Общие сведения о роде
Неледенские (Нелединские) — княжеский род неизвестного происхождения, выходцы из Московского Великого княжества. Князь Семён Нелединский вероятно однородец с князьями Нелединскими (Неледенскими), известными в XVI веке на территории Великого княжества Литовского. Pierwsza informacja o Neledińskich zapisana jest w Metryce Litewskiej pod rokiem 1527. Chodziło o rozstrzygnięcie sporu o pobór myta, który książę Andriej Nelediński musiał rozstrzygnąć na polecenie wojewody wileńskiego.1 Так на протяжении 1527–1567 годов в источниках упоминается дворянин королевский, князь Андрей Иванович Нелединский, владелец имений в Ковенском и Троцком поветах. Начиная с 1540 года он выступал в звании подключника Виленского (земский чин) и умер в этом звании в 1567/68 году. Через несколько лет князь Андрей Неледенскій и его дочь Соломонія (Михаиловая Тишкевича) были записаны в синодик Супрасльского монастыря в Подляшье, в тот самый период, когда архимандрией в Супрасле в 1572 году руководил князь Григорий Неледенский, сын князя Андрея Ивановича. Князь Григорий Андреевич Неледенский, не пробыв и года на архимандритстве, умер от моровой язвы в том же 1572 году и был похоронен в стенах этого монастыря.
W Rossyi istnieje kilka rodzin, nie kniaziowskich, tego nazwiska; jedna z nich używająca przydomku Mielecki, ma pochodzić od Stanisława Mieleckiego, który wyjechawszy 1425 r. z Polski do Rossyi, otrzymał tu dobra nad rzeką Neledinką в Бежецком Верхе. i przezwał się Neledinskim.2 Część rodziny Neledińskich po przyłączeniu Bieżeckiego Wierchu do Księstwa Możajskiego, kontynuowała służbę w dziale księcia kałuskiego Semiona. Korzeni rodu Neledińskich należy szukać właśnie w Bieżeckim Wierchu, gdzie rodzina podzieliła się na liczne gałęzie.3 W świele dokumentów można śledzić jej historię od połowy XV w., już pod koniec XV w. i przez cały wiek XVI funkcjonowali oni jako bojarzy kniaziów udzielnych. Dodajmy, że w żadnym z dokumentów nie pojawiali się z tytułem książęcym. Nie przekreślało to jednak ich statusu, a raczej utrwalało fakt degradacji w hierarchii społecznej.4 W 1483 r. książę Wasyl Udały, namiestnik Wierei, syn Michaiła Andriejewicza, popadł w niełaskę u Iwana III. By uniknąć uwięzienia, zdecydował się na ucieczkę do Wielkiego Księstwa Litewskiego.5 Wiadomo, że w 1493 r. Iwan Gołowin Nelediński rozpoczął służbę u księcia wierejskiego Wasyla.6 Mógł udać za swoim zwierzchnikiem do Wielkiego Księstwa Litewskiego, dzięki emigracji zaś odzyskał możliwość używania tytułu.
Zkąd na Litwie, gdzie nie istnieje żadna Neledinka, wziął się kniaź Neledinski? Odpowiedzieć trudno. Być może, iż był wychodźcą Moskiewskim, który dopiero na Litwie przybrał tytuł kniaziowski.
Сомнительной представляется версия, что упомянутые выше князья Нелединские (Неледенские) были связаны общим происхождением с известным дворянским родом Нелединских-Мелецких. По информации польского геральдиста Адама Амилькара Косинского (1815–1893): Nehledyński hb. ksiąźat Massalskich i linia tych ksiąźat, zgaśli w XVII stoleciu (Przewodnik heraldyczny. Kraków, 1877. S. 157.).
Джерело: Прощак О. Княжеские имена и фамилии, в том числе малоизвестные и уникальные из Синодика ризницы Троице-Сергиева монастыря 1575 года. Часть вторая (лл. 156–214а); Nina Skepyan. Losy emigrantów moskiewskich w Wielkim Księstwie Litewskim na przykładzie rodzin Kołyczewów i Neledińskich // Rocznik lituanistyczny. № 8. 2022. С. 27–47.
I генерация
КН. СЕМЕН [.....] НЕЛЕДЕНСКИЙ († 1506)
Записан в Синодике по убитым в битве под Казанью 1506 года (РНБ. Собрание Погодина, 1596. Л. 169 об., 170.)
КН. ИВАН [.....] НЕЛЕДЕНСКИЙ
∞, [.....] Тимофеевна Колычева, сестра Семена Тимофеевича Колычева.
II генерация
КН. АНДРЕЙ ИВАНОВИЧ НЕЛЕДЕНСКИЙ (* ...., 1527, † ....)
Pierwsza informacja o Neledińskich zapisana jest w Metryce Litewskiej pod rokiem 1527. Chodziło o rozstrzygnięcie sporu o pobór myta, który książę Andriej Nelediński musiał rozstrzygnąć na polecenie wojewody wileńskiego.7
Faktem jest, że kniaz Andrzej Neledinski syn Iwana, dworzanin królewski uskutecznia 1530 r. intromissyę ziemian Bielskich i Mielnickich do majątku Maharczyce za ich należność.8 W 1531 r. kniaź Andrzej Iwanowicz Neledinski, świadek9, a w 1540 r. jako podkluczy Wileński, ma sprawę z mieszczaninem Mińskim Druszlakiem 10, oraz 1542 r. inną sprawę z Gasztoldem wojewodą Trockim o majątki Szupeni, Ulanowo i Zary.11 W 1549 r wspomniany jako osiadły w Kowieńskiem.12 Kniaź Andrzej Iwanowicz Neledinski podkluczy Wileński wspomniany 1552 r.13 i jeszcze w 1566 r. procesuje się o dworzec Żydowski w Trokach.14 Niewodnie umarł 1567 r., albowiem w 1568 r. kniahinia Andrzejowa Neledinska Hanna Iwanówna Kuncewicza (ówna), nabywszy wsie Maciejewszczyznę i Jankiszki, ostatnią zapisuje na monaster Matki Boskiej w Trokach.15 Taż Hanna Iwanówna Kuncewicza, poprzednio kniahinia Neledinska w 1577 r. jest powtórnie zamężną za Iwanem Baką.16. Dziećmi kniazia Andrzeja Neledinskiego będą niezawodnie: wpisana obok niego do pominnika Supraślskiego Sołomonia, żona Michała Tyszkiewicza17, oraz kniaż Hrihory Neledinski, obrany 1572 r. archimandrytą Supraślskim, zmarły w tymże roku z powietrza18.
