1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ТА ПОХОДЖЕННЯ
Черленковські-Александровичі — панський рід, родові землі якого були на Брацлавщині. Черленковськi були бічною лінією панів Александровичів-Вороновицьких, яка від середини XVI ст. почала вживати прізвище, що походило від однієї з брацлавських маетностей. Доля Черленковських тісно повязана з Брацлавщиною, хоча вони мали ще й київські та західно-подільські землеволодіння. Центром володінь Черленковських на Брацлавщині (Вінницький повіт) було селище Черленків (сучасне село Селище Тиврівського району Вінницької области, Україна). Воно розташоване по течії Південного Бугу, на його правому березі нижче по течії від села Лани (колишні Юрківці), а також на схід від села Яришівка (по прямій відстані). Маєток був не тільки опорним пунктом оборони краю, але й
плацдармом для подальшого розширення володінь. Відзначимо розташування Черленкова на правому березі Південного Бугу щодо сіл Ярошівка (Яришівка) та Іванівка, розташованих на лівому березі Південного Бугу, що свідчить про напрямок руху колонізації на південний схід від Вінниці.
Реконструкція генеалогії шляхетського роду Черленковських базується як на сучасних опрацюваннях історіографії, так і на новіших інтерпретаціях відомих фактів, до яких передусім належать актові документи та генеалогічні праці річпосполитських істориків ХVІ—ХVІІІ ст. Уперше цей рід як самостійний виокремлено у праці Каспера Несецького „Herby y familie rycerskie, tak w Koronie jako y Wielkim Xięstwie Litewskim“ (1728)“ (1728).1 При цьому ні про походження роду, ні про його герб К. Несецький нічого не написав, навівши згадки лише про чотирьох представників роду без з’ясування ступенів споріднености — Івана, Стефана, Станіслава та Сильвестра. Схоже, К. Несецький усвідомлював те, що пише про них першим, оскільки спеціально зазначив, що попередні генеалоги і геральдисти — Бартош Папроцький і Шимон Окольський — про Черленковських не згадували. Однак це не означає, що про цей рід не знали. Радше його ототожнювали з давнішим родом, про який знали за умовчанням.
Генеалогію та персоналії шляхетського роду Черленковських ХVІ—ХVІІ ст. досліджували Александр Яблоновський2, Наталія Яковенко3, Генрік Літвін4, Микола Крикун5, краєзнавець Валерій Марценюк6, києво-подільські генеалоги Сергій Невмержицький7 та Іван Левковський.8
Поселення Черленків перейшло під одноосібне володіння Олександра Дмитровича, ймовірно, у 1520‑х рр., власне, після смерти його рідного брата Богуфала (Богухвала) Дмитровича. У монографії „Українська шляхта...“ Н. Яковенко так описала відгалуження роду Черленковських від кола родичів: „По смерти бездітного Богуфала Дмитровича, вдова якого продала князеві Костянтину Івановичу Острозькому Романівську волость, маєтки Дмитрових нащадків звузилися до Вінниччини, обмежуючись містечком Черленковим, що й дало ім’я окремій гілці Кміт-Черленковських, зем’ян не так багатих, як поважних на Брацлавщині“.9 Наголосимо, що Черленковські Кмітами не іменувалися. Це рід Олександровичів від леґендарного предка Грегора Вороновича. Продаж вдовою Богухвала Дмитровича Романова князю К. І. Острозькому підтверджується ревізією Житомирського замку 1545 р.: „[...] волост Романов, которая была к замку,— с тое волости была дань грошовая и медовая и служъба на замок, в которои волости и тепер естъ осмъдесят служоб людеи; тую волость упросил собе в короля его милости староста житомирскии небожчик пан Дмитръ, и сын его Б(о)гухвалъ тую волост держал; и по смерти его жона продала небожчику кн(я)зю Костенътину (тобто до 1530 р.— В. П.), и тепер (на час проведення ревізії.— В. П.) тую волост держитъ кн(я)гини Ильиная к Чуднову“.10 Напевно, житомирський староста Дмитро Олександрович випросив собі Романівську волость у великого князя литовського Олександра між 1501 і 1506 рр., коли той мав титул польського короля.
Як побачимо далі, Дмитрові нащадки почнуть іменуватися Черленковськими лише з останньої третини ХVІ ст. На першу третину ХVІ ст. Черленків ще не досяг статусу містечка, залишаючись сільським поселенням з панським двором.
Олександра Дмитровича формально можна вважати початківцем роду Черленковських, хоча сам він Черленковським не іменувався (згідно з
документами 1540—1552 рр.), напевно, продовжуючи усвідомлювати себе належним до роду Олександровичів. Відтопонімічне прізвище першим почав уживати син Олександра Дмитровича Юрій.
Бібліографія:
Поліщук В. До історії шляхетських родів Східного Поділля: Черленковські, Житинські, Хруслінські (публікація акту 1626 р. на перепродаж маєтків у Вінницькому повіті) // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – Львів, 2022. – Т. 275. – С. 87–139.
Олег Однороженко (Київ). Шляхетська геральдика Київської землі XV — першої половини XVII ст. за архівними джерелами та матеріалами сфрагістичної колекції Музею Шереметьєва // Сфрагістичний щорічник · Випуск ІІ.
2. ГЕРАЛЬДИКА ТА СФРАГИСТИКА
Родом, який вів свіє походження від Кміти Волчковича, були пани Кмітичі (Кміти), нащадки третього сина Волчка Александровича Кмітича — пана Богдана (Федора) Александровича Кміти. Київською галуззю цього роду були пани Кміти-Чорнобильські, геральдична спадщина яких відтворена як у річпосполитських гербовниках, так і на печатках другої половини XVI ст. Останній богатир землі Руської смоленський воєвода (1579–1587), господарський намісник великолуцький та оршанський староста Філон Семенович Кміта-Чорнобильський користувався двома печатками (від 1567–1582 рр. 11 та 1585 р. 12)), на яких було розташовано знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т над трьома врубами в ренесансовому щиті, над яким знаходився шолом з наметом і три страусячих пера в нашоломнику.
Тогочасні гербовники Папроцького повторюють цю інформацію і називають гербами панів Кміт-Чорнобильських три вруба13 і зображення золотого знака у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т на червоному полі щита, над яким розміщено шолом з наметом під шоломовою короною і п’ять страусячих пер у нашоломнику14.
В “Herbach rycerstwa polskiego” їх представлено в різних частинах чотиридільного щита: в першій частині — три вруба, в другій частині — знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т у супроводі двох хрестиків, у третій частині — шестипроменева зірка над півмісяцем, що лежить рогами догори (герб Леліва), в четвертій частині — вістря стріли з подвійним розгалуженням здолу (герб Одровонж), над щитом бачимо шолом під шоломовою короною, в нашоломнику — з корчака виникає пес15.
