Печатка кн. Святослава Ярославича

Емі­тент:

Свя­то­слав Яро­сла­вич, князь Чер­ні­гівсь­кий (1054–1073), Київсь­кий (1073–1076) князь.

Номер ката­ло­га:

Ілюстра­ція:

Про­ри­сов­ка:

Розмір/​Матеріали:

Сви­не­ць; кар­бу­ван­ня. Круг­ла; D– 38,5×41мм, D2– 35мм; Н– 4мм. 43,8г. Зі збір­ки Музею ­Ше­ре­меть­євих, Київ (VР-1019).

Лице­ва сторона: 

в обрам­лені обід­ка з кра­пок поясне зоб­ра­жен­ня св. Мико­лая Мир­лікійсь­ко­го. Угод­ник у єпископсь­ких шатах, пра­ва рука перед грудь­ми у бла­го­сло­вен­ні, у лівій руці орна­мен­то­ва­на розет­кою кни­га. Оба­біч фігу­ри напис у два стовп­чи­ки: Ὁ ἅγιος Νικόλαος – свя­тий Миколай.

Зво­рот­ня сторона: 

зоб­ра­жен­ня кня­зя у пов­ний зріст. У парад­но­му візан­тійсь­ко­му вбран­ні, при­кра­ше­но­му коштов­ним камін­ням, Свя­то­слав Яро­сла­вич три­має у правій руці, зіг­нутій у лік­ті та від­ве­деній у бік, дво­ра­мен­ний хрест на дов­гій осно­ві. Інсиґнія завер­шуєть­ся склад­ним під­ні­ж­жям, при­кра­ше­на про­квіт­ли­ми пагін­ця­ми. Ліва рука кер­ма­ни­ча із про­стер­тою до гля­да­ча на рів­ні шиї доло­нею зіг­ну­та в лік­ті. На голо­ві – оздоб­ле­на пер­ла­ми кня­жа шап­ка. Ліво­руч від облич­чя під тит­лою напис: «Свя­то­слав».

Пуб­ліка­ції:

За опи­сом Олек­сандр Алфьо­ров у: 1000 років українсь­кої печат­ки: ката­лог вистав­ки […]. Київ, 2013.

Аттрі­бу­ція і комментар: 

Особ­ли­ву ува­гу при­вер­тає напи­сан­ня імені кня­жо­го патро­на свя­то­го Мико­лая як Нику­ли, що є про­явом міс­це­вої усної тра­ди­ції. Порт­ретне зоб­ра­жен­ня кня­зя на печат­ці пред­став­ляє воло­да­ря, наді­ле­но­го сим­во­ла­ми вла­ди. Хрест, що його Свя­то­слав Яро­сла­вич три­має у руці, має незвичне під­ні­ж­жя. Воно може свід­чи­ти про цю інсиґнію вла­ди як образ­ну, а не реаль­ну. Оче­вид­но, для отри­му­ва­чів цієї печат­ки вона мала нага­ду­ва­ти про діда кня­­зя-хре­­сти­­те­­ля Русі Воло­ди­ми­ра Вели­ко­го. У бороть­бі за вла­ду Свя­то­слав пере­сту­пив запо­віт бать­ка Яро­сла­ва і став київсь­ким кня­зем при живо­му стар­шо­му бра­то­ві. Зоб­ра­жен­ня подіб­но­го скі­­пе­т­­ра-хре­­ста зустрі­чаєть­ся на сріб­ни­ках Воло­ди­ми­ра Свя­то­сла­ви­ча та Свя­то­пол­ка Окаянного.

В оформ­лен­ні кня­жої сфра­гі­сти­ки Свя­то­сла­ва від­чут­но вели­кий вплив візан­тійсь­кої імпе­ра­торсь­кої бул­ли. Його порт­ретне зоб­ра­жен­ня разом із дру­жи­ною та сина­ми збе­рег­ло­ся в руко­пис­ній пам’ятці «Ізбор­ник Свя­то­сла­ва» 1073 р.

Оставьте комментарий