Kniaz Andriej Iwanowicz Nelediński rozpoczął karierę jako dworzanin hospodarski. Niestety niemożliwe jest zlokalizowanie ich majątków, ponieważ brak o nich informacji w rejestrze popisowym z 1529 r. Ze źródeł wynika, że w 1533 r. kniaź Andriej Nelediński posiadał część dóbr Łabunowskich, nabytych od Bartka Sienkowicza19, a z dokumentu z 1537 r. dowiadujemy się, że część dóbr Dowgirdowiczów znajdowała się w zastawie u kniazia Andrieja Neledińskiego.20 Można również przypuszczać, że posiadał on majątek gdzieś na Rusi, dokąd miały zostać wysłane dla niego listy hospodarskie.21 Potwierdza to moje przypuszczenie, że rodzina Neledińskich, nawet z tytułem kniaziowskim, należała do szlachty służebnej i nie posiadała wystarczającego majątku, aby uzyskać wyższe stanowisko.
Największa liczba dokumentów dotyczących działalności kniazia Andrieja Neledińskiego jako dworzanina hospodarskiego pochodzi z lat 1527–1530. W ramach swoich kompetencji zajmował się zarówno pobieraniem podatków22, wwiązywaniem w majątki23, odbiorem serebszczyzny, a także występował jako świadek24 oraz prowadzący śledztwa sądowe jako wiż25.
Moment, w którym książę Andrzej Nelediński został podkluczym wileńskim, jest niemożliwy do ustalenia z powodu luk w źródłach. Pierwsza wzmianka znajduje się również w Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, kiedy to książę Andrzej podpisał i przypieczętował swoim podpisem akt sprzedaży dóbr leszczewskich, części majątku Łabunowa.26 Andriej Iwanowicz Neledyński (Neledeński) był podkluczym wileńskim w latach 1538–1567.27 Następna o nim wzmianka znajduje się pod 1540 r., kiedy starał się uzyskać odszkodowania za zranienie swojego sługi.28 Niektóre późniejsze dokumenty nie wymieniają jego tytułu książęcego.29
Chociaż nie występuje on imiennie w rejestrach popisowych od 1528 r., to już w rejestrze 1567 r. wystawił swoje sługi na koniach i w pancerzach z majątku orłowskiego swej żony Anny w powiecie kowieńskim oraz z majątku Żodziszek w powiecie trockim.30 Ponadto księżna Anna Neledińska sama wystawiła jednego sługę na koniu i w pancerzu.31 Neledińscy zgłaszali również pretensje do własności trzech innych majątków: Szupeni, Ułanowo i Żary oraz dworu w Wilnie. Chodzi o odroczenie sprawy między księciem Andriejem Iwanowiczem Neledińskim i jego siostrami a wojewodą nowogródzkim Stanisławem Gasztołdem.32 Najprawdopodobniej był to spadek, o który ubiegał się nie tylko książę Andrzej, ale i wszystkie jego siostry. Niestety, w księgach Metryki nie zachowały się akta sądowe, na podstawie których można by ustalić dokładny charakter sprawy. Nie można jednak wykluczyć, że roszczenie do wszystkich wymienionych nieruchomości, którymi od ponad 10 lat zarządzali Gasztołdowie, wynikało z prawa dziedziczenia, najprawdopodobniej w linii macierzystej. Poprzedni właściciel, Wasyl Hrehorowicz Kobylin, stworzył tę posiadłość w wyniku nadań i kupna. Pierwszym nadanym mu był majątek w Szupeni, który otrzymał jako dworzanin królowej Heleny w 1512 r.33 Po śmierci władczyni nadal powiększał swoje posiadłości ziemskie34, w 1519 r. kupił w Wilnie plac Matruninski w pobliżu cerkwi św. Piotra, gdzie zbudował murowany dom35, wkrótce został starostą bystrzyckim36, a nieco przed 1522 r. wstąpił na służbę u Olbrachta Gasztołda jako jego marszałek i namiestnik bielski. Wasyl Kobylin oddał się za życia pod opiekę Gasztołda, a cały swój majątek przekazał kanclerzowi, ale kiedy ten zmarł w 1538 r., Neledińscy rozpoczęli proces sądowy o jego spadek. Niestety, w źródłach brakuje dokumentu końcowego, wyjaśniającego przyczynę odmowy przekazania wspomnianego spadku Neledińskiemu. Ponieważ wszystkie nieruchomości, o których mowa, zostały nabyte przez Kobylina i przekazane przez niego za życia Olbrachtowi Gasztołdowi, Neledińscy nie mieli prawa nawet żądać ich zwrotu, prawo to przysługiwało bowiem tylko krewnym i dotyczyło majątku dziedzicznego, a nie nabytego, można zatem przyjąć, że Neledińscy i Kobylinowie byli spokrewnieni. Przypuszczalnie Neledińscy nie wiedzieli, w jaki sposób ukształtował się majątek Kobylina i próbowali uzyskać te ziemie na zasadzie pokrewieństwa.
Najprawdopodobniej była to linia macierzysta, gdyż matka Neledińskiego była córką Timofi eja Kołyczewa37, mogła więc być spokrewniona z Kobylinem. Także Kołyczewowie już od początku XVI w. związani byli z Gasztołdami, w tym Timofiej, który otrzymał za służbę u Gasztołda majątek w dobrach kojdanowskich.38 Interesujący wydaje się także ich związek z dworem Gasztołda. Był on niewątpliwie jednym z największych panów i jednym z najbardziej wpływowych urzędników w państwie na początku XVI w. Przyciągało to do jego służby wielu szlachciców. Wybór Kołyczewów był więc zrozumiały, ponadto można przypuszczać, że istnieje możliwość powiązania z domem książąt wierejskich, z którego pochodziła żona Olbrachta Gasztołda. Poza tym książę Iwan Nelediński pojawił się w Wielkim Księstwie Litewskim wraz z księciem wierejskim, o czym już wspomniałam. Ponadto to właśnie Zofi a Gasztołdowa zarządzała później majątkami ziemskimi, w których służyli Kołyczewowie.