Цей останній герб повторено також у пізнішому гербовнику Несецького16, в якому, слідом за гербовником Кояловича17 представлено ще одну версію родового герба панів Кміт-Чорнобильських: на червоному полі золотий знак у вигляді двох трираменних літер Т у стовп, над щитом — шолом з наметом під шоломовою короною, в нашоломнику — павичеві пера, над якими — шестипроменева зірка18, що уподібнює цей герб до геральдичного знаку панів Александровичів та Вороновицьких.
Разом із тим, невипадковість наявності у родовому гербі панів Кміт-Чорнобильських зображення трьох врубів випливає з уживання цих геральдичних фігур в якості основного сюжету на печатці господарського писаря (1509–1528) Богухвала Дмитровича Кмітича19, якою він користався 1515 року. В її полі зображено герб у вигляді трьох врубів у щиті німецької геральдичної форми20. Відмінність між гербом на печатці пана Богухвала Кмітича та гербом панів Кміт-Чорнобильських, пояснюється очевидно тією обставино, що перший належав до молодшої галузі роду панів Кмітичів, яка походила від молодшого брата пана Богдана (Федора) Олександровича Кміти, четвертого сина Волчка Олександровича Кмітича — Дмитра Олександровича Кмітича.
Принагідно маємо зазначити, що брацлавська галузь роду Кмітичів — пани Черленковські (Кміти-Черленковські), що походили від молодшого брата пана Богухвала — Олександра Дмитровича Кмітича, також користувалися гербом із зображенням трьох врубів 21. Щоправда, на печатці 1628–1630 рр., що належить брацлавському земському писареві Сильвестру Черленковському (1628–1659), знаходимо герб, який виразно нагадує родовий герб панів Кміт-Чорнобильських — знак у вигляді з’єднаних у стовп двох трираменних літер Т над трьма врубами розташовано в іспанському щиті, над яким розміщено шолом з наметом під шоломовою короною і корчак, з якого виникає пес, в нашоломнику22.
3. ГЕНЕАЛОГІЯ ТА БІОГРАМИ
ПОКОЛІННЯ І
АЛЕКСАНДР ДМИТРОВИЧ АЛЕКСАНДРОВИЧ
Родоначальник панів Черленковських. Олександра Дмитровича формально можна вважати початківцем роду Черленковських, хоча сам він Черленковським не іменувався (згідно з
документами 1540—1552 рр.), напевно, продовжуючи усвідомлювати себе належним до роду Олександровичів. Відтопонімічне прізвище першим почав уживати син Олександра Дмитровича Юрій.
Ревізія Вінницького замку 1545 р. засвідчила, що на той час Черленків (разом із Комаровим) був у власності Олександра Дмитровича, який на час проведення ревізії перебував в ординському полоні, а його маєтками керувала дружина.23 Дружиною була невідома на ім’я представниця шляхетського роду Микулинських: „Александровая Дмитровича Микулинская, которое муж ув Орд± поиман“.24 Вона виконувала шляхетську замкову повинність з оправи городень з двох маєтків — Комарова і Черленкова: „[...] за гущинскою городнею Александровое Дмитровича городня з ыменя ее Комарова а с Черленкова, подле тое городни дв± городни п(а)на Семена Кмитича з ым±нья его з Л±тына а с Повтевцовъ“.25
Ревізори також зазначили кількість селянських господарств зі шляхетських маєтків, зокрема, до маєтку Олександра Дмитровича Черленкова належало 20 селянських господарств: „в Черленкове, Александровое Дмитровича им±ньи, двадцать ч(о)л(о)века“.26 Комарово не було названо, однак, чи йшлося про маєток? Городня була Черленківська — так вона і називалася у ревізії 1552 р.27 Натомість у тій же ревізії 1552 р. Комаровим було названо шляхетський двір у місті („дворы земянские в м±сте“): „Комаровъ Денисов дворъ“; „Симиное Комаровское дворъ, Грицковъ Комаровъ Стречинское дворъ“.28 Проте наразі не ясно, чи з двору Комарова, що у місті Вінниця, йшла замкова повинність, чи з маєтку Комарово?. Якщо правильним є другий варіант, то, найімовірніше, що Комарово лежало пустим і там не було селянських господарств. Згідно з документом 1670 р. (див. далі), Комарово як село входило до маєткового господарства
Черленковських.
Схоже, Олександр Дмитрович таки був викуплений з Орди, оскільки у ревізії Вінницького замку 1552 р. названо саме його, а не дружину, власником маєтків і відповідальним за виконання замкових повинностей, правда, очевидно, що він не брав участи в ревізії, як про це свідчить ототожнення його з Кмітичем.29 Це єдина згадка у джерелах, коли Олександра Дмитровича названо Кмітичем. Тобто по дядькові. Під час ревізії 1552 р. маєток Черленків не був облікований: ревізори послалися на відсутність шляхти на місцях або їх урядників, як і головного замкового урядника, що не дозволило провести повну фіксацію даних.30
На спільність володіння Черленковим між братами Олександровичами вказує цікавий факт із заповіту вдови Івана Вороновицького Марії (Милки) Василівни Сабаровської від 11 червня 1574 р., в якому вона відписує своїм онукам Філону і Івану Гордійовичам Микулинським чотирьох належних їй („три человеки єтчизных на куницы“) з Черленкова, які були успадко-
вані вдовою Івана Вороновицького Марією.31 Таким чином, бачимо, що Черленків не весь відійшов до Дмитра Олександровича під час поділу спадщини „гетьмана“ Олександра, а частково залишався у володінні інших братів, власне, Юрія Вороновицького.
∞, N. МИКУЛИНСКАЯ.
ПОКОЛІННЯ ІІ
ЮРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ ЧЕРЛЕНКОВСЬКИЙ († 1605)
брацлавський войського (1601 р.), який володів Черленковом, Селищем, Юрківцями, Бохонниками, Рівцем49 та кількома іншими селами, зосередженими в одному земельному комплексі під Вінницею.
