л. Біографії ієрархів української церкви у дослідженнях учених міжвоєнного Львова // Дрогобицький краєзнавчий збірник. Дрогобич, 2003. Вип. 7. С. 389–397. 2. Устрицький Єронім // Енциклопедія українознавства / гол. ред. В. Кубійович. Львів, 2000. Т. 9. С. 3472. 3. Wereda D. Ustrzycki Hieronim OSBM // Encyklopedia katolicka. Lublin, 2013. T. 19: Szczepkowski-Użhorodzkaunia. Kol. 1431–1432. 4. Брама святого Івана: Перемиська барокова епітафія / упоряд. та супровідні ст. В. і Д. Пилиповичів. Перемишль, 2005. 112 с. 5. Augustyn M. Dzieje rodzin szlacheckich herbu Przestrzałod XVI do XVIII w. // Bieszczad. Ustrzyki Dolne, 2002. T. 9. S. 9–51; 2003. T. 10. S. 9–74. 6. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolności Starożytnemi Wszystkich Kathedr, Prowincyiy Rycerstwa Kleynotami Heroicznym Męstwemyodwagą, Naywyższemi Honoramianay pierwey Cnotą, Pobożnością y Swiątobliwością Ozdobiona… Lwów, 1743. T. 4. S. 440–442. 7. Барвінський Б. Конашевичі в Перемиській землі в XV i XVI ст.: генеалогічноісторична монографія // Записки Наукового Товариства ім. Шевченка. Львів, 1930. Т. С: Ювілейний збірник на пошану акад. Кирила Студинського. Ч. 2: Праці історичні. С. 1–157 (19–175).
8. Смуток І. Руська шляхта Перемишльської землі (XIV–XVIII ст.). Історико-генеалогічне дослідження: автореф. дис. … д‑ра іст. наук: спеціальність 07.00.06. Київ, 2018. URL: https:// www.academia.edu/37661266. 9. Documenta pontificum romanorum historiam Ucrainae illustrantia (1075–1935). Vol. II: 1700–1953 / p. A. G. Welykyj. Romae, 1954. 669 p. 10. Wereda D. Biskupi unickiej metropolii kijowskiej w XVIII wieku. Siedlce, Lublin, 2013. 375 s. 11. Григорій Лакота. Три синоди Перемишльські й єпархіальні постанови свалявські в 17−19 ст. Перемишль, 1939. 177 с. 12. Śliwa T. Przemyska diecezja greckokatolicka w XVIII wieku (do 1772 r.) // Polska – Ukraina. 1000 lat sąsiedztwa. Przemyśl, 1996. T. 3: Studia z dziejów greckokatolickiej diecezji przemyskiej / red. S. Stępień. S. 79–90. 13. Луб І., о. Лаврівський пом’яник ХVII−XIX вв. // Записки Чина св. Василія Великого. Львів 1935. Т. 6. Вип. 1–2. С. 313–317. 14. Стецик Ю. Василіанські монастирі Перемишльської єпархії кінець XVII−XVIII ст. Дрогобич, 2014. 387 с. 15. Добрянський А. Исторія єпископовъ трехъ соединенныхъ епархый, Перемышльской, Самборской и Саноцкой, отъ найдавнѣйшихъ временъ до 1794 г. Львовъ, 1893. ХI+63 c.; XVIII+104 c.; XIV+92 c. 16. Nabywaniec S. Uniccy biskupi przemyscy w latach 1610–1991. Szkice biograficzne. Rzeszów, 1995. 90 s. 17. Смуток І. Шляхта Прикарпаття: герб Сас. URL: http://uht.org.ua/forum/viewtopic. php?f=24&t=1335. 18. Великий А. Г. З літопису християнської України. Рим, 2000. Т. 6: XVIII ст. 287 с. 19. Шематизмъ Всего Клира греко-кат. епархій соєдиненыхъ Перемыскои, Самборскои и Сяноцкой на рокъ водъ рожд. Хр. 1906. Перемышль, 1905. 529 c. 20. Archiwum Państwowe w Przemyślu (далі – АРР). Zesp. 142-dyplomy. 21. Білий Б. М. Легендарна митра перемиських владик (так звана “Данилова корона”) // Перемишль і Перемиська земля протягом віків: зб. наук. пр. та матеріалів міжнар. наук. конф., Перемишль, 11–13 квіт. 2002 р. Перемишль; Львів, 2003. Вип. 3. С. 245 (передруки цієї ж статті побачили світ у: Наше Слово. 2009. № 3 (2685). 18 січ.; Fokus Historia. 2011. № 5 (52). S. 43). 22. АРР. Zesp. 142-suplement. 23. Schematismus universi venerabilis cleri dioeceseos graecocatholicae Premisliensis pro anno Domini 1835. Premisliae: Impressumin Typographia Episcopali Rit. Graeci. Cath., Premisliensis, 1835. 194 p. 24. Скочиляс І. Печатки деканатів Перемишльської греко-католицької єпархії кінця XVIII–початку ХХ ст. Львів, 2014. 184 с.
Джерело: Ірина Скочиляс Печатки перемишльського унійного владики Єроніма Устрицького (1715–1746 рр.) // Науковий щорічник “Історія релігій в Україні”. 2019. Вип. 29. С. 41–53. DOI 10.33294/2523–4234-2019–29‑1–41-53