Przedstawiciele rosyjskiej gałęzi rodu Kołyczewów są szeroko znani w historii, a ich genealogia była przedmiotem wielu badań. W świetle odnalezionych dokumentów interesujące wydało się prześledzenie dróg pojawienia się tej rodziny w Wielkim Księstwie Litewskim.
Jak podają księgi genealogiczne, Kołyczewowie wywodzili się ze starych moskiewskich rodów, ale już w połowie XV w. rozmnożeni potomkowie Fiodora Kołycza (żył w drugiej połowie XIV i na początku XV w.) utracili majątki pod Moskwą i musieli nabywać posiadłości, również w ziemi nowogrodzkiej, co determinowało miejsce ich służby40. Poszukiwanie lepszego losu i posługi na dworach dotyczyło nie tylko młodszych członków rodziny. Aby zrealizować swoje ambicje, przedstawiciele rozrastającej się rodziny musieli szukać szczęścia w sąsiednich ziemiach, a Kołyczewowie nie byli tu wyjątkiem.
Przodek starszej gałęzi Grigorij Kołyczew w latach39 zaczął służyć u księcia Iwana Możajskiego, a następnie był namiestnikiem wierejskim u księcia Michała Andriejewicza Wierejskiego. Później jego synowie Aleksander i Wasyl także służyli książętom wierejskim, a po likwidacji ich księstwa udzielnego i wymarciu rodziny Wierejskich dalej służyli w Możajsku. Takie przywiązanie do jednego miejsca wynikało z konieczności zarządzania własnymi dobrami. Dla członków rodziny, którzy nie posiadali majątku i nie mogli znaleźć służby, zawsze istniała możliwość emigracji. W połowie XV w. nie stanowiło to problemu dla książąt udzielnych, a tym bardziej dla bojarów służebnych. Można przypuszczać, że Iwan, jeden z młodszych synów Fiodora Kołycza, mógł udać się na emigrację z powodów ekonomicznych.
W rosyjskich genealogiach brak jest potomków Iwana, a ślad po nim zaginął w połowie XV w. W tym samym czasie nieznany z imienia Kołyczew pojawił się w księgach Metryki Litewskiej w Smoleńsku w 1445 r.40 Właśnie wtedy Księstwo Smoleńskie przeżywało ciężkie chwile, po tym jak w 1441 r. bunt smoleński został stłumiony za pomocą licznych procesów i wstrzymania wszystkich wypłat dla służebników, także tych, za których odpowiadał Kołyczew. Można więc przypuszczać, że Kołyczew służył w Smoleńsku i mógł otrzymać nadania ziemskie tytułem wysługi.41
Niestety, z powodu milczenia źródeł nie można ustalić nic na temat statusu majątkowego Kołyczewów w Smoleńsku. Jednak na podstawie wzmianki w rejestrze książąt i bojarów smoleńskich z 1492 r.42 można wskazać, że posiadali wystarczający majątek, by po jego utracie w wojnie z Moskwą zażądać odszkodowania od wielkiego księcia. W rejestrze wymieniony jest Timofiej i jego brat „у службе”, jednak w odróżnieniu od pozostałych osób w spisie brakuje zarówno imienia drugiego brata, jak i wzmianki o ich dzieciach. Ponieważ pogranicze zostało w znacznym stopniu zniszczone przez wojnę, a hospodar nadawał nowe uposażenie czasowo, do chwili powrotu do utraconych majątków.43 Na tej podstawie możemy uważać Kołyczewów za bojarów, którzy utracili dobra na terenach zajętych przez wojska moskiewskie. Wraz z innymi egzulantami otrzymali dobra na północnym zachodzie Wielkiego Księstwa Litewskiego, w powiecie kiernowskim na Litwie Zawilejskiej.
Jeden z tych braci, Michaił, otrzymał w 1514 r. od wielkiego księcia dwie ziemie puste i 4 ludzi w Perewałce w powiecie trockim44, a następnie, w 1529 r., jako dworzanin hospodarski udał się na Wołyń, aby przekazać listy dla poboru serebszczyzny.45 Właśnie Michaił jest wymieniony w spisie wojska za rok 1528, według którego wystawił jednego konia.46 Drugim bratem był najprawdopodobniej Timofiej, który służył Olbrachtowi Gasztołdowi. Na początku 1510 r. otrzymał za swoją służbę od Gasztołda majątek w Kojdanowie47 i w Holszanach. Syn Timofieja, Siemion, według rejestru wchodził w skład „bojarów kiernowskich” i był zobowiązany do służby wojennej i wystawienia jednego konia48 (podobnie jak jego ojciec służył u Gasztołda, co wynika ze sprawy sądowej z Jurijem Ostikiem49). Najprawdopodobniej Timofiej Kołyczew miał jeszcze jednego syna Iwana, o którym wzmiankę znajdujemy pod rokiem 1550, i córkę, która wyszła za mąż za księcia Iwana Neledińskiego.50
Z zapisów w Subotniku monasteru w Supraślu wynika, że rodzina Neledińskich była prawosławna. Wpisanie imion do tej księgi dla osoby prawosławnej było istotnym elementem wiary i kultury pamięci. Zapisać się w Subotniku mogli albo jeszcze za życia, albo zapis ten mógł być zawarty w testamencie. Podobnie jak w gałęzi moskiewskiej, członkowie rodziny księcia Neledińskiego na Litwie aktyw-
nie wspierali Cerkiew prawosławną. Żona księcia Neledińskiego, Anna Kuncewiczówna w 1568 r. podarowała i zapisała cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy monastyru trockiego dwa dwory wraz z całym gospodarstwem. Poza tym syn księcia Andrzeja, Hrehory, w 1572 r. został wybrany archimandrytą klasztoru.51
Żona księcia przekazała monasterowi w Trokach dwie ziemie z jednym sługą.52 Dzięki analizie źródeł wydanych drukiem i pozostających w rękopisach udało się ustalić powiązania rodzinne między trzema rodzinami prawosławnymi: Neledińskich, Kołyczewów i Kobylinów. Przedstawiciele tych rodzin należeli do średniej szlachty, niektórzy z nich zrobili karierę w służbie hospodarskiej, inni zaś – na dworach panów, zwłaszcza Olbrachta Gasztołda. Przedstawiono możliwe miejsca pochodzenia tych rodzin, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ich korzenie znajdują się w ziemi nowogrodzkiej, a migracja wynikała z przyczyn ekonomicznych. Ponadto rodzina Neledińskich, z racji swego książęcego pochodzenia, aktywnie patronowała Cerkwi prawosławnej i przekazywała znaczne środki na jej rzecz.