Відтопонімічне прізвище першим почав уживати син Олександра Дмитровича Юрій, однак це сталося не одразу. 1570 р. в акті межування ґрунту вінницьких міщан з Якушинецьким маєтком Бенедикта, Олехна та Богдана Коцубів Якушинських, звинувачених вінницькими міщанами у захопленні ґрунтів, він ще фіґурує без власницького прізвища Черленковський.32 В іншому випадку його володіння родовим маєтком позначається без прізвища, по-власницьки: „в ыменю п(а)на Юря Александровича, в Черленкове“.33 До повноліття його синів, тобто до кінця ХVІ ст., Юрій Олександрович був, по суті, першим і єдиним представником роду Черленковських і саме з ним асоціюється утвердження нового родового відтопонімічного прізвища.34 Юрій Олександрович називає себе Черленковським у документах від першої особи, посівши уряд брацлавського войського з 1585 р. (привілей польського короля на уряд войського не дійшов до нашого часу). Про це
свідчить його лист про позику грошей у своєї дружини під заставу свого села Новоселиці в 400 копах грошей литовських від 30. 01. 1589 р.35: „[...] земенин его королевское милости воеводства Браславского его милост
пан Юреи Александрович Черленковскии, воискии браславскии“36.
В акті передачі Черленкова своїй дружині у пожиттєве володіння 1589 р. маєток фіґурує як отчина і дідина („[...] на именю своемъ отчизномъ и дедизномъ, у воеводстве Браславскому лежачомъ, на Черленкове“).37 Вказівка на діда — житомирського намісника Дмитра Олександровича, який був братом Кміти (Матвія) Олександровича, вказує на те, що
усвідомлення початків роду вели від діда, який, власне, і успадкував маєток після розподілу спадщини Олександра між його дітьми.
Гієронім Юрiйович Черленковський (пом. 1609/10 рр.),
брацлавський ловчий (від 1603 р.)
18/16. Кирил Юрiйович Черленковський (пом. після 1609 р.)
19/16. Дмитро Юрiйович Черленковський (пом. після 1609 р.)
20/16. Стефан Юрiйович Черленковський (пом. 1622/23 рр.)
був спершу брацлавським ловчим (1599 р.), пізніше підчашим (від 1603 р.), а згодом стольником (від 1609 р.). Був учасником смоленського походу Зиґмунта III і саме під час воєнної кампанії отримв свої найвагоміші номінації. Стефан став католиком і засновником перших «римських» храмів на Брацлавщині. Стефан та Іван відкрито належали до двірської фракції, яку на Поділлі представляли Потоцькі.
21/16. Іван Юрiйович Черленковський (пом. 1617 р.),
брацлавський земський суддя (від 1609 р.). Представник Брацлавщини на вальних сеймах у 1585 р. Стефан та Іван відкрито належали до двірської фракції, яку на Поділлі представляли Потоцькі.
Був учасником смоленського походу Зиґмунта III і саме під час воєнної кампанії отримв свої найвагоміші номінації. Іван залишився православним, а його син Сильвестр був одним із найвідоміших захисників і доброчинців Східної Церкви. Після смерті братів, які не мали нащадків по чоловічій лінії, Стефан та Іван зосередили у своїх руках родові волості й передали їх своїм синам, відповідно Юрію та Сильвестрові (пом. після 1648 р.).
22/16. Марія (Маруша) Юрiйовна Черленковська
∞, Іван Красносельський.
VII
23/?. Ганна .….…. Черленковська (пом. 1644 р.)
У поділі майна брали активну участь і представниці роду — згадувана вже Ганна Очесальська, сестра Стефана та інших Юрійовичів Марія (Маруша) Іванова Красносельська, сестри Сильвестра Софія Янова Ободенська (у другому шлюбі Янова Петриковська) та Цецилія Матеушова Чаплицька, а також дружина Сильвестра Ганна Миколаївна Шашковичівна.
∞, Зиґмунт Очесальський.
24/20. Юрiй Стефанович Черленковський
Юрій помер невдовзі після батька (1624 р.), а його володіння перейшли до сина Яна (пом. після 1648 р.). Юрій був повязаний із Янушем Збаразьким.
25/21. Сильвестр Іванович Черленковський
брацлавському мечникові (від 1622 р.), а потім земському писарю (від 1629 р.). Представник Брацлавщини на вальних сеймах у 1633, 1638, 1641 рр.
одним із найвідоміших захисників і доброчинців Східної Церкви. У 1629 р. податковий реєстр називає двох власників родових землеволодінь а саме Сильвестра (216 димів) і Яна (133 дими). Таким чином, обидва вони входили до групи заможної шляхти.
∞, Ганна Миколаївна Шашковичівна.
26/21. Софія Іванiвна Черленковська
∞, 1‑й: Ян Ободенський
∞, 2‑й: Ян Петриковський
27/21. Цецилія Іванiвна Черленковська
∞, Матеуш Чаплицький
VIII
Ян Юрiйович Черленковський (1629,1648).
У 1629 р. податковий реєстр називає двох власників родових землеволодінь а саме Сильвестра (216 димів) і Яна (133 дими). Ян перебував у колі клієнтів Калиновських. Ян Черленковський, домовившися про весілля з падчеркою Лукаша Витовского і дочкою Анни з Микулинець, підписавши інтерцизу, тобто письмову угоду, по приїзді у призначений день виявив, що ті «на [його] великую зневагу и надмерную шкоду» поїхали з дому. Однак потому батьки дівчини не перестали лагідними обітницями тішити сподівання скаржника, який приїжджав в їхній дім «з великим коштом» і «знаменитые подарки отдавал». Через деякий час Ян послав до них своїх приятелів, нагадуючи про домовленості та просячи виконати обіцянку, які вчинили з Витовськими ще одну інтерцизу і призначили дату весілля. Як скаржився Черленковський, він позбувся дідичних маєтностей через весільні витрати, які склали 30 тисяч золотих, та зі «знаменитою личбою знаменитых» приятелів приїхав у весільний день, проте знову не виявив своїх гіпотетичних родичів на місці 38
Атанас Сільвестрович Черленковський
Чернець уніатського ордену св. Василіана в Черленклвському монастирю.
геральдик Папроцкий, говорит лишь о семи сыновьях Александра и от одного из них — Матвея Кмиты, ведёт родовод Кмит Чернобыльских: Грегор Воронович —> Александр (Кмита) Грегорович —> Матвей Кмита —> Криштоф Кмита, Семён Кмита —> Филон Кмита Чернобыльский (сын Семёна)[206].