∞, Анна Ивановна Кунцевич, дочь Ивана Ивановича Кунцевича, арендатор юрборский королевы Боны 1536 г., а арендатор ясвенский 1552 г., мытник ковенский 1540 г., жмудский 1555 г., помещик гродненский 1558 г., наследник Дзивяголы (Dziewiagoły). Во 2‑м браке — за Иваном Бакою 1577 г.
Джерело: Nina Skepyan. Losy emigrantów moskiewskich w Wielkim Księstwie Litewskim na przykładzie rodzin Kołyczewów i Neledińskich // Rocznik lituanistyczny. № 8. 2022. С. 27–47.
III генерация
КН. ГРИГОРИЙ АНДРЕЕВИЧ НЕЛЕДЕНСКИЙ
obrany 1572 r. archimandrytą Supraślskim, zmarły w tymże roku z powietrza53. Князь Григорий Андреевич Неледенский, не пробыв и года на архимандритстве, умер от моровой язвы в том же 1572 году и был похоронен в стенах этого монастыря.
КН. СОЛОМОНИЯ АНДРЕЕВНА НЕЛЕДЕНСКАЯ
wpisana obok Andrzeja Neledinskiego do pominnika Supraślskiego.54
∞, Michał Tyszkiewicz.
Документы
Синодик по убитым в битве под Казанью 1506 года (РНБ. Собрание Погодина, 1596. Л. 169 об., 170.)
Иже дерзнувше Христа ради пострадати за святыя церкви и за правоверную веру христианскую под градом Казанью оубиенным от того ж безбожного царя Магмед[А]миня.Князю Феодору Ивановичю Палецкому, Дмитрию Васильевичу Шеину, князю Михаилу Феодоровичю Карамышу Курбьскому вечная память.
Князю Александру Даниловичю Пенкову, князю Василью Васильевичю Ногтеву, князю Феодору Борисовичю Горбатого, князю Ивану Васильевичю Шастунову, князю Роману Курбьскому, князю Ивану Михайловичю Деева, князю // Дмитрию Юхотцкому, князю Михаилу Мезецкому, князю Семену Лугвицыну, князю Дмитрию да князю Ивану Лвовым, князю Семену Неледенскому, князю Феодору Шелешпалскому, князю Василью, князю Феодору, князю Ивану Дябринским, князю Феодору Кемскому, князю Григорию, князю Ивану Вадбалским, князю Ивану Пенке Оухтомскому, князю Феодору Хулую **, князю Семену, князю Данилу, княжим Ивановым детем Волковым Оухтомского, Феодору Игнатиевичю Образцову, Григорию Никифоровичю Креневу, Ивану Коробову, Афонасию Хвостову и сыну его Афонасию, Феодору Васильеву сыну Оушакова и иж[е] с ними оубиенным под Казанью вечнаа память.
Детем боярским вологодцким на том же бою избиеным в Казани: Никите, Данилу, Михаилу, Данилу, Протасию, Григорию Тимофеевым детем Матафтина, Нестеру Дедевшину, Андрею Трусову, Семену Васильеву сыну Татарину, Феодору Неправдину, Василью Пороше, Афонасию Фунику, Василию да Григорию Андреевым детем Ступина, Левашу Никит[ин]у Волоцкого, Михаилу Констянтинова Смешкова, Логину Кутлунину, Максиму Феофанову, Кирилу Ромянцову, пострадавшим за православную веру, вечнаа память.
№ 2
Wilno, 20 września 1533 r.Zastaw dwóch części dóbr Łabunowo przez Bartka Sienkowicza i jego żonę Katarzynę Jackównę dla pana Siemiona Timofi ejewicza Kołyczewa
Tłum.: AGAD, Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, sygn. LVIII, XIV Pergaminy i dokumenty królewskie, 1526–1775
Uw.: Tekst źródła wydany według zasad zawartych w: А.І. Груша, Метадычныя рэкамендацыі па публікацыі рукапісных актавых кірылічных крынц у Беларусі (XIII–XVIII стст. Перыяд Вялікага княства Літоўскага), Мінск 2003
Pergamin o wymiarach 450 x 290 mm, złożony w „kopertę” wzdłuż na trzy części. Dokument uszkodzony. W dolnej, środkowej części duża plama i rozdarcie pergaminu. Zachowało się pięć wyciśniętych w papierze pieczęci świadków aktu. Na odwrocie znajdują się notatki archiwalne z różnych lat. W środkowym górnym prostokącie:
Pryviley po Rusku 2 przekreślone| R(ok)u 1533 mę(sią)ca aprila 20| Zapis podtwiedzaiący Prawo Zas|tawne Pana Bartka Senkowicza| jako samego aktera JM Andre|jeu Neledinskemu J pa(na)|Semena Kołyczowa na majątek|Łobunowo
danego ||W dolnym prostokącie: Prywiley po Rusku |Roku 1533 Msca Septembra 20 Indykta 6 Litera Ł, N 7/Fascykuł 1
s. 3.
Публикация: Nina Skepyan. Losy emigrantów moskiewskich w Wielkim Księstwie Litewskim na przykładzie rodzin Kołyczewów i Neledińskich // Rocznik lituanistyczny. № 8. 2022. С. 37–38.
Я, Бартко Сенкович з жоною моею Катериною Яцковною вызнаваем сим нашим листом кому будеть потреб того вѣдати| иж што єсмо первеи сего по доброи воли нашои, безо всѧкого припуженя и намовы, ѡдно длѧ великоє потребы нашоє, то вчинили.| Заставили єсмо пану Семену Тимофѣєвичу Колычову двѣ части имѣня н(а)ш(о)го Лобунова, с челѧдю и з людми, и з ихъ| службами, и со всими подачками, и с пашнею дворною, и з землею бортною, и с пустовщинами, и з лесы, и з боры, и с кустови съ ставы,| и ставищи з млыны, и з их вымелки, и з речками съ сеножатми, и з балоты, и с праробки, и з дѧклы житными и ѡвсѧными, |и з данми
грошовыми и медовыми и со всими пожитки, которым колвек именем могуть названы або мѣнены быти|со всим с тым яко сѧ тыи двѣ части ѡного имѣнья моего Лобунова здавна и н(ы)не в собѣ мають у сумѣ пѣнѧзеи то єсть|за пѧтдесѧт коп грошеи личбы и монѣты литовское.
В тот ѡбычаи, иж мы вже за живота н(а)ш(е)го не мѣли в тыи двѣ части| имѣнья н(а)ш(о)го выше мѣненого ничитсѧ, вступати. И дазволили єсмо его м(и)л(о)сти на тое имѣньє накладати, яко на властноє свое и службу земскую с него заступати, а по животѣ нашом хтобы хотѣл тое именє з близких нашихкъ своим рукам мѣти, |тыи мѣли первеи за то наклады его и теж тую суму пѧтдесѧт коп грошеи ѡтложить потом мѣли тую двѣ части оного имѣ|нья н(а)ш(о)го ѡтчизного къ своим рукам мѣти. На што ж есмо пану Семену
листъ наш с пѣчатю н(а)шою и под свѣдомом и печатми людеи| добрых дали. Ино тое имѣньє н(а)ше Лобуново по см(е)рти єго м(и)л(о)сти пришла к рукам кн(я)зѧ Андрѣя Ивановича Неледин|скога дворѧнина г(оспо)дарьскога, бо пан Семен Колычов, маючи в том волность водле запису н(а)ш(о)го, даровал тую суму пѣнѧзеи и ѡтпи|сал ему, сестренцу своему.
А так мы выше мененыи Бартко Сенкович и з жоною моею Катериною Яцковною, водле пер|вшого заставеня и запису н(а)ш(о)го пану Колычову и тепер за держаня князѧ Андрѣева, не маем сѧ в тыи двѣ части имѣня н(а)ш(о)го| Лобуново, во все тое выше мененое ничитсѧ, уступати, ѡдно
мает его м(и)л(ость) то держати в тои сумѣ пѣнѧзеи пѧтдесѧт коп| грошеи таковою ж волностью, яко есмо дѧдку его пану Семену были запродали, а близкии мои кому будет потреба, мают єго|м(и)л(о)сти або его м(и)л(ость) кн(я)гини абы теж дѣтем его м(и)л(ость) ѡтложити тую суму пѣнѧзеи пѧтдесѧт коп грошеи сполна и вси наклады его што ѡн там|налажит маютѡтдати тож потом тыи двѣ части къ сваим рукам взѧти. А хто бы с нихс того выступил тот мает заплатити заруки г(о)сп(о)д(а)рю его|м(и)л(о)сти
пѧтдесѧт коп грошеи а пану воєводе виленскому тридцат коп грошеи.
Аa / и предсѧ\ то мает держати до суполноє ему заплаты| И на то есмо кн(я)зю Андрѣю Нелединскому дали сей наш листъ з нашою печатю [повреждение] при том были и того [добреb] свѣдоми кн(я)зь Федор Василєвич|Соломерецкии, а пан Юри Хребтович, дворѧне г(о)сп(о)д(а)рьскии а намѣстник керновскии / … ень\c, Матяс Воитехович|1 и их м(и)л(ости)
за прозбою н(а)шою и свои| печати приложили к сему н(а)ш(о)му листу писан у Вилни лѣта б(о)ж(его) ₽ѱ[лг м(е)с(я)ца сентября] ͡к ден индикта
a Miejsce zaplamione.
b Miejsce zaplamione.
c Miejsce uszkodzone, najprawdopodobniej imię Kreń.
1 Matej Wojciechowicz (Janowicz, Kłoczko) – bojar powiatu kiernowskiego, w 1528 r. wystawiał 1 konia (od 1528 r. obowiązek wojskowy wynosił 1 koń na 8 służb), w latach 1520–1543 marszałek dworny, wojewoda witebski (1535–1542), starosta żmudzki (1542–1543), dzierżawca wołkowyski, merecki, obolecki; Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy, t. 2: Województwo trockie XIV–XVIII wiek, red. A. Rachuba, oprac. H. Lulewicz et al., współpr. A. Macuk, J. Aniszczanka, Warszawa 2009, s. 71; J. Wolff, Senatorowie i dygnitarze Wielkiego Księstwa Litewskiego 1386–1795, Kraków 1885, s. 87, 92; Перапіс войска Вялікага княства Літоўскага 1528 года..., s. 71.
№ 3
Wilno, 20 września 1533 r. Adopcja kniazia Andrieja Iwanowicza Neledińskiego przez Bartka Sienkowicza
z żoną Katarzyną Jackówną i zapis trzeciej części majątku Łabunowo, wraz ze wzmianką o poprzedniej adopcji przez nich Siemiona Timofiejewicza Kołyczewa
Pergamin o wymiarach 450 x 290 mm, zakładka pergaminowa na wyciskane pieczęcie 28 mm. Pergamin złożony w kopertę w poprzek na trzy części, a wzdłuż na dwie części. Trzecia część pergaminu po prawej ma uszkodzenia zewnętrznych
kwadratów – przedarcia stron. W dolnej części dokumentu nie zachowało się pięć pieczęci świadków. Na zewnątrz, w środkowych prostokątach, znajdują się dawne
noty архивные z różnych lat. W środkowym górnym prostokącie umieszczone dwa wpisа.