Версия Папроцкого, в основном, подтверждается источниками. Так, Кмита (Александр), упоминается в грамоте великого князя Свидригайла, утверждающей границы имения земянина Брацлавского, Карпа Ивановича Микулинского, 1431 года, мая 31 дня: «…ино мы послалы вижа замку Браславского, пана Хацка до земянъ Браславскихъ: пана Максыма Тымковыча, пана Ярмолу, пана Евсея и пана Кмыту…», «…одътоль уверхъ рички Дидовки до гостынця Винницкаго, а гостынцемъ, мымо лозу Мохнатую, у лево, пускаючи черезъ поле до рики Згару, нижей урочища Брычнаго, где впадаетъ ричка Кулыка, где есмо засталы пана Кмыту, который призналъ: же по левой рички Кулыгы грунтъ Мыкулынскій, а по правой мой до Лытына, тамъ же въверхъ Кулыги просто до (ро)гу леса; а одъ леса ажъ до урочища Вирной долыны, где засталысмо бояръ Хмельныцкихъ: пана Евсея и иныхъ, которыи призналы по тую долыну Вирную грунтъ Мыкулынскій, а за долыною Багрыновскій;……».[207]К слову, Багриновский грунт недалеко от Литина принадлежал хмельницким боярам — Евсею и Васку, которые, вероятно и были родоначальниками Багриновских на Подолье.[208] Между тем, уже в XVI веке Багриновские фиксируются на Киевщине, причём кроме села Багриновцы (в 1579 г. — 3 дымы, в 1628 г. — 4 дымы) в Заушье, расположенного между Ущапами и Дедковичами[209], был ещё хутор Багриновка, который находился по соседству с островом Заясенецким (Левковичи в Овручском повете). Конкретное место расположения селища Багриновка указывают Акты Люблинского Трибунала — это Барановщизна, то есть остров Баранковский (назван от Мелеха Барана) или иначей Скребелицкий («до добр позваных Багриновки на Барановщизне»)[210]. Кмита Александрович (Матвей Кмита Александрович) — староста Винницкий, Черкасский и Путивльский, указанный в Папроцкого, встречается в таких пожалованиях королей Казимира и Александра: «1490, апреля 30. Лист наместнику Путивльскому, пану Кмите Александрорвичу. Сдача в аренду на три года мыта и корчмы Путивльских Киевским жидам, Мевораху и Иероелу, и Слуцкому жиду Авраму»[211], «Наместнику Веницкому, пану Кмите Александровичу, 10 коп грошей у Окушка Калиниковича з даньных пенязей Извягольских, а 2 возы соли с ключа Луцкого»[212], «1494, мая 17. Лист наместнику Черкасскому, пану Кмите Александровичу. Разрешение Киевскому боярину Васку Ершевичу призывать и осаживать людей в его имении Мошны в Черкасском повете и освобождение их от ясачной службы, чтобы они служили Ершевичу, как служат люди другим Киевским боярам».[213] Из описи Винницкого замка 1552 года известно «село пана Александрово Кмитича Черленково», где Александр Кмитич — сын Дмитрия Александровича Кмитича[186], «село Семеново Кмитича Повторцы», то есть Пултовцы, «пана Семена Кмитича двор в месте», «село Семена Кмитича Летынь», «другое село пана Семена Кмитича на имя Пелчевцы» (те же Пултовцы) с присёлками Салатами (то есть, Салашами).[214] Не удивительно, что эти же имения «Литина, Полтевичъ и Солаши и двора Веницкого» 29 марта 1566 года Филон Кмита обменял на Чернобыль, Левковичи и Кобылин.[215] В ревизии Винницкого замка от 1545 года в держании Семёна Кмиты названо ещё и село Вонячин (современное Городище Литинского района): «A kotoroie imenie Woniuczyn na tot czas pan Semen Kmitych derżyt od hospodara Jeho Miłosti»[216]
Herby rycerstwa polskiego. Przez Bartosza Paprockiego zebrane i wydane r.p. 1584. Wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego (1858), S. 852
↑ Грамоты великих князей литовских с 1390 по 1569 год / Под ред. В. Антоновича и К. Козловского. — К., 1868. — С. 1–21.
↑ Сіцінський Ю. Поділля під владою Литви / Упорядники Ващук Д., Мошак М. НАН України. Інститут історії України. — Кам’янець-Подільський, 2009, стор. 128
↑ Zrodła Dziejowe, T. XX, Warszawa, 1894, S. 78, 152
↑ Zrodła Dziejowe, T. XXI, Warszawa, 1894, S. 102, 353—354
↑ Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 220
↑ Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 277
↑ Русская историческая библиотека, издаваемая Археографической комиссией. Том 27‑й, СПб., 1910. стр. 542
↑ Архив Юго-Западной России: Часть 7. Том I. Киев: 1886, стр. 602, 607, 608
↑ Лаппо И. И. Великое Княжество Литовское за время от заключенія люблинской уніи до смерти Стефана Баторія, 1569—1586: опыт изслѣдованія политическаго и общественнаго строя, Том 1. Тип. И. Н. Скороходова, 1901, стр. 431
↑ Źródła dziejowe. T. 6, 1877, S. 114
4. ДОКУМЕНТИ
Źródła dziejowe, Т. XXI, Warszawa, 1897, S. 413
1599 года июля 30 дня.
Запис делу между Кмитичами Криштофом и Семеном маетностей отчизных в земле Киевской лежачих, которым то дзелом:
маетность Веледниковичи под Овручем и вторая маетность Коростешов под Житомиром в повете Киевском лежачие, и до того два дворы, один дом в замку господарском Овручском в огроде, а другий дом в месте, з огродом овочовым и с челядью невольной, також с быдлом в том дворе будучим и пашня также с сеножатью отчизной, которая есть коло грода Уручого — Криштофу Кмитичу достались;
а на Семена Кмитича — добра на Подолью в повете Винницком лежачие, то есть Литин, Полтевцы и двор под местом Винница, по той стороне Буга речки з людьми, пашня с сеножатьми и з быдлом, здавна до того дворца належачие, и городище Пиков на Сниводе лежащее, сейчас пустое, также с селищами пустыми по Сниводе и другое городище также пустое — Глинско, со всима грунтами тых обыдвох городищ аж до Чорного шляху припадлые.
Семенови Кмитичу большая часть добр отчизных досталась, но в награду к меньшей части Криштофа Кмитича — служба одна в Волевской волости на имя Малевичи и четвертая часть в Замысловычах з Тихоном Козинским по жене его кн. Овдотьи Капустянке, маетность отчизная, дедичная и никакому изменению не подлежит Семеном Кмитичем и придана есть; которых то добр спокойне уживанье для сторон обыдвох под закладом вышей выражонным на короля его милости и приятелей дельчих тым же дзелом есть обварована. http://forum.vgd.ru/1231/18290/1410.htm
[/q]
Выпис з книг Головных Трибунальских Коронных Люблинских воеводства Брацлавского
Року 1599 месяца июля 13 дня.