Публикация: Nina Skepyan. Losy emigrantów moskiewskich w Wielkim Księstwie Litewskim na przykładzie rodzin Kołyczewów i Neledińskich // Rocznik lituanistyczny. № 8. 2022. С. 39–40.
s. 5
Яd, Бартко Сенкович з жоною моею Катериною Яцковною Чинимe явно сим нашим листом [комуf] бɤдеть потреб того вѣдати|што первеи сего без кождого припуженя и намовы ѡдно по доброи воли нашои, бɤдɤчи єсмо при [ста]g расти лѣт своих а детеи не маючи|и службы г(о)с(по)дарскоє не маючи служити взѧли єсмо собѣ за с(ы)на мѣсто пана Семена Тим[офе]євича Колычова и третюю часть|имѣнья н(а)ш(о)го ѡтчизного Лобуново с челѧдю неволною и с пашнею дворною и з людми и з их избами и со всими подачками|и з их земѧми тѧглыми из землею бортною и с сеножатми и з боры из лесы и с кустове и з млыны и з их вымелки и з реками| и з болоты
и с озеры и с пустовщинами. И со всим с тым, што к тому прислухает и как сѧ здавна и н(ы)не тая третѧя часть| имѣнья н(а)ш(о)го Лобунова в собѣ мает и как єсмо сами держали єго м(и)л(о)сти пану Семену єсмо записали вѣчно и непорушно| єму самому и єго жонѣ и их дѣтем и потомком ихъ
и ѡписали єсмо в листѣ нашом его м(и)л(ость) волность то ѡтдати и продати| и на ц(е)ркви записати и кому хотѧ дароват и ку своему доброму и вжиточному и ѡбернɤти как бы сам налепеи розумѣлъ|которую ж третюю часть ѡтдалили есмо ѡт всих близких наших. А двѣ части єсть записано єго м(и)л(о)сти ѡт нас ɣ сумѣ пѣнѧ|зеи што все меновано достаточне на листе нашом записном. А пан Семен мѣл нас ɣ почетнасти мѣти и кормити, а ховати|так яко властных родителеи своих до см(е)рти н(а)шое. Ино божя волѧ на то была иж го св(я)тая м(и)л(о)сть рачил пана Семена| Колычова наперед с того свѣта собрати а за живота своего его м(илость) в таковои поустности нас мѣл якох/властныиh /сын|наш. Ижи ли с того свѣта сходѧчи и маючи его м(и)л(о)сть в том имѣньи нашом Лобɣнове в часть водле листу нашого даровал|тую третюю часть имѣнья н(а)ш(о)го Лобɣнова сестренцу своему кн(я)зю Андрѣю Ивановичɣ Нелединскомɣ дворѧнину г(о)с(по)д(а)рь|скому. И нас самих в опеку и в оборону ему полецыл. А так мы видѧчи теж ку собѣ добрадѣиство кн(я)зѧ Андрѣєва|не мнѣи яко и пана Колычова первшое ѡное воли н(а)шое ни в чом не ѡтменѧючи и водле ѡтписаня ему пана Семенова Колы|чова по тому ж яко и самого его небожчика так и тепер кн(я)зѧ Андрѣя Нелединского берет собѣ за с(ы)на мѣсто и записует|тую
третюю часть имѣнья н(а)ш(о)го ѡтчизного Лобунова со всим с тым выше мененым ему самому и єго м(и)л(ости) кн(я)г(и)не и их дѣтем| и потомком их на вѣчные часы. Волни ѡни то ѡтдати и продати и на ц(е)ркви записати и къ своему лѣпшому и вжиточному ѡбертнути| как сами налепѣи розумѣючи и с того мают службɣ земскую заступовати, а мы сами и с вси близкии наши не мачтсѧi черес то|в то во все ничим ɣступати и того под кн(я)з(е)м Андрѣем и под его потомки ни которым правом пои/…/кивати не мает. А хто бы мѣл его ѡсто| в котороє право позывати и тот заплатит г(о)сп(о)д(а)рю королю его м(и)л(ости) заруки двадцат рублев грошеи а пану воеводе виленскому десѧт рублев грошеи а кн(я)зю Андрѣю ни в чом тот запис не мает нарушон быти водле воли и ѡтписаня нашого. А на твердость того и печат нашу приложили|єсмо к сему н(а)ш(о)му листу. При том были и того добре свѣдоми кн(я)зь Федор Василєвич Соломерецкии а пан Юри Хребтович, дворѧне г(о)сп(о)д(а)рьскии а пан Крен, намѣстник керновскии а пан Матяс Воитехович /листу нашому/печати приложили писан ɣ Вилни лѣта б(о)ж(его) ₽ѱ͡ л г м(е) ͡ с(я)ца с(е)н(тября) к (е) ͡ н индикта з͡
d Inicjał z ptakiem, zajmuje pierwsze 6 linii.
e Nad wielką literą czarnym tuszem narysowany siedzący ptak.
f Miejsce zniszczone.
g Miejsce zniszczone.
h Zagniecenie.
i маются.
№ 4
Wilno, 5 lipca 1538 r.Sprzedaż dóbr Łabunowo przez kniazia Andrieja Iwanowicza Neledińskiego panu Jurijowi Mikołajewiczowi Radziwiłłowi, kasztelanowi wileńskiemu, hetmanowi wielkiemu
Pergamin o wymiarach 520 x 290 cm, zakładka 73 mm, pergamin złożony w kopertę w poprzek na trzy części, a wzdłuż na dwie części. Stan dobry. Pieczęcie
świadków tego aktu się nie zachowały. Dziury po pięciu pieczęciach zwisłych, przetrwało tylko zasznurowanie ostatniej z nich.
Публикация: Nina Skepyan. Losy emigrantów moskiewskich w Wielkim Księstwie Litewskim na przykładzie rodzin Kołyczewów i Neledińskich // Rocznik lituanistyczny. № 8. 2022. С. 41–42.
s. 10
Górny środkowy prostokąt, górna krawędź: ślady wcześniejszych wpisów, atrament wyblakł
1538 Julja 10ą|Prawo Wieczysto Przedazie na Jm|nią zemi Łabunowo od Kniazia Nieledynskiego za 250 kop gr(oszej) lit(owskich) X(ięciu) Radziwillow(iczu) Górny środkowy prostokąt Litera Ł|N13|Fascykul 1
s. 9
Я, кн(я)зь Андрѣи Иванович Нелединскии з жоною моею, з дѣтми нашими вызнавамы сами на себе симъ нашимъ листомъ кождому доброму нинешнимъ и на потомъ будучимъ кому будет потреб ||того вѣдати або чтучи его слышати, што небожчикъ Бортко Сенкович боярин г(о)сп(ода)рьскии взял был собѣ за сына дѧдка моего небожчика Семена Колычева и записал ємɤ
третюю часть всег(o) имѣня|| своего в Лобунове дѧдко мои Семен Колычов зходѧчъ сего свѣта тую третюю часть мнѣ ѡтписал потомъ тотъ Бортко мене собѣ за сына взѧлъ и тую жь третюю часть Лобунова мнѣ записал||к тому што Мацко Борткович продал третюю часть имѣня своего в Лабунове Семену Колычеву и иншие бояре Мацко Станкович, Миколаи Станиславович, Адам Богданович, Матѧсъ Воитѣхович,|| Бартломѣи Станиславович, Ян Бышковскии, Юреи Станиславович, Мартин Борткович, Станислав а Михно Довкгирдовичи, люди, земли, сенажати, свое мнѣ продали а так я тот дворец мои Лабу||ново с челѧдю неволною, з быдломъ и пашнѧми дворными, з людми того дворца и зъ их землѧми пашными и бортными, з лесы, з гаи зарослыми,
з сеножатми, з реками и рѣчками, и криницами,|| и потоки, и з ловы зверыми и пташими, бобровыми гоны, /../j вскими платы и пожитъки и зо всимъ тымъ яко самъ держал ничого собѣ ани потомъкомъ свемъ не ѡставуючи ани выимуючи продал велможному пану||Юрю Миколаевичɤ Радивилу пану виленскому гетману навышш[ем]у Великого Князства Литовского, старосте городенскому, маршалку дворному господаря короля его милости, державцы лидскому и белицкому и его милости панеи|| и дѣтемъ их милости за двѣсте коп грошеи и за пѧтдесят [к]опъ полугрошков монѣты личбы Великого князства Литовского и тую сɤму пѣнязеи двѣсте коп грошеи и пѧтдесят коп грошеи сполна єсми ѡт его милости взѧл||и тыє лисиы твердости штомъ на тое имѣне м[ое] мѣлъ его милости ѡтдалъ и вжо я самъ жона и дѣти и потомъ будучие щадки и ближные наши того имѣня под его милостью поискивати и никоторыми при||чинами в то сѧ в поминати не маемъ. Мает пан виленскии его милость самъ и его милости пани, и их милости дѣти и потомъки ихъ милости тое имѣне держати и его ɤживати на вѣчные часы и волен его милость|то ѡтдати, продати, заменити и ко всму свому лѣпшомɤ вжиточнеишому ѡбернути ведлуг воли своее а єстли быхъ я, жона, або дѣти и потомъки наши которыми колве(к) причинами хотѣли тое||под их милостью поискивати а кɤ накладомъ его милости приводити, тот маетъ заплатити господарю королю и великому князю литовскому двѣсте копъ грошеи а пану виленскомɤ его милости сто коп грошеи а его||милость тɤю зарɤку вземъши пред сѧ тое имѣне Лабуново мает держати вѣчне а пакли
бы теж хто колве(к) хотѣл чого влостности того имѣня под его милостью поискивати, теды я маю его милости то ѡчищати.|| А при томъ были и тому свѣдоми: городничии городенскии, державца любошанскии, князь Семенъ Богданович Wдинцовича, ключникъ виленскии, писар волостеи русских,
державца коневскии и дɤбицкии||пан Wникеи Горностаи, конюшии виленскии пан Юреи Якубович Волковича, хорɤжич земли волынское, писар пана воеводы виленского пан Богдан Михаилович Семашко. И просил єсми их милости абыхъ||милость длѧ твердости сего моего листа печати свои к нему,
моему листɤ, привѣсили. И ихъ милость на прозбу мою то вчинили, печати свое к семɤ моему листɤ привѣсили. А длѧ лѣпшого cведомъѧ|| и твердости того-то моего листа печать єсми свою к сему моему листɤ привѣсил и властною рɤкою моею тот листъ мои подписал. Дан ɤ Вилни, под летъ Божего||нароженя ҂а ф ͡ли месца июла ͡І ден индиктъ аі ||
Wндрѣй Иванович Нелединскийk
j Załamanie.
k Podpis wykonany ciemniejszym tuszem.
ПЕЧАТКИ
Печаток не знайдено
ПУБЛІКАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ
Документів не знайдено
АЛЬБОМИ З МЕДІА
Медіа не знайдено
РЕЛЯЦІЙНІ СТАТТІ
Статтєй не знайдено
- Lietuvos Metrika (1522–1530). 4‑oji Teismų bylų knyga,
wyd. S. Lazutka, I. Valikonytė et al., Vilnius 1997, nr 455, s. 368.[↩] - Rodosł. VIII 128.[↩]
- М.M. Бенцианов, Князья, бояре и дети боярские..., s. 68–69; idem, Служилые элиты Московского государства..., s. 73, 79.[↩]
- Idem, „Княжеский элемент” в новгородской поместной корпорации ..., s. 89–91.[↩]
- K. Pietkiewicz, Wielkie Księstwo Litewskie pod rządami Aleksandra Jagiellończyka. Studia nad dziejami państwa i społeczeństwa na przełomie XV i XVI wieku, Poznań 1995, s. 105–106; М.M. Кром, Меж Русью и Литвой..., s. 62–64.[↩]
- М.M. Бенцианов, „Из княженецких и из боярских дворов служилые люди”. Послужильцы среди новгородских помещиков в конце ХV – начале XVI в., „Новгородский исторический сборник” 17(27), 2017, s. 108.[↩]
- Lietuvos Metrika (1522–1530). 4‑oji Teismų bylų knyga, wyd. S. Lazutka, I. Valikonytė et al., Vilnius 1997, nr 455, s. 368.[↩]
- S. 4 k. 296.[↩]
- Arch. Jugo Cz. VII T. I 70.[↩]
- S. 12 d. 48.[↩]
- Tamże d. 229.[↩]
- Z. 84 k. 192.[↩]
- Boniecki 203.[↩]
- S. 55 k. 5.[↩]
- Arch. Sbor. II 150–152 i 155–166.[↩]
- Tamże 157.[↩]
- Arch. Sbor. IX 458.[↩]
- Tamże 75–76.[↩]
- AGAD, Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, LIV, s. 5.[↩]