…Я Криштоф Кмитич Александрович, вызнаваючи сам на себе сим моим листом кождому доброму кому того потреба будет ведати, альбо чтучи его слушати, что ж позволивши на дел вечный с братом моим рожоным паном Семеном Кмитою Александровичем и взявши межи собою полюбовных дельчих, то есть пана Михайла Михайловича Халецкого, старосту Овруцкого, пани матку нашу, пани Богдану Кмитиную Огрефину Полозовну и брата нашого пана Олизара Волчковича, а дворян господаря короля его милости пана Федора Ельцовича, пана Солтана Стецковича, пана Федора Киселя, писара пана воеводы его милости Киевского, делили есмо именья свои вси отчизные и дедизные в земли Киевской и Подольской.…
.….…
Писан в Овручом под лето Божого нароженья 1527 года месяца мая 30 дня индикта 3…
Облята конфирмации [от 7 марта 1499 года] привилею з ласки короля его милости Казимира вельможному пану Кмите на розные добра даного.
Перевод с латыни
Выпис с книг Главных Трибунальских консерват воеводства Брацлавского.
Року 1645 месяца сентября 11 дня.
Перед судом нынешним Главным Трибунальским Коронным Люблинским постановившись очевисто урожоный его милость пан Габриэль Соколовский для записанья в книги нынешние Главные Трибунальские Люблинские конфирмации през князя его милости Александра Литовского, Русского, Жмудского, а пана и дедича от найяснейшего короля его милости Казимира урожоному Кмите Александровичу на добра отчизные село Литин, Веледниковичи, Коростешов и иные все в конфирмации привилею нижей инсерованые, меновите выражоные, даного с завесистою печатью Великого князтва Литовского “пер облятам” подал, просячи абы принята и в книги нынешние уписана была. Который же суд приймаючи перед собою читати казали. И так ся в собе латинским письмом пысаныи мают:
Року 1645 месяца сентября 11 дня.
Перед судом нынешним Главным Трибунальским Коронным Люблинским постановившись очевисто урожоный его милость пан Габриэль Соколовский для записанья в книги нынешние Главные Трибунальские Люблинские конфирмации през князя его милости Александра Литовского, Русского, Жмудского, а пана и дедича от найяснейшего короля его милости Казимира урожоному Кмите Александровичу на добра отчизные село Литин, Веледниковичи, Коростешов и иные все в конфирмации привилею нижей инсерованые, меновите выражоные, даного с завесистою печатью Великого князтва Литовского “пер облятам” подал, просячи абы принята и в книги нынешние уписана была. Который же суд приймаючи перед собою читати казали. И так ся в собе латинским письмом пысаныи мают:
Во имя Панское, аминь. На вечную память об этом привилее.
Мы, Александр, с Божей ласки великий князь Литовский, Русский и Жмудский, пан и дедич, ознаменуем тым листом нашим всим вобец и каждому з особна, кому того ведати належит, нинешним и на потом будучим, иж пришодши до нас урожоный Кмита Александрович просил, подавши просьбу, абы ему певную донацию найяснейшего князя пана Казимира, святой памяти предка нашого, с доброчинной ласки ему данной, нашим листом затвердили. Мы на тую просьбу его поданную уваживши, и на вечные заслуги его верные постановили подлуг просьбы, добра те отчизные донации листом нашим утвердить, чтобы негде жодная угроза над той посессией его не возникла, записуем ему и вызначаем земли или села Литин названа в повете Винницком, которую Богдан Кортен неякий тримал, а землю Веледниковичи в повете Киевском и чоловека Игната Закорнича с его землей в повете Овруцком оседлого, которого тот же пан отец наш ласкаво даровал и теж мы даруем для лучшей твердости навечно, село наше Коростешов названое, с данниками нашими Курьяном и Василием с их товаришами в повете Житомирском, и людей также наших Грина Сирокоповича с братом Мацьком и землю их, як отец их Сирокопизна тримал, и Янова Лукьяна с братью Яновичи и Ивана с братью Мелешковичи и их грунтами в повете Овруцком лежачими, дали, даровали и надали ласкаво и на потом даем со всеми их услугами и повинностями оных, также с податками, провентами, данинами вселякими пенязными и медовыми, пашнями, сеножатями, полями, пастбищами, зарослями, гаями, лесами, борами, пасеками, ставами, озерами, реками, речками, ставками, рыбами, млынами и их вымелками, а также со всеми належностями и приналежностями, со всеми под яким колвек назвиськом называючими до вышеуказанных добр, яким колвек способом здавна належачими, которые были и на потом будучие, яким колвек способом людским умножоно может быть, так широко и долго як та земля и добра преречоные в своих границах здавна мают, тому же урожоному Кмите и его власным сукцессорам со всем правом панской власности иметь, держать, уживать, спокойно поседать, продать, заменять, заставить и т. д…, на что для лучшей твердости и печать нашу тому листу приложить казалисмы.
Писан в Вильне в четверг перед святом св. Иоанна Крестителя [7 марта] року от Рождества Христова 1499 в присутствии урожоных панов Альберта, бискупа виленского, Станислава Яновича, старосты жмудского, Яна Литава, наместника новогродского и слонимского маршалка, рукой великого Эразма Вителлио, пробоща виленского и секретаря нашого.
Которая то облята при печати завесистой Великого княжества Литовского за поданьем вышменованной особы, а за принятьем нашим судовым, вся слово в слово до книг нынешних Главных Трибунальских есть вписана, с которой и тот выпис под печатью земской воеводства Брацлавского есть выдан. Писан в Люблине. М. П.
См.: 29/630/0/1.85/972: Sukcesja papierów po Sapiehach linii siewierskiej: d) Akta osobiste i majątkowe Łukasza i Zofii z Chodkiewiczów Sapiehów, odziedziczone przez Lwa Sapiehę, oraz papiery Kmitów Czarnobylskich z l. 1505–1630 i Pawszów z l. 1511–1598 (scan: 470–474.jpg https://szukajwarchiwach.pl/29…ZYB_eP5grw) (scan: 474.jpg: Облята конфирмации привилею з ласки короля его милости Казимира вельможному пану Кмите на розные добра даного. [На] Коростешов. 1645. Оригинал 1499. http://forum.vgd.ru/file.php?fid=452769&key=199020757).
[1499 г.] марта 26. Вильна. Привилеi панȣ Кмите Александровичȣ | на село Коростешово а на данники | ȣ Житомирскомъ повете. |
Самъ Александръ, бож(е)ю м(и)л(о)стью. |
Билъ намъ чолом пан Кмита Александровичъ и просил в насъ села ȣ Жи|томирскомъ повете на имѧ Коростешова и данниковъ наших Гȣрина | а Василѧ и их товаришовъ. И поведил перед нами, што ж тыи даньники | дают намъ дани тол(ь)ко пол третѧ ведра медȣ а ωсмъ ведеръ полю|дья.
Ино мы тое село Коростешово и тых даньниковъ Гȣрина а Ва|силя и их товаришов емȣ дали со всими ихъ землѧми и зъ данью | и со всимъ с тым, што здавна к томȣ селу Коростешову слȣшало. |
П(и)сан ȣ Вил(ь)ни, мар(та) 26 день. Индиктъ 2. | Янȣшко писар. || л. 170 (ЛМ‑6, №186)
(scan: 475–476.jpg) https://szukajwarchiwach.pl/29…yh9I1cVyUQ
Грамота великаго князя Свидригайла, утверждающая границы имЂнія земянина Брацлавскаго, Карпа Ивановича Микулинскаго. 1431 года, мая 21 дня.
Feria quarta ante festurn nativilatis gloriosissimae virginis Mariae proxima Anno Domini millesimo septingenfesimo decimo quarto.
Ad officium et acta presentia, castrensia, capitanealia, latyczoviensia personaliter veniens generosus Thomas Zalivski, obtulit officio presenti et ad acticandum porrexit literas graniciales seu confirmationem commissotialem, ruthenico idiomate scriptas, ratione limitum inter bona Poczapinske et Miculinske, per serenissimum regem poloniae Vladislaum datas, manuque ejusdem propria et secretarii subscriptas et sigillo in caera rubra in appenso serico rubro insignitas, in personam generosi Karp Ivanovicz Miculinski servientia, de tenore verborum tali. Significamus presentibus literis nostris quorum interest universis et singulis, productas fuisse coram nobis literas infra scriptas ex actis castrensibus, Latyczoviensibus de actu sabbatho post festum Sancti Martini Pontificis proximo, anno Domini millesimo sexcentesimo trigesimo primo authentice emanatas, continentes in se literas privilegii illustrissimi principis Swidrigayło, idiomate Ruthenico scriptas , generoso Karp Iwanowicz Miculinski datas et per nobilern Jacobum Czervielski ad acticandum oblatas; supplicatumque est nobis ut easdem literas aucthorita-/7/te nostra regia aprobare et confirmare dignaremur. Quarum quidem litterarum ea est, quae sequitur series: »Мы, Свыдрыгайло, Великій Князь, чинымо знаменито нынешнымъ и потомъ будучимь веку людемъ, ижъ, прышовшы передъ насъ земянинъ нашъ повету Браславского, Карпъ Ивановичъ Микулинскій, билъ чоломъ, покладалъ передъ нами лыстъ отъ князя Василія Сангушковича, державцы нашого Браславского и дворанъ нашихъ: Тыхона Слупыци, Васила Омелковича, и Семена Юзыповича, што есмо имъ первей сего велилы именя его Мыкулинскіе объихаты, грани положыты и крывду его, што менуетъ одъ земянъ Браславскихъ и бояръ Хмельныцкихъ, розсудыты; ведже оны тое все учинылы, грамоту свою видомя (sic) дали ему; и просилъ насъ, абы есмо ему тое потвердылы; ино мы тую грамоту въ книгу Дьякови нашому упысаты велилы и такъ е напысано: за повелиниемъ велыкого князя Свыдрыгайла, васылый Сангушковичъ, державця Браславскій и мы дворане господарскіе: Тыхонъ Слупыця, Василій Омелковичъ, и Семенъ Юзыповычъ, былысмо у земянина повету Браславского, пана Карпа Ивановыча Мыкулынского, в именю его Почапынцяхъ и покладалъ передъ намы лыстъ господара его мылости, Велыкого Князя Швыдрыгайла, которымъ пышетъ, абысмо крывду его зъ земяны Браславскими и бояры Хмелныцкимы разсудылы. и грани около маетностей его учинылы: ино мы послалы вижа замку Браславского, пана Хацка до земянъ Браславскихъ: пана Максыма Тымковыча, пана Ярмолу, пана Евсея и пана Кмыту; также до бояръ Хмелныцкихъ: пана Васка, пана Кондрата и пана Евсея. абы до насъ прыиехалы и зъ паномъ Карпомъ потокмылыся (sic); ведже оны не хотилы, мовячи; »не поЂдемъ тамъ, бо мы о томъ ведаемъ, але своеи петки земли пылнуемо,« — а ведже мы, по долгу лысту господарского, зъ паномъ Карпомъ чыныты грани поехали, и колы есмо проихалы черезъ лісъ Почапинский до долыни Кобелыка, вгору рички Згару, где насъ панъ Карпъ припроводылъ, указуючи одЂколя грунтъ его починаетъ, ажъ тамъ есмо, при той долыни Кобелыку, засталы бояръ Хмельницкихъ, пана Васка и пана Кондрата, зъ людми ихъ, которые намъ поведалы: же одъ той долыни по правой сторони грунтъ Хмельныцкій, а по левой до Почапынци; тамъ же есмо подле рики Згару конецъ усыпаты велилы и на граби грань вытесаты; а одъ тоеи долыны Кобелыкой на полудень грунтъ Хмелницкій вправо, а до Почапинце влево, пускаючи до головы и верховыны Ровця, где также копецъ усыпалы и грань на лыпи /8/ учиниты велилы. A перешедши верховину Ровця, на другую сторону той верховины, засталисмо пана Максыма Тымковича, который повидилъ, же одъ той верховины на полудень у право грунтъ мой, а влево лисъ Мыховъ — пана Карпова до Почапынець, и тамъ есмо копцовъ два усыпаты велилы, а одъ тыхъ копцовь лисъ Мыховъ пущаючи влево, а пана Максыма вправо, на пулъ мили долыною и стежкою до долыны Бубновыци, а одъ долыны Бубновыци черезъ лисъ стежкою до долыны Лоточное, где также есмо грань на явори вытесали и копецъ учыныты велилы. A отъ долины Лоточной до Крыныци, гдЂ ся починаетъ ричка Ольшанка., тамже копцовъ усыпаты есмо велилы у тоей річки Ольшанки, пры долыни Щербановой; а одъ долыны Щербановой до Сиквы долыны; а одъ Сиквы долыны, до Мыскова горба, и з Мыскова горба до потоку и долыны Бучачной — усе у лево грунтъ до Почапынець, при которой долыни засталысьмы пана Ярмолу зъ людми его, которыи потвердылы, же отъ Бучачной вправо — грунтъ той до Пултовець, а влево — до Почапынець, тамже копцы значныи