- AGAD. Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, XX.G, s. 18.[↩]
- Метрыка Вялiкага княства Лiтоўскага. кнiга 28 (1522–1552). Kнiга запiсаў 28 (Kопiя канца XVI ст.), wyd. В. Мянжынскi, У. Свяжынскi, Менск 2000, nr 151, s. 194.[↩]
- „а кн(я)зь Нелединьскии провес отъ мытниковъ другую трыдцать коп безъ 20 гр(ошей). Князя Нелединского шлючы до Кнышина дано две копе грошеи”; Lietuvos Metrika. Knyga
nr. 7 (1506–1539). Užrašymų knyga 7, wyd. L. Anužytė, Vilnius 2011, nr 383, s. 626.[↩] - Lietuvos Metrika (1522–1530). 4‑oji Teismų bylų knyga..., nr 415, s. 344, nr 432, s. 354, nr 457 s. 369.[↩]
- Архив Юго-западной России, издаваемый Временной комиссией для разбора древних актов [в 35 тт.], cz. 7, t. 1: Акты о заселении Юго-Западной России, Киев 1886, nr X, s. 70.[↩]
- Lietuvos Metrika (1522–1530). 4‑oji Teismų bylų knyga..., nr 455, s. 368.[↩]
- AGAD, Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, XX.G, s. 16.[↩]
- Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy, t. 1: Województwo wileńskie..., nr 710.[↩]
- Lietuvos Metrika (1540–1543). 12-oji Teismų bylų knyga, wyd. I. Valikonytė et al., Vilnius 2007, nr 43, s. 51.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 564 (1553–1567). Viešujų reikalų knyga 7, wyd. A. Baliulis, Vilnius 1996, nr 35, s. 56. W pliku zbioru rejestrowego.[↩]
- Русская историческая библиотека, t. 33: Литовская метрика, t. 1, cz. 3: Книги публичных дел. Переписи войска Литовского, Санкт-Петербург 1915, k. 537.[↩]
- Ibidem, k. 715.[↩]
- Lietuvos Metrika (1540–1543). 12-oji Teismų bylų knyga..., nr 229, s.199.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 1 (1380–1584). Užrašymų knyga 1, wyd. A. Baliulis, R. Firkovičius, Vilnius 1998, nr 521, 522, 523, 524, s. 109, nr 610, s. 125.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 1 (1380–1584). Užrašymų knyga 1..., nr 96, s. 40, 61, nr 691, s. 137.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 1 (1380–1584). Užrašymų knyga 1..., nr 252, s. 61 w drukowanej ML jako możliwą datę podaje się 1534 r., co jest błędem, ponieważ Kobylin zmarł w 1525 r.; zob. Lietuvos Metrika. Knyga nr. 12 (1522–1529). Užrašymų knyga 12, wyd.. D. Antanavičius, A. Baliulis, Vilnius 2001, nr 542, s. 422–423.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 1 (1380–1584). Užrašymų knyga 1..., nr 73, s. 36.[↩]
- AGAD, Archiwum Piłsudskich-Giniatowiczów, LVIII. Zob. aneks.[↩]
- Русская историческая библиотека, t. 20: Литовская метрика, t. 1, Санкт-Петербург 1903, nr 186, s. 245–246.[↩]
- A.A. Зимин, Формирование боярской аристократии в России..., s. 175–176.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 3 (1440–1498). Užrašymų knyga 3..., s. 33. Data została ustalona przez porównanie z itinerarium Kazimierza Jagiellończyka oraz z wykazem wyższych urzędników Wielkiego Księstwa Litewskiego biorących udział w rozprawie po rozruchach w Smoleńsku; G. Rutkowska, Itinerarium króla Kazimierza Jagiellończyka 1440–1492, Warszawa 2014, s. 68.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 3 (1440–1498). Užrašymų knyga 3..., s. 33, 35: „Фоме Васильевичу у Смоленску слуга, на имя Стрыга, што за Колычомъ был, ажъ не будеть никакова жалованья, людем, ани волости, ажъ будеть зъгожо, – ино дать. Самъ великии кн(я)зь. Инъдик(т) 9”.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 4 (1479–1491). Užrašymų knyga 4, wyd. L. Anužytė, Vilnius 2004, nr 141.1, s. 155.[↩]
- K. Pietkiewicz, op. cit., s. 126–127.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 7 (1506–1539). Užrašymų knyga 7, wyd. L. Anužytė , Vilnius 2011, nr 354.2, s. 573.[↩]
- Lietuvos Metrika. Knyga nr. 15 (1528–1538). Užrašymų knyga 15, wyd. A. Dubonis, Vilnius 2001, nr 220, s. 286.[↩]
- Перапіс войска Вялікага княства Літоўскага 1528 года. Метрыка Вялікага княства Літоўскага. Кн. 523. Кн. Публічных спраў 1, wyd. А.І. Груша, М.Ф. Спірыдонаў, М.А. Вайтовіч, Мінск 2003, s. 56. Jego nazwisko znajduje się na liście „niektórych szlachciców”, która zaczyna się zaraz po „rejestrze kobiet”.[↩]
- Русская историческая библиотека..., t. 20, s. 245–246. [↩]
- Перапіс войска Вялікага княства Літоўскага 1528 года..., s. 71. [↩]
- Lietuvos Metrika (1522–1530). 4‑oji Teismų bylų knyga..., nr 347, s. 290.[↩]
- Dowiadujemy się o tym z dokumentów znajdujących się w AGAD, Archiwum Piłsudskich Giniatowiczów, sygn. 372. LVIII; zob. aneks.[↩]
- Археографический сборник документов, относящийся к истории Северо-Западной Руси, t. 9, Вильна 1870, s. 75–76.[↩]
- Ibidem, t. 2, Вильна 1867, s. 150–152. J. Wolff błędnie określił ten monaster jako pw. Matki Boskiej, gdyż w dokumencie występuje on wyłącznie jako monaster trocki. Natomiast metropolita Makary nazwał go monasterem Narodzenia Matki Bożej (por. wezwanie cerkwi, o którym jest wzmianka w dokumencie). Można przypuszczać, że w Trokach był tylko jeden prawosławny monaster i dla-
tego, zgodnie z tradycją, nie było potrzeby nadawania mu innej nazwy. Natomiast, jeśli istniałoby więcej monasterów, nie używano już toponimu, lecz nazwy głównej jego cerkwi; zob. J. Wolff , Kniaziowie litewsko-ruscy..., s. 275; Макарий, История русской церкви, Санкт-Петербург 1857, https://azbyka.ru/otechnik/Makarij_Bulgakov/istorija-russkoj-tserkvi/4 (dostęp: 28 II 2022).[↩] - Arch. Sbor. IX 75–76.[↩]
- Arch. Sbor. IX 458.[↩]