усыпатисмо велилы; а черезъ тую Бучачную, вниз Ровця, припровадылъ насъ панъ Ярмола до долыны, где указалъ по той сторони тылько грунтъ Почапынскій, гдЂ также копецъ усыпано, а потомъ черезъ ричку Ровець повелъ до урочища Песочное, одътоль до Цецулыны долыны, где есмо засталы людей Салискихъ, которыи поведылы, же в право грунтъ Салискій, а влево до Микулинецъ, а тамъ при той долыни копецъ усыпано одъ Цыцулыны долыны до урочища Тулныковъ; одъ Тулныковъ до могылы, протывко селу Якушинскому, гдЂ засталисмо Пана Евсея зъ людмы его, который намъ поведалъ: же по тую могилу и по ричку Вышню — мой грунтъ Якушински управо, а влево грунтъ Мыкулински; тамъ же одъ той могылы у гору рички Вышни, где пришлисмо и пришедши тамъ где впадаетъ ричка Дидовка и тамъ засталысмо пана Даныла, который поведылъ: же грунтъ мой по правой сторони, а по левой до Мыкулынець тамъ же есмо копецъ усыпалы, грани на лыпи вытесаты велилы; одътоль уверхъ рички Дидовки до гостынця Винницкаго, а гостынцемъ, мымо лозу Мохнатую, у лево, пускаючи черезъ поле до рики Згару, нижей урочища Брычнаго, где впадаетъ ричка Кулыка, где есмо засталы пана Кмыту, который призналъ: же по левой рички Кулыгы грунтъ Мыкулынскій, а по правой мой до Лытына, тамъ же въверхъ Кулыги просто до (ро)гу леса; а одъ леса ажъ до урочища Вирной долыны, где засталысмо /9/ бояръ Хмельныцкихъ: пана Евсея и иныхъ, которыи призналы по тую долыну Вирную грунтъ Мыкулынскій, а за долыною Багрыновскій; тамъ же противъ той долыны, в рици Згару, в озеры Антоновы, для вечистого знаку паль забыты казалы есмо и тую граныцю скончылы, и, штобы ее никто не нарушилъ, заруку на Господара его мылосты чотыриста грывенъ Подольскихъ (sic) заложилы. Пысанъ в Новоселыци, Декабра семынадцятъ день, Индыктъ семый. Которыи то граныци и за рику, также копци и грунтъ Карпа Мыкулинского потверждаемъ; а на твердостъ того печать нашу к сему лысту привеситы есмо велилы. Пысанъ у Вылни, мая двадцать первого дня, индыкта девятого. Вежгайло Діякъ, рука«. Cui suplicationi nos benigne annuentes proinsertas literas in omnibus earum punctis, clausulis, articulis approbari et confirmari duximus; prout approbamus et confirmamus presentibus literis nostris, decernentes, eas vim et robur debitae firmitatis, in quanturn iuris est et usus earum habetur, obtinere debere. In quorum fidem presentes, manu nostra subscriptas, sigillo regni muniri jussimus. Daturn Varsaviae, die XXX mensis Septembris, anno Domini MDCXII, regnorum meorum: Poloniae IX, Sueciae X. Confirmatio comissionis ratione limitum, inter bona Poczapinskie et Mikulinskie. Malthias Cielecki S. R. M. Locus sigilli in appenso cera rubra insigniti. Vladislaus Rex. Post ingrossationem idem generosus offerens originale ad se recepit et de recepto officium presens quietavit.
Книга гродская летичевская, 1714 г. № 5253, стр. 177 на обор.
См. Грамоты великих князей литовских с 1390 по 1569 год / Под ред. В. Антоновича и К. Козловского. — К., 1868. — С. 1–21.
http://litopys.org.ua/gramvkl/gra02.htm#page6
https://books.google.com.ua/bo…mp;f=false
1523 08 27 Листъ и позволенье пани Михайловой Волчковича Огрени на именье её Годотимль на записанье кому хотячы по жывоте её:
Жыкгимонтъ, Божею м(и)л(о)стью.
Била намъ чоломъ пани Михаиловая Волчковича Огреня о томъ, што отецъ мужа её панъ Волчко купилъ был у земянина киевъского у Грыцъка Абрамовича именье его на имя Годотимль со въсимъ. А потомъ тоть жо Грыцко взялъ был на тое жъ именье своё в пана Марътина Кгашътолътовича пятнадцать копъ шыроких грошеи, и панъ Мартинъ Кгашътолтъ даровалъ тымъ записомъ п(а)на Кмиту Алекъсанъдровича. Какъ жо дети п(а)на Къмитины Крышътофъ а Семен тоть записъ перед нами вказывали и мы были водле того запису в тое именье дали имъ увязанье. И пани Михаиловая поведила перед нами, ижъ тоть листъ, которыи на тое именье мел муж её, в них татарове сожгли, нижли они от колкадесятъ лет тое именье держали во въ покои, и била намъ чоломъ, абыхмо тое именье дозволили окупити водле того, што перъво отецъ мужа её был купилъ. И мы, на её чоламбитье, дозволили ей тымъ Кмитичомъ пенязи отложыти для тог(о), што отецъ мужа её и самъ мужъ её, и она от колкадесятъ лет тое именье окупивъшы во въ покои держали и какъ жо она з дозволенья нашого тыи пенязи за тое именье Кмитичовъ отложыла и тоть лист записныи и тежъ н(а)шъ листъ увяжчыи в них узяла, и тыи она листы перед нами вказывала и била намъ чоломъ, абыхмо тое именье Годотимль и з земълями, и з нивами, и съ сеножатьми, и з лесы, и с полазными || [210\] двема земълями, съ Хвосникомъ а з Жабиньскимъ остъровомъ, дозволили её по её жывоте кому отъписати. Ино кгды ж перъвеи того отецъ мужа её тое именье купивъшы держали во въ покои от колкадесятъ летъ а потомъ и она сама за тое именье свои пенязи заплатила, мы, на её чоломъбитье, то вчынили: дозволили есмо еи тое имене по её жывоте кому хотячы отписати.
Писанъ у Кракове, под лет Бож(его) нарож(енья) 1000 пятьсоть 23, м(е)с(е)ца авъгус(та) 27, инъдыкъ[т] 11. Горностаи, писар.
См. Lietuvos Metrika. Knyga Nr. 12 (1522—1529): Užrašymų knyga 12 / Parengė D. Antanavičius ir A. Baliulis. Vilnius, 2001. стр. 242.
- [Niesiecki K.] Herby y familie rycerskie, tak w Koronie jako y Wielkim Xięstwie
Litewskim, zebranie przez X. Kaspra Niesieckiego. Societetis JESU.— Lwów, 1728.—
T. I.— S. 377[↩] - Źródła dziejowe.— Warszawa, 1897.— Ò. XX²²: Polska XVI wieku pod względåm geograficzno-statystycznym.— T. XI: Ziemie Ruskie. Ukraina (Kijów—Bracław).— Dz. 3 / Opisanie przez A. Jabłonowskiego.— S. 626.[↩]
- Яковенко Н. М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). Видання друге, переглянуте і виправлене.— К., 2008.— С. 162, 171, 178, 208, 211, 265 (Іван Юрійович.— С. 178, 211; Сильвестр Іванович.— С. 178, 211; Юрій (Ярош) Олександрович.— С. 171, 178). [↩]
- Litwin H. Napływ szlachty polskiej na Ukrainę 1569—1648.— Warszawa, 2000.— S. 179, 209 (Черленковський Гієронім (Ярош), 198, 208 (Іван, Северин, Стефан), 128, 210 (Сильвестр), 210 (Юрій); Літвін Г. Панські роди Київщини. Майновий статус // Літвін Г. З народу руського. Шляхта Київщини, Волині та Брацлавщини (1569—1648) / Пер. з польс. Л. Лисенко.— К., 2016.— С. 338—339.[↩]
- Крикун М. Г. Брацлавське воєводство впродовж своїх перших сорока років // Документи Брацлавського воєводства 1566—1606 років / Упоряд. М. Крикун, О. Піддубняк.
Вступ М. Крикун.— Львів, 2008.— С. 20—22, 72—75, 107.[↩] - Марценюк В. П. За радянську Батьківщину: історична повість.— Вінниця, 2016.— С. 8.[↩]
- Невмержицький С. О. Під гербом Чорного Немири.— Черкаси, 2022.— С. 85—93, 123—140. У найновішій праці київського генеалога запропоновано інтригуючу версію походження багатьох київських і подільських шляхетських родів від Гринька Соколецького (Грегора Вороновича), зокрема, й Черленковських, виводячи їх, згідно з версією Б. Папроцького, від „гетьмана“ великого князя Свидригайла Олександра, сина Петра Бакотського й онука Гринька Соколецького (Грегора Вороновича), його ж геральдично-генеалогічної леґенди стосовно Філона Кміти Чорнобильського та „гетьмана над рицарством руським“ Немири Чорного.[↩]
- [Левковский И.] О некоторых проблемах гербовой символики Кмит Чернобыльских.— [Електронний ресурс].— Режим доступу: https://forum.vgd.ru/1231/18290/
1720.htm?a=stdforum_view&o=; йогож. Генеалогия Вороничей (по Б. Папроцкому и К. Несецкому) // Там само.[↩] - Яковенко Н. М. Українська шляхта...— С. 178. У розділі „Персональний та кількісний склад прошарку панів на Київщині та Брацлавщині у першій половині ХVІ ст.“ Див. також генеалогічну схему „Рід Волчковичів на Київщині і Брацлавщині (кінець ХІV — початок ХVІІ ст.) // Там само.— С. 170—171.[↩]
- Див.: Ревізія українських замків 1545 року...— С. 252.[↩]
- НБУВ. ІР. Ф. 2, спр. 20 858; APK. ASang, teka Х, plik 80, 95, 111, 129, 133; teka ХІ, plik 5, 10; ZR, rkps 66, st. 83 (овальна, 16×14 мм; обабіч літери: FK).[↩]
- НБУВ ІР. Ф. 2, спр. 21 992 (кругла, 28 мм; напис по колу: • FILON…[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1181–1186; Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 851–852[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1187.[↩]
- Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 852.[↩]
- Niesiecki K. Herbarz Polski. — Т. V. — S. 123.[↩]
- Kojałowicz W. Сompendium. — S. 257–258.[↩]
- Niesiecki K. Herbarz Polski. — Т. V. — S. 122–123.[↩]
- Яковенко Н. Українська шляхта. — С. 154–155, 162[↩]
- AGAD. Perg. 7466 (восьмикутна, 13×11 мм).[↩]
- Paprocki B. Gniazdo cnoty. — S. 1181–1183; Paprocki B. Herby rycerstwa polskiego. — S. 852.[↩]
- ЦДІАУК. Ф. 256, оп. 1, спр. 144, арк. 3, 7 зв., 27 зв. (восьмикутна, 17×15 мм; згори напис: SC).[↩]
- Ревізії українських замків 1545 року...— С. 213.[↩]
- Там само.— С. 213.[↩]
- Ревізії українських замків 1545 року...— С. 215.[↩]
- Там само.— С. 220.[↩]
- Архив ЮЗР.— Ч. VІІ.— Т. 1.— С. 599.[↩]
- Там само.— С. 607.[↩]
- Там само.— С. 602: „село пана Александрово Кмитича Черленково“. Див.: Тамсамо.— С. 607: „Дворы земянские в месте: [...] Александровъ дворъ“.[↩]
- Там само.— С. 611.[↩]
- Документи Брацлавського воєводства 1566—1606 років.— С. 196.— № 40: „[...] даю, дарую и симъ листомъ моимъ вечными часы записую [...] и в ыменю п(а)на Юря Александровича, в Черленкове три чоловеки єтчизных на куницы Науменковичы Игнатовы сыны Тишко, Сенко, Пашко Гирнеки, а четвертыи человек на име Липовик Михаило, с податками и с повинностями их...“.[↩]
- Документи Брацлавського воєводства 1566—1606 років.— С. 169—170: „[...] а от границы Полтовское до речки Вербовца, а через речку Вербовец по тых метсъцах и знакох, которые есть зъ Черленковцами — именемъ п(а)на Юря Александровича, аж до реки Богу“. Звернімо увагу, що згадується річка Вербовець, яка, очевидно, є притоком Південного Бугу і яка впадала у Буг в околицях Черленкова, що випливає із самого тексту джерела. Це пряме свідчення існування розгалуженої водної мережі та доказ значного обміління пойми річки Південний Буг на той час. [↩]
- Там само.— С. 196.— № 40.[↩]
- Ймовірно, саме через цю обставину рід Черленковських ще не міг потрапити до першого річпосполитського гербівника Б. Папроцького (1578, 1584 рр.), власне, як окремий рід.[↩]
- Руська (Волинська) Метрика...— С. 458 (Книга РМ № 12 (1589—1590) два записи від
10. 04. 1589 р. Варшава (пожиттєве надання маєтку Черленков і застава на Новоселицю).
Вписання акта у книги Коронної канцелярії, який містив випис з брацлавських ґродських
книг.[↩] - Документи Брацлавського воєводства 1566—1606 років.— С. 469.[↩]
- Там само.— С. 472.[↩]
- ЦДІАК, 11. – Оп. 1. – Спр. 9. – Арк. 103–104 зв.